Corul Armatei Rosii concerteaza in premiera la Iasi, pe 18 noiembrie

de Alina Ciobanu     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 12:56 Life | Muzică

Corul Armatei Rosii
Foto: Facebook
Ansamblul Alexandrov, Marele Cor al Armatei Rosii, ajunge in premiera la Iasi, in noua sa formula, cu concertul special "The Great Revival" (Marea Renastere) pe 18 noiembrie, la Opera Nationala din Iasi. Spectacolul, inchinat memoriei membrilor Corului care au pierit in accidentul aviatic de anul trecut, va prezenta un repertoriu integral rusesc.
 

Spectacolul "The Great Revival" straluceste prin dansurile autentice si garderoba somptuoasa, impresionanta: zeci de costume lucrate cu migala si talent.

Pe scena vor fi 120 de artisti, iar repertoriul, 100% rusesc, va include bijuterii muzicale precum Ochi Cernye sau Kalinka. Turneul international din acest an ii porta peste tot in Europa.
 
Corul Armatei Rosii este un simbol in sine. In 1928, generalul sovietic Alexandre Alexandrov a adunat opt voci puternice, doi dansatori, un acordeonist si un recitator, intr-un grup menit sa sporeasca moralul trupelor care luptau in Orientul Indepartat. Acel cor, care ii poarta numele, a tot crescut, a cucerit toate scenele lumii, iar azi numara sute de membri.

In 1990, Ansamblul Alexandrov a cantat alaturi de Roger Waters, in super-productia The Wall, concert care a sarbatorit caderea Zidului Berlinului. Au interpretat piesa "Bring The Boys Back Home".
 
In 1993 ansamblul a ajuns in atentia iubitorilor de muzica pop prin colaborarea cu formatia finlandeza "Leningrad Cowboys". Ansamblul Alexandrov a sustinut, alaturi de finlandezi, un concert in Piata Senatului din Helsinki in fata unui numar impresionant de ascultatori, peste 70 000.
 
In anul 2004, membrii corului au sustinut un concert de neuitat la Vatican, in fata Papei Ioan Paul al II lea.
 
In 2007, au cantat la sediul Aliantei Nord Atlantice din Bruxelles, iar un an mai tarziu au sarbatorit 80 de ani de existenta ai Ansamblului printr-un turneu pe intreg teritoriul fostei Uniuni Sovietice si in aproape 60 de tari din Europa, Asia, Africa si America.
 
A urmat, in 2009, un recital de o virtuozitate deosebita pe scena concursului Eurovision, organizat la  Moscova.
 
Biletele pot fi cumparate online pe eventim.ro, bilet.ro, myticket.ro si bilete.ro, iar preturile variaza intre 80 de lei si 200 de lei.

Corul Armatei Rosii a sustinut mai multe concerte in Romania, cele mai recent avand loc in septembrie 2015, la Cluj-Napoca, si in octombrie 2016, la Sala Palatului din Bucuresti.


Citeste mai multe despre   





















3959 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    cine a autorizat ? (Miercuri, 21 iunie 2017, 12:59)

    un domn [utilizator]

    foarte ciudat !
    • +2 (4 voturi)    
      Foarte ..... (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:37)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      buna intrebarea! Se pare ca toate conservele KGB-iste, lucreaza la turatie maxima! Adevarat, cine a dat autorizatie pentru acest concert?
  • +3 (5 voturi)    
    E iunie sau noiembrie (Miercuri, 21 iunie 2017, 13:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dupa calendarul Romanesc sau cel rusesc?
  • +3 (5 voturi)    
    Sa cante la alta masa (Miercuri, 21 iunie 2017, 13:14)

    Raz [anonim]

    Cu tot respectul pentru arta si cultura, corul Armatei Rosii este un brat al propagandei militare si politice a lui Putin si care se revendica de la armata ce ne-a invadat in 1945 si ne-a tinut sub ocupatie pina i-a convins Dej sa se care, si care armata a garantat transformarea tarii intr-o tara comunista, a impus jefuirea si rusificarea de imediat dupa razboi.
    Mi se pare total nepotrivit si lipsit de respect sa ne cante - la Iasi!. Ce sa ne cante? Doinele de jale ale deportatilor romani in Siberia (de pe ambele maluri ale Prutului)? Executiile sumare? Jaful?

    Sa cante la alta masa.
  • +1 (3 voturi)    
    evident ca e propaganda... (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:55)

    USMarines [utilizator]

    "lasa, ba, ca nu-s asa rai si rusii astia..."
    Si se alimenteaza emotiile unor persoane care se arata miscati de "adancimea" culturii ruse uitand atrocitatile seculare ale acestei natii de la Petru cel Mare si Ivan cel Groaznic si pana la Putin.
    Cultura si mentalitatea rusa se pot rezuma la trei idei de baza:
    - knutul - intotdeauna simt nevoia ca cineva sa ii mane de la spate cu knutul, adica ei mereu au nevoie de un Tatuca care sa ii dirijeze autoritarist,
    - mesteacanul - nostalgia cronica si plansul de mila proprie (Doamne, n-am avut noroc in viata..) dar nici nu fac nimic sa-si schimbe soarta, o accepta fatalist; la punctul asta, dupa rusi, romanii sunt vicecampioni, din pacate...
    - vodka - avand in vedere cele doua de mai sus, aceasta este singura solutie sa treci prin viata fara sa te sinucizi; dai cu vodka si uiti tot.

    Evident ca cele de mai sus nu se aplica intregii populatii, dar reprezinta fire rosii de-a lungul istoriei pe care s-a tesut "cultura" si mentalitatea rusa.

    Si iata un exemplu concludent al impletirii celor trei linii: peste 50% din rusi sunt multumiti sau foarte multumiti de Putin.... No comment..........
    • 0 (0 voturi)    
      cand Ivan Cel groasnic s a nascut (dobi) (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      Biserica de la Kremlin (Cinstita i Fie Memoria De Atunci !!!!) a fost traznita, Ivan Cel Groaznic s a nascut cu doi dintzi; Ivan cel Groaznic si a Asasinat Nora Insarcinata cu Sceptrul pentru ca Nu era imbarcata Corespunzator (avea 4 rochii suprapuse in loc de 7 !!! ) iar fiul la fel a mierlit o ca a protestat...despre satul inconjurat cu ziduri si ars din temelii cu oameni in el mai intreaba Kiril ? cine e Liril e similar cu Daniel de la Noi sau cu teodosie $hpagoveanu care a plantat "vie de buruieni" pe bani UE !
      RIP celor mortzi in avion ! HUOOOO celor care Indraznesc sa vina la Iasi !
  • +2 (2 voturi)    
    Alinutza ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:33)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ai uitat sa treci in istoric fatup ca acest cor este in fapt o intreprindere privata si ca majoritatea vechilor membvri au murit in accidentul de avion din Crimeea. Cei de acum ce spera la marea renastere sunt noii membri ce nu isi pot aroga istoricul celor anteriori
  • 0 (0 voturi)    
    Spectacol Alexandrov Iasi 18.11.2017 (Duminică, 19 noiembrie 2017, 21:37)

    Ioan Petrescu [anonim]

    Fara sa ne aventuram in comentarii si interpretari politice cred ca spectacolul de la Iasi(matineul de la orele 17 pe care l-am vazut) a fost o mica susanea,de fapt o mica - mare bataie de joc fata de pretul platit! Nimic care sa ne ofere o imagine al acelui ansamblu cu prestigiu confirmat pe scenele lumii;inafara vocilor bune ale coristilor si celor cativa solisti,totul a semanat cu un program insailat, de camin cultural in care nu stii cine si ce interpreteaza ,fara prezentator,cu repertoriu sarac cu iz propagandistic,foarte scurt(o ora) in urma caruia nu poti sa nu te intrebi daca a fost vorba de a desconsidera premeditat spectatorii ieseni sau de prostia si indolenta organizatorilor bazate pe faptul ca romanul si mai ales moldoveanul, "inghite" orice! Daca s-a dorit recuperarea imaginii ansamblului decimat prin tragicul accident cred ca acest spectacol a fost un esec total nereusind nici macar din punct de vedere propagandistic al anilor "50"!
    O asemenea gainarie jigneste memoria celor decedati iar despre refacerea prestigiului ansamblului nu mai vorbim!