​Eurovision 2011: Explicatii pentru esecul Romaniei / Votul politic, nu am avut noroc si am fost ai nimanui

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2011, 8:49 Life | Muzică

Eurovision 2011
Foto: Alain Douit (EBU)
Dupa clasarea pe locul 17 (cu doar 77 de puncte), participarea Romaniei la aceasta editie de Eurovision poate fi privita ca un semi-esec. O posibila explicatie ar fi show-ul neconvingator al celor de la Hotel FM, dupa cum crede Mihai Traistariu (fost reprezentant al Romaniei la Eurovision), in timp ce Dan Teodorescu de la Taxi (alta fosta reprezentanta a tarii noastre in cadrul celebrului concurs) a vorbit de "o prestatie foarte buna", dar si de lipsa norocului.

Mihai Traistariu (locul 4 la Eurovision 2006) a vorbit duminica despre "un minus la capitolul show", in conditiile in care "solistul Hotel FM a cantat foarte bine", scrie Mediafax. Vinovatii: Televiziunea Romana, care "nu s-a implicat suficient pentru a ajuta prestatia artistilor romani". In urma cu doar cateva zile, dupa prestatia Romaniei din semifinala, Traistariu declarase intr-un interviu ca show-ul Romaniei are un nivel scazut, adaugand chiar ca "am fost ai nimanui".

Dan Teodorescu, solistul trupei Taxi
(locul 17 la Eurovision 2000), a vorbit si el despre cauza rezultatelor Romaniei: lipsa norocului, in ciuda unei prestatii foarte bune.

Nico (locul 20 la Eurovision 2008, alaturi de Vlad Mirita) a declarat ca show-ul Romaniei a fost "foarte frumos" si ca oradenii "s-au prezentat foarte bine", scrie tot Mediafax. Artista a pus semi-esecul pe seama chestiunilor politice ce influenteaza votul unora dintre tari.

Membrii Hotel FM declarau ieri ca "am evoluat bine si chiar nu ne-am asteptat la acest rezultat". Oradenii au descris finala ca "un spectacol grandios la care noi am participat fara sa ni se poata reprosa ceva", dupa ce, zilele trecute, organizatorii catalogasera show-ul celor de la Hotel FM drept unul "ireprosabil". Detalii aici.


Citeste mai multe despre   























7291 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    XXX (Luni, 16 mai 2011, 8:13)

    X [anonim]

    La ce te puteai astepta de la panarama aia de miorlaiala ??
  • -1 (11 voturi)    
    Eurovizion, o mare hahalera... (Luni, 16 mai 2011, 8:26)

    Costica [anonim]

    ...cam de cand o melodie de la Eurovizion n-a mai fost un hit real? Cam de pe vremea cand Abba cucerea trofeul...o masina de facut bani si de tinut prostii in priza...
    • +3 (3 voturi)    
      Ei, au mai fost ... (Luni, 16 mai 2011, 10:07)

      seros [anonim] i-a raspuns lui Costica

      ... Toto Cutugno în 1990, Katrina&The Waves prin 1998 sau 1999 ...
  • +9 (11 voturi)    
    mentalitate stupida (Luni, 16 mai 2011, 8:39)

    oilman [utilizator]

    Ce vot politic - nimic nou aici. Asa cum romania a primit - pe nemeritate - punctaj maxim de la Moldova si romanii din Italia, asa se impart ca de obicei voturile din FSU si fosta Iugoslavie. Am avut o melodie mediocra interpretata (tocmai in finala !) foarte slab. S-a cistigat pe merit, Azeri au luat voturi de la mai toate tarile, pe buna dreptate. Nu stiu care ziarist de la Adevarul amesteca Eurovision cu petrolul, tot fara nici o legatura. 'NU E VINA MEA' e o mentalitate la romani, nu mai e doar o simpla scuza. Asa cum toti mafiotii din romania sint victime politica, asa si orice esec are 'alte' motive decit cele evidente. Baieti, la anul pregatiti-va mai bine, simplu.
  • +11 (13 voturi)    
    Vot politic? (Luni, 16 mai 2011, 9:03)

    Silviu [anonim]

    Dar anul trecut, cand am luat locul 3, nu era deloc "vot politic", nu-i asa?
    Asta-i stilul tuturor ratatilor: cand e de bine, meritul e al nostru, cand e de rau, altii sunt de vina.
    De asta nu vom iesi niciodata din mediocritatea noastra congenitala si de asta ne si meritam soarta.
  • +10 (10 voturi)    
    Almasan (Luni, 16 mai 2011, 9:04)

    Dan [anonim]

    Asteptam sa zboare Almasan pe criterii de incompetenta din TVR acum.

    In loc sa-si asume un esec in calitate de project manager, da vina pe conducatorii tarii ca nu au stabilit relatii de prietenie cu vecinii.
  • +3 (3 voturi)    
    Perfecta in interpretare dar si in mediocritate (Luni, 16 mai 2011, 9:11)

    24alex24 [utilizator]

    Impresia mea e ca piesa romaneasca nu a stralucit cu nimic. Perfecta in interpretare dar si de o mediocritate perfecta. Azerii chiar au fost printre cei mai buni si si-au meritat premiul. Chiar daca oamenii au tendinta sa voteze pe criterii "de cumetrie" etnica, de vecinatate sau de trecut istoric, a existat suficient bun simt sa nu urce pe primul loc piese intr-adevar slabe precum cea a Greciei sau a Suediei.
  • +11 (11 voturi)    
    Chiar asa? (Luni, 16 mai 2011, 9:17)

    Gaspy [anonim]

    Cand castigam un loc bun (vezi Luminita, Traistariu, Seling si Ovi) e pentru ca suntem noi buni. Cand suntem codasi, e din vina altora. Oare asa sa fie?
  • 0 (0 voturi)    
    corectie (Luni, 16 mai 2011, 9:45)

    Cat-e-ceasul [utilizator]

    "ireprosabil" nu "iresponsabil" in finalul textului !

    n.r multumim. am modificat
    (editat de HotNews.ro)
    • 0 (6 voturi)    
      Nu este un esec (Luni, 16 mai 2011, 10:16)

      George32 [utilizator] i-a raspuns lui Cat-e-ceasul

      Daca pentru voi locul 17 in finala este un esec, ce ar fi fost daca nu se califica in finala sau daca lua locul 17 in semifinala? Si daca erau pe locul 25 in finala (ultimii) tot era un succes. Concurenta e mare, iar succesul cel mai mare e sa te califici in finala. De castigat oricum castiga cine trebuie.
    • +1 (1 vot)    
      LOL! (Luni, 16 mai 2011, 13:59)

      atenta [anonim] i-a raspuns lui Cat-e-ceasul

      ce tare :)))
      ....d'a se intampla si la case mai mari.
      Oricum, sunteti cei mai buni...
  • 0 (0 voturi)    
    Poveste (Marţi, 17 mai 2011, 5:04)

    El Condor [anonim]

    Intr-o zi, Ileana Cosanzeana se duce la Fat Frumos, sotul ei prea iubit, sa-si ia portia. Se aseaza in toate pozitiile, ii da tot felul de prafuri, il mangaie in tot felul....dar acesta : nimic. Atunci, furioasa, il intreaba : ce-ai draga : ti-am aratat, te-am mangaiat, te-am dat cu prafuri, te-am ales, ce se-ntampla ? La care frumosul sot ii spune : Nu se-ntapla nimic; ai trecut de 25 de ani.........
  • 0 (0 voturi)    
    Epitaf (Joi, 19 mai 2011, 0:46)

    guantanamo-era [anonim]

    - Constatare: Romania nu va castiga in vecii vecilor, nici daca ne vor reprezenta Tom Jones si Sarah Brightman cu o piesa a lui Phil Collins.

    - Propunere - Unica metoda de vot impartiala: fiecare piesa participanta sa fie ascultata in casca de un sustinator al piesei respective. Cel care va putea rezista sa asculte neintrerupt cat mai multe ore va decide si piesa castigatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision (Luni, 23 mai 2011, 17:38)

    camelia [anonim]

    Nu mai cautati nod in papura ,nu dati vina pe politic.Parerea mea e ca vina apartine doar tvr-ului datorita faptului ca au avut o idee oribila de a se alege piesa ce sa ne reprezinte la eurovision in noaptea de revelion cind tot romanul avea cu totul si cu totul alte preocupari in acea noapte si era de asteptat sa cistige asemenea piesa.