Un cotidian local francez elogiaza "tehnica extraordinara a starului roman Nicolae Guta, marea voce a tiganilor din Romania"

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2010, 13:55 Life | Muzică

Muzica lui Nicolae Guta a ajuns in Franta, unde cantaretul este prezentat ca "marea voce a tiganilor din Romania". Cotidianul local Ouest-France scria duminica, la rubrica Muzica - Redactia a ascultat, ca "Nicolae Gutsa este un star in Romania natala, mai ales la Timisoara".

Intr-un articol dedicat acestuia, jurnalistii din Hexagon sustin ca "vibrato-ul sau", demn de cele mai sensibile interpretari, si "onomatopeele sale ritmate dezvaluie o tehnica extraordinara". "Acest cantaret poseda, in plus, simtul swing-ului, tipic muzicii tiganesti. Inconjurat de virtuozi, el imbogateste repertoriul invatat de la batranii satului sau. Dansuri si doine, cantece melancolice", incheie Ouest-France.   


Citeste mai multe despre   























2780 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    OOOOOOO...!!!!!! (Luni, 29 martie 2010, 14:04)

    ada [anonim]

    IMPRESIONANT, guta a ajuns sa fie laudat de francezi, s-a intors lumea cu susul in jos?????
    • +4 (4 voturi)    
      Nu. (Luni, 29 martie 2010, 16:36)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui ada

      Se inscrie in trend. Francezii oricum ne cred pe toti tigani, asa ca... ala e nivelul lor de referinta pentru noi. Nu e prima data cand dau cu mucii-n fasole, si pe Hagi l-au facut tigan. Partea proasta e ca n-avem cum sa le aratam ca au ei o problema la mansarda, si suntem nevoiti sa le lingem scuipatul de pe obraz. Gutsa exista la noi, si e ascultat.
  • +8 (8 voturi)    
    Saraca doina... (Luni, 29 martie 2010, 14:12)

    dvribe [anonim]

    in ce companie te-au pus urmasii lui Voltaire!!!
  • +6 (6 voturi)    
    mi se pare normal... (Luni, 29 martie 2010, 14:14)

    iulika11 [utilizator]

    Asa cum ne-am obisnuit, francezii considera ca "rromanii" nostri sunt de apreciat sau de protejat social cand sunt la noi si de deportat cand sunt la ei...
  • +9 (9 voturi)    
    Perfect (Luni, 29 martie 2010, 14:18)

    Orpheus [utilizator]

    Sa stea in Franta si sa-i asasineze pe ei cu manele.
  • +10 (10 voturi)    
    Daca e asa apreciat (Luni, 29 martie 2010, 14:23)

    gutsa [anonim]

    Sa-l ia francezii la ei, cu tot cu colegii de breasla si mai ales cu tot cu fani.
    Ne-ar face un pustiu de bine.....
  • +7 (7 voturi)    
    Luati-l, mon freres... (Luni, 29 martie 2010, 14:24)

    marian [anonim]

    pe el, pe toata familia, mancati-as, si toti manelistiiiii, fara numarrr, fara numarrr ... macar scapam de noi de ei.
    • -2 (4 voturi)    
      Franceza (Luni, 29 martie 2010, 16:20)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui marian

      mes frères
  • +2 (2 voturi)    
    pana la urma.. (Luni, 29 martie 2010, 14:32)

    eps [anonim]

    cum e mai bine: gutza cu mustata sau gutza fara mustata?
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Luni, 29 martie 2010, 14:41)

    ion voicu [anonim]

    oui, oui, monsieur goutsa chantes un musique gitano-romaine de tres grand finesse in perfecte concordance con le traditionelle gout eleve francais.

    merci tres bon, tres jollie, vive la france!
    • 0 (2 voturi)    
      Franceza (Luni, 29 martie 2010, 16:26)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ion voicu

      Oui, Oui, Monsieur Goutsa chante une musique gitano-romaine de très grande finesse en parfaite concordance avec le traditionel goût élevé français
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Luni, 29 martie 2010, 19:15)

        ion voicu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        oui, mersi pour le correcte moi, vous avez tres gentille. un veritable gentilhomme.
        merci chez proffesseur!
        (sans nombre, sans nombre! - pour les connaisseurs)
  • +5 (5 voturi)    
    marea voce... (Luni, 29 martie 2010, 14:56)

    istoricul [anonim]

    Am vazut cu ochii mei CD-ul lui "Gutsa" la FNAC-ul din Belfort ;mi s-a facut rau :sa il pui pe penalul ala alaturi de Gabi Lunca sau deFfarimitza Lambru,e la fel cum ai asocia o "Lada Niva" cu un Land -Rover ,pe motiv ca au 4roti si motor ;a confunda niste behaieli agramate si niste lalaieli afone cu dansuri,doine si cintece de melancolie este ceva de neimaginat ...sau ziaristul ala a fost platit regeste sau habar nu are de muzica ...In opinia jurnalistului de la Ouest-France maneaua"celebra" "Pe la spate,pe la spate"...este probabil un imn nostalgic de o frumusetze salbatica,nativa,adus dragostei si eternului feminin...O tempora ,o mores !
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 29 martie 2010, 15:14)

    Opposite [anonim]

    "Un cotidian local" poate sa-nsemne si o gazeta de perete din Corsica.

    Nu mai dati tampenii spuse de necunoscuti pe fond de stire doar pt ca au fost spuse intr-o alta tara, ce naiba.
  • +2 (2 voturi)    
    Manele en francais (Luni, 29 martie 2010, 15:16)

    doru [anonim]

    Pai sa l ia ei,sa i dea si cetatenie ,ca oricum sunt destui ......Sa l puna sa le cinte la sala Olimpia...
    Succes bai guta
  • +5 (5 voturi)    
    liber la fraieri (Luni, 29 martie 2010, 15:23)

    Tataie [anonim]

    Guta, e liberi la fraieri in Franta :)
  • +1 (1 vot)    
    tocmai mi-a picat fisa. (Luni, 29 martie 2010, 16:00)

    cristi [anonim]

    de fapt e ca la religie, cu sursa primara n-am nimic in mod deosebit, doar cu ascultatorii/ prozelitii avem ce avem, ca de-aia nu place nimanui muzica tiganeasca in romania, pt ca o asociem cu masini sport cu volumul dat la maxim, cu tiganii nostri si cu tot felul de stridentisme.
  • +2 (2 voturi)    
    Articolul original e publicitate mascata (Luni, 29 martie 2010, 16:01)

    dc [anonim]

    Cititi articolul din ziarul francez pana la capat si o sa va dati seama ca e publicitate mascata, cum se practica si pe la noi.

    <<...Le label du Centre-Bretagne, créé par Erik Marchand, a été bien inspiré de rééditer cet album sorti en 1996, chez Silex. (Gwenaël Dayot)

    Nicolae Gutsa: La grande voix tsigane de Roumanie (Innacor. L'autre distribution). 49 mn, 12 titres.>>
    • +1 (1 vot)    
      Cine l-o fi invatat? (Luni, 29 martie 2010, 16:13)

      vio [anonim] i-a raspuns lui dc

      sa faca asa?
      Vreun consilier de la trecutele alegeri? Unde Guta a tras tare, tare.....
  • +2 (2 voturi)    
    comercialu bate orcie (Luni, 29 martie 2010, 18:19)

    de la francia [anonim]

    in paris fiind, la muzelul quai branly, un muzeu al civizatiilor foarte interesant si respectabil de altfel, am vrut sa cumpar un CD pt copii avand ca tema muzica lumii. erau melodii de prin toata lumea, romania fiind reprezentata decat de musiu Gutza pe sistem turbo. v-ati prins ca am luat doar o vedere si-am plecat!
  • +2 (2 voturi)    
    "E celebru in toata tara si la Buhusi" (Marţi, 30 martie 2010, 2:09)

    baudolino [anonim]

    Astfel descria Vlad Musatescu in "De-a puia-gaia" prestatia unui poet local oniric (la origine dentist), celebru pentru versurile "Marea dragoste, cu arginti si cu proteze / Cu Trabant si cu fofeze" (citat aproximativ din memorie).

    E, cam tot asa si cu nea Gutza. E celebru in toata tara, dar mai ales la Timisoara. Vive la France, ca sunteti haiosi, bre!