​VIDEO Sondaj pe internet: AC/DC, Michael Jackson si Pink sunt cei mai apreciati artisti din lume

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 8 octombrie 2010, 21:04 Life | Muzică

Concert AC/DC - Bucuresti, 16 mai 2010
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
​AC/DC este pe locul intai intr-un top al celor mai apreciate formatii, arata un clasament realizat de myspace.com. Michael Jackson si Justin Timberlake sunt mai "valorosi" decat Elvis Presley, Bob Dylan sau Bob Marley, iar Pink le intrece in popularitate pe Lady Gaga, Madonna si Britney Spears.

La inceputul acestui an, cinci experinti ai industriei muzicale, Matthew Coyte (redactor-sef al revistei Rolling Stone), Kathy McCabe (redactor la Daily Telegraph), Patrick Donovan (fost redactor la The Age), George Palathingal (redactor la Sydney Morning Herald) si Nicole Fossati (redactor-sef la The Music Network) au creat o lista cu 25 de optiuni pentru cinci clasamente diferite.

Justin Timberlake este mai valoros decat Elvis, David Bowie si Bob Marley, iar Pink este mai simpatizata decat Lady Gaga, Madonna si Britney Spears - arata cateva dintre rezultatele controversate citate de themusicnetwork.com.

Cel mai apreciat videoclip este Thriller-ul lui Michael Jackson, materialul video iesind pe locul 1 si in luna mai a acestui an, intr-un clasament realizat pe baza voturilor adunate tot de la utilizatorii site-ului myspace.com. Vezi aici rezultatele clasamentului publicat in urma cu aproape jumatate de an.

Intr-un clasament al artistilor care au facut furori printr-un singur hit de-a lungul intregii cariere, se numara Vanilla Ice, cu piesa Ice, Ice Baby.

Cele mai bune 10 trupe

1. AC/DC
2. Nirvana
3. Red Hot Chilli Peppers
4. The Beatles
5. Guns N Roses
6. Coldplay
7. Queen
8. Metallica
9. U2
10. Led Zeppelin


Cei mai buni 10 artisti

1. Michael Jackson
2. Justin Timberlake
3. Bob Marley
4. Kanye West
5. Jay-Z
6. Elvis Presley
7. 2Pac
8. Johnny Cash
9. David Bowie
10. Bob Dylan


Cele mai bune 10 cantarete

1. Pink
2. Lady GaGa
3. Madonna
4. Britney Spears
5. Mariah Carey
6. Kylie Minogue
7. Janet Jackson
8. Tina Turner
9. Aretha Franklin
10. Mary J Blige


Cele mai bune 10 videoclipuri

1. Michael Jackson – Thriller
2. Lady GaGa (feat. Beyonce) – Telephone
3. AC/DC – Long Way To The Top
4. Daft Punk – Around The World
5. My Chemical Romance – Helena
6. Britney Spears – Baby, One More Time
7. 2Pac - California Love
8. OK Go – Here It Goes Again
9. Jay-Z – 99 Problems
10. Johnny Cash – Hurt


Thriller - Music Video
Încărcat de dreadcentral. - Full seasons and entire episodes online.


Top 10 "One-Hit Wonders"


1. Vanilla Ice – Ice, Ice Baby
2. Carl Douglas - Kung Fu Fighting
3. The Buggles – Video Killed The Radio Star
4. Baha Men – Who Let The Dogs Out
5. Soft Cell – Tainted Love
6. The Knack – My Sharona
7. Right Said Fred – I’m Too Sexy
8. Billy Ray Cyrus – Achy Breaky Heart
9. A-Ha – Take On Me
10. The Weather Girls – It’s Raining Men




Citeste mai multe despre   






















1240 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Hilar (Vineri, 8 octombrie 2010, 22:30)

    m3th0dman [utilizator]

    Dacă nu era Led Zeppelin muzica celor de mai jos era substanţial diferită.
    Toate s-au inspirat din Zepsteri.
    1. AC/DC 2. Nirvana 3. Red Hot Chilli Peppers 5. Guns N Roses 6. Coldplay 7. Queen 8. Metallica 9. U2

    Top corect:
    1.Beatles
    2.Led Zeppelin
    3.Pink Floyd
    Restul nu contează...

    Şi la artişti apare Justin Timberlake şi nu apare nu John Lennon sau un Eric Clapton... hilar.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu nu nu... topul absolut corect este (Vineri, 8 octombrie 2010, 22:47)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      1. Pink Floyd
      2. Led Zeppelin
      ...si restul
      _
      la artistyi, vorba ia...:
      "...No no no, CLAPTON is god. Gilmour is a higher entity than god. To answer the age old question "Who created god" it is simple, Gilmour created him through his mighty guitar skills."
      • 0 (0 voturi)    
        Aferim (Luni, 11 octombrie 2010, 16:40)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Pink Floyd, Led Zeppelin, The Beatles si The Rolling Stones si apoi restul:)
        Coldplay inaintea lui Queen...:)
    • +2 (2 voturi)    
      greu de spus (Vineri, 8 octombrie 2010, 22:54)

      gigi muzicologu [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      Mi se pare foarte greu de separat cat % e influenta altei formatii si cat % contributia formatiei respective, dar nu cred ca daca nu era Led Zeppelin AC/DC ar fi cantat manele. Foarte probabil ar fi fost tot pe acolo pe unde sunt acum. Pana una alta AC/DC este mult mai populara decat Led si avand in vedere ca este vorba de un sondaj de opinie este logic ca asta a fost criteriul de selectie.
      Si faza cu John Lennon este intradevar hilara.
  • 0 (0 voturi)    
    mdea... (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 0:07)

    jack [anonim]

    Jazy-Z si 2Pac in fata lui Bob Dylan si Johnny Cash... ca sa nu mai zic ca Jimmy si Roger nici macar nu apar in top...
    Cele mai bune cantarete... Lady Gaga...
    Acum ceva vreme intasem pe un forum unde era un post referitor la uvertura 1812 care suna cam asa:
    "- Cine a compus Uvertura 1812?
    - Thaicovsky. Pentru victoria Rusiei aspura Frantei lui Napoleon.
    - hmm... credeam ca a fost compusa pentru USA.
    - Lady Gaga compune pentru USA."

    q.e.d. si cu topul asta....

    poate face hotnews un top pentru romani sa nu mai preia stiri din afara... dar cred ca as fi dezamagit
  • 0 (0 voturi)    
    O mie de bordeie, o mie de topuri (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 1:39)

    Neutron [anonim]

    Interesant ca o voce ca a Lindei Perry nu apare in top. Recomand 4 Non Blondes - "Spaceman" pentru o impresie. O alta VOCE feminina care eclipseaza pseudo-vocea Madonnei sau vocea Tinei Turner ( lady radio gaga sau b. spears nu au ce cauta intr-un top ) este Dani Klein: Vaya con Dios - "Time flies" spune tot.
    La baieti as merge pe Chuck Berry si Johnny Rotten in primii zece.
  • 0 (2 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 6:40)

    adi [anonim]

    topul lu'peste !!! Coldplay INAINTEA celor de la U2 - pe care ii imita LA GREU, combinat putin cu genialii Radiohead - care nici macar n-au intrat in top ? PLEASE....
  • 0 (0 voturi)    
    Gusturile nu se discuta. (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:01)

    .... [utilizator]

    Totusi, la cantarete nu aveau ce cauta in top vedete gonflate de media gen Lady Gaga sau B. Spears (poate in topul celor mai difuzate). Din pacate observ de ceva timp o promovare foarte agresiva a vedetelor cu comportament ciudat (de cele mai multe ori cauzat sau stimulat de consumul prafurilor mai mult sau mai putin usoare).
  • 0 (0 voturi)    
    top (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 18:39)

    adrian [anonim]

    Eu personal ascult Kashmir (Led Zeppelin) atunci cand am nevoie de aspirina, sau de antinevralgic, sau de Red Bull. Este leacul universal. Dar unde sunt adeptii lui guta, salam sau copilu minune. Ei ce parere au????
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 19:28)

    taurus [anonim]

    Sondajul asta este o porcarie!!! Doar gusturi americanesti!! Mi-e scarba cind vad niste aiureli de piese care acum sunt in voga ajunse pe primele locuri , formatii la fel , artisti la fel!!! Cum scrie cineva , este de-a dreptul hilar!!De exemplu Vanilla Ice pe primul loc in sectiunea respectiva!!! De tot rasul!!!
  • 0 (0 voturi)    
    depinde (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 19:31)

    lucky [anonim]

    ...de cum e facut acest sondaj. Generatiile mai in virsta au vorbit probabil mai putin. Beatles-ii sunt punctul zero al unei noi muzici. Poate va mai amintiti de un spectacol la Bulandra facut de Florian Pittis: " Poezia muzicii tinere" (titlul era asa de cretin numai pentru a insela cenzura comunista). De asemenea imi lipsesc din topuri Eagles, Dire Straits si Supertramp.
    • 0 (0 voturi)    
      sondajul (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 20:33)

      taurus [anonim] i-a raspuns lui lucky

      Oricum este o prostie sondajul!!Nu depinde de nimic pt. a fi o prostie!! lipsesc multe formatii mari!!
  • 0 (0 voturi)    
    rolling stones???? (Luni, 11 octombrie 2010, 17:42)

    kikimiki [anonim]

    aia care au facut topul cred ca erau din balti, nu? de rolling stones nu a auzit nimeni??? si inca mai canta.....in formatie originala....
  • 0 (0 voturi)    
    Rolling Stones? (Luni, 11 octombrie 2010, 19:43)

    BilDS [anonim]

    Mick Jagger spune:
    "Pe vremuri eram frumosi si prosti, acum suntem doar prosti"
    Bine ca recunoaste.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 31 iulie 2012, 17:17)

    dragosh [anonim]

    Daca nu e Freddie Mercury,toul e degeaba :)