VIDEO Egipt: O cantareata a fost condamnata la doi ani de inchisoare pentru “incitare la desfrau”

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 12 decembrie 2017, 21:31 Life | Muzică

Shyma
Foto: Twitter
Un tribunal din Cairo a condamnat marti o cantareata egipteana la doi ani de inchisoare pentru “incitare la desfrau”, dupa aparitia ei intr-un videoclip care este "deosebit de sugestiv", a spus o sursa judiciara, relateaza AFP.

Aceasta sentinta a fost insotita de o amenda de 10.000 lire egiptene (480 de euro). Regizorul videoclipului, Mohamed Gamal, a primit aceeasi sentinta, insa sentinta nu este definitiva si cei doi pot face recurs.

Cantareata Shyma, in varsta de 21 de ani, a fost arestata pe 18 noiembrie, dupa ce au fost depuse mai multe plangeri impotriva videoclipului melodiei “Andy Zoroof” (Am probleme).

In videoclip, cantareata apare in posturi lascive intr-o sala de clasa. 

“Cantareata Shyma a dat o lectie de depravare tinerilor”, a denuntat un ziar egiptean.

Cazul ei nu ar fi primul de acest gen, avand in vedere ca in 2015, un tribunal egiptean a condamnat la un an de inchisoare o dansatoare, sub aceeasi acuzatie.






















2507 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    bun asa (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:10)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    A reusit civilizatia sa-i termine si pe egipteni . Penibil.
  • +2 (10 voturi)    
    Ce ratiune de nota 10! (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:51)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    “Cantareata Shyma a dat o lectie de depravare tinerilor”

    Asta suna la fel de tare ca explciatia uora cum ca filmele violente instiga copiii la violenta. Am vazut tot felul de filme de-a lungul timpului si nu am facut ceea ce am fost educat sa fac (sau sa nu fac, dupa caz) - ba chiar mai mult, mi-am folosit creierul si bunul simt si discernamentul la luarea unei decizii.

    Adica, daca vad un clip unde doi danseaza asta inseamna ca a doua zi ma duc la cursuri de dans? Faptul ca exista copiii slabi de inger pentru ca nu au fost educati (sau mai mult - sunt educati ca exista barbosi pe nori care le iarta greselile) in loc sa fie educati sa diferentieze gesturile gresite de cele bune nu este o scuza.

    Daca a aparut filmul Psycho acum peste 50 de ani, nu inseamna ca cineva rational si-a omorat mama, a cumparat un motel , se imbraca in hainele eisi omora clientii inspirat din film, nu? Este clar ca daca cineva a facut-o, are alte probleme. Iar problemele nu apar brusc din cauza unui clip muzical sau unui film. Ele sunt acolo si restul sunt pretexte. Poate problmea este ca nu a pprimit ajutorul sau tratamentul necesar la timp.

    Deci hai sa aruncam pisica si sa dam vina pe altii, nu pe noi ca nu am tratat la timp, ci pe altii ca PC conteaza si sa nu zicem/facem ceva ce instiga sau raneste pe altii.

    OMFG...

    Culmea cum nu aud argument ca filme cu laitmotiv educational sau inspirational nu motiveaza ratati sa-si gaseasca un rost in viata. Asta nu aud. Dar ca un film horror sau un clip "lasciv (???)" corupe societatea. Ratiune de nota 10.
  • -2 (10 voturi)    
    E doar începutul (Miercuri, 13 decembrie 2017, 0:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Nobilii imigranți nou-veniți pe tărâmurile europene vor cere cât de curând punerea în aplicare de pedepse similare și pe la noi.
  • +2 (4 voturi)    
    Nimic nou in Orientul Mijlociu (Miercuri, 13 decembrie 2017, 0:06)

    un_carnat [utilizator]

    Desi sunt putin revoltat de faptul ca tipa a fost arestata fiindca a fost putin provocatoare in clip, nu ma surprinde prea tare. E Egipt, tara musulmana, unde de sute de ani femeile sunt obligate sa se acopere. Asta e treaba lor, credinta lor. Ceea ce ma revolta e faptul ca in continuare niste legi se bazeaza pe credinta asta.
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar de sute... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:56)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      http://www.frontpagemag.com/fpm/48901/how-veil-conquered-cairo-university-jamie-glazov

      Numărați femeile cu văl din fiecare poză; pozele sunt din anii: 1959, 1978, 1995 și 2004.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce si-ar dori si CPF (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:40)

    sprite [utilizator]

    niste masuri ca astea care combat "depravarea".
  • +2 (2 voturi)    
    A mancat-o undeva (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:37)

    RaduMischie [utilizator]

    Sincer, sunt revoltat ca un asemenea videoclip iti poate atrage o condamnare.
    Pe de alta parte, hai sa fim seriosi totusi - intr-o tara musulmana nu faci asa ceva. Acolo nu merge cu argumente gen Larry Flint (socam ca sa vedem pana unde merge libertatea de expresie si prin asta vrem sa educam oamenii sa se exprime liber, bla, bla). Acolo armata a trebuit sa dea o lovitura de stat pentru a impiedica ascensiunea musulmanilor radicali.. Mai este mult pana baietii aia vor invata ce este toleranta, libera exprimare, etc. Si in nici un caz daca vrei sa-i educi nu o faci prin videoclipuri ce pot fi considerate lascive/indecente.
    E o chestie de realism, zic eu,nu inseamna ca asa ar fi normal sa fie.
    • +1 (1 vot)    
      intrebare... (Duminică, 7 ianuarie 2018, 18:05)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      din ce spui tu societatea egipteana de fapt societatile musulmane sunt la sute de ani distanta de societatile occidfentale .... intrebarea care se pune ce credeti ca v urma ??? pentru ca occidentalii interactioneaza cu lumea musulmana turism, etc.... am auzit ca in Turcia numai daca te vad de la departare in parcuri musulmancele se ascund imediat !!!?? au cel putin 1000 de ani in urma .... toate inventiile din ultimii 100 de ani sunt occidentale .....daca ar aplica legea din Egipt in Rromania ar ramane fara manelisti si vedete ...