VIDEO Azerbaijan a castigat finala Eurovision 2011 / Romania pe locul 17, Moldova pe locul 12

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:30 Life | Muzică

Eurovision 2011 (opening act)
Foto: Pieter Van den Berghe (EBU)
Hotel FM, reprezentanta Romaniei la Eurovision-ul de anul acesta, s-a clasat pe locul 17 (acelasi cu numarul de intrare in concurs), acumuland 77 de puncte pe piesa Change. Moldovenii de la Zdob si Zdub au obtinut locul 12, cu 97 de puncte (So Lucky). Concursul a fost castigat de Ell & Nikki, melodia Running Scared obtinand 221 de puncte.

Detalii despre editia Eurovision din acest an:
  • romanii s-au clasat la final pe pozitia 17, confirmand prognozele caselor de pariuri.
  • Hotel FM a participat cu piesa Change, pentru care a primit 77 de puncte
  • Hotel FM a intrat in concurs cu numarul 17
  • un clasament realizat de Google dadea Romania ca ocupanta a locului 8 in finala de sambata
  • muzica piesei Change a fost compusa Gabriel Baruta; versuri: Alexandra Ivan / Gabriel Baruta
  • anul trecut, Romania a obtinut locul 3, fiind reprezentata de Paula si Ovi

Castigatorii, Ell & Nikki din Azerbaijan, au obtinut 221 de puncte pentru melodia Running Scared, devansandu-i pe Raphael Gualazzi din Italia (89 de puncte) si pe Eric Saade din Suedia (185 de puncte).

Azerbaijan - locul 1




Italia - locul 2




Suedia - locul 3




  • finala Eurovision 2011 a avut loc pe 14 mai, in fata a peste 120 de milioane de telespectatori din 45 de tari
  • competitia a avut loc pe Dusseldorf Arena, in sala aflandu-se 38.000 de spectatori
  • spectacolul a fost transmis in direct pe www.eurovision.tv
  • la finala au avut drept de vot 43 de tari
  • la finala din acest an au participat 25 de tari, 20 dintre ele calificandu-se dupa semifinalele de marti si joi
  • cinci dintre finaliste au fost calificate direct: Germania (castigatoarea editiei de anul trecut si organizatoare a actualei editii), Marea Britanie, Spania, Franta si Italia


Citeste mai multe despre   























15149 vizualizari

  • +13 (33 voturi)    
    prezentatorii TVR cer insistent votul din strainat (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:34)

    Tib [anonim]

    in clasicul stil romanesc, prezentatorii de la TVR instiga romanii sa fraudeze concursul, punandu-i pe cei de afara sa dea voturi Romaniei, nu concurentului care merita locul I.

    Ii rog pe romanii din strainatate sa dea votul celui celui mai bun.
    Cel mai bun sa castige!
    • 0 (10 voturi)    
      Locul 1 (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:30)

      Marian Grunca [anonim] i-a raspuns lui Tib

      Cei mai buni sa fim noi! Hai Romania!
      • 0 (0 voturi)    
        dupa cum zicea Tib (Luni, 16 mai 2011, 9:39)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui Marian Grunca

        tipic romanesc ;)

        nu zis ca nu iti sustii tara dar acest concurs este despre altceva.. sincer, Zdob si Zdub au avut o melodie buna si, subiectiv fiind, as fi votat cu ei, nu doar ca "e Moldova".

        Irlanda iar a avut o melodie buna, Estonia.., cel putin in comparatie cu cea a Suediei care chiar nu e pe gustul meu cel putin.. nu prea avea de ce sa ia atatea puncte (ba mai rau, sa fi iasit castigatoare)
    • +5 (9 voturi)    
      Vot reprezentativ (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:57)

      Termit [anonim] i-a raspuns lui Tib

      Pentru ca n`a fost niciodata un vot al cui e mai bun... doar un vot care reprezinta cea mai puternica tara in diaspora
    • -2 (10 voturi)    
      Dupa mine... (Duminică, 15 mai 2011, 0:22)

      Clovis [utilizator] i-a raspuns lui Tib

      Cei mai buni au fost reprezentantii Romaniei si Moldovei. Dar gusturile nu se discuta...
    • +14 (14 voturi)    
      subscriu (Duminică, 15 mai 2011, 2:07)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Tib

      oricum, asta cu votul prin telefon mi se pare o inepţie, cred c-ar fi cazul să ne dăm bine pe lângă chinezi ŞI indieni - i-am sparge pe toţi chiar dac-ar cânta becali pe muzica de la telejurnalul de seară.
    • -2 (8 voturi)    
      // (Duminică, 15 mai 2011, 2:12)

      edy [anonim] i-a raspuns lui Tib

      Ce tot vorbesti de frauda. Daca ar fi asa cum spui atunci Eurovision= frauda generalizata. Tarile balcanice se voteaza intre ele, tarile nordice la fel, cele baltice, cele germanice, cele slave, tarile ex-sovietice, etc., asisderea.
      Foarte bine au facut prezentatorii TVR, si-au facut datoria, ca de aceea ii platim.
      Din pacate, Romania n-are prea multi prieteni, iar romanii din afara granitelor nu s-au mobilizat..
      Poate din cauza crizei, sau poate din cauza indiferentei.
      GRECIA nu ne-a dat niciun punct, asa ca nu ma voi duce in concediu acolo, asa cum intentionam.(editat de HotNews.ro)
      • +1 (1 vot)    
        grecia... (Duminică, 15 mai 2011, 15:50)

        diu1so [utilizator] i-a raspuns lui edy

        ...deci nu mergi in grecia in concediu pentru ca ... nu ne-au votat la eurovision?
        nu ti se pare cam ciudat motivul?
    • +10 (10 voturi)    
      Dormi linistit, am votat cu cel mai bun (Duminică, 15 mai 2011, 2:47)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui Tib

      ar fi trebuit sa auzi comentariul live al transmisiei din Franta (France3) - absolut penibil, pentru al doilea an consecutiv. aceste indemnuri sunt peste tot, fara sa fie niciun motiv de rusine in alta parte... (ex. Belgia da intotdeauna 12p Frantei, indiferent daca merita sau nu). Eurovisionul a devenit un show in care nu doar muzica este premiata, asa ca nu trebuie sa fim melancolici si sa asteptam hit-uri ABBA sau Toto Cotugno
      • +7 (9 voturi)    
        Schimb de puncte intre tarile vecine (Duminică, 15 mai 2011, 3:55)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Engel

        La Eurovision fiecare da puncte vecinilor. N-are nici-o legatura cu talentul si melodiile.
    • 0 (4 voturi)    
      CORECT (Duminică, 15 mai 2011, 3:10)

      Meleaca [utilizator] i-a raspuns lui Tib

      e concurs de interpretare nu de cine are mai multi emigranti.
      asa elvetia sau germania ar fi totdeauna coada cozilor.
    • +4 (8 voturi)    
      Serios? (Duminică, 15 mai 2011, 3:25)

      ALL [anonim] i-a raspuns lui Tib

      Poate vrei sa spui "in clasicul stil eurovision". Se pare ca nu prea esti obisnuit cu traditia de votare la acest "concurs". TOATE tarile europene voteaza aici pe simpatii, nu pe merit.
  • -2 (6 voturi)    
    eu sunt deja pentru Franta.. (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:59)

    neutrino [anonim]

    melodia noastra, acum acesta, din pacate, chiar nu merita prea mul..in schimb cea a francezilor da.
  • 0 (2 voturi)    
    Hai ma (Duminică, 15 mai 2011, 0:28)

    Specatorul [anonim]

    Tib, ce te-ai mai aprins!? Ii rog insistent pe romanii din strainatate sa dea votul lor baietilor de la Hotel FM!! Uite asa, sa fraudez si eu.
  • +2 (2 voturi)    
    tvr (Duminică, 15 mai 2011, 1:10)

    dorin_aem [utilizator]

    Toate bune si frumoase, dar comentatorii au fost enervanti
  • -4 (8 voturi)    
    stupid romanias (Duminică, 15 mai 2011, 1:16)

    candy [anonim]

    Romanii s-au tampit de tot! Asa un vot prost nu s-a mai vazut! Ce Doamne iarta avem noi cu Azerbajdjan? Cantecul ala a fost under average, iar Moldova nu trebe musai votata in capul liste numai pt ca e Moldova!

    E o rusine cum toate tarile din fostul bloc comunist nu s-au mai despatta odata si voteaza in continuare pe criterii regionale si politice in loc sa considere calitatea muzicii

    Daca intr-adevar asta e gustul publicului romana, adio si n-am cuvinte!

    Consider o RUSINE nationala votul dat de Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      a fost un spectacol frumos (Duminică, 15 mai 2011, 9:57)

      eurovisionul naste pasiuni! [anonim] i-a raspuns lui candy

      Ce te ai mai ambalat! Aiurea...Ce rost are sa pui atata pasiune? Azerbaidjan a avut cea mai frumoasa melodie. Chiar merita locul intai. Dar gusturile nu se discuta si oricum arata clasamentul ar fi fost comentarii. Mi-a placut si melodia Romaniei. Romanii ar trebuiinsa sa fie mai uniti si sa aiba incredere mai multa in ei. In schimb Germania a fost penibila ca a concurat cu castigatorul de anul trecut.
    • 0 (0 voturi)    
      clar. (Duminică, 15 mai 2011, 12:23)

      pisica [anonim] i-a raspuns lui candy

      De parca aia nordici nu voteaza doar intre ei (Suedia, Danemarca, Islanda, Finlanda).
      Sau Cipru - Grecia, UK - Irlanda... toti fac asta. Important e cat de mult ii impresionezi sa dea multe puncte si altora. Anul asta a fost Azerdbaijan. In afara de fostul bloc sovietic oricum au primit multe puncte si de la alte tari. Asta e. A sau aia de la Blue de exemplu... Au fost niste catastrofe si totusi au primit puncte de la multe tari doar pentru ca sunt cunoscuti. La fel sunt si Zdob si Zdub in Romania...
  • -1 (3 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 15 mai 2011, 1:23)

    justy [anonim]

    Asadar, nu e suficient sa fii englez, oriunde in lume; mai bine emigrant in Anglia. Felicitari, Azerbaidjan!
  • +1 (5 voturi)    
    penibili (Duminică, 15 mai 2011, 1:25)

    mika [anonim]

    extrem de penibili comentatorii romani, m-am saturat sa o aud pe "desteapta" de liana zicand "ihiii" si pe celalalt comentator povestind despre vacantele si concediile lui.. penibili si jenanti!!!
  • -3 (3 voturi)    
    E o gluma???!!!! (Duminică, 15 mai 2011, 1:28)

    dvribe [anonim]

    ....ceva e putred in Europa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 15 mai 2011, 1:30)

    cristian [anonim]

    Felicitari Romania, stai jos, nota 4. Personal mi-a placut Danemarca, Irlanda care aducea a PetShopBoys, Suedia, oricum piesa noastra a fost // rau, poate ii dadeam puncte daca aveam cunostinte de muzica sa cunosc octave si alte prostii din astea. Pana nu terminam cu juriile in care e Moculescu, si ne tot // pe noi ca a falsat nu stiu unde, nu avem nici o sansa. Nu-s manelist, dar faceti ca la nationala fratilor, trimiteti naibii intr-un an un manelist sa vedem ce-a iesi, bine nu Salam cu tristetea aia de piesa, ceva mai saltaret, in stil grecesc, bulgaresc. Sau de ce nu formatii de la noi care nu sunt cunoscute, dar au un sound foarte bun, am ascultat intr-o seara la un radio on-line o gramda de formatii de astea mai underground cu tot felul de stiluri abordare, pop, rock, disco, care nici naiba nu le-a vazut la tv. Nu neaparat cunoscuti, sau formatii care vor sa sune a U2 am vazut recent, chiar si imbracat la fel, ochelari la fel, nu mai retin cum le zice.(editat de HotNews.ro)
  • +2 (6 voturi)    
    bleah... (Duminică, 15 mai 2011, 1:30)

    Zait [anonim]

    Cat de penibila a putut sa fie Liana Stanciu. S-a ridicat la "valoarea" piesei Romaniei :)) .... adica 0, barat.
  • +8 (8 voturi)    
    1 si 2 (Duminică, 15 mai 2011, 1:37)

    Heruvim [utilizator]

    1. Ce JET OCEANIC a castigat concursul asta? O melodie fara cap si fara coada. Un NIMIC. Eu, fanatic Eurovision ma gandesc sa nu ma mai uit la campionatul asta tampit.

    2. Prefer prezentatorii aia impertinenti de anul trecut fata de prezentele astea fantomatice de anul asta.

    si...

    3. Pana la urma ce pana mea are melodia aia de a castigat ca eu unul nu pot sa inteleg.
    • 0 (2 voturi)    
      ..... (Duminică, 15 mai 2011, 7:22)

      lllllll [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      si-au bagat .... in spirt si stralucea......cred.....
    • 0 (0 voturi)    
      OIL (Duminică, 15 mai 2011, 12:19)

      mil [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      atat
  • +3 (3 voturi)    
    CP (Duminică, 15 mai 2011, 2:09)

    Bazil [anonim]

    Inainte de finala din Romania, am scris ca favorita mea pentru Romania este CLAUDIA PAVEL - "I Want U to Want Me". Acum, dupa semiesecul romanesc din Germania, sunt convins ca Pavel Claudia s-ar fi clasat mult mai sus decat ecologistii oradeni.
  • +2 (2 voturi)    
    vivat votul regional (Duminică, 15 mai 2011, 2:14)

    Pacalici de servici [anonim]

    Ca de obicei. s-au dat voturi pe criterii de vecinatate geografica. Sunt curios daca ele se datoreaza votului prin telefon sau votului juriilor ?
  • +3 (3 voturi)    
    Eurovizion (Duminică, 15 mai 2011, 4:07)

    eugeni [anonim]

    Felicitari echipei romanesti. Un loc foarte bun. Nu toti pot sa ia locul intai.
    PS. Care este numarul azerilor emigrati? hai sa nu fim copii, a fost o melodie foarte buna.
    • 0 (2 voturi)    
      ..asa este... (Duminică, 15 mai 2011, 8:41)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui eugeni

      ...ai perfecta dreptate! Concursul a fost castigat de o melodie frumoasa, cantata de doi cantareti care au stiut prin tinuta, atitudine, sa creeaze o chimie scenica deosebita si asta impotriva caracterului regional al votului, de care Eurovision, nu va scapa probabil, niciodata. Pentru noi, pozitia din clasament a fost previzibila, dar nu trebuie sa ne facem prea mult sange rau! Nu dadeau Franta castigatoare casele de pariuri?! Pentru ca Romania sa castige vreodata la Eurovision, trebuie sa avem o melodie incredibila si mai ales sa renuntam la jurizarea de studio, care de cele mai multe ori determina alegerea unor melodii cu sanse minime.
      • 0 (0 voturi)    
        SoulHealer (Duminică, 15 mai 2011, 10:57)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

        A... ia te uita, amicul SoulHealer cu care m-am contrazis pe forum acum cateva zile si care dadea lectii de profesionism si de "valoare intrinseca" a unei creatii muzicale!!! Ce frumos comenteaza el aici despre "tinuta, atitudinea si chimia scenica" a ocupantilor locului 1!!!!
        Dar ia spune, stimabile, nu te-a cam zgariat la urechi piesa azerilor, ca sa vorbim concret despre muzica nu despre "ambalaj"? Sau nu auzi cat de fals se canta?Ma mir pt. ca sa-ti dai cu parerea si sa-ti critici conationalii te pricepi.
        • 0 (0 voturi)    
          ..ne-am contrazis.. (Duminică, 15 mai 2011, 14:34)

          SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui Radu

          ...si am avut dreptate stimabile! Nu critic conationalii de dragu de a denigra ce-i romanesc, departe de mine gandul asta! Dar intrepretarea hotel FM a fost modesta. Ceva s-a intamplat cu acesti baieti simpatici si talentati, trebuie sa recunosc, dar atat. N-au avut veleitati scenice, n-au creat atmosfera, n-au insuflat ceva care sa le atraga simpatia ascultatorilor europeni. Eu nu zic ca azerii au avut o melodie de mare valoare. Am spus doar ca a fost o melodie "frumoasa", care speculand inclinatia spre lirism a ascultatorilor a castigat pe buna dreptate! Asa ca nu te mai agita atat pentru ca nu faci decat sa demonstrezi contrariul a ceea ce iti doresti cu-adevarat! :)
      • 0 (0 voturi)    
        de acord cu tine :) (Duminică, 15 mai 2011, 11:02)

        corect [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

        In primul rand, FELICITARI Hotel FM, felicitari Brian! Mi-ati placut si v-am votat. Acum doi ani de ex, Elena Gh nu mi- aplacut de nici o culoare, asa ca n-am votat pe nimeni.
        de acord, de obicei vecinii se voteaza intre ei, in special ex Iugoslavia + toate tarile slave. De aceea, felicitari Bulgariei pt 12 p acordate UK! (ma asteptam sa-i voteze pe rusi).
        Si asa e, cand o melodie resuseste sa placa tuturor, atunci reuseste sa treaca peste voturile de simpatii - vezi Paula Seling + Ovi anul trecut, vezi Azerbaidjan anul asta.
        Doar Ro le-a dat 10 puncte, nu?
        Vezi si Moldova :) Si apropo, am votat si pt ei, ca au fost simpatici + mi-a placut melodia. :) iar gusturile nu se dicuta :)
        p.s. Francezul corsican a gresit competitia :)
    • +2 (4 voturi)    
      Fi serios (Duminică, 15 mai 2011, 8:43)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui eugeni

      Ai urechi de lemn? Azer canta oribil.
      Locul 2 e o piesa care se adreseaza unui public restrans. si locul 3 un modern talking in zilele noastre.
      Nici piesa romanilor nu a fost f reusita dar astea au fost dezastru
  • +1 (1 vot)    
    am primit ce-am meritat... (Duminică, 15 mai 2011, 5:49)

    Mockito [anonim]

    locul 17 este de fapt mai bun decat m-am asteptat considerand ca melodia este ratardata rau. am auzit-o de 2 ori si sper sa n-o mai aud si a treia oara...
  • +1 (1 vot)    
    am primit ce-am meritat... (Duminică, 15 mai 2011, 6:10)

    Mockito [anonim]

    locul 17 este de fapt mai bun decat m-am asteptat considerand ca melodia este ratardata rau. am auzit-o de 2 ori si sper sa n-o mai aud si a treia oara...
  • +1 (1 vot)    
    nu exista Azerbaijan ..... poate Azerbaidjan (Duminică, 15 mai 2011, 8:30)

    ioan [anonim]

    redactia a preluat gresit numele tarii castigatoare
  • +1 (1 vot)    
    mi se pare corect (Duminică, 15 mai 2011, 8:39)

    mihai [anonim]

    imi pare rau ca moldova nu a luat un loc mai bun, o merita. noi in schimb am luat locul meritat.
  • +2 (2 voturi)    
    fara spectaculozitate (Duminică, 15 mai 2011, 8:42)

    zgubilitix [utilizator]

    Romanii nu au stiu sa se foloseasca de tehnologia pusa la dispozitie. A observat cineva ce show-uri spectaculoase de lumini, imagini etc au avut celelate tari participante?

    La noi nimic, cateva beculete colorate stil TVR din anii 80 si atat. Daca pe fundal ar fi defilat niste imagini in legatura cu mesajul cantecului, ceva ce ar fi mers la suflet, gob pamantesc, ceva oameni tinandu-se de mana de jur imprejurul lui ("I can't change the world alone I need you all everybody") sunt sigur ca am fi castigat ceva puncte in plus, chiar daca nu am fi castigat concursul.
  • +3 (3 voturi)    
    de fapt (Duminică, 15 mai 2011, 8:43)

    Bialog.ro [anonim]

    NU este adevarata varianta cu votul vecinilor decat in parte (la nordici si la ex sovietici). Vecinii Romaniei nu s-au votat între ei (ne-am votat doar cu Moldova si pe buna dreptate, Zdob si Zdub sunt Romania de fapt si felicitari lor pentru locul 11).

    Ca sa nu mai spun ca Azerbaijan a fost votata de toata lumea, daca ar fi fost sa se bazeze pe vecini sau pe vot politic nu ar fi catigat niciodata. Dar au fost interesanti, asta e adevarul, nu foarte buni dar au venit cu ceva in plus, poate fata aia frumoasa, poate chiar piese, poate spiritul, poate norocul, dar ceva in plus a fost.

    Romania a terminat pe locul meritat, nu are rost sa fim patrioti degeaba, acum.

    Blue execrabil live, mai prost ca multi romani de care ne plangen, Lena o melodie aiurea complet, fata are voce buna, dar melodia aia a fost absolut urâtă, Franța a greșit enorm trimițând asa o voce si asa o prezenta puternica în concursul asta de talente.

    A! sunt convinsa ca multe din melodiile din finala nu ar fi trecut de preselectie la Romanii au talent.
  • 0 (4 voturi)    
    nu e politica??? (Duminică, 15 mai 2011, 9:02)

    azeru' [anonim]

    in timpul razboiului din Yugoslavia se promova Croatia.
    Acum sunt la moda proiectele de gaze.Apropos: ultima oara Azerbaijan nu era prin Europa.
    votati fratilor piese "bune"....
  • 0 (4 voturi)    
    Euro (Duminică, 15 mai 2011, 9:06)

    cristian [anonim]

    Ce aberatii vorbiti cu votul intre vecini si emigranti. Atunci ar insemna ca Azerbaidjan este in buricul europei, cu cei mai multi emigranti prin europa, de vreme ce a castigat concursul. E drept se da voturi intre vecini, 10 - 12 puncte, dar si 8 puncte daca iei de la fiecare tara tot te situezi sus. Anul trecut cum a fost posibil, si anul asta cu piesa asta lesinata nu.
    Iar ce ma face iar sa rad, sunt cei care .... gata dom'le nu ma mai duc in concediu in Grecia ... Pai asa la noi numai moldoveni ar insemna sa vina, care saracii mai au nevoie si de viza.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Duminică, 15 mai 2011, 9:20)

      bialog.ro [anonim] i-a raspuns lui cristian

      ai perfecta dreptate, de cele mai multe ori au castigat tarile pe care le-a votat toata lumea, NU doar vecinii.
      Romania anul trecut a terminat pe 3 parca si a primit 12 puncte numai de la Moldova, in rest nu a mai primit punctaje mari de 10 sau 12, in schimb a primit voturi aproape de la toate tarile (4-8 puncte de la multe tari au facut in final un punctaj mare).

      Nu inteleg vehementa unora si viziunea asta de care nu mai pot scapa: vot politic si vot intre vecini, exista, dar nu asta garanteaza succesul, am vazut-o de multe ori in anii astia in care am urmarit concursul!
    • +2 (2 voturi)    
      Tu ai vazut cum se dadea punctajul live? (Duminică, 15 mai 2011, 10:11)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      Portugalia 12 Spaniei, desi era un dezastru, Austria 12 Germaniei si invers, FInlanda a punctat numai Danemarca, Norvegia, SUedia in top 3, restul tarilor baltice la fel, Cipru 12 Greciei, Toate tarile balcanice au votat Bosnia desi era prea penibila piesa, cea mai slaba dupa parerea mea. Tarile slavone de asemenea( Ucraina, Rusia, Slovacia+ Armenia, Georgia s-au punctat intre ele), plus aportul Bulgariei si al Belarusului care i-au punctat tot pe acestia.
      Melodiile nu sunt in ordinea calitatii lor, asta e clar. Italianul nu avea deloc voce, unde mai pui ca a si falsat la un moment dat.

      Oricum, felicitari celei care a anuntat punctajul in Republica Moldova, m-a impresionat.
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision (Duminică, 15 mai 2011, 10:06)

    realist ? [anonim]

    As fi de parere ca in locul acestui fals concurs, sa fie un spectacol anual al tuturor tarilor europoene, fara aceasta lupta pt NIMIC. Shoul in sine a avut valoarre maxima, spectaculos, felicitari organizatorilor! Melodiile au fost ,una mai frumoasa ca alt, chiar si a Romaniei- daca nu am fi atit de sovini intre noi ,am recunoaste un posibil hit! ! Noi romanii nu am facut decit sa ne aratam incaodata dezbinarea, aici in tata cit si afara. Acesta este blestemul natie romane.
    Cit priveste comentatorii TVR, daca tot desteptul ala de Socaciu vrea filme subtitrate, de ce nu s-a tradus nici un titlu al melodiilor prezentate sau ceva ce sa inleaga si romanul cel "prost" care nu stie nici o limba straina - si vai, Doamne, cit sint de multi... TVR este televiziunea pentru ROMANIA si al sau popor, dar aseara asta nu s-a auzit !
    Pentru Hotel FM felicitari, mie mi-a placut melodia si minterpretarea, cit priveste jocul de lasere-decor...adevarat a fost cam prea simplu, dar nu in asta consta valoarea piesei.
    Fruntea sus Romania, esti prea singura, nu ai sustinatori, nu mai ai prieteni, te iubeste din ce in ce mai putin , chiar proprii tai "copii" ! Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne privim in oglinda (Duminică, 15 mai 2011, 10:08)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Piesa noastra de anul acesta a fost deosebit de stupida, asta e adevarul. Nu prea stralucim la muzica pop si totusi, din cind in cind, putem da ceva onorabil. Anul trecut a fost foarte bine. Nu stiu cum de ajung sa fie promovate la Eurovision lucrari complet neinteresante. Sa mai lasam naibii cliseul 'toata lumea ne uraste, noi sintem buni, ei nu vor sa recunoasca...'. Valoarea iese intotdeauna la suprafata, intr-un fel sau altul...
  • 0 (0 voturi)    
    Spectacol . . . . (Duminică, 15 mai 2011, 10:22)

    Gheorghe [anonim]

    . . . . grandios. mai ales cel de lumini dar sistemul de vot este absolut scarbos. Iti vine sa vomiti cand vezi ca vecinatatile se voteaza una pe cealalta. O tara mica nu are nici o sansa in fata puternicelor carteluri create in jurul tarilor scandinave, a celor din fosta URSS si a celor din fosta iugoslavie. Apoi romanii voteaza pe moldoveni moldovenii pe romani, grecii pe ciprioti cipriotii pe greci si tot asa. Melodia romaneasca isi merita locul poentru ca desi a avut nerv si ritm nu a spus nimic si a excelat in ooo-uri de ma plictisisem. Surprinzator cea castigatoare este un cantec bun dar proba suprema este tot aceia a discotecilor. Nu o vad in postul de super-melodie estivala. Altele in schimb da. Ca cea suedeza sau irlandeza. Dar ce sa faci cand din fosta URSS sunt nu mai putin de 7-8 concurente. Nimic!
  • +1 (1 vot)    
    eurovision 2011 (Duminică, 15 mai 2011, 10:28)

    realist ??!!!! [anonim]

    As fi de parere ca in locul acestui fals concurs, sa fie un spectacol anual al tuturor tarilor europene, fara aceasta lupta pt NIMIC. Shoul in sine a avut valoare maxima, spectaculos, felicitari organizatorilor! Melodiile au fost una mai frumoasa ca alt, chiar si a Romaniei- daca nu am fi atit de sovini intre noi ,am recunoaste un posibil hit! ! Noi romanii nu am facut decit sa ne aratam incaodata dezbinarea, aici in tara cit si afara. Acesta este blestemul natie romane.
    Cit priveste comentatorii TVR, daca tot "inspiratul" ala de Socaciu vrea filme subtitrate, de ce nu s-a tradus nici un titlu al melodiilor prezentate sau ceva ce sa inleaga si romanul cel "prost" si care nu stie nici o limba straina - si vai, Doamne, cit sint de multi... TVR este televiziunea pentru ROMANIA si al sau popor, dar aseara asta nu s-a auzit ! HEi TVR, in Romania se mai vorbeste limba romana ???
    Pentru Hotel FM felicitari, mie mi-a placut melodia si interpretarea, cit priveste jocul de lasere-decor...adevarat a fost cam prea simplu, dar nu in asta consta valoarea piesei.
    Fruntea sus Romania, esti prea singura, nu ai sustinatori, nu mai ai prieteni, te iubeste din ce in ce mai putin , chiar proprii tai "copii" ! Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    Era de asteptat (Duminică, 15 mai 2011, 10:33)

    Toffe Ahirila [anonim]

    Era de asteptat sa iasa pe locul acesta...nu si-au dat silinta...!
    Poate, pe viitor, nu vor mai fi asa de neseriosi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne fac de ras! (Duminică, 15 mai 2011, 10:36)

    Taloulla [anonim]

    E drept ca nici n-aveau sanse sa Iasa pe LOCUL 1, dar puteau obtine punctaj mult mai mare!
    -NESERIOSII!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision (Duminică, 15 mai 2011, 11:02)

    gogu [anonim]

    De citeva zeci de ani, Eurovision este considerat , de catre redactorii muzicali seriosi, un concurs care nu are nici o legatura cu criteriile muzicale. Atita timp cit voturile se dau pe criterii geopolitice, iar telespectatorii sint indemnati sa voteze pentru reprezentantii tarii lor, de ce sa mai acorzi incredere si importanta unui astfel de show? Doar daca te pasioneaza nationalismul exacerbat si sunetele care mimeaza muzica...
  • +2 (2 voturi)    
    da, e vorba de voturi politice (Duminică, 15 mai 2011, 11:26)

    gf [anonim]

    Pentru cei care nu s-au prins care este secretul numit Azerbaidjan: piesa este de fapt o furaciune, ca aproape jumatate din piesele din concurs. Vocea partii feminine a duetului a fost foarte slaba, de fapt nu avea ce cauta in acest concurs, a falsat continuu, dar mai ales la final. In ce priveste vecinii si diaspora, e simplu: azerii sunt jurci si islamici si fara Turcia in finala, voturile diasporei turccesti si a islamistilor din Europa s-au dus catre Azerbaidjan. Ce inseamna asta? He, he, atentie la neatentie, cum zicem noi. Minoritatea organizata pune la pamant majoritatea difuza si confuza. Nu e vorba de calitatea piesei sau de interpretarea de exceptie, asa cum inept au spus unii, ci de afinitati, culturale, religioase si politice. Votul nu e niciodata expresia meritului, ci expresia majoritatii. Acum avem un exemplu cum minoritatea devine majoritate. ring a bell?
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Hotel FM (Duminică, 15 mai 2011, 11:59)

    Sandra [anonim]

    Hotel FM merita felicitari in primul rand pentru ca au ajuns in finala, avand in vedere ca a fost o editie foarte tare, cu multe piese foarte bune, voci puternice si showuri spectaculoase. Tari care nu prea ratau finala (Turcia, Albania, Armenia) nu au reusit. Ciprul cu un show de exceptie, piesa buna, voci, nu a reusit.

    Piesa noastra a fost buna, David a cantat foarte bine, s-a jucat cu camerele, toti au dat ce-au avut mai bun ca sa salveze lipsa altor elemente. Ei s-au prezentat ca niste profesionisti, au transmis energie si bucurie si publicul i-a placut.
    Din pacate, au lipsit o coregrafie inspirata (vezi Lena), o grafica care sa sublinieze mesajul (ce grafica au avut alte tari - de ex Moldova!).

    Felicitari Hotel FM ! Succes in continuare !
  • 0 (0 voturi)    
    waste of money (Duminică, 15 mai 2011, 12:21)

    tatiana c [anonim]

    Fonduri importante de bani se arunca pe fereastra pentru organizarea acestui kitsch imens numit Eurovision. Se poate trai bine si fara el. La gunoi!
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 15 mai 2011, 12:50)

    anonim [anonim]

    Un concurs pentru semidocti cu pseudotalente. Muzica trivializata pentru un public retard pentru care conteaza doar mandria de a pune mana pe trofeu.
  • 0 (0 voturi)    
    Concurs compromis (Duminică, 15 mai 2011, 14:01)

    Jason [anonim]

    Mi-e imi pare foarte rau de Franta si Anglia, meritau mult mai mult decat atat...!!!
    Iar in privinta Romaniei, undeva in Top 10 era OK si bine meritat...
  • +1 (1 vot)    
    top 10 (Duminică, 15 mai 2011, 14:06)

    cristian [anonim]

    Tot citesc pe aici comentariile unora cum ca totul e geo politic si chiar ma amuz teribil. Hai sa o luam altfel, sa vedem castigatorii din ultimii 10 ani.

    2000 - Danemarca (2011 locul 6 parca)
    2001 - Estonia (2011 penultima)
    2002 - Letonia
    2003 - Turcia (2011 nici nu s-a calificat in finala)
    2004 - Ucraina
    2005 - Grecia
    2006 - Finlanda
    2007 - Serbia
    2008 - Rusia
    2009 - Norvegia
    2010 - Germania

    In primul rand abia abia anul trecut a castigat Germania, unul dintre cei big four UK, Spania, Italia, care nu castiga nimic an de an dar continua sa bage bani in acest show care noi de acum il hulim, nu mai avem nevoie de el. :)
    Iar in al doilea rand, nu stiu cum sa pun imagini, puneti cate un punct cu rosu pe o harta a europei pe fiecare capitala care a castigat in ultimii 10 ani sa tot vedeti cum s-a perindat premiul din est in vest si din sud in nord, asa ca mai terminati cu comentariile de voturi geo politice si intre vecini. Lumea voteaza, si totdeauna va iesi ce e mai bun, poate nu totdeauna ce e mai bun, dar in nici un caz nu va iesi ani la rand aceeasi tara sau o tara dintr-o anumita zona ci o piesa care prinde, si nu neaparat de discoteca, ca nici piese de la Cerbul de Aur sau Mamaia nu le-am auzit in discoteca.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo romanilor din strainatate (Duminică, 15 mai 2011, 21:03)

    Alex [anonim]

    Am vrut sa votez dar nu am reusit, a sunat intr-una ocupat. Vreme de 10 minute.

    Bravo romanilor din strainatate care au dat votul Romaniei(s-a vazut cu Italia). Cand ceilalti europeni nu vor mai vota dupa rudenii si vecinatati atunci vom face si noi la fel. Pana atunci hai sa nu fim ipocriti si sa fim noi mai catolici decat papa!