AUDIO Piesa despre romani: Mai destepti decat americanii, cu fete mai bune ca in Regatul Marii Britanii

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 17:25 Life | Muzică

Puya
Foto: hiphopblog.ro
​"Romanii sunt mai dotati decat chinezii / Stim sa ne distram mai bine ca francezii / Cea mai frumoasa tara, cele mai frumoase femei / Avem cele mai tari discoteci, noi suntem cei mai cei / Va rog cineva sa ne opreasca / Pana n-ajunge limba oficiala - romaneasca", spune Puya pe noul sau single, intitulat Vestul Salbatic. "Se zice: "Tot ce-i bun tre sa vina de afara / Tot ce e de la noi e de c**** si tre' sa moara" / Eu nu subscriu, bai, o sa raman in tara", continua fostul membru al formatiei La Familia.

Lansata ieri, piesa Vestul Salbatic continua seria de melodii despre tara noastra, inceputa in urma cu doi ani, cand Puya lansa albumul Romanisme.

"E o mica istorie a exodului romanilor in strainatate, exod care s-a dovedit a fi bun pentru starea materiala a familiilor respective. Multe dintre ele vin din sate mici si extrem de sarace, iar situatia acestor familii s-a imbunatatit de cand lucreaza acolo. Insa Romania a avut de pierdut.", a declarat Puya, citat de musicexpertcompany.ro.

"Noi suntem oamenii care rupem supermarketurile si mancam produse proaste de import. Noi, care avem atatea posibilitati, mancam foarte prost. Majoritatea romanilor si-au lasat pamanturile si au plecat sa culeaga capsuni in strainatate."

Cu ocazia lansarii melodiei Vestul Salbatic, Puya da startul unei campanii adresate romanilor de peste hotare, prin care acestia vor avea sansa sa apara in videoclipul piesei.

Puya - Vestul Salbatic

Muzica: George Hora, Dragos Gardescu
Text: Dragos Gardescu

"Inca de cand era moda cu Germania
Lumea ar fi trecut granita si cu sania
Pe-urma a venit Spania, Italia
Si tot restu' lumi ne-a privit ca niste paria
Inghesuiti prin case, cu fete pe strase
Cu id-uri false si fete dubioase
Atat de pusi pe facut bani
Ca arabii pusi pe facut bombe pentru americani
Printre fum de mici si manele si tuica
Politistii au inceput sa ne puna pe fuga
In tara, la gratare, au aparut septare
Gipane si mertane, case de milioane
Astia au facut bani, bai, coane
Chiar si din cautatul prin tomberoane
Mediul afacerist la noi e foarte trist
Ca se face in stil maratonist

N-avem nevoie de viza ca sa cucerim vestu'
Noi avem boala pa restu'
Suntem aia care l-am mierlit pe Ceausescu
Cand politia ne toarna, ne stim bine textu

Mai destepti decat americanii
Cu fete mai bune ca in Regatul Marii Britanii
Romanii sunt mai dotati decat chinezii
Stim sa ne distram mai bine ca francezii
Cea mai frumoasa tara, cele mai frumoase femei
Avem cele mai tari discoteci, noi suntem cei mai cei
Va rog cineva sa ne opreasca
Pana n-ajunge limba oficiala - romaneasca
Avem soldati in Irak, fotomodele in Milano
Medici plecati in Londra, ingineri pe la Bergamo
Totul se misca piano, sangele-i cam hitano
Da' nimeni nu vine acasa pana nu isi face planu'
Ma, ma, ma, marca banu'
Acasa imi asteapta inca multi salariu'
Dupa atata stres si mult travaliu
Vreau sa vin la anu'-n tara, acasa cu mertanu'

N-avem nevoie de viza ca sa cucerim Vestu
Noi avem boala pa restu
Suntem aia care l-am mierlit pe Ceausescu
Cand politia ne toarna, ne stim bine textu

Avem jucatori la Roma sau Fiorentina
Baieti destepti din Mexic pana in China
Pe la radio auzi numai O-zone si Inna
Nemti fac coada sa ne cumpere masina
Se zice: tot ce-i bun tre sa vina de afara
Tot ce e de la noi e de cacat si tre' sa moara
Eu nu subscriu, bai, o sa raman in tara
Pe restu' va pup si ne vedem la vara

N-avem nevoie de viza ca sa cucerim Vestu'
Noi avem boala pa restu
Suntem aia care l-am mierlit pe Ceausescu
Cand politia ne toarna, ne stim bine textu"




Citeste mai multe despre   





















7976 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 martie 2011, 17:42)

    DanB [anonim]

    Poate ca intentia e buna, insa muzica lui e destul de slaba. Parerea mea...
  • +2 (8 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 16 martie 2011, 17:42)

    Cristi [anonim]

    Puya, rusinea hip-hop-ului romanesc. Incet-incet o da in manele... Daca el ii vede pe chinezi dotati, e clar ce are in pantaloni.
    • +3 (7 voturi)    
      Ei... (Miercuri, 16 martie 2011, 17:55)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Cand vrei sa vinzi, cand vrei sa faci bani din muzica...asta e singurul drum de urmat. Cand consumatorii sunt manelisti, faci manele, nu?
    • 0 (2 voturi)    
      iar chinezii (Miercuri, 16 martie 2011, 18:17)

      daaa [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Interesant cum stiu unii ce au sute de milioane de chinezi in pantaloni.
    • +1 (1 vot)    
      era ironic (Joi, 17 martie 2011, 1:05)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      in psihicul colectiv, aia sunt vazuti la coada clasamentului :)

      ori a spune ca esti mai dotat decat cei mai putin dotati nu spune de fapt mare lucru, dar da bine in rime :)

      si in fond e parerea lui, ce conteaza daca nu are dreptate... la fel ca si in afirmatia ca romanii is mai destepti decat americanii, cand de fapt IQ-ul mediu in Romania e 4-5 puncte sub IQ-ul mediu din USA; chiar daca extremele lor, in ambele directii, par mult peste ale noastre
    • 0 (0 voturi)    
      Poate ca s-a inselat... (Vineri, 25 martie 2011, 18:04)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cand am citit versul "Romanii sunt mai dotati decat chinezii" nu m-am gandit nici o secunda ca s-ar referi la ce exista in pantaloni ci la ceea ce exista in cap...dar acum depinde ce foloseste fiecare cand e nevoie sa gandeasca...totusi, luand in considerare unele comentarii tind sa cred ca unii romani sunt " mult mai putin dotati (intelectual)" decat cei mai prosti oameni ai planetei (care or fi aceia)
  • +4 (4 voturi)    
    Mesaj... (Miercuri, 16 martie 2011, 18:05)

    LauraC [anonim]

    ... indiferent de ritm / gen muzical, mesajul e unul singur: ar trebui sa ne apreciem mai mult partile bune ale tarii / neamului...
    • 0 (2 voturi)    
      Trebuia sa o zica raperul wannabe (Miercuri, 16 martie 2011, 21:03)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui LauraC

      ce tara frumoasa avem.
      Daca iubea asa de mult Romania facea un ansamblu folcloric nu canta hiphop via manele.

      Asa ... la ureche, imitand fara talent artisti de peste mari si tari si incercand sa se vanda la fraieri nu stiu ce o sa rezolve daca vroia sa rezolve vreodata ceva.

      La versuri o duce la fel de bine, macar daca avea (cu adevarat) ceva umor sa se salveze, dar asa... versiuri stupido-false.

      Din lac in put e si mesajul. Cu siguranta nu suntem cei mai prosti, insa 100% ca avem si multe bube.
  • +5 (7 voturi)    
    ALTFEL SPUS ROMANII SUNT BURICUL PAMANTULUI (Miercuri, 16 martie 2011, 18:13)

    GEORGE [anonim]

    Dar au speriat Europa cu talhariile si hotiile lor. Sa nu imi spuneti ca tiganii au facut asta ca si romanii au furat cot la cot cu tiganii.
    Avem cele mai frumoase femei care au speriat si ele vestul. Cele mai multe prostituate din vest sunt din Romania. Avem cea mai frumoasa tara dar nu avem nici o autostrada si iti rupi masina in 14 daca mergi pe drumurile romanesti. Iti trebuie tot atatea ore sa conduci de la Oradea la Bucuresti cat iti trebuie sa conduci de la Paris la Oradea
    • 0 (2 voturi)    
      @george (Miercuri, 16 martie 2011, 20:15)

      lo [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

      hai, frate, lasati-ma cu masinile si cu autostrazile voastre. mamica v-a ouat direct in limuzina.
      de asta judecati o tara dupa numarul de autostrazi.
      n-am vazut neam care sa se planga mai mult si mai pe la toata lumea ca romanii. mereu cu jalba-n protap si cu lacrimile-n barba. a se scuti. incearca sa te relaxezi si sa vezi si partile bune.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact (Miercuri, 16 martie 2011, 21:11)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui lo

        Relax Io!

        Omul are dreptate, la fel cu ai si tu... ce chestie... si toti ne craponam.

        Fata de toti vecinii de la vest ti-o spun cu mana pe inima suntem cei mai needucati.

        Sigur nu suntem cei mai increzuti dar e posibil sa candidam pentru cei mai fuduli, nu suntem cei mai natafleti dar reusim sa fim printre cei pervesi. La ipocrizie inca nu reusesc sa imi dau seama cum sta treaba, cred ca e o boala universala asta...

        Faptul ca suntem in depresie totala (de aici tanguitul pe care il reclamai) asta eu nu tin minte sa fi fost in 80/90... a venit odata cu adancirea in acest minunat regim p(r)ost comunist.

        Fetele cele frumoase au cam plecat, baieiti smecheri sau scoliti si ei sunt pe afara, in romania au ramas batranii nostri, copiii si bugetarii (era sa zic coruptii, dar poate a mai scapat vreunul).

        Si uite cum comentez eu la un articol de reclama pentru La Familia. Pacat ca nu suntem talentati la muzica. Ozon sunt moldoveni si au alta scoala de muzica iar fetele ca Inna vand altceva nu muzica...
        • 0 (0 voturi)    
          amice (Miercuri, 16 martie 2011, 21:37)

          ady [anonim] i-a raspuns lui Victor

          nu mai merge vrajeala cu 'suntem mai educati''..ai ramas cu nostalgii..se toceste ceva ce nu se cere pe piata muncii..scoala ar trebui sa raspunda cererilor din industrie..in final nu stim sa facem nimic..
          • 0 (0 voturi)    
            mai citeste odata (Joi, 17 martie 2011, 12:26)

            VIctor [anonim] i-a raspuns lui ady

            Unde am zis ca suntem mai educati?

            Mai clar (poate ma fac inteles) am spus ca suntem mai prost crescuti decat vecinii de la vest. Spun asta din experienta, posibil sa nu fie una neaparat relevanta.

            Cat despre faptul ca nu stim sa facem nimic, asta tine si de individ.
            Scoala iti ofera ceva ce iei sau nu, folosesti cum crezi sau stii. Eu sunt in UK si am avut o mare surpriza apropo de nivelul de cunostiinte, de experienta si dorinta de a face ceva pe care o au bastinasii. Nu mi-as face probleme cu scoala Romaneasca ci cu educatia Romaneasca - cea de acasa, de pe strada si in ultimul rand de la scoala.
  • +1 (3 voturi)    
    prahahahaaf (Miercuri, 16 martie 2011, 18:22)

    Stefan [anonim]

    Serios, deja o da in penibil omu'.
    Temele sunt uzate rau.

    Apropo, l-ati auzit vreodata live? =)
  • -1 (1 vot)    
    Puya, marcule, (Miercuri, 16 martie 2011, 19:10)

    Stapanu [utilizator]

    ai un accent accent inconfundabil (Buchaaaressttt...), tine-o asa, doar ca intr-adevar, partea melodica e "improvable"
  • +1 (1 vot)    
    rasuflata rau (Miercuri, 16 martie 2011, 20:10)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    si melodia si versurile.
  • +1 (1 vot)    
    Doar mesaje fara continut! (Miercuri, 16 martie 2011, 21:08)

    Realistul [anonim]

    Vrajala deasta ca suntem buni,tari si mari.Daca eram asa buni si deosebiti nu ne mai proseau proprii nostrii politicieni cu un mic si o bere;nu ne mai furau asa cum ne fura in momentul de fata iar noi in desteptaciuna noastra nu zicem nimic,ba chiar ii admiram.Nu eram asa de saraci cum suntem acum si de multe ori badarani si nepoliticosi.
    Cred ca ar trebui sa ne facem o radiografie serioasa si sa recunoastem unde ne e locul ca in felul asta doar ne amagim ca .....suntem buni.
  • +1 (1 vot)    
    Taran (Joi, 17 martie 2011, 0:48)

    Ionut [anonim]

    Observ că cineva a avut "bunăvoinţa" să nu-mi publice comentariul din simplul fapt că i l-am jignit pe Puya. Nu am avut nicidecum o atitudine ireverenţioasă faţă de acest personaj, ci doar am vrut să vă luminez în ceea ce priveşte acest personaj de "desene animat".
    Privează-l de bani, faimă şi ochelari de soare şi o să rămână doar ţăranu ăla de pe scară, care scuipă toată ziua seminţe.
    • +1 (1 vot)    
      ca si altii... (Vineri, 18 martie 2011, 16:45)

      L c [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      La fel se intampla si cu altii. Priveaza-i de bani si putere pe Iliescu&Basescu si vezi ce mai ramane.... Asta e Romania!!
  • 0 (0 voturi)    
    replica unui fost copil de cartier... (Duminică, 20 martie 2011, 11:50)

    hh [anonim]

    Daca faci o simpla inlocuire a literei Y cu litera L in numele performerului descris in acest articol, ai putea foarte usor sa observi ceea ce este el defapt pe scena muzicala precum si in viata de zi cu zi. Simt doar mila pentru acest frustrat incapabil sa-si scrie singur textele si care se agata constant de partea dorsala a unor ''rapperi'' adevarati din tara( ex. - estu salbatic =BUG Mafia; tot ce e bun tre sa dispara = Parazitii), ce au pus bazele a ceea ce numim noi azi ''hip-hop romanesc''.