Adevaratul Summit

de Mihai Morar     Viata si acordeoane
Vineri, 4 aprilie 2008, 10:41 Life | Muzică

Romanii rateaza prea des, singuri, fata-n fata cu destinul. Ne dorim de aproape doua decenii grabnica mantuire de comunism, dar ratam fiecare ocazie cu gratie si talent, stiind ca urmatoarea secunda ne va aduce o sansa si mai mare. Dupa bunul obicei romanesc, lasam chiar si izbavirea de o epoca trista in plata Domnului. Ratam si ramanem doar cu regretul: ’’Atunci era momentul…”

In 1992 era momentul. L-am avut in fata noastra pe Mesia vremurilor, Michael Jackson. Am lesinat la picioarele lui, un stadion intreg i-a racnit numele fortandu-ne la maxim corzile vocale, am dat de veste Planetei ca poporul asta nu traieste cocotat in cocotieri. Michael a plecat si noi l-am ales inca o data pe Iliescu.

Am mai strigat ’’Ispasire!!!’’ in seara lui 11 iunie 1999, cantand cat ne tineau plamanii ’’Nothing else matters’’ cu Metallica, pe National. Aveam atunci atat de multa forta de a rupe definitiv lanturile care ne legau de trecut incat nici n-ai fi zis ca, mai devreme cu cinci luni, in ianuarie ’99 noi dadeam inca lupte civile cu gherilele lui Cozma, la Costesti. A plecat Metallica, precum o briza calduta de vara, si noi ne-am plans in continuare damnarea. Mantuirea noastra era carevasazica sublima, dar lipsea cu desavarsire. Nu noi eram vinovati ca tipatul nu era urmat de fapte, ci, vezi doamne Ei, care ne lasa sa strigam in pustiu. Vorba unui clasic, problema acestei tari e ca exista prea multi oameni care spun ’’problema acestei tari…’’

Nu numai ca nu am invatat nimic de la Metallica, dar in anii ce-au urmat am nascocit din propriile noastre bube personaje strambe si hade, cum ar fi Becali. Si, totusi, destinul ne-a mai dat o sansa. In 2007 am anuntat din nou in megafoane ruperea jugului comunist: Rolling Stones cantau pe Lia Manoliu. Au fost acolo, in acel cazan care fierbea la 45 de grade celsius, batrani carora varsta le permitea sa se traga de sireturi cu Mick Jagger, laolalta cu pustimea emo cu conturi pe hi5, au fost corporatistii crescuti in taberele de la Navodari si decreteii care conduc Romania din Outlook, Excel si Powerpoint. Eram toti acolo, in cazan, dar am ratat iar, la mustata, mantuirea cand am realizat ce ne desparte de civilizatie: organizatorii au ramas in toiul concertului fara apa. Iar cand ti-e sete parca si pofta de a ucide comunismul ti se taie.

In zadar cred unii ca Summitul NATO a fost ocazia sa ne despartim definitiv de ce-am trait. Modul in care l-am organizat n-a dovedit decat ca inca facem parte din trecut. De la politistii care tremurau de frica in intersectii pana la aroganta cu care au fost tratati soferii din Bucuresti in perioada repetitiilor. Mi-e ciuda s-o spun. Insa adevaratul summit al integrarii noastre l-am ratat. Era in seara aceea in care, deshidratati, il priveam gura casca pe Mick Jagger cum zburda ca un adolescent pe scena. Dar nu-i bai! Mai e o sansa pentru noi. Promitem solemn sa inchidem socotelile cu trecutul in seara cand o sa cante doar pentru noi U2. ’’Hello, hello/ I’m at a place called Vertigo!’’


Comenteaza pe Viata si acordeoane.




















1250 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    lasa-ne (Vineri, 4 aprilie 2008, 10:47)

    Oana [anonim]

    Morare, lasa-ne! Ai devenit plictisitor...
  • 0 (0 voturi)    
    Metallica 1998 (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:01)

    A-nonim [anonim]

    9 iunie - Metallica, nu 11 :)
  • -1 (1 vot)    
    ? (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:05)

    florin [anonim]

    Morare, esti varza frate. Despre un spectacol de opera, de muzica populara, de manele, ce spui? Ce lucruri marete am mai ratat
    Lasa lucrurile inteligente si te ocupa mai degraba cu lucruri gen Casatoria aia pe nevazute ca sunt mai de nasul tau. Sau de glume porcoase, de intrebari gen care cui i-a pus-o in Bali, ca la asta te pricepi mai bine...
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:16)

    Claude [anonim]

    Ce are su.. adica politica cu prefectura?
  • 0 (0 voturi)    
    daa.. (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:30)

    bok [anonim]

    Da ce sa zic, de cate ori ascult Metallica, imi vine sa omor micul comunist din mine... Asta e tot ce simt cand ascult piesele acestei formatii.Hai nu mai scrieti articole numai de dragul imbogatirii subiectelor tot mai stupide car apar in media.
  • 0 (0 voturi)    
    abtineti-va (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:35)

    mira [anonim]

    sa ne mai "trantiti" nostalgii patetice...
  • 0 (0 voturi)    
    articol neinspirat (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:58)

    x-lescu [anonim]

    articol neinspirat. comparatii fortate. inserate cu neadevaruri. eu nu am vazut politisti tremurand de frica. parerea mea este ca s-au comportat prudent, au aplanat conflictele (am vazut cateva) in mod diplomatc. iti doreai scandal pe strazi pentru o trecere mutata cu 100 m? ar fi urlat apoi ziarele, abia asteptati. consider ca summitul a fost bine organizat in general. perfect nu putea fi. si eu traiesc in bucuresti si am vazut cu ochii mei ce s-a intamplat zilele astea in capitala. am citit pe forumuri ca in alte tari cu ocazia unor evenimente similare a fost mai urat si mai in forta organizat. spuneau romanii care traiesc acolo. mai asculta si alte pareri ca sa-ti formezi o parere cat de cat corecta. si eu mi-am dorit mai presus de orice sa scapam de comunism. si consider ca am scapat. nu stii ce inseamna comunismul pe pielea ta, esti prea tanar. nu miscai in front. ceea ce se intampla azi in romania nu este comunism ci un fel de ...? lipsit de orice urma de bun simt. si bunul simt al societatii noastre il alcatuim noi oamenii. si nu tine de comunism sau capitalism sau democratie sau cum vrei sa-i zici. societatea noastra, tara noastra se zbate sa-si gaseasca un drum. unde vom ajunge depinde de noi toti. inclusiv, din pacate, de (unii) nesimtiti de soferi, ca tot pomeneai de ei, care te injura si sunt in stare sa te calce pe trecerea de pietoni. si eu am carnet de sofer. de ce nu fac la fel ca ei?
    • 0 (0 voturi)    
      despre articol (Vineri, 4 aprilie 2008, 12:28)

      prozelitul [anonim] i-a raspuns lui x-lescu

      Da, sunt de acord ca este neinspirat. Dar este un blog, deci nu cred ca Mihai dorea neaparat sa faca o analiza. Este parerea lui de blogger.

      Sunt de acord ca inca nu am trecut de examenul adevaratului summit al natiunii astia. Dar am senzatia ca peste 10 ani va fi mai bine. Poate pt alte summit-uri. Din pacate nu cred ca ale NATO, care nu mai are viata multa.
  • 0 (0 voturi)    
    Dorinte launtrice (Vineri, 4 aprilie 2008, 13:59)

    licurici [anonim]

    Cine ti-a spus tie ca romanii doresc mantuirea de comunism?
    Faci confuzie cu dorintele tale launtrice, moshule.
  • 0 (0 voturi)    
    articol slab (Vineri, 4 aprilie 2008, 14:05)

    viorel [anonim]

    de ce crezi ca trebuie sa scrii ce gandesti ?
    subtire, sa stii!

    salut