Muzica ascultata in Romania este in proportie de peste 90% piratata pe internet

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2009, 15:22 Life | Muzică

Peste 90% din muzica ascultata in Romania provine in urma pirateriei de pe internet, fenomen care a depasit cu mult pirateria fizica, au declarat pentru NewsIn reprezentanti ai caselor de discuri romanesti. In ceea ce priveste pirateria pe suport fizic, rata acesteia a scazut in ultimii ani, informeaza NewsIn.

"Cel mai mare nivel al pirateriei este pe internet. Nu am mai vazut CD-uri piratate in ultima vreme. Este mult mai usor sa descarci si sa stochezi melodii in format mp3. In clipa de fata, 90-95 % din muzica ascultata in prezent in Romania este piratata", a adaugat managerul A&A Records, Andi Enache.

De aceeasi parere este si Radu Baron, de la RBA, dar care este totusi mai retinut si spune ca procentul pirateriei este de peste 50. "Pirateria este pe net. Internetul ne mananca pentru ca nu poate fi controlat, inca, iar asta face posibila activitatea ilegala. Pentru ca oricum se fura, multe dintre albumele formatiilor cu care am contract le-am pus pe site pentru copiere gratuita. Cei care cauta sa descarce de pe internet macar sa aiba melodiile corecte", a mai spus Radu Baron.

Nivelul alarmant la care a ajuns pirateria pe internet este facilitat de o infrastructura informatica tot mai accesibila consumatorului obisnuit, la preturi din ce in ce mai mici pentru viteze din ce in ce mai mari. "Acest lucru nefiind acoperit de o disciplina civica sau cunostinta clara asupra legii, a permis formarea de comunitati care pun la dispozitie muzica, si astfel consumatorii acestor produse gasesc foarte confortabil sa descarce din aceasta sursa. Mai mult, frecventa cu care se gasesc materiale piratate pe internet, a generat iluzia ca acest lucru e permis din moment ce e atat de comun. Daca ne referim la ascultatorii individuali, procentul de piratare este de peste 95%", precizeaza reprezentantii casei de discuri Cat Music, utilizand informatii furnizate de Asociatia Industriei Muzicale din Romania.

Piraterea CD-urilor, in scadere

"Din fericire, pirateria tangibila a scazut in 2008 la 50% din produsele de pe piata, fata de 70% in 2007. Din pacate, insa, pirateria pe internet este in crestere", a declarat directorul Oficiului Roman pentru Drepturi de Autor (ORDA), Rodica Pirvu, in cadrul actiunii de distrugere, de joi, a peste 160.000 de produse piratate.

Majoritatea produselor distruse au fost unitati optice (CD-uri si DVD-uri - aproape 130.000), iar restul casete video, audio si carcase. In cadrul acestei actiuni de distrugere organizata de ORDA au fost distruse, in premiera, si aproximativ 200 de hard-disk-uri. Acestea au fost confiscate din piete, vami si studiouri ilegale de copiere, iar celor peste 1.000 de persoane acuzate in aceste cazuri li s-au intocmit dosare penale sau au primit amenzi contraventionale. 


Citeste mai multe despre   























2841 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    net (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:40)

    I [utilizator]

    internetul nu o sa dispara asa ca decat sa se lupte cu el mai bine ar incerca sa-l foloseasca.. alta varianta nu exista.
  • +8 (8 voturi)    
    Mai lasati-ne!! (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:16)

    travis [anonim]

    Pe toate behaitoarele cretine le vezi mari vedete,cu masini luxoase,ca au scos cica un album,cumparat de alte idioate(si idioti).CD-uri vechi de 10 ani sint la vinzare la preturi de 10-30 ron.Si din toate birurile,se dau pomana la artistii lui peste,cretinii care ma stresau in comunism si-i mai vad si acum pe la tv,gen Moculescu,Constantinescu,etc.toti astia traiesc din asa zisele drepturi de autor,uitind ca au plagiat la greu melodii straine.Puneti un pret decent,si daca au calitate buna,poate cumpar,daca nu,ascult mp3 moca,decit sa imbogatesc pe banii mei toti idiotii.
  • +8 (8 voturi)    
    normal ca se pirateaza (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:19)

    lucian11 [utilizator]

    normal ca se pirateaza...

    o melodie e 1euro, daca fiecare locuitor al planetei ar vrea detina si sa asculte legal acea melodie, atunci interpretul, compozitorul si casa de discuri ar avea de incasat 6 miliarde de euro. pentru o melodie.
    merita britney, sau oamenii in negru din spatele ei atatia bani?

    chiar nu ma mira ca unii interpreti au ajuns sa-si puna diamante si pe dinti, pentru ca normal, nu au cand sa cheltuie atatia bani.

    sa faca melodia 1 cent si sunt sigur ca pirateria va disparea si incasarile ar fi mai mari, sau oricum multumitoare.

    este mult supraevaluata aceasta industrie.

    se castiga enorm din nimic. 50% din oameni pot sa cante, nu doar britney. dar normal, masinile de spalat creierii gen MTV functioneaza la turatie maxima, iar noi suntem convinsi ca numai britney poate sa ne incante cu minunata ei voce.
  • +4 (4 voturi)    
    200 de hard-disk-uri? (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:27)

    Sanremo [anonim]

    Dar cu alea ce au avut inteligentii de la ORDA? De ce nu le-au sters si gata, putea fi folosite. Sa distrugi harduri bune? Inteligenta la maxim.
    In domeniul digital, IT&C, totul se s-a ieftinit de-a lungul timpului. Totul. Insa muzica si filmele deloc, aceleasi preturi nesimtite ca la inceputuri. Asa ca sa nu se mire nimeni ca se pirateaza (in toata lumea). E normal atunci cind artistii se lacomesc. Orice analfabet isi permite dupa un album sa-si ia masina, casa etc. Cit munceste cineva pt astea? Iar unii dintr-un album de 2 lei se fac oameni. Si se mira ca se pirateaza. Nenorociti ca Paul McCartney au facut bani cu toptanul, au imbogatit pe linga ei si niste curve care au cerut tone de bani la divort dar se declara impotriva pirateriei. Oare fara milioane de dolari nu se poate trai?
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:51)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Sanremo

      pentru cine nu vrea sa plateasca 10% din salarul minim pe economie pe un CD poate sa asculte manele pe strada :) ...sarac dar cinstit :)
  • +2 (2 voturi)    
    do something! (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:03)

    piratescu [anonim]

    In loc sa se planga, ar trebui sa gaseasca modalitati de a oferi muzica la preturi accesibile utilizatorilor de internet.
    As vrea sa platesc pentru muzica (pentru cea care-mi place si care nu se gaseste in magazine), insa nu am prea multe solutii, cum Itunes sau alte alternative similare nu exista in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Manele (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:06)

    Romy [utilizator]

    Manele piaratate :) Aiurea ... trebuie facut ceva! Mor manelistii de foame...
    • 0 (0 voturi)    
      manele piratate (Miercuri, 13 mai 2009, 9:38)

      MAD ONION [anonim] i-a raspuns lui Romy

      Care e tampit sa pirateze manele, cind gasesti rahat de asta cu tona prin toate tarabele.
  • +2 (2 voturi)    
    redundantza (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:38)

    redundantza [anonim]

    ca si internetul unde exista o gramada de informatie redundanta care o gasesti pe zeci de site-uri aparute ca ciupercile, la fel si cu muzica, aia de calitate e putina si restul o copiaza pe aia de calitate dar de cele mai multe ori intr-o forma infecta, ca macar daca ar fi doar cover. Adevaratii muzicieni nu cred ca au de ce sa se teama, frica vine de la foamea de profit a dinozaurilor numiti case de discuri care orcum promoveaza o gramada de rahat
  • +1 (1 vot)    
    Pure Talent (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:44)

    .js [anonim]

    Nu o sa iau apararea pirateriei / piratarii, DAR, ce promovam? talente? really? sunt sigur ca multi dintre voi poate ati vazut clipul de mai jos (eu l-am primit mass pe YM)...marturisesc ca am ramas socat:
    http://www.youtube.com/watch?v=9lp0IWv8QZY
    42 MILIOANE de view-uri

    Sa revenim...ascult muzica piratata? DA...am o singura melodie pe care am fost nevoit s-o cumpar pentru ca nu am, gasit-o...ghiciti ce s-ar fi intamplat daca as fi gasit-o....atat timp cat se va scoate material cu copyright pe suport magnetic/optic/whatever pirateria nu va disparea...singurul lucru care nu poate fi piratat sunt concertele live...aia evidentiaza adevaratul talent al unui artist...cand fortezi sa fi ascultat/vazut in toata lumea si apelezi la cd-uri, dvd-uri, deja nu mai e vorba de talent, ci doar de marketing si profit.
  • 0 (0 voturi)    
    Radacinile sunt in alta parte... (Vineri, 24 aprilie 2009, 19:37)

    Sandel [anonim]

    Bun, dar ce nu se spune e ca nr. 1 in lume ca SURSA (seeders, cum ar veni) pirateriei e ocupat de...(suspans) USA.