​VIDEO Cel mai bun riff de chitara din ultimul deceniu

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 4 octombrie 2010, 22:03 Life | Muzică

Muse
Foto: muse.mu
​Dupa ce a fost declarata, luna trecuta, formatia cu cel mai bun cover din lume datorita piesei Feeling Good, trupa Muse a primit zilele acestea titlul de "cel mai bun riff al secolului 21", pentru cantecul Plug In Baby, informeaza gigwise.com, citand un sondaj realizat de revista Total Guitar.

Intre primele 10 melodii ale clasamentului se mai afla o piesa Muse, Knights Of Cydonia, pe locul 5.

In noiembrie 2009, melodia Plug In Baby a fost aleasa pe locul 12 de vizitatorii site-ului MusicRadar.com, intr-un top al celor mai bune riffuri de chitara din toate timpurile.

De asemenea, cantecul Uprising al celor de la Muse a fost inclus in playlistul afisat de pagina de myspace a Vaticanului, la sfarsitul lui 2009.

Cel mai bun riff de chitara al secolului XXI: Top 10

1. Muse - "Plug In Baby"
2. Velvet Revolver - "Slither"
3. Avenged Sevenfold - "Afterlife"
4. Dream Theater - "The Dark Eternal Night"
5. Muse - "Knights Of Cydonia"
6. Queens Of The Stone Age - "No One Knows"
7. White Stripes - "Seven Nation Army"
8. Machine Head - "Halo"
9. The Killers - "Mr Brightside"
10. Avenged Sevenfold - "Beast And The Harlot"



Muse - Plug In Baby [HAARP]
ÎncÄ rcat de WBRNewMedia. - Music videos, artist interviews, concerts and more.
Avenged Sevenfold - Afterlife
ÎncÄ rcat de WBRNewMedia. - Explore more music videos.


Citeste mai multe despre   























5766 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Hmmm, nu stiu cine a ales asa..este nashpa (Luni, 4 octombrie 2010, 22:32)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Din cele trei, primele plasate trupe din topul asta, cei mai buni sunt, clar, Avenged Sevenfold cu Afterlife !!!, locul 3...
    In fine, clasamentul apartine celor care l-au facut, dar sa zici "cel mai bun riff al secolului 21" si sa apara trupele astea doar ...este cam aiurea. Marii chitaristi care inca compun si ies pe scene..nu apar de loc.
    Astia care-s profesori !!! (un Satriani, un Steve Vai, Yngwie Malmsteen,John Petrucci,si alti atatia...)au niste riffuri de te baga in boala si pe care trupele premiate nu sunt sigur daca le pot executa..
    Cine a facut topul asta?
    niste nimeni...aha !
    • +3 (3 voturi)    
      Riff / Lick (Marţi, 5 octombrie 2010, 12:06)

      Mortal [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      E un pic de diferenta intre un riff si un solo / lead /lick
      Si taman cei mentionati de tine Satriani, Vai, Malmsteen, nu prea-s vestiti pt riffuri, ci pt partea
      solistica.
  • +1 (5 voturi)    
    Deci e oficial. (Marţi, 5 octombrie 2010, 0:07)

    uwe [utilizator]

    Secolul 21 e muzical mai prost decat 20. In secolul 20 erau sute si mii de riff-uri de la Satriani, Vai, Malmsteen, Petrucci, si lista poate continua. Imi cers scuze celor nementionati, e doar din lipsa de spatiu, nu din ignoranta.
  • +2 (2 voturi)    
    Riff (Marţi, 5 octombrie 2010, 1:07)

    RaduBT [utilizator]

    Baieti, "riff" inseamna altceva, e cam opusul unui "solo"..

    Dar luati de aici calitate, ca vad ca e nevoie:

    http://www.youtube.com/watch?v=qYS732zyYfU - Eric Clapton - Cocaine.

    :D
    • 0 (0 voturi)    
      Cei enumerati de baieti au compus mult (Marţi, 5 octombrie 2010, 10:36)

      Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui RaduBT

      Iar piesele lor se bazeaza pe niste riffuri...asa ca...baietii stiu ce au scris, sunt de acord cu ei.
      Exemplul tau este si el foarte bun, Clapton trebuie adaugat in lista.
  • 0 (0 voturi)    
    groaznic (Marţi, 5 octombrie 2010, 14:05)

    dani [anonim]

    Dream Theater doar pe 4 ? iar banul conteaza :D Sa-i vad pe astia 9 de pe langa sa cante ca si Satriani, Steve Vai, Malmsteen, Petrucci s.a.m.d. nici in urmatorul secol :D
  • +2 (2 voturi)    
    Nu exista cel mai bun in muzica (Marţi, 5 octombrie 2010, 15:55)

    Razvan [anonim]

    Muzica prin definitie este apreciata diferit de fiecare ascultator,deci este subiectiva. Unora le place rockul , altora pop-ul , de aceea titulatura de "cel mai bun" nu are sens decat pentru o multime restransa de persoane care impart aceleasi pasiuni in materie. A declara ceva "cel mai bun" astfel incat sa reprezinte acelasi lucru pentru toti nu are sens. E vorba de un vot de popularitate dat de o mana de oameni care nu se poate spune ca sunt total reprezentativi pentru domeniul in care voteaza. De aceea, orice astfel de top va starni mai multe nemultumiri decat multumiri.
    • 0 (0 voturi)    
      Valabil! (not) (Marţi, 5 octombrie 2010, 20:11)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Pentruca multi nu au nici macar ureche muzicala! Si confunda niste scartaituri cu genialitati!
      • 0 (0 voturi)    
        ce spui e o prostie (Joi, 7 octombrie 2010, 11:23)

        dorul [utilizator] i-a raspuns lui Bucur

        "ureche muzicala" inseamna capacitatea de a reproduce un sunet, un ritm.
        Ce spui tu e ca si cum noi doi stam si ascultam o melodie, si tu auzi Bach, eu aud Guta, dar de fapt canta Rolling Stones.
        Toti auzim aproximativ la fel, si ce ne place e o chestie subiectiva.
  • -1 (1 vot)    
    topul asta e o gluma (Joi, 7 octombrie 2010, 11:03)

    radu [anonim]

    si inca una din cele proaste mai sunt surprins si de faptul ca printre marii chitaristi nu este pomenit taticul lor eddie van halen, sa nu mai vorbim de un paul gilbert, marty friedman. buckethead, dave mustaine....
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:55)

    Opposite [anonim]

    E vorba de <<riffuri>> din ultimul <<deceniu>> unde deceniu inseamna ultimii 10 ani. Nu va mai aruncati sa comentati aiurea pomenind de chitaristi care nu au mai activat (a se citi: au compus piese noi) din 2000.

    Daca nu va convine deceniul asta am o veste si mai proasta: nimanui nu-i pasa.