​VIDEO Trupa Vama a a lansat piesa Sarkozy versus Gypsy: Daca toti tiganii ar fura, Turnul Eiffel ar disparea

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 4 noiembrie 2010, 12:27 Life | Muzică

Vama - Sarkozy vs Gypsy
Foto: Agentia de vise
Formatia Vama a lansat astazi single-ul Sarkozy versus Gypsy, "o satira care taxeaza ridicolul atitudinii europene in raport cu problema tiganilor". "Culorile aprinse ale rromilor par sa deranjeze echilibrul unei societati obisnuite doar cu elegante nuante de gri. Un cetatean european onorabil ar trebui sa posede domiciliu, loc de munca si planuri pe urmatorii 20 de ani. Sarkozy versus Gypsy este despre cei care refuza sa impartaseasca aceste preocupari", spune trupa, care a colaborat la aceasta melodie cu artistul francez Ralflo.

"In ultima instanta, mesajul cantecului nostru taxeaza ridicolul si absurdul <expulzarilor> sau al <repatrierilor voluntare> si nu tine partea tiganilor ori a lui Sarkozy. Acest ping pong cu tiganii nu foloseste nimanui", a explicat Tudor Chirila despre noua piesa a trupei Vama.

"Cantecul nu vrea sa creeze tabere sau dezbateri, desi ar putea sa o faca. Problema tiganeasca nu se rezolva cu masuri radicale care generalizeaza periculos pentru ca istoria ne-a invatat ca de la absurd si ridicol pana la Holocaust sau pogrom n-a fost decat un pas".

"Ideea acestui cantec s-a nascut acum trei saptamani, in parcarea de la Sala Palatului. I-am spus lui Gelu (claparul Vama): "Bai, ce-ar fi sa facem un cantec despre Sarkozy si cum se bate el cu tiganii?" Astazi cantecul e gata. A fost un maraton vesel. Ne-a insufletit ideea unui "Balkan Song". E un soi de vodevil, usor gypsy punk. Aceasta maniera era absolut necesara unui astfel de mesaj. Ne-am distrat ingrozitor cand l-am scris, cand l-am orchestrat, cand l-am filmat".

"Atat piesa, cat si videoclipul sunt caracterizate de umor si indrazneala - doua ingrediente majore pentru o trupa rock. Ma simt norocos ca am colegi de trupa cu simtul umorului. Altii n-au si sunt tristi", a spus Eugen Caminschi, chitaristul trupei Vama.

"Hey, hey, Sakozy, why don't you like the gipsy?" intreaba Tudor Chirila pe piesa care mai contine versurile "If all the gypsies were to steal, Tour Eiffel would disappear", precum si un pasaj al rapperului francez Ralflo.

Ralflo s-a facut remarcat prin diverse colaborari, iar in 2002 producatorul Philippe Saisse l-a invitat sa lucreze la New York. In 2007 colaboreaza cu Yorgos Benardos, unul dintre cei mai apreciati compozitori parizieni. In urma cu un an, Yorgos ii face cunostinta cu Keo, dezvaluindu-i astfel noi teritorii muzicale. Au urmat colaborari cu Proconsul, Catalin Josan, iar acum, formatia Vama.

La inregistrarea piesei au mai contribuit Victor Dinca (tambal), Justin Bacau (acordeon), Alexandru Burcea (trompeta), regizorului Serge Zanoaga si producatorului Bogdan Craciun (Libra Film).

Piesa va fi promovata si printr-un concert ce va avea loc pe 4 noiembrie, la miezul noptii, in Club Fratelli. Accesul persoanelor sub 18 ani este interzis.




Citeste mai multe despre   






















4667 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    slab (Joi, 4 noiembrie 2010, 12:57)

    Ion [anonim]

    Slabuta melodia, poate ca mai trebuia lucrat la ea.
    • -5 (7 voturi)    
      Cui nu-i place, ii oferim un bluz de Guta ! (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:46)

      contra [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Pun pariu ca si Sarko a ascultat piesa asta !
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:45)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Ar trebui rescrisa si scoase toate partile furate din alte parti. Din pacate daca s-ar face asta ne-am trezi cu un cantec fara muzica.
  • +6 (6 voturi)    
    Slab. (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:05)

    Florin [anonim]

    Slaba piesa, o combinatie de genuri muzicale, de de toate cu nimic. Pe romaneste o varza cu un mesaj subtire.
  • -5 (7 voturi)    
    super (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:06)

    da [anonim]

    perfect, mi-ar placea sa vad mai multi artisti romani aliniati la tema asta
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:08)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui da

      n-ai vazut destui tigani si alti `artisti` manelari?
      • -1 (1 vot)    
        raspuns (Vineri, 5 noiembrie 2010, 9:23)

        da [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        dragul meu, eu inteleg asa

        e o problema care nu poate fi privita unilateral, la fel cum nu poate fi rezolvata unilateral... indiferent de unde te uiti

        iar cand ma refeream la artisti ma refeream la faptul ca mi-as fi dorit o reactie mai consistenta pe tema asta... si tema ar fi modul brutal si complet neinspirat (ca sa nu folosesc alte cuvinte) de rezolvare a problemei din partea franceza
  • -4 (6 voturi)    
    Hai Sarko, spune tot, noi stim raspunsul deja... (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:15)

    vamaiot [anonim]

    felicitari Tudor, s-a deschis cutia Pandorei cu melodia asta !
  • +4 (4 voturi)    
    exceptional... (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:18)

    alex [anonim]

    de la oamenii care au scos un album despre cat de grea este viata in armata, in conditiile in care nici unul dintre ei nu a facut armata, un nou single despre probleme existentiale cu care sunt foarte familiari.

    este foarte usor sa compui un cantec in fata salii palatului despre o problema aflata la peste 2000 de km departare.

    este foarte usor sa ai un mesaj pro libertate totala, este cool, este mult mai greu sa gasesti o solutie... libertatea unui individ trebuie sa fie totala, dar pana aceasta libertate incepe sa o ingradeaasca pe a altuia.
  • +5 (7 voturi)    
    Slab ..... (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:19)

    KFF [anonim]

    Incredibil de slaba ......
  • +4 (6 voturi)    
    Inca putin (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:43)

    ictin [anonim]

    Si o sa se ia cu Gutza de gat si or sa scoata amandoi o melodie "cool" despre ce misto se fac banii in Jermania, ca la francezi nu mai merge.
    As mai comenta, dar deja imi e sila de indivizi din astia gen chirila si bucurenci care stau ei sa predice ce discrimintati sunt tiganii cand ei de fapt sunt un popor "cool" si liber. Ma mir de ce nici unul dintre aparatorii drepturilor tiganilor nu se duc noaptea prin ferentari prin ghetorui la o plimbare romantica.
  • +1 (1 vot)    
    sarkozy (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:50)

    Ardiles [anonim]

    Slabuta rau !
    Ascultati aici ceva misto:
    http://www.libertatea.ro/stire/video-imnul-tiganilor-expulzati-din-franta-liberte-egalite-expulse-304395.html
    nici nu se compara !
  • +4 (4 voturi)    
    Typo... (Joi, 4 noiembrie 2010, 13:52)

    carcoteala... [anonim]

    avand in vedere titlul articolului, cred ca in text vroiati sa spuneti "if all the gypsies were to steal", pentru ca "steel" = otel; "steal"=a fura;
    si sunt paronime...

    daca vroiati un joc de cuvinte (Eiffel tower is made of steel; gypsies steal steel ....), nu v-a iesit prea inspirat .... :)
  • 0 (2 voturi)    
    Vama lu'chirila (Joi, 4 noiembrie 2010, 14:13)

    alexa [anonim]

    Sa-i fi luat si pe aia de la Mambo Siria lu'Dinescu si iesea varza mai varza!
  • +2 (4 voturi)    
    mediocru (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:23)

    coco [anonim]

    Piesa e stearsa, la fel ca videoclipul.
  • +2 (4 voturi)    
    slab....f slab (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:24)

    un oarecare [utilizator]

    unde-i calu` din Malboro?
    ...l-au mancat tiganii?
  • +1 (3 voturi)    
    slabut (Joi, 4 noiembrie 2010, 16:35)

    andu [anonim]

    slabuta piesa, facuta la repezeala, era foame mare, mai bagati un scandal ceva sa va creasca audienta...
  • 0 (2 voturi)    
    ??? (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:00)

    lukas [anonim]

    Am scris un comment pe la ora 14 aici - vad ca a fost refuzat.


    Nota red: nu a fost sters nici un comentariu al dvs.
    (editat de HotNews.ro)
  • -2 (2 voturi)    
    DETOATA FRUMUSETEA (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:25)

    gabriel [anonim]

    nemaipomenita muzica ,,,ar trebui scoase cate o melodie pe zi pentru raristiiiiiiica sarcozi berlusconi si multi altiiiii din europa ,,,daca nu au loc de noi sa ne dea pace ,,,,sa se duca in america(editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    Excelenta idea !!! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 7:54)

    gheorghe [anonim]

    Ar merita reintrunit ce a mai ramas din „Taraf De Haidouks din Clejani” iar acestia „sa-i traga o cantare” lui Sarkozy, cu un text pe masura in FRANCEZA !!!
    Daca as fi Lenuta Udrea, as finanta acest clip din fondurile ministerului turismului.
    Rezultatul ar fi net superior „celebrei frunze” (!?) costul infinit mai mic iar impactul „mondial” infinit mai mare !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Slab (Luni, 8 noiembrie 2010, 20:09)

    Daniel [anonim]

    Foarte slaba melodia :(