Eurovision 2011: Romania ocupa locul 8 intr-un clasament realizat de Google / Locul 1 - Lena, castigatoarea editiei 2010

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2011, 14:59 Life | Muzică

top Eurovision realizat de Google
Foto: captura Google
Trupa Hotel FM, reprezentanta Romaniei la editia din acest an a concursului Eurovision, se afla pe pozitia a opta intr-un clasament realizat de Google. Primele trei pozitii sunt ocupate de Germania (reprezentata de Lena, castigatoarea editiei din 2010), Suedia si Irlanda, in timp ce Moldova (Zdob si Zdub) se afla pe 9.

In momentul de fata, clasamentul arata astfel:
  • Locul 1: Lena (Germania) - 123 puncte
  • Locul 2: Jedward (Irlanda) - 121 puncte
  • Locul 3: A Friend In London (Danemarca) - 98 puncte
  • Locul 8: Hotel FM (Romania) - 51 puncte
  • Locul 9: Zdob si Zdub (Moldova) - 49 puncte
Clasamentul este provizoriu (modificarile pot avea loc zilnic) si este realizat pe baza cautarilor inregistrate de motorul de cautare al Google.

Gadgetul iGoogle "Predictor" arata cat de popular este fiecare participant si calculeaza scorul pe care l-ar obtine acesta daca voturile ar fi acordate in ziua respectiva.

In urma cu doi ani, gadgetul realizat de Google l-a desemnat castigator pe Alexander Ryback, iar anul trecut, pe Lena. Ambele "previziuni" s-au indeplinit.

Clasamentul complet realizat de Google poate fi vazut aici.

Concursul Eurovision a ajuns la a 56-a editie si se va desfasura anul acesta la Dusseldorf (Germania). Semifinalele vor avea loc pe 10 si 12 mai, iar finala pe 14 mai.

Formatia Hotel FM (reprezentanta Romaniei, cu piesa Change) si trupa Zdob si Zdub (reprezentanta Moldovei, cu piesa So Lucky) vor intra intra in concurs in cea de-a doua semifinala, pe 12 mai.


Citeste mai multe despre   























9366 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Iar ametita aia (Miercuri, 4 mai 2011, 15:37)

    Mario Popa [anonim]

    Si anul asta doar Germania are bani sa castige?
    WTF? Eu as paria pe Ungaria.
  • 0 (2 voturi)    
    Am ascultat melodia Lenei (Miercuri, 4 mai 2011, 15:38)

    Vlad [anonim]

    Sincer? E groaznica...
    Deci ma cam indoiesc ca topul va reflecta clasamentul final.
  • +1 (1 vot)    
    aia de pe locul 2 sunt jalnici... (Miercuri, 4 mai 2011, 15:47)

    marius [anonim]

    mi imi place melodia Ungariei. sad, but true :(
  • -1 (3 voturi)    
    Daca (Miercuri, 4 mai 2011, 16:01)

    xolv [anonim]

    Daca tot ceea ce poate produce Europa, este aceasta Miley Cyrus expirata, e grav.
  • -1 (3 voturi)    
    Anul asta Lena nu mai are sanse... (Miercuri, 4 mai 2011, 16:10)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca nu se da ordin sa castige din nou Germania, Lena e departe de succesul de anul trecut...

    http://www.youtube.com/watch?v=zoRPuk756qU
  • -1 (3 voturi)    
    Era evident! (Miercuri, 4 mai 2011, 16:15)

    Paul [anonim]

    Era evident ca Germania este favorizata, in primul rand datorita faptului ca gazduieste anul acesta Eurovisionul, iar in al doilea rand judecand dupa latura subiectiva a chestiuni, nu exista alta tara din UE care are o Economie atat de consecventa si stabila cum este Germania, prin urmare majoritatea statelor, precum Grecia,Portugalia,Irlanda, au primit mai multe pachete de bani de la Germania in urma pretinse-i crize financiare.

    Nu poate fi vorba in nici un caz despre calitatile vocale a duduiei Lena, care in opinia mea cu melodia ''Taken by a Stranger'' ne ma dovedit din tuturor ca este Afonă rău de tot...!!!
  • -2 (2 voturi)    
    unguroaica e buna (Miercuri, 4 mai 2011, 16:36)

    toto [anonim]

    melodia Lenei este slaba rau. Nu cred ca va fi in primele. Nu inteleg de ce concureaza tot cu ea. La fel nu inteleg de ce Israel revine cu transexualul Dana International. Unguroaica este foarte buna si melodia ei e ok. Daca nu s-ar vota pe criterii etnice, ar trebui sa fie cel putin in top 3. Insa concursul asta nu e unul obiectiv.
  • -2 (2 voturi)    
    Hai Romania! (Miercuri, 4 mai 2011, 21:27)

    ramona [anonim]

    Mie imi place foarte mult Ungaria pentru locul 1, Marea Britanie pe 2 si Romania pe 3....in rest....
  • -1 (1 vot)    
    Chiar acum observ alt clasament: (Vineri, 6 mai 2011, 1:13)

    euro [anonim]

    Acum Lena e pe 2, iar Hotel FM pe 4. Zdob si Zdub a picat pe 15. Se cam schimba de la o zi la alta statisticile astea, deci nu stiu ce relevanta pot avea...
  • -1 (1 vot)    
    fara discutie... (Duminică, 8 mai 2011, 1:48)

    antonioro [anonim]

    ...melodia Ungariei e cea mai buna.Nici nu se poate compara cu porcaria Romaniei.Din partea aia de lume ar fi trebuit sa vina o dama in chiloti,despuiata si care sa atraga voturi,gen Elena Gheorghe...ce s-a intimplat cu mediocrii nostri?
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu (Joi, 12 mai 2011, 14:42)

    EMMY [anonim]

    sper ca clasamentul sa se schimbe.....................sincer vreau sa castige ori uk ori suedia ori israel ori azerdbaijan ori franta sau, grecia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!please votati aceste tari!!!!!!!!!!!1