​Eurovision 2017 Romania - favorita publicului din Republica Moldova si Irlanda/ Cum au votat romanii: publicul a preferat R.Moldova, juriul - Olanda

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 14 mai 2017, 16:45 Life | Muzică

Eurovision 2017
Foto: TVR
Romania a fost favorita publicului din Irlanda si Republica Moldova, in finala Eurovision 2017, si a primit, in total, in urma televotului, 224 de puncte, arata site-ul oficial al competitiei cantecului european, potrivit Agerpres.

Reprezentantii Romaniei, Ilinca si Alex Florea, au primit si 58 de puncte din partea juriului si, cu un total de 282 de puncte, s-au clasat pe locul 7.

Potrivit detaliilor legate de votarea din finala Eurovision, publicate duminica, Romania a primit, in urma televotului, maximul de 12 puncte din partea Irlandei si R. Moldova. Franta, Norvegia, Austria, Italia si Australia au adus Romaniei cate 10 puncte, iar Bulgaria - 8 puncte.

In ceea ce priveste votul juriilor de specialitate, R. Moldova a fost singura tara ce a acordat Romaniei maximul de 12 puncte, urmata de Muntenegru, cu 10 puncte, si Irlanda, cu 8 puncte.

Castigatorul trofeului Eurovision este ales, in fiecare an, in urma votului juriului si al publicului, care au ponderi egale.

Juriile de specialitate voteaza cu o zi inaintea finalei, in urma unui show identic, difuzat de catre organizatori pentru experti. Votul ramane secret pana la anuntarea rezultatelor finale.

Publicul poate vota, dupa incheierea tuturor reprezentatiilor artistilor finalisti, cand prezentatorii show-ului spun "Start Vot". Potrivit regulamentului, artistii reprezentanti ai unei tari nu pot fi votati de pe teritoriul acelei tari, ci de cele participante ramase. Numarului de voturi ii este alocat, crescator, un punctaj: de la 1 la 8, 10 sau 12 puncte.

Cum au votat romanii: publicul a preferat Republica Moldova, juriul - Olanda
     
Romanii care s-au exprimat prin televot, la finala Eurovision 2017, au preferat Republica Moldova, in timp ce Olanda a fost pe primul loc in topul juriului de specialitate din tara noastra, mai noteaza Agerpres.

Potrivit detaliilor referitoare la votul din fiecare tara participanta la competitia cantecului european, publicate pe Eurovision.tv, pe primul loc in preferintele publicului din Romania care s-a exprimat prin vot a fost Republica Moldova (reprezentata de Sunstroke Project, cu "Hey Mamma"), urmata de Ungaria (Joci Papai, cu "Origo") si Bulgaria (Kristian Kostov, cu "Beautiful Mess").

Juriul de specialitate din Romania - format din Luminita Anghel, Mihai Traistariu, Tavi Colen, Paula Seling si Cezar Ouatu - a pozitionat pe primul loc Olanda - reprezentata de OG3NE, cu "Lights and Shadows" - urmata de Bulgaria si Republica Moldova.

Portugalia, reprezentata de Salvador Sobral, a castigat Eurovision 2017 cu piesa "Amar Pelos Dois", cu 758 de puncte.

Podiumul Eurovision este completat de Bulgaria - reprezentata de Kristian Kostov, cu "Beautiful Mess" - 615 puncte, si Republica Moldova, reprezentata de Sunstroke Project, cu "Hey Mamma" - 374 puncte.

Romania - reprezentata de Ilinca si Alex Florea, cu "Yodel It!" - s-a clasat pe locul 7, cu 282 de puncte.


Citeste mai multe despre   






















10704 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    juriul de specialitate (Duminică, 14 mai 2017, 16:51)

    thebblack [utilizator]

    mihai traistariu, tavi colen, cezar ouatu....

    ba, mintea mea cinica si sarcastica a ramas blocata. nu am cuvinte si idei sa exprim repulsia provocata de aceasta idee.

    probabil ca si cum premiul nobel pentru pace l-ar acorda hitler si cu stalin.
  • +8 (14 voturi)    
    Ce cauta Luminita Anghel sau Tavi Colen in juriu?? (Duminică, 14 mai 2017, 17:12)

    dexpropriat [utilizator]

    Oricum, bine ca nu e si dinozaurul de Moculescu pe acolo... Una peste alta, Olanda e de 12 puncte?!
    • +1 (9 voturi)    
      ce cauti tu (Duminică, 14 mai 2017, 19:06)

      CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui dexpropriat

      aici cu acest comentariu total deplasat?Luminita Anghel a mai participat la eurovision,a scos un loc 3 deci stie cu ce se mananca acest concurs si are ce cauta in juriu
      • +1 (3 voturi)    
        Nu ea a compus melodia castigatoare la Eurovizion (Duminică, 14 mai 2017, 22:35)

        dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui CosminGeorge

        Acea persoana se numeste Cristian Faur, care are toate meritele sa fie adus in juriu, dar Luminita Anghel sa paraseasca juriul, evident. Sa nu mai spunem ca piesa respectiva nu a fost interpretata doar de ea, ci a fost acompaniata din plin de trupa Sistem. Q.E.D.
        • +3 (3 voturi)    
          omg (Luni, 15 mai 2017, 1:51)

          CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui dexpropriat

          ea a cantat,are voce,atitudine pe scena,Sistem au facut parte din show,dar nu au cantat,ai o logica de copil de gradinita.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 14 mai 2017, 19:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Tavi Colen nu inteleg ce cauta, restul macar au fost participanti. Nu-mi amintesc sa fi participat si el vreodata.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai fi vrut Guta, Salam sau Alex Velea? (Luni, 15 mai 2017, 9:21)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Pari clar un votant psd-ciuma rosie care fura noaptea ca hotii si ziua ca mafiotii! Cum poti sa spui ca Luminita Anghel, Traistariu, Paula Seling care au reprezentat cu succes Romania la Eurovision nu au ce sa caute fix in juriul de Eurovision? Sigur vrei sa te razbuni in purul stil comunist pe Paula Seling sau Cezar Ouatu care s-au pronuntat public pentru #REZIST si au sustinut oamenii din Piata.
  • +6 (6 voturi)    
    Nici nu mai țin minte... (Duminică, 14 mai 2017, 18:16)

    cititoare [utilizator]

    Melodia Olandei.

    Un juriu de tot risul.
  • +4 (4 voturi)    
    Era mai interesant când doar publicul vota (Duminică, 14 mai 2017, 18:46)

    Nyk1 [utilizator]

    Și toate țările își dădeau puncte îndeosebi în funcție de criterii etnico-politice. Ăsta era din punctul meu de vedere deliciul Eurovisionului, să prezici cu acuratețe, chiar înainte de a fi afișate rezultatele, faptul că Rusia dă 12 puncte Belarusului sau viceversa, sau că Norvegia dă 12 puncte Suediei. Iar melodia care mai primea câte 2-3-4-6 puncte de la țări din blocuri rivale pentru că chiar era bună de multe ori reușea în final să câștige în ciuda voturilor politice.

    Chiar și așa, juriile din Grecia și Cipru nu se dezmint și se votează reciproc.
  • +2 (2 voturi)    
    HotNews, poti afla pt noi cine stabileste (Duminică, 14 mai 2017, 19:32)

    Susufler0 [utilizator]

    componenta juriului ?

    PS. Zau ca merita !
  • +2 (6 voturi)    
    Portughezul (Duminică, 14 mai 2017, 22:40)

    Observatory [utilizator]

    a avut dreptate....muzica de consum, tip American...azi pe primul loc, maine la gunoi....majoritatea melodiilor au fost American copy....nimic de calitate exceptionala !
    Pacat de amploarea si Euros....
    Ma intrebam unde sunt valorile muzicale din Romania, probabil la un restaurant in Occident...
  • +1 (1 vot)    
    Va dati seama... (Luni, 15 mai 2017, 15:51)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..ce juriu am avut. Au dat Olandei 12 puncte, Olanda care noua nu ne-a vreodata nici macar un punct !!
    Si i-a penalizat pe moldoveni , care ne dau de regula 12 puncte!

    Asta se intampla cand ajung unde nu trebuie toate siliconatele buzate. Rusine!