VIDEO Solistul rock Leo Iorga a fost operat de tumoare la plamani. Starea sa e stabila

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 17 februarie 2011, 13:09 Life | Muzică

Leo Iorga, fostul solist al trupelor Compact si Cargo, a fost operat joi de tumoare la plamani, la Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta" din Capitala. Medicii au declarat ca operatia, care a durat mai multe ore, "a decurs foarte bine".

"Stare este stabila, familia a fost informata, urmeaza proceduri de recuperare in terapie intensiva", au precizat medicii, care nu au dorit sa precizeze diagnosticul.

"Rugamintea familiei e sa nu dam informatii suplimentare avand in vedere secretul profesional", au precizat acestia.

Originar din Arad, Leo Iorga este in prezent solistul trupei Pacifica, in care canta alaturi de fratele sau Cristi.

Leo Iorga s-a nascut la Arad, in 1964, si a debutat ca tobosar in trupa Liceului "Ioan Slavici" din localitate. Intre anii 1984 si 1985 a fost solist al grupului Pacific, iar din 1985 pana in 1988 a fost tobosar si solist pentru Sui-Generis, potrivit Mediafax.

Ulterior, el a devenit solistul trupei Cargo, dupa care, din 1988 pana in 1996 a fost solist al trupei Compact. In 1996 s-a alaturat trupei Schimbul 3. In prezent, Leo Iorga este solist al trupei Pacifica.

Din discografia lui fac parte albumele "Cine esti tu oare" (1991, Compact) si "O alta tacere" (2005, Pacifica).


Citeste mai multe despre   























2464 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Meritati (Joi, 17 februarie 2011, 13:42)

    Gabi Parascovici [anonim]

    Insanatosire grabnica domnule Iorga!
  • 0 (2 voturi)    
    Cauza? (Joi, 17 februarie 2011, 14:05)

    Laur006 [anonim]

    Il cunoaste cineva personal pe Leo? Tumoarea e din cauza fumatului?
    • -3 (3 voturi)    
      Fumat ? (Joi, 17 februarie 2011, 14:24)

      Nicolae Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Laur006

      Ala moare si tu intrebi dac-a fumat mai bolovane.La balamuc cu tine!
    • 0 (0 voturi)    
      despre... (Vineri, 18 februarie 2011, 1:38)

      doc [anonim] i-a raspuns lui Laur006

      Fumatul nu cauzeaza aparitia unei tumori la nivel pulmonar asa dupa cum nici prostia nu cauzeaza aparitia tumorilor la nivel cerebral...totusi fumatul dauneaza grav, producand alte afectiuni la fel de grave.
    • 0 (0 voturi)    
      Re Laur006 (Vineri, 13 aprilie 2012, 2:25)

      Edy Iorga [anonim] i-a raspuns lui Laur006

      Salut Laur! Iti pot spune ca a contribuit foarte mult fumatul.
  • 0 (2 voturi)    
    Sanatate multa (Joi, 17 februarie 2011, 14:34)

    mihai [anonim]

    Iti doresc sanatate !
  • 0 (0 voturi)    
    sanatate leo (Joi, 17 februarie 2011, 17:58)

    acer [anonim]

    in prima tinerete cand a venit la compact a fost parerea mea cea mai buna voce a momentului dovada fiind si succesul albumului - cine esti tu oare -1991...am fost la un concert chiar cand a venit la compact si mi-a ramas in memorie...pacat ca stilul de viata nu i-a permis sa aiba mai multa grija de el