VIDEO ARHIVA A murit Gary Moore, legendarul chitarist al trupei rock Thin Lizzy

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 februarie 2011, 21:03 Life | Muzică

Gary Moore, la concertul din Romania
Foto: AGERPRES
Gary Moore, chitaristul legendarei trupe rock irlandeze Thin Lizzy, a incetat din viata duminica dimineata, la varsta de 58 de ani, anunta BBC. Moore a cunoscut gloria in perioada in care era chitarsitul trupei Thin Lizzy, dar a avut si o cariera solo extrem de apreciata, fiind considerat unul dintre cei mai talentati chitaristi ai tuturor timpurilor. Potrivit Mediafax, Gary Moore a sustinut un concert in Romania, anul trecut, in cadrul Ciuc Summer Fest, ce a avut loc la Bucuresti, in luna iulie.



Potrivit SkyNews, Gary Moore a fost gasit mort in camera sa de hotel din Costa del Sol, duminica dimineata.

"Inca nu imi vine sa cred. Era atat de robust, nu era un rocker tipic, era un om sanatos. A fost un artist extraordinar si un muzician dedicat", a declarat Eric Bell, un alt chitarist irlandez.



Pe numele sau adevarat Robert William Moore, Gary Moore si-a inceput cariera muzicala in anii '60 si a evoluat de-a lungul timpului alaturi de artisti precum Thin Lizzy, B.B. King, Colosseum II, Greg Lake sau trupa de blues-rock Skid Row, precum si Albert Collins, Jim Capaldi, The Beach Boys, Gary Husband, Ozzy Osbourne sau Andrew Lloyd Webber. Portofoliul sau a fost completat si de o complexa cariera solo.



Gary Moore a debutat in 1973, odata cu lansarea albumului "Grinding Stone", iar cativa ani mai tarziu, in 1978, a revenit in atentia criticilor de specialitate cu albumul "Parisienne Walkways", realizat in colaborare cu Phil Lynott, care i-a propulsat pe primele pozitii din UK Singles Chart. La scurt timp a urmat albumul "Thin Lizzy".



Piese precum "Parisienne Walkways", "Out in the Fields", "Empty Rooms", "Over the Hills and Far Away", "Wild Frontier", "Friday on My Mind", "After the War", "Still Got the Blues (For You)", "Cold Day in Hell" sau "Story of the Blues" au facut istorie in interpretarea lui Gary Moore.


Citeste mai multe despre   






















12060 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ce pacat :( (Duminică, 6 februarie 2011, 21:09)

    farty [utilizator]

    Ce pacat. Sa il ierte Dumnezeu. Mare muzician a fost....
  • +1 (1 vot)    
    rip (Duminică, 6 februarie 2011, 21:10)

    cristi [anonim]

    rip
  • +5 (5 voturi)    
    RIP (Duminică, 6 februarie 2011, 21:20)

    Popa [anonim]

    Sa-i fie tarana usoara.
  • +8 (8 voturi)    
    damn (Duminică, 6 februarie 2011, 21:23)

    sucaa [utilizator]

    inca un monstru se duce...ce frumos mai ciupea corzile

    Sa-i fie tarana usoara...
  • +11 (11 voturi)    
    RIP (Duminică, 6 februarie 2011, 21:31)

    chris_t [anonim]

    asa se duc toti, noi ramanem cu taraf tv. RIP GARY, Romania still got the blues!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Gary Moore (Duminică, 6 februarie 2011, 21:46)

    Sinoda [utilizator]

    Mult suflet a stiut sa puna in chitara lui. Stia sa o faca sa planga, sa se tanguiasca sau sa rada. Multa bucurie a lasat in sufletele noastre prin cantecele sale.....
  • +7 (7 voturi)    
    Ce veste trista ..... (Duminică, 6 februarie 2011, 21:58)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Un mare artist ne-a parasit.
    O zi trista pentru multi dintre noi.
  • +6 (6 voturi)    
    R.I.P. (Duminică, 6 februarie 2011, 22:02)

    Handrews [anonim]

    A fost un chitarist extraordinar, cu un sunet unic, dublat de un feeling aparte. Out in the Fields...
  • +7 (7 voturi)    
    RIP (Duminică, 6 februarie 2011, 22:03)

    viorel [anonim]

    RIP - Usor,usor se duc acolo sus sa formeze un super band...

    RIP Gary !!! Thanks for ALL!!!
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Duminică, 6 februarie 2011, 22:03)

    CezarN [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=WtjDigJ_QQI
  • +1 (1 vot)    
    RIP (Duminică, 6 februarie 2011, 22:07)

    ciupi 2 [utilizator]

    Gary
    ai fost misto in viata. vei fi misto forever
    • 0 (0 voturi)    
      sa fie iertat si tarana usoara (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 16:22)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

      si totusi e o muzica trista e de ascultat atunci cand ti s-au inecat corabiile pe undeva scapi de acumulari fizice si phisice (mai nou se numeste stres) e superba
      unapeste alta eu unul care mai am habar de ce e aia o chitara nu am cuvinte
  • +6 (6 voturi)    
    respect (Duminică, 6 februarie 2011, 22:20)

    GlassOfWine [anonim]

    ne-a mai parasit inca un artist de exceptie, muzica lui Gary Moore face parte din ceea ce inseamna muzica de legenda, muzica adevarata care nu piere si va fi ascultata chiar si dupa zeci de ani, deasemenea nu se poate pune vreun termen de comparatie cu asa zisa "muzica" de azi care in marea ei majoritate e o porcarie, total inexpresiva, care nu-ti starneste nici un fel de stare interioara si nu iti transmite nici un mesaj, eu sunt foarte tanar comparativ cu cei care intr-adevar au prins anii de glorie ai lui Gary Moore, cu toate acestea il ascult cu mare placere, blues-ul lui e un fel de afrodisiac psihologic...o muzica plina de esenta. El s-a dus, dar totusi ramane printre noi prin muzica sa.
    • +1 (1 vot)    
      gary moore (Luni, 7 februarie 2011, 21:29)

      paula anghel [anonim] i-a raspuns lui GlassOfWine

      intr-adevar mare pierdere ....genul muzicii cantate de el a transmis mesaje sufletelor celor care stiu sa aprecieze cu adevarat ce este frumos...Dumnezeu sa-l odihneasca in pace voi asculta mereu Gary Moore
  • +8 (8 voturi)    
    Asta da soc... (Duminică, 6 februarie 2011, 22:20)

    Ion [anonim]

    Pacat, a murit prea devreme.

    PS: aveti decenta sa scoateti butonul de like, ca nu-i nimic de placut la stirea asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Adio, Maestre (Duminică, 6 februarie 2011, 22:21)

    gogu [anonim]

    ooooh....Dumnezeu sa-l odihneasca...
  • +2 (2 voturi)    
    :( (Duminică, 6 februarie 2011, 22:34)

    OzzyO [utilizator]

    Mult prea repede. Pacat...
  • +3 (3 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca ! (Duminică, 6 februarie 2011, 22:35)

    Andy Latimer [utilizator]

    A fost printre cei mai "cool" trubaduri ai rockerilor de pretutundeni, la fel cum neuitatul Cristi Paturca(Oh, Doamne !) a fost simbolul Golanilor, ai Nostri de suflet ! "Use to be so easy" ,asa am crezut ca va fi viata dupa blestemul romanilor, iliescu...
  • +2 (2 voturi)    
    Dzeu sa-l ierte! (Duminică, 6 februarie 2011, 22:57)

    john3 [anonim]

    mare artist, sa-i dea Domnul iertare deplina..
  • +4 (4 voturi)    
    foarte trist... (Duminică, 6 februarie 2011, 22:57)

    Jolly Roger [anonim]

    a murit cel mai mare chitarist din timpurile noastre, nici carlos santana sau slowhand eric clapton, nici david knopfler de la dire straits nu sunt comparabili cu el.
    doamne ai grija de el, dar nu-i da o harfa pe mana ca va innebuni tot raiul.
    odihneste-te in pace maestrul chitarei,ne vei lipsi pana nu vom mai nici noi.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Duminică, 6 februarie 2011, 23:47)

    Nic. [anonim]

    nu se spune nimic despre cauza mortii era destul de tanar !
    • 0 (0 voturi)    
      am citit in alta parte (Luni, 7 februarie 2011, 4:23)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Nic.

      Cum ca motivele decesului sunt deocamdata necunoscute.
  • +4 (4 voturi)    
    alta voce a plecat spre cer! (Luni, 7 februarie 2011, 1:07)

    stefan [anonim]

    Doamne,mereu ii iei pe cei unici dintre noi!
    chiar trebuie sa fii doar rau si distructiv ca sa ai o lunga existenta pe acest pamant viciat??
    Dumnezeu sa-l ierte pe cel ce canta muzica indragostitilor sau mai bine spus muzica ce vrajea oamenii facandu-i sa se indragosteasca si traiasca cu mult mai plini de speranta si fericire!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P (Luni, 7 februarie 2011, 7:14)

    unu cu muzica [anonim]

    R.I.P Maestre !!!!!...oooffffffffffffffff, va duceti toti.... OPRITI-VA ODATA...MAI RAMANETI PRINTRE NOI...:(
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P Maestre !!! (Luni, 7 februarie 2011, 7:18)

    unu cu muzica [anonim]

    R.I.P Maestre ...S-a mai dus inca un monstru sacru ....OPRITI-VA....MAI RAMANE-TI PRINTRE NOI .....OPRITI-VA !!!.....NU N-E LASATI FARA MUZICA BUNA !!! :(
  • +1 (1 vot)    
    R.I.P. (Luni, 7 februarie 2011, 7:51)

    Claude [anonim]

    A murit o poveste a ceea ce este blues-ul. A murit povestea blues-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Luni, 7 februarie 2011, 9:04)

    rock [anonim]

    RIP
  • +1 (1 vot)    
    RIP (Luni, 7 februarie 2011, 9:53)

    ampersand [anonim]

    Chiar weekend-ul asta am ascultat cateva melodii de-ale lui... Genul de artist despre care crezi ca va trai o vesnicie, despre care nici macar nu-ti pui problema c-ar putea muri vreodata... RIP, Gary Moore, melodiile tale vor fi nemuritoare :(
  • +2 (2 voturi)    
    garry (Luni, 7 februarie 2011, 13:15)

    cristian [anonim]

    ONE DAY

    Say goodbye to the lonely nights
    Say goodbye to the Northern Lights
    Say goodbye to the cold north winds
    Say goodbye to the autumn leaves

    Garry Moore

    Ce sa mai zici ?? Dumnezeu sa-l odihneasca.
  • +1 (1 vot)    
    RIP Gary (Luni, 7 februarie 2011, 17:47)

    Marius [anonim]

    A lasat o "amprenta" inegalabila in sfera muzicala de calitate. Un muzician adevarat a parasit lumea noastra. Pacat...
  • +1 (1 vot)    
    EL VA RAMANE VESNIC (Marţi, 8 februarie 2011, 3:53)

    VA RAMANE VESNIC [anonim]

    Artistii ca el vor trai VESNIC. Noi suntem niste biete frunze in vant.
    El a lasat ceva important in urma.
  • +1 (1 vot)    
    ziaristi de doi lei (Marţi, 8 februarie 2011, 9:52)

    Lili [anonim]

    "Potrivit Mediafax, Gary Moore a sustinut un concert in Romania, anul trecut, in cadrul Ciuc Summer Fest, ce a avut loc la Bucuresti, in luna iulie."

    Daca nu citati Mediafax, ar fi fost dubii ca a concertat in Romania? Asteptam stirea de senzatie: "Potrivit Mediafax, Romania e in sud-estul Europei".
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeule... (Marţi, 8 februarie 2011, 21:43)

    Costica [anonim]

    ...uite asa se duce floarea lumii...
    Cand merg cu masina , muzica lui e perfecta iar "Roadway to hell" poate fi apreciata superlativ numai cu adrenalina ridicata la volan...
  • 0 (0 voturi)    
    Goodbye Garry Moore (Marţi, 8 februarie 2011, 22:49)

    catalin otelariu [anonim]

    Dumnezeu sa-i aibe in paza. Vocea si chitara lui inconfundabile vor ramane mereu in memoria noastra, a celor care au iubit muzica de calitate.