Solistul trupei System of a Down, despre protestele din Romania: Asa se castiga luptele impotriva legilor nedrepte. Felicitari romanilor!

de Alina Ciobanu     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 15:10 Life | Muzică

Serj Tankian
Foto: Facebook
Solistul trupei rock System of a Down, armeanul Serj Tankian, a postat, sambata seara, un mesaj pe contul sau de Facebook prin care ii felicita pe romanii care au iesit in strada pentru a sprijini justitia in lupta anti-coruptie, mentionand ca poporul roman este in aceste zile "o sursa de inspiratie" si ca "asa se castiga luptele impotriva legilor nedrepte".

Solistul trupei System of a Down a distribuit sambata seara un articol Al Jazeera care anunta decizia Executivului din Romania de a abroga ordonanta de urgenta privind modificarea codurilor penale, insotit de mesajul "This is how battles are won against unjust laws. Congratulations to the people of Romania/ Asa se castiga luptele impotriva unor legi nedrepte. Felicitari romanilor!"



Postarea cantaretului a fost distribuita de peste 4000 de utilizatori de Facebook, fiind comentata de foarte multi romani.  Tankian le-a raspuns celor care i-au multumit pentru sustinerea sa, subliniind ca in aceste zile Romania este "o sursa de inspiratie".

"Vreau sa va multumesc pentru reactiile impresionante venite din Romania! Stiu ca mai sunt lucruri de rezolvat si ca mai aveti mult de munca, dar vreau sa va spun ca sunteti o sursa de inspiratie", a scris Tankian.




Totodata, solistul trupei System of a Down se pronunta impotriva violentei in lume, contra incalcarii drepturilor omului si militeaza pentru ocrotirea animalelor.

El a lansat cinci albume cu trupa System of a Down, unul cu Arto Tuncboyacᅣyan si un album solo Elect the Dead si a fost numit cel deal 26-lea cel mai bun vocalist al heavy metalului din toate timpurile.

System of a Down (prescurtat SOAD sau System) este o formatie de rock americana din Los Angeles, fondata in 1994, formata din patru armeano-americani: Serj Tankian (voce, clape, chitara ritm), Daron Malakian (voce, chitara), Shavo Odadjian (bass, voce de fundal) si John Dolmayan (tobe).

 Toti cei patru membri sunt americani de origine armeana, si sunt cunoscuti pentru opiniile lor sincere, exprimate in multe din piesele lor, in care abordeaza teme precum Genocidul armean din 1915, comis de Imperiul Otoman, precum si cele in curs de desfasurare, cum ar fi Razboiul impotriva terorismului.

Trupa a obtinut un important succes comercial, odata cu realizarea a cinci albume de studio, trei dintre ele debutand pe locul 1 in Billboard 200. System of a Down a fost nominalizat la patru Premii Grammy si a castigat in 2006 premiul la categoria "Best Hard Rock Performance" pentru piesa "B.Y.O.B ("Bring Your Own Bombs" / "Adu-ti bombele tale").

La data de 13 august 2006, grupul a luat pauza pe o durata nedeterminata, dar mai tarziu a anuntat o reuniune in 29 noiembrie 2010 cu mai multe spectacole planificate la festivaluri de muzica europene pentru vara anului 2011.



Citeste mai multe despre   























29560 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    Nu mă interesează! Eu numai la Chirilă mă uit! (Luni, 6 februarie 2017, 15:27)

    Shaolin [utilizator]

    .
  • +6 (14 voturi)    
    in ca un sorosist... (Luni, 6 februarie 2017, 15:30)

    liviu_ [utilizator]

    numai sorosisti pe lumea asta domne1
    dar noi stim ca desi sunt 699000000 de sorosisti pe lume asta mai raman restu de 1000000 de oameni onesti sustinatori ai psd , care se vand pe un kil de zahar si ne permit sa furam... in liniste!
    • -3 (9 voturi)    
      nu te deosebesti cu nimic... (Luni, 6 februarie 2017, 16:13)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de tizul tau din PSD...stai jos!...IQ-ul vostru tinde spre zero...

      oricum n-ai inteles nimic (si nici nu cred ca ai sa intelegi vreodata...)
      • +1 (1 vot)    
        te rog... (Luni, 6 februarie 2017, 20:31)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        sa ma scuzi... dar eu nu am zignit pe nimeni...
        "IQ-ul vostru" ?! I am legion? sau ridici frumusel mana si arati ca nu esti decat un psdist frustrat si/sau platit?!

        apropos daca tot nu intelet nimic... esti de acord ca eu si ceilalti ca mine sa nu ne platim impozitele?! doar zic... ar prefera sa nu intretin toti asistatii sociali
    • -3 (3 voturi)    
      a, si inca ceva... (Luni, 6 februarie 2017, 17:45)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sunt exact 699000000 pe lume?...sau in lume?...sau poate ai vrut sa zici pe luna?...oricum, la cat de lunatici sunteti voi, Soros va cumpara si va vinde te cate ori vrea muschiul lui fleoscait!...pateticilor...
      • 0 (0 voturi)    
        doar ca idee (Luni, 6 februarie 2017, 20:29)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        e mai ieftin sa cumperi tot pdsu si sa-l vinzi pe bucati decat sa cumperi cati oameni au iesit in strada zilele astea..
        just saying...

        pana una alta eu am plecat! ma mut in caraibe cu suta de lei de la soros!
        • -2 (2 voturi)    
          prietene... (Luni, 6 februarie 2017, 21:53)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          nu inteleg ce tot o dai cu pesedeul in sus si in jos...crede-ma, sunt tot atat de pesedist precum regele arabiei saudite este un crestin prracticant!...asa ca las-o jos...
  • +7 (9 voturi)    
    cool Serj (Luni, 6 februarie 2017, 15:41)

    moka [utilizator]

    Te asteptam la un concert in piata Victoriei.
    Parca-i si vad pe la Antene: vin satanistii vin satanistii!!!
    • -7 (7 voturi)    
      cum vrei concertul... (Luni, 6 februarie 2017, 17:13)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui moka

      moka??...

      cate albume ai cumparat vreodata in viata ta?...ca in afara de piratat muzica de pe net nu cred ca esti
      • +2 (2 voturi)    
        stai sa ma lamuresc... (Luni, 6 februarie 2017, 20:34)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        noi nu avem voie sa piratam... daor psd poate fura pana in 200 000?!

        btw daca iti dovedesc ca te inseli si ca, cel putin eu, am totu cumparat... iti mananci PCu sau de pe ce ai tastat?!
        • -4 (4 voturi)    
          nu-i nevoie, oricum sunt sigur... (Luni, 6 februarie 2017, 21:44)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          ca nu-ti cumperi muzica pe care o asculti asa ca device-ul de pe care am tastat nu o sa pateasca nimic...poate totusi imi demonstrezi ca in lume sunt exact, dar exact 699000000 de sorosisti...atunci chiar ca o sa-mi mananc tastatura....parol!...
  • +3 (5 voturi)    
    vrem concert!!! (Luni, 6 februarie 2017, 15:53)

    ale [anonim]

    mno bun, da' un concert in Romania, nu baga? :D:D
  • +3 (5 voturi)    
    System Of A Down - Hypnotize (Luni, 6 februarie 2017, 16:03)

    Flo2 [utilizator]

    Asta e melodia care se potriveste perfect https://www.youtube.com/watch?v=LoheCz4t2xc (e despre studentii care au iesit in piata Tienanmen)
    • +2 (2 voturi)    
      Cand mi se face dor de ei (Luni, 6 februarie 2017, 17:51)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Flo2

      ascult in aceasta ordine Chop Suey, misterioasa Aerials, si tulburatoarea Lonely Day.
  • -2 (6 voturi)    
    hehehe... (Luni, 6 februarie 2017, 16:25)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    "solistul trupei System of a Down se pronunta impotriva violentei in lume" ... "El a lansat"... "un album solo Elect the Dead"...curat murdar!.... sau muldar cum ar zice unii pe aici...
  • +1 (1 vot)