VIDEO Cel mai bun cover din lume a fost facut de Muse / Cel mai prost - Britney Spears​

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 23 septembrie 2010, 20:46 Life | Muzică

Muse
Foto: muse.mu
Piesa Feeling Good, cover realizat de Muse la o piesa apartinand artistei Nina Simone, a fost desemnata cel mai bun cover al tuturor timpurilor de cititorii site-ului nme.com. In topul primelor zece formatii se mai afla The Beatles, Johnny Cash, Nirvana sau Jimi Hendrix. Topul celor mai proaste zece coveruri este condus de Britney Spears, cu I Love Rock 'N' Roll.  

O alta piesa a celor de la Muse, Plug In Baby, a fost aleasa pe locul 12 de vizitatorii site-ului MusicRadar.com, intr-un top al celor mai bune riffuri de chitara din toate timpurile.

De asemenea, cantecul Uprising al celor de la Muse a fost inclusa in playlistul afisat de pagina de myspace a Vaticanului, la sfarsitul lui 2009.


Cele mai bune 10 coveruri

1. Muse - 'Feeling Good'
2. The Beatles - 'Twist And Shout'
3. Johnny Cash - 'Hurt'
4. Jimi Hendrix - 'Hey Joe'
5. Nirvana - 'Where Did You Sleep Last Night'
6. The Clash - 'I Fought The Law'
7. Jeff Buckley - 'Hallelujah'
8. Jimi Hendrix - 'All Along The Watchtower'
9. Marvin Gaye - 'I Heard It Through The Grapevine'
10. The White Stripes - 'I Just Don't Know What To Do With Myself'



Cele mai proaste 10 coveruri

1. Britney Spears - 'I Love Rock 'N' Roll'
2. Ronan Keating - 'Fairytale of New York'
3. Celine Dion - 'You Shook Me All Night Long'
4. Take That - 'Smells Like Teen Spirit'
5. M People - 'Itchycoo Park'
6. Robbie Williams - 'Song 2'
7. Will Young - 'Light My Fire'
8. Madonna - 'American Pie
9. Limp Bizkit - 'Faith'
10. Mark Ronson - 'No One Knows'



Citeste mai multe despre   























3893 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    La cel mai prost e OK clasamentul (Joi, 23 septembrie 2010, 23:19)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Pai cum poate o afoana sa faca cover dupa Joan Jet? E ca si cum ai spune ca nu stiu ce pitipoanca din asta de la noi face cover dupa Beatles sau Rony James Dio sau Ozzy mai stiu eu ce regi din astia ai muzicii...
    • 0 (0 voturi)    
      Re (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:19)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      Daca si Britney Spears e afoana atunci ce sa mai zici de Simona Sensual/Paris Hilton samd.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:54)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        nu sunt cele mai proaste cover-uri, poate cele mai nepotrivite.
    • -1 (1 vot)    
      Ptr Petru (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:20)

      Alexia [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      Se scrie afona nu afoana si nu e chiar asa de rau , oricum Britney Spears e o legenda cu peste 100 de milioane de albume vandute pana in prezent.
      • +1 (1 vot)    
        Britnei (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:59)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Alexia

        Faptul ca a vandut 100 de milioane de albume sau mai mult, nu demonstereaza decat ca sint multi oameni a caror cultura muzicala e la pamant. Britney sau Lady Gaga, nu sint cu mult peste pitipoancele de la noi, doar ca au prins un val bun, unii s-au prins ca e o pitipoanca prinde la prostime si le poate aduce gramezi de bani....si uite asa, cu o galeata de tarate in cap, tu ai ajuns sa crezi ca a facut istorie. De fapt ai dreptate, a facut istorie, ea a scris partea pe care nu o citeste nimeni:))
        • -1 (1 vot)    
          eh (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:56)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          eh, in democratie, numarul conteaza. Daca e vanduta mai bine, inseamna ca e mai buna, punct.
    • 0 (0 voturi)    
      the arrows (Marţi, 5 octombrie 2010, 9:03)

      dt [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      I love rock and roll este piesa lui The arrows. Versiunea Joan Jett & The Blackhearts este tot un cover
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 24 septembrie 2010, 1:12)

    mariuss72 [anonim]

    ce vrajeala, cel mai tare cover e dansul pinguinului, sa stieeeeeee
  • +1 (1 vot)    
    IQ = 0 (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:20)

    mie [anonim]

    Ma ingrozesc cand vad commenturile voastre...judecati de genul "daca a vandut mai multe albume inseamna ca e mai buna" , comparatii care nu isi au rostul cu britney/ simona senzual si gargara ieftina...
    sunteti fix rezultatul "democratiei" despre care scrieti si aveti "democratia" pe care o meritati !
    la fel si IQ-ul, daca stiti macar ce e ala !
    • -1 (1 vot)    
      x (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 9:13)

      Xzibit [anonim] i-a raspuns lui mie

      Frate daca vinde inseamna ca lumea o place asa ca nu vad unde e problema.
      • 0 (0 voturi)    
        "frate" (Luni, 27 septembrie 2010, 23:08)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Xzibit

        fratioare, ca sa ma intelegi, toata lumea face treaba mare dar asta nu inseamna ca a face treaba mare e cel mai misto lucru facut de om. intelegi?
  • 0 (0 voturi)    
    Feeling Good (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:59)

    Radu [anonim]

    Feeling Good - written by Anthony Newley and Leslie Bricusse for the 1965 musical The Roar of the Greasepaint - the Smell of the Crowd. Often wrongly accredited to Nina Simone, whose version of the song is the most well-known one.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 24 septembrie 2010, 18:48)

    cristi [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=xPOqE7k56nc
  • 0 (0 voturi)    
    Un clasament de doi lei..... (Duminică, 26 septembrie 2010, 20:39)

    Claude [anonim]

    ......au uitat-o pe Kate Bush cu cover-ul dupa Elton John "Rocket Man"..... Care, by the way, este considerat cel mai bun cover...http://www.digitaldreamdoor.com/pages/best_coversongs.html
  • 0 (0 voturi)    
    cover (Luni, 27 septembrie 2010, 11:30)

    eu [anonim]

    asta este un cover f. misto . mult respect .
    http://www.youtube.com/watch?v=rh2Yxp6q2h0