AUDIO Genti de bani, piesa anti-nesimtire: "Unii au umplut genti de bani multi, ca Udrea/ Altii imi umplu capul cu mizerii, domnule Gadea!"

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 29 septembrie 2010, 17:31 Life | Muzică

Genti de bani
Foto: facemrecords.ro
​"Tragi sa-ti faci vila 2 pe malul lacului/ Dup-aia vii la noi, c-ai ajuns la fundul sacului/ Dup-aia vii inapoi si ceri in numele statului/ [...] Vorbim de un scop comun/ Dar al meu nu e sa hranesc porci-n costum" si "Ii zice stat/ Ei - cei ce stau degeaba" sunt cateva dintre versurile piesei hip hop Genti de bani. Lansata saptamana aceasta de DOC, membru al formatiei CTC, melodia este recomandata nu ca o piesa anti-sistem, ci anti-nesimtire.

"Ii zice stat/ Ei - cei ce stau degeaba/ Insetat, n-am bani de-o bere/ Ei beau cu halba/ Din banii mei, banii tai, banii nostri/ Deci practic le facem cinste.../ Cine-s prostii?", intreaba ironic DOC (cunoscut si ca L Doctor) pe o piesa pe care mai apar Deliric 1 si VD (Vlad Dobrescu), colegii sai din trupa CTC.

"Eu sunt unu', dar/ Nu mai stau mult, ma car/ Astia vor sa ne culce/ Ca marele cronicar/ Dar... inca pun alarme/ Sperand ca te voi trezi/ C-ajungi sa mananci de pe jos/ Ca japonezii", continua artistul, atingand problema emigrarii tinerilor romani.

"Ma tem nu ca sunt anti-sistem/ Da'-s anti-nesimtire, ca fura insistent", precizeaza Deliric 1, pentru ca refrenul sa zica, subversiv: "Cat vrei sa furi, domn' ministru? Uita-te-n jur - e sinistru!/ Stiu c-o sa ne vinzi pe toti/ Doar ca sa te scoti."

Piesa Genti de bani este inclusa pe albumul solo Scapat de sub control, ce va fi lansat pe 10.10.2010, la Silver Church, cu incepere de la ora 21:00. Pe scena vor urca: Deliric 1, VD, Cedry2k, Carbon, Nwanda, Raku, Maximilian, Rey, Dj Paul, Faibo X, Dj Sauce, K-Funk. Intrarea costa 20 ron.




Citeste mai multe despre   



















6856 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    e bine (Miercuri, 29 septembrie 2010, 18:28)

    omucu [anonim]

    le zice bine baietii astia
  • +1 (1 vot)    
    tareeeeee (Miercuri, 29 septembrie 2010, 18:32)

    ion [anonim]

    cam smechera piesa...atinge unde trebuie
  • 0 (0 voturi)    
    Ardeiul iute in..tr-un punct sensibil :) (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:40)

    Gigi Maybachistu' Rapper [anonim]

    Oare de ce mogulimea a avut grijă să facă hip-hopul să moară în 2001-2002 şi a scos la suprafaţă maneliştii cam în aceeaşi perioadă?... Se temeau de unii care le-ar fi zis-o lui Năstase, Tăriceanu, Băsescu, Boc, Iliescu, Voiculescu etc?.... Suna mai bine "fără număr, fără număr"?..... ;)
  • -2 (4 voturi)    
    o aiureala totala (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:03)

    Ciprian [anonim]

    Nu pot sa cred ca se pot forma stiri pe baza acestor oameni ridicoli care nu produc nimic.
    • +1 (3 voturi)    
      esti tu aiurea prietene (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:35)

      rp [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Oameni ridicoli?! Oamenii astia ridicoli lucreaza de 3-4 ani la acest album, au job-uri serioase, viata personala si nu vorbesc prostii fara sa stie despre ce este vorba.
  • 0 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:50)

    alex [anonim]

    Copiaza RACLA (in versuri) si PUYA (in refren) ...

    Nota 6 (cu indulgenta)
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc! (Joi, 30 septembrie 2010, 11:40)

      Miricu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Mi-ai facut dimineata! N-am mai ras asa bine de o gramada de timp! Excelent!
    • 0 (2 voturi)    
      Mori? (Joi, 30 septembrie 2010, 11:58)

      Zis Jim [anonim] i-a raspuns lui alex

      Uite cum toti desteptii dau note cu indulgenta unor oameni care realizeaza ceva in viata asta si nu stau toata ziua sa mangaie tastele. De la RACLA la Puya si de la CTC la RACLA este cale lunga, prietene. Asculta piesa, cumpara albumul si abia atunci vei putea sa faci asemnea comparatii si precizari.Imi doresc sa arzi in chinuri.O zi placuta tie si mamei tale!
      • +1 (1 vot)    
        lol esti penibil (Vineri, 1 octombrie 2010, 16:50)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Zis Jim

        stai mai mult timp cu prietena ta
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc din nou! (Joi, 30 septembrie 2010, 12:03)

      Miricu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Ai sanse sa ajungi la fel de celebru ca "Perversu' de pe Targu Ocna" cu asemenea comentariu!
      Din nou, multumesc pentru rasetele provocate!
      • 0 (0 voturi)    
        Miricule (Vineri, 1 octombrie 2010, 11:06)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Miricu

        El a vrut sa-i dea raspuns lui alex nu tie, stai chill
        • 0 (0 voturi)    
          anonimule (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:33)

          Miricu [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Raspunsul meu tot pentru alex era. Daca voiam sa-i raspund lui Jim, efectuam un clic pe link-ul 'raspunde' aflat sub postul lui. Multumesc oricum pentru sfat.
    • 0 (2 voturi)    
      esti facut gramada (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 9:15)

      comm [anonim] i-a raspuns lui alex

      cum poti fi asa de prost? mergi tu si asculta salam si parizer si lasa in pace oamenii care au ceva legaturi sinaptice ca nu esti binevenit printre ei.
  • -1 (3 voturi)    
    LASA POLITICA! (Miercuri, 29 septembrie 2010, 21:14)

    mihai b [anonim]

    frate dar nici in muzica nu mai scapi de politica..stiu toti politica.sunt experti..sa mearga la facultati sa dea licenta fara facultate pt ca sunt experti..
    voi dac-ati avea in fata gentile de bani? n-ati` fura? sau va uitati la ei cat de frumosi sunt..sa fim seriosi..toti vrem bani degeaba..sau decat sa faceti hip hop, mai bine la munca ca sunteti tineri..
    • 0 (2 voturi)    
      la munca (Miercuri, 29 septembrie 2010, 23:05)

      omucu [anonim] i-a raspuns lui mihai b

      toti lucreaza! si lucreaza de ani buni sa faca bani sa cante muzica ce le place.nu-ti place, nu-i asculta, asculta ce-ti place, dar lasa-i sa-si dea cu parerea pentru cine vrea sa-i asculte
  • 0 (0 voturi)    
    DOC (Joi, 30 septembrie 2010, 16:13)

    Ghici Cine [anonim]

    Prea tare :D
  • 0 (0 voturi)    
    mie imi place (Joi, 30 septembrie 2010, 16:15)

    alex [anonim]

    uite o piesa actuala si foarte realista...foarte misto baieti! la cat mai multe astfel de piese!
  • +2 (2 voturi)    
    Cauza (Vineri, 1 octombrie 2010, 16:53)

    xolv [anonim]

    Hip-hopul a murit pentru ca la noi nu avem acelasi background din care sa apara acea muzica de protest pe care unii cred ca o fac. Ei au avut plantatii de bumbac, ghetouri, noi am avut tarani dezradacinati in urma industrializarii. Halal alienare. Negrii ori s-au pus pe munca, pe crima sau pe cantat, iar ai nostrii se milogesc la mana statului. Comparatiile sunt inutile.