​VIDEO Amaury Vassili cu piesa Sognu (Franta), favorit la castigarea Eurovision 2011

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2011, 17:19 Life | Muzică

Amaury Vassili
Foto: Eurovision.tv
Detinator al titlului de "cel mai tanar tenor profesionist din lume”, Amaury Vassili este considerat principalul favorit pentru castigarea finalei Eurovision 2011, ce va avea loc sambata, 14 mai, la Dusseldorf (Germania). Francezul in varsta de doar 21 de ani este dat ca favorit de casele de pariuri, cu toate ca tanarul ocupa doar locul 7 intr-un clasament realizat de Google pe baza preferintelor internautilor.

In acest moment, clasamentul realizat de Google il prezinta pe Amaury Vassili pe locul 7, pe primele pozitii fiind clasati Lena (Germania) si Jedward (Irlanda), cu un numar dublu de puncte. Romania (Hotel FM) se afla pe locul 8 in acest top, iar Moldova (Zdob si Zdub) pe 19. Vezi aici clasamentul realizat de Google.

Casele de pariuri din toata lumea ofera insa cele mai mari sanse Frantei (cotele cele mai mici), Romania si Moldova situandu-se in a doua jumatate a "clasamentului".

Amaury Vassili se poate lauda cu doua discuri de platina in Franta, pentru vanzari de 200.000 de discuri (primul sau album). Artistul va canta in finala de la Dusseldorf piesa Sognu, in limba corsicana. Concursul va fi transmis sambata seara, incepand cu ora 22:00.




Citeste mai multe despre   























4530 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    nu mi se pare deloc o piesa (Vineri, 13 mai 2011, 17:50)

    zaboo [utilizator]

    pentru un concurs de muzica pop ...
  • +1 (1 vot)    
    premiul va fi dat (Vineri, 13 mai 2011, 21:06)

    BAHAMA [anonim]

    Fiţi calmi !!!! Va câştiga Estonia. Ea trebuie să organizeze următorul eveniment
  • +2 (2 voturi)    
    Imi place (Vineri, 13 mai 2011, 23:20)

    luxdesign28 [utilizator]

    foarte faina melodia :) Oarecum cam nepotrivita pentru Eurovion cred ca are dreptate zaboo
  • +1 (1 vot)    
    nu cred (Sâmbătă, 14 mai 2011, 0:13)

    Bialog [anonim]

    Estonia a câștigat în 2001, mi-e greu să cred că le mai dă trofeul si acum :D
    Nici Franta nu castiga, mai repefe Anglia cu cei de la Blue...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne privim in oglinda (Sâmbătă, 14 mai 2011, 12:21)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Un lucru e cert: piesa Romaniei este deosebit de stupida. Nu are nici o calitate. Nu stiu cum de promovam, din nou, astfel de rebuturi. Anul trecut, da, pot spune cu mina pe inima, melodia noastra a fost foarte buna, la fel si interpretarea! Cu un pic de efort. se putea obtine ceva mai bun si anul acesta...
  • +1 (1 vot)    
    Mi-e egal (Sâmbătă, 14 mai 2011, 13:22)

    Jason [anonim]

    Atata timp cat nu castiga stupida a-ia de Lena de la germani, eu sunt complet indiferent.
    • +1 (1 vot)    
      cratima (Sâmbătă, 14 mai 2011, 17:35)

      cratima [anonim] i-a raspuns lui Jason

      Mai usor cu cratimele pe scari.(Daca nu stii ce sint alea cauta in dictionar)
      • 0 (0 voturi)    
        Lasa-l (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:07)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui cratima

        ca a gresit probabil fiindca a tastat repede. Si mie mi se mai intampla. Daca te uiti sus a folosit cratima foarte bine - Mi-e egal. - Imi este egal.