VIDEO FOTOGALERIE Sarbatoare a sunetului la Sala Palatului cu Bobby McFerrin

de Magda Barascu     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2010, 14:37 Life | Muzică

FOTOGALERIE Bobby McFerrin la Bucuresti
S-a reintors la Bucuresti asa cum a promis pentru a sustine un al doilea concert. A facut impreuna cu publicul romanesc, ca un act artistic sa se transforme intr-o sarbatoare a muzicii. Multi il cunosc drept omul orchestra, sau parintele lui Don't Worry, Be happy, o melodie pe care n-o mai canta in concert din 1988. N-a avut nevoie decat de-un scaun si un microfon, fara decor si fara instrumente. Bobby McFerrin si-a incheiat sambata seara turneul la Sala Palatului din Bucuresti, si a promis ca va reveni. Poate chiar la primavara, cand isi va incepe turneul de promovare a noului album.

Un prieten se intreba in timpul concertului: "Cum o fi sa-ti pui un tricou pe tine si sa pleci in turneu?"

Degajat, fara urma de incordare, cu o ironie interesanta si amicala, McFerrin nu canta niciodata pentru public, canta cu el. "Cel mai important cadou pe care il face publicului sau", potrivit "Los Angeles Times", "este acela de a-i transforma din simpli spectatori in personaje principale, de a transforma sala de spectacole intr-un imens spatiu de joaca."



Sambata seara la Bucuresti, McFerrin a impresionat prin tehnica sa de a se autoacompania cu "percutia" formata din propriile palme si cosul pieptului. Tehnica lui este dublata de o extraordinara putere de a transmite, de a comunica cu publicul. "Do you guys know Bach?", a intrebat McFerrin, invitand publicul nu sa aplaude, ci sa cante. A invitat cativa spectatori pe scena intr-un exercitiu participativ de improvizatie: el le-a cantat, iar ei au dansat pe muzica lui.

Bobby McFerrin a facut, folosind publicul prezent in sala, o demonstratie simpatica legata de puterea scalei pentatonice.

Bobby McFerrin in concert la Kiev



A incercat cu publicul bucurestean sa experimenteze impreuna Bobble

Bobble este noul proiect al lui Bobby McFerrin, definit de artist ca "an improvised opera with a wordless libretto". McFerrin invita pe scenele unde concerteaza 16 persoane din public si incearca sa gaseasca impreuna un limbaj muzical comun sub bagheta muzicianului. Scopul acestui exercitiu este de a invata sa asculte si de a se auzi reciproc prin muzica.



Concert Solo A Capella cu artisti romani invitati pe scena

Pentru spectacolul de la Bucuresti, alaturi de McFerrin pe scena au urcat acordeonul maestrului Ionica Minune, tambalul lui Cristinel Turturica si un contrabas. Artistii romani l-au provocat la un dialog muzical unic – vocea lui McFerrin versus instrumente de nelipsit din muzica noastra: acordeonul, tambalul vrajit al lui Cristinel Turturica si un contrabas de exceptie. Pentru toti cei care ii iubesc spontaneitatea, talentul, bucuria cu care urca pe scena, Bobby McFerrin a concertat aproape 2 ore si a oferit un bis in ciuda faptului ca a fost racit.


Castigator a 10 premii Grammy, Bobby McFerrin este unul dintre cei mai cunoscuti muzicieni care improvizeaza si inoveaza, un renumit dirijor de muzica clasica. Este un pasionat al educatiei muzicale si un autodidact. A vandut peste 20 de milioane de albume in toata lumea. A colaborat cu Yo-Yo Ma, Chick Corea, Joe Zawinul, Filarmonica din Viena si Herbie Hancock.

"Parintii nu m-au obligat niciodata sa cant. M-am interesat singur si destul de devreme de muzica"

Bobby McFerrin s-a nascut pe 11 martie 1950 in Manhattan, New York, intr-o familie de muzicieni de opera. De mic isi aduce aminte ca a avut o inclinatie catre muzica. "Parintii nu m-au obligat niciodata sa cant. M-am interesat singur si destul de devreme de muzica", spune Bobby.

Tatal sau, Robert Sr. a fost primul solist de culoare al Operei Metropolitane new-yorkeze. Succesul lui McFerrin senior a dus familia la Hollywood, acolo unde acesta fusese angajat sa interpreteze partitura lui Sidney Poitier, in filmul Porgy si Bess. Bobby avea opt ani si iubea clarinetul. S-a indreptat apoi spre pian, a infiintat Bobby Mack Quartet, o trupa de liceeni, a strabatut tara intr-un turneu cu grupul Ice Follies si a concertat ca pianist in saloane de hotel si prin cabarete.

"Imi doresc sa concep o broderie acustica pentru publicul meu"

Si-a dorit sa fie vocalist, cand a descoperit jazz-ul, iar concertele de improvizatie solo ale pianistului Keith Jarrett au reprezentat un moment cheie in evolutia personala. Bobby McFerrin sustine ca a stiut inca de la inceput ca improvizatia este ceea ce isi doreste sa faca: "Imi doresc sa concep o broderie acustica pentru publicul meu".

McFerrin si-a dezvoltat un puternic simt orchestral ca dirijor. Poate reproduce perfect sunete, dar poate, in acelasi timp, sa fie inovator si original.

Pur si simplu, poate crea el insusi o noua lume a sunetului.


Citeste mai multe despre   






















3159 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ! (Duminică, 31 ianuarie 2010, 15:44)

    stramosii [utilizator]

    Minunat!
    • +2 (2 voturi)    
      mult talent, spectacolul cam slabut (Luni, 1 februarie 2010, 9:56)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui stramosii

      Il consider f talentat si este uimitor cum vocea lui poate sa coboare si apoi sa urce asa mult pastrandu-si volumul si claritatea.
      Pe de alta parte, spectacolul in sine mi s-a parut slabut, a cantat prea putine din melodiile lui bune (spre exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=kV1SVBQaoCM ) si s-a rezumat la un fel de stand up pe teme simpliste.
      Multi radeau, dar probabil uitasera de banii dati pe bilet si de faptul ca o portie de ras asemanatoare o puteau primi in cercul de prieteni.
  • -8 (10 voturi)    
    manelist american cu pretentii de artist (Duminică, 31 ianuarie 2010, 16:29)

    enache [anonim]

    "artisti" de soiul celui de mai sus "canta" si se maimutzaresc pe trotuare prin toate orasele americane, avand in maini cate o cutie in care te invita sa arunci cativa centi. Romanasii cool si fitzosi inghit orice prostie cu pretentie de cultura, in special daca vine din america.
    • +7 (7 voturi)    
      enache (Duminică, 31 ianuarie 2010, 17:01)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui enache

      enache, esti un idiot patetic!

      poti fii gasit la orice colt de strada, si crezi ca esti cool si ftzos daca spui asta despre un muzician cu 10 premii Grammy...
      • -6 (6 voturi)    
        eugen esti superpatetic (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:51)

        eduart [anonim] i-a raspuns lui eugen

        faptul ca vinde mai multe discuri, sau ca ia premii grammy, nu spune nimic despre valoarea sa artistica. Guta sau salam vind mai multe discuri decat angela gheorghiu, dar asta nu inseamna ca cei doi sint mari artisti. Intr-adevar cei ca pseudoartistul de mai sus canta prin metroul din new york.
      • -3 (5 voturi)    
        E plina lumea . . . (Luni, 1 februarie 2010, 8:11)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui eugen

        . . . de snobi gata sa inghita orice bizarerie. Oare cat a costat biletul de intrare? Ca sa vazi ce? Un imitator de instrumente muzicale! Ma rog, poate sunt eu prea incult in ale muzicii in care caz accept orice epitet, dar am vazut prea multe parade de moda, de exemplu in care s-au prezentat costumatii feminine ce au smuls ropote de aplauze dar care nu au fost purtate de nimeni poate doar de unele dezaxate plini de bani.
    • +5 (5 voturi)    
      Haoleou, (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:04)

      char [anonim] i-a raspuns lui enache

      Tu esti Jiji?
    • +5 (5 voturi)    
      valoare artistica (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:48)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui enache

      Sper ca nu il compari pe Bobby McFerrin cu Will Smith, 2Pac, Noutourious BIG. Poate cu Stevie Wonder, Lionel Richie, Louis Armstrong.
      • +1 (1 vot)    
        As mai adauga... (Luni, 1 februarie 2010, 10:37)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        ca nu contest talentul de actor al lui Will Smith. A avut un rol foarte serios in "Seven Pounds". Sincer, am ramas placut surprins de felul in care a jucat. In materie de muzica, nu zic ca nu are talent/voce, poate doar ar trebui sa schimbe genul. :)
    • +3 (3 voturi)    
      Muzicantii din piata. O Improvizatie. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 21:52)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui enache

      Domnule Enache, daca puteti concepe muzica produsa si altfel decat in studiouri, cu vocile sintetizate pana la disparitia elementului natural, definitoriu al acestora, mai reflectati asupa improvizatirei muzicale si in ce masura aceasta are sau nu valoare. Ar fi o lista mult prea lunga pentru a pomeni artisti in adevaratul sens al cuvantului care au recurs la arta improvizatirei, incepand cu Deep Purple, ca sa ma raportez la epoca actuala, si pana la John McLaughlin, Carlos Santana sau Al Di Meola. In aceasta idee, a instantaneului, va recomand un scurt filmulet cu ceea ce se petrece intr-o piata de legume din Valencia si apoi analizati cele scrise de dumneavoastra mai sus privind subiectul in discutie. http://www.youtube.com/watch?v=Ds8ryWd5aFw
      • -2 (2 voturi)    
        Am vazut filmuletul si l-am. . . (Luni, 1 februarie 2010, 8:21)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui XtrO

        . . . gasit drept o reclama f. interesanta pentru ca sa mearga lumea la opera. Probabil ca fin cauza crizei nu prea au mai mers incasarile. Pe vremuri cand in urbea mea venea cate o trupa de circ asta facea prima data, o defilare a a circarilor si a animalelor lor.Si prindea. pentru ca seara aveau cortul plin. Nu m-a impresionat in mod deosebit drept un act de cultura, dar ca reclama e ok.
    • +5 (5 voturi)    
      da (Luni, 1 februarie 2010, 0:03)

      adi [anonim] i-a raspuns lui enache

      can or canta si manelistii Bach si Mozart numai din voce (cand o sa zboare porcii), atunci,da...manelist se va numi si bobby
      http://www.youtube.com/watch?v=GHMAac3OY6c
    • +3 (3 voturi)    
      manelist??? (Luni, 1 februarie 2010, 8:46)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui enache

      faptul ca in america sunt o gramada de oameni talentati care nu reusesce trist, dar nu e o noutate. si sa crezi ca din parinti cu educatie muzicala au iesit manelisti e iarasi trist. pacat ca rautatea (sau prostia) te impiedica sa traiesti frumusetea (putina cata e) a vietii. dar mai ai o sansa: incearca sa ascultii Koln Concert-ul lui Jarrett.
  • +5 (5 voturi)    
    . (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:48)

    Alina [anonim]

    Extraordinara seara! Nu l-as numi concert, a fost mult mai mult de-atat.
  • +4 (4 voturi)    
    curiozitate... (Duminică, 31 ianuarie 2010, 21:59)

    Tudor Bogdan [anonim]

    Dar de unde stii toate astea? Chestia cu metrou'... Ai fost in Satele Unite??? Ce tare esti!!... Si ai si inregistrari cu Angela Gheorghiu??
  • +6 (6 voturi)    
    Good Stuff ! (Luni, 1 februarie 2010, 0:03)

    Andrei Radu Chiriac [anonim]

    Simplitatea, naturaletea necesita talent nesfarsit.
    Bobby Mc Ferrin e un mare artist, nu numai pentru ca e polivalent ci si pentru ca poate sa atraga atentia cantand de unul singur doar din voce sau mai ales din voce.
    Nu-i putin lucru. In rest sa-i lasam pe suparati sa fie necajiti in continuare. Noi ne bucuram !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Minunat! (Luni, 1 februarie 2010, 9:51)

    smaranda [anonim]

    A fost un concert extraordinar! incepand de la calitatea sunetului - perfect in toate colturile salii- si terminand cu sarmul lui Bobby. Un om extraordinar, simplu, cald si de o spontaneitate rar intalnita! Nefericiti ca cei de mai sus au fost si prin sala...asteptau don't worry be happy (probabil singura melodie cantata de Bobby pe care ei in vasta lor cultura muzicala au intalnit-o) si comentau acid vis-a vis de cei care au cantat impreuna cu Bobby- ei nefiind in stare sa lege doua note muzicale dar fiind relativ fluenti in barfe si gogomanii.
    Daca va place jazul si improvizatia nu ratati urmatorul concert!