​AUDIO A fost lansata o piesa despre "tara condusa de un guvern tembel"

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 15:05 Life | Muzică

coperta album Ocrotitorii Calatorilor
Foto: Captura Youtube.com
"Domnu' deputat, te intrebi de ce lumea migreaza-afara / Pentru ca datorita voua, schimbarea-ntarzie s-apara / Simt ca muncim pentru aceeasi mentalitate comunista / Insa banii sunt mai putini ca-n perioada stalinista", sunt cateva dintre versurile piesei Iar Voi Zambiti. Lansata de formatia Sotto Inteso, melodia atinge subiecte precum criza financiara, Timisoara '89 si mentalitatea romanilor ("Desteapta-te, romane, ca te-ai prostit de tot!"). "Pentru omul de rand s-a inventat criza financiara / In buzunare simtim cum bate vantu' mai ceva ca-n era glaciara".

Piesa Iar Voi Zambiti este inclusa pe albumul Ocrotitorii Calatorilor, lansat de trupa Sotto Inteso duminica, 12 decembrie. Melodia a fost realizata in colaborare cu Tonik Obiektiv si Dj Em.



Sotto Inteso feat. Tonik Obiektiv - Iar Voi Zambiti (fragmente)

"Intr-o tara condusa de un guvern tembel
Nu votez pentru ca fiecare trage pentru el
Domnu' deputat, te intreb de ce lumea migreaza-afara
Pentru ca datorita voua, schimbarea-ntarzie s-apara
Simt ca muncim pentru aceeasi mentalitate comunista
Insa banii sunt mai putini ca-n perioada stalinista
Pentru omul de rand s-a inventat criza financiara
In buzunare simtim cum bate vantu' mai ceva ca-n era glaciara"

"Desteapta-te, romane, ca te-ai prostit de tot!
Cauti fara oprire un leac pentru lene, un antidot
Sute de copii au murit impuscati in toata tara,
Ca libertatea sa extinda, deci stima Timisoara!
Ca Adam te-ai lasat ispitit si ai muscat din mar
Genetic suntem programati sa ne ferim de adevar
E greu de crezut, dar adevarat: lumea-i ipocrita
Ducem o viata grea si de probleme incoltita

Daca ne uitam la TV, este vorba doar de moarte
Scapam cand murim, atunci scapam de toate
Pe strada vezi cersetori si n-au ce sa manance
Au pachete de tigari si haine, deci le-ajunge
Ar trebui sa-i privim ca si cum ne-am uita in oglinda
Ca toti furam, vrem mai mult, speram sa nu ne prinda
Trebuie sa ne trezim, de ceva vreme dormim pe noi
Totul depinde de mentalitate, mai exact - de voi"


Citeste mai multe despre   



















3089 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 14 decembrie 2010, 15:15)

    florin [anonim]

    Si de ce este aceasta o "stire"?
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:31)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui florin

      Bah, nu stiu, da-i misto piesa. Bine ai venit pe internet.
      • 0 (2 voturi)    
        O alta piesa relevatore si realista, dar... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:23)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        Noi romanii nu stim varianta de mijloc, stim doar extremele:

        -nu mergem la vot dar fierbem sa facem revolutie

        -Desteaptat-te romane, dar de 1 dec romanii dorm in case ...

        - E mai usor sa inveti o limba straina decat sa treci victorios peste o negociere de salariu, sau sa cauti un alt loc de munca in Romania

        - rupem masina in gropi pe strada dar nu facem plangere sa nu deranjam primarul...

        - e usor sa faci muzica decat sa suni la usa vecinilor si sa faceti o plangere impotriva preturilor de la gaze si energie care va termina salariul

        - mandria este pacatul romanilor, chiar daca umbla cu pantofii rupti tot mandri arunca cu bani pe tigani manelisti...

        Societatea civila este inexistenta, dar ne dam cu totii pe spate cand auzim o melodie care ne intriga la schimbare.. si spunem sec... pe tiganeste... misto piesa... si mai punem una si ne plangem de mila.

        Mai bine vedeti unde ati gresit, si veti gasi si rezolvarea !
  • +2 (4 voturi)    
    h (Marţi, 14 decembrie 2010, 15:45)

    dfg [anonim]

    in contextul in care muzica romaneasca este aproape in totalitate lipsita de texte cu iz politic, social si asta intr-o societate unde problemele sunt grave si cronicizate, atunci, da, aceasta e o stire.
  • 0 (0 voturi)    
    qiusi (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:26)

    qiusi08 [utilizator]

    este vorba doar de moarte
    Scapam cand murim, atunci scapam de toate
    Pe strada vezi cersetori si n-au ce sa manance
    Au pachete de tigari si haine,
    <a href="http://www.nikeset.com/nike-60-shoes-nike-60-braata-c-8_12.html">nike 6.0 braata</a>
  • +3 (5 voturi)    
    ce pueril (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:27)

    popescu [anonim]

    Vorbesc despre viata asta romaneasca ca niste copii retardati, destul de smecheri ca sa se lipeasca de ideologia stangista din care ma indoiesc totusi ca se trag.
    La fel ca si ratatul de cerebel, au reusit sa adapteze un rahat de idee pe muzica si spera sa faca bani cu asta. La cati asistati sunt in tara asta sunt sigur ca vor face furori pintre manelistii din dulap si tzatzele foste apaciste :)
    Hotnews: ASTA e stire??
    • 0 (2 voturi)    
      manelistii asculta manele, nu? (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:19)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui popescu

      "manelistii din dulap si tzatzele foste apaciste" nu cred ca asculta acest gen de muzica, si nici nu cred ca vor da de aceasta melodie nici macar din greseala.