FOTOGALERIE Bilant de festival: Peste 300.000 de romani si straini au participat la Untold

de Alina Ciobanu     HotNews.ro
Luni, 8 august 2016, 17:57 Life | Muzică

Untold 2016
Foto: UNTOLD
Cea de-a doua editie a celui mai asteptat eveniment muzical din Romania, Untold, a adus la Cluj-Napoca peste 300.000 de persoane, atat de la noi din tara cat si din strainatete. Numarul total de participanti inseamna traficul de persoane pe toate cele patru zile ale festivalului care s-a desfasurat intre 4 si 7 august la Cluj-Napoca. Martin Garrix, Faithless si Armin van Buuren sunt doar cativa dintre artistii care au urcat pe scena principala Untold.

  • Untold 2016, Ziua 1

Dimitri Vegas & Like Mike, cei mai buni DJ ai lumii s-au reintors pe scena principala Untold unde au oferit un show incredibil celor peste 70.000 de fani. In prima zi pe Main Stage au urcat si Faithless care au fost prezenti pentru prima data in Romania de cand si-au reluat activitatea muzicala. Cei doi componenti plini de notorietate, Maxi Jazz si Sister Bliss au ramasi uimiti de scena iar show-ul cu care au venit la Cluj, Faithless 2.0, a beneficiat de o productie impresionanta. Doua tiruri pline cu echipamente tehnice au fost folosite pe mainstage doar pentru show-ul acestora. 



  • Untold, Ziua 2

In cea de-a doua zi festivalul Untold a fost sold-out. Headlinerul serii, HARDWELL a facut senzatie cand a urcat pe scena imbracat in tricoul echipei nationale de fotbal a Romaniei, tricou inscriptionat cu numele sau. Tricoul purtat de Hardwell cu mesajul "UNITED" a fost ales chiar de catre artist, din seria celor 5 tricouri motivationale FRF UNTOLD. A fost atat de impresionat de numarul si energia fanilor care l-au asteptat la scena principala, incat a stat pentru programul stabilit cu mai mult de 30 de minute.




  •  Untold, Ziua 3

A treia zi a fost una unica pentru cei care au fost prezenti la festival. Armin Van Buuren a facut din nou istorie pe scena principala. Peste 80.000 de oameni l-au ascultat aproape 5 ore pe regele muzicii trance. Desi era programat sa coboare de pe scena in jurul orei 5 dimineata, Armin Van Buuren si-a incheiat show-ul in fata publicului la ora 7.00, moment in care a ingenunchiat in fata spectatorilor. Kristian Nairn aka Hodor din Game of Thrones a urcat in cea de-a treia seara a festivalului pe scena Stormkeep. Mii de persoane au participat si la show-ul oferit de Hodor. Acesta s-a aratat extrem de incantat de faptul ca participa la UNTOLD si a declarat ca festivalul are unul dintre cele mai bune line-up-uri pe care le-a vazut.



  • Untold, Ziua 4

Cea de-a patra zi a festivalului UNTOLD i-a adus pe scena pe doi dintre cei mai buni DJ ai lumii, AFROJACK si MARTIN GARRIX. Copilul minune al muzicii EDM, Martin Garrix a fost pentru prima data in Romania si s-a declarat impresionat de publicul extraordinar pe care l-a gasit aici dar si de line-up-ul festivalului. Peste 75.000 de persoane s-au bucurat in ultima zi a festivalului si de spectacolul de inchidere.

 "Abia am asteptat sa ajung la Cluj. Mi-au povestit toti prietenii mei care au mixat aici anul trecut si anul acesta, ce public incredibil de cald este la Cluj si am fost nerabdator sa ajung", a declarat Martin Garrix.

 Afrojack si Ummet Ozcan i-au facut pe cei peste 75.000 de participanti la cel mai bun festival din Europa sa vibreze iar focurile de artificii de la finalul show-ului i-au lasat pe festivalieri cu ochii in lacrimi.

UNTOLD 2016 a insemnat in toate cele patru zile, peste 300.000 de oameni din tara si din toate colturile lumii care au participat atat la concertele de pe mainstage cat si la celelalte scene si experinte ale festivalului.











Citeste mai multe despre   






















6332 vizualizari

  • -21 (35 voturi)    
    3 stiri pe zi despre Untold ! (Luni, 8 august 2016, 18:51)

    andipetre [utilizator]

    Waw, merge bine afacerea, trebuie neparat sa fim convinsi ca e o minune. Si sa mai reciclam articolele, ca sa nu se vada comentariile negative.

    Suna a propaganda, imi aminteste de perioada Rosia Montana.
    • +10 (20 voturi)    
      Nu zau (Luni, 8 august 2016, 18:55)

      Fenrir [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Cand 300.000 de oameni merg acolo (adica 1.5% din populatia Romaniei) ar cam trebui sa apara in stiri, nu crezi? :)
      • -2 (10 voturi)    
        nu zau (Luni, 8 august 2016, 22:26)

        niculesc [utilizator] i-a raspuns lui Fenrir

        300.000 ? clasica strategie cu spus o minciuna de mai multe ori pana pare adevar.

        au fost vreo 60.000 de aboanmente + 10.000 de bilete de o zi.. iese exact 100.000 de oameni..
        • +5 (5 voturi)    
          zau (Marţi, 9 august 2016, 9:24)

          electron [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

          300000 de oameni... Cand sa de numarul asta se da in total pentru toate cele 4 zile. chiar in articol se defalcheaza pe zile. Da nu sunt 300000 de oameni diferiti multi din aia 300 de mii au fost in toate cele 4 zile, de unde vine si "numai" 80000 sambata. Dar daca te uiti si alte festivaluri asa se raporteaza prezenta.
          • +1 (3 voturi)    
            Manipulare pe fata (Marţi, 9 august 2016, 10:17)

            Sorin Aradean [utilizator] i-a raspuns lui electron

            Daca festivalul tinea 10 zile, atunci se raporta c-au fost 750.000 de oameni la Untold ?
            Daca tinea 20 zile se raporta 1.500.000 oameni ?!?!
            Nimeni nu contesta succesul Untold, dar e manipulare pe fata cu cifra asta de 300.000.
            Precum ziceati si voi, au fost vindute 60k abonamente si 10k bilete de o zi.

            Diriguitorii din umbra ai acestei manipulari mai bine ar interzice ziarelor sa ponegreasca subscriptia publica ptr Cumintenia Pamintului a lui Brancusi, sa laude interzicerea cumpararii de catre straini a pamintului Romaniei, sa indemne populatia la vigilenta in privinta defrisarilor padurilor noastre, sa explice ca daca Tara asta are deja un deficit la fondul de de pensii de 4 mld euro, chiar nu mai poate fi furata...
            • +2 (2 voturi)    
              e exact asa cum zici tu (Marţi, 9 august 2016, 12:55)

              pipi [anonim] i-a raspuns lui Sorin Aradean

              da, daca tinea 10 zile se raportau 750.000 oameni.. pt ca - surpriza - asa se raporteaza. 80.000 pers/zi inseamna o finala de cupa uefa la bucuresti, ca si numar de spectatori + cati se mai aduna la un, sa zicem, public viewing. Deci da - surpiza - e ditamai evenimentul. Sau cam cati oameni au fost la mare in Weekend. Cum e vara, si nu se intampla mare lucru, e - din punctul meu de vedere - perfect ok sa citim despre untold.

              si inca ceva, toate biletele, mancarea, bautura si alte suveniruri vandute in perimetrul festivalului sunt fiscalizate, deci - din nou surpriza - o parte din bani se duc catre bugetul statului. Facem un scurt exercitiu de imaginatie si presupunem ca leul ala s-a dus catre fondul de pensii, calculul tau nu mai e de actualitate
            • 0 (2 voturi)    
              Ba... (Marţi, 9 august 2016, 15:48)

              Iulian [anonim] i-a raspuns lui Sorin Aradean

              Daca sunteti prosti stati dracului acasa si nu va mai bagati in seama ca dobitocii aiurea. Ce dracu e asa greu de inteles ca este vorba de TRAFIC, nu persoane distincte si ca acesta este sistemul de raportare la astfel de evenimente?
              • +1 (1 vot)    
                Nu ma convingeti ! (Marţi, 9 august 2016, 16:51)

                Sorin Aradean [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

                Ok, am inteles. De abia astept un festival de 30 zile, cu 80.000 de persoane distincte, la care raportarea de trafic sa fie 2.400.000 oameni. WTF ? Chiar nu simtiti comicul unei asemenea raportari facuta ptr publicul larg ?

                Pe mine ca cetatean consumator de stiri nu ma intereseaza ce trafic a fost acolo si ca veniturile catre organizator sau catre bugetul de stat se fac dupa trafic, ci ma intereseaza cita lume adica persoane distincte a fost acolo. Puhoiu' cit a fost de mare puhoiu'. Iar de fost, au fost pe la 70-80k oameni. Asta conteaza, nu faptul ca acelasi individ a fost de 4 ori in 4 zile consecutive sa i se scaneze abonamentul la intrarea pe Cluj Arena.
                Acelasi individ, posesor al unui abonament cu acces la toate cele 7 scene Untold, daca s-a dus cite un pic pe la fiecare din ele, dupa hazul asta de raportare e trecut ca 7 persoane ? Ha, ha, ha !!!
    • +16 (18 voturi)    
      un eveniment (Luni, 8 august 2016, 19:02)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      clar au si buget de marketing dar si un eveniment mare pentru Romania.

      eu zic ca e ok sa auzim/citim si stiri d-astea chiar daca nu ii privesc pe toti.

      Sau normalitatea ne cam plictiseste ? (niste baieti cu macete care ne ameninta civilizatia erau mai bine veniti?)
      • -3 (9 voturi)    
        Normalitatea nu presupune repetitie obsesiva (Luni, 8 august 2016, 22:40)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        OK, stirea a fost, am inteles suntem mandri de festival, bravo. Dar sa pui 3-4 stiri zilnic despre acelasi lucru e complet deplasat. Sau, cel mai probabil, publicitate nedeclarata.
    • +10 (16 voturi)    
      is satanisti (Luni, 8 august 2016, 19:17)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Astia-s cu satana, vor sa te insemneze cu numarul bestiei. Fa-ti un coif din staniol, ca sa te protejezi, petrica.
      • -4 (8 voturi)    
        beneficii (Luni, 8 august 2016, 22:38)

        niculesc [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        tot ne povesteau unii de beneficiile obtinute de clujeni. chiria la stadion a fost de vreo 35.000 de euro pt aproape o saptamana. iar cand juca u cluj se cerea 7500 de euro pe 2 ore..
        de gazon nu mai povestim ca tot noi clujenii o sa-l platim.. maxim in ianuarie o sa ne zica ca trebuie schimbat, ca ciclu de viata etc etc.. si evident ca cetatenii clujului vor plati asta..

        http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/aoleu-cum-arata-gazonul-dupa-untold-si-inainte-de-romania---muntenegru-foto--149693.html

        e bine sa fii smecher in romania.. din nou ca in anii 90, daca e nevoie mutam trecerea de pietoni pt ei.
        • +1 (1 vot)    
          ete na (Marţi, 9 august 2016, 13:01)

          pipi [anonim] i-a raspuns lui niculesc

          am citit articolul la care faci tu referire acolo si am citit asa: "Costurile pentru refacerea gazonului se situează, din informaţiile noastre, la circa 10.000 de euro. Cluj Arena a încasat pentru găzduirea Untold 150.000 de lei şi preţul utilităţilor consumate, dar contractul prevede că organizatorii vor repara orice fel de stricăciuni se produc".

          Intr-o oarecare masura ai dreptate, pt. ca uite, si eu sunt clujean, am fost la untold si am platit bilet, iar cum organizatorul festivalului s-a obligat prin contract sa refaca gazonul, consider ca si eu pun umarul la schimbarea gazonului. Asa ca te intreb, tu, clujeanule, ai fost la untold, contribui cu ceva la refacerea gazonului, sau ne plictisim in fata calculatorului?
  • -6 (16 voturi)    
    Ce articol slab (Luni, 8 august 2016, 19:30)

    midumi [utilizator]

    .. plin de limbaj de lemn!

    Bine macar ca nu am mai citit fraza "cel mai tanar DJ al lumii".

    Tare mare placere mi-ar face sa pot sa citesc idei si nu cuvinte in acest gen de articole!
  • -11 (15 voturi)    
    Nu mai urla nimeni? (Luni, 8 august 2016, 19:54)

    OutsideThisBox [utilizator]

    Nu mai urla nimeni ca din banii ăștia se puteau face spitale, se puteau hrăni copiii care mor de foame, se puteau construi autostrazi etc etc etc? Toti vrem sa rezolvam problemele Romaniei, dar nu cu banii nostri, nici cu banii pentru ce ne place. Suntem foarte indignati ca nu le rezolva altii, cu banii lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevărat se puteau face (Marţi, 9 august 2016, 15:38)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

      Dar zi-mi tu mie câți bani au venit la primărie înapoi după festival?
      Tu ai auzit de ceva numit investiție profitabilă? E ceva pentru care cheluiești o sumă ca să iei după un anumit timp mai mult decât ai băgat? Scuze, presupun că modelul ăsta economic nu îți este cunoascut.
  • -18 (22 voturi)    
    cocalarii (Luni, 8 august 2016, 20:01)

    a [anonim]

    dance trance si alte lighioane sunt veri buni cu cocalarii manelisti si nu au frontiere.