Eric Clapton pe aceeasi scena cu Florin Salam

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 18 mai 2011, 14:39 Life | Muzică

Dupa ce a fost difuzat de BBC Radio 1 la inceputul anului si a cantat in propria casa alaturi de Goran Bregovic, manelistul Florin Salam urmeaza sa apara in octombrie intr-un concert care ii va mai avea ca invitati pe Eric Clapton si Gipsy Kings, a declarat artistul roman in cadrul unei conferinte de presa de ieri.

In luna martie, Florin Salam a cantat alaturi de artistul sarb Goran Bregovic, cu ocazia unui "jam sessions" organizat acasa la manelistul roman.

Bregovic a creat o melodie la care Florin Salam a adaugat versuri. Cei doi au lucrat astfel la doua piese care vor aparea pe albumul Champagne for Gypsies al lui Goran. Materialul va cuprinde si colaborari cu artisti si formatii de renume mondial. Printre acestia: Eric Clapton, Gipsy Kings si Iio.

In cadrul unei conferinte sustinute ieri, Florin Salam a declarat ca a semnat un contract cu una dintre cele mai mari case de discuri din lume (Universal Music). Pe 1 octombrie va avea loc un spectacol in cadrul careia vor urca pe aceeasi scena Goran Bregovic, Florin Salam, Eric Clapton, Gipsy Kings si Iio. Evenimentul va fi urmat de o serie de concerte in Franta si Italia (la Marsillia, Paris, Roma si Milano).​


Citeste mai multe despre   



















4452 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    :| (Miercuri, 18 mai 2011, 13:47)

    conscab [utilizator]

    Hai sa nu-l numim artist, ok?
    va rog.
    • -7 (9 voturi)    
      definitie (Miercuri, 18 mai 2011, 14:07)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui conscab

      http://en.wikipedia.org/wiki/Art
      daca tu nu intelegi sau nu apreciezi ceva, asta nu inseamna ca nu este arta...
      tocmai pentru asta s-a inventat acest termen :)
      incearca sa traduci versurile catorva piese ale unora pe care-i consideri artisti, si vei vedea ca sunt poate mai slabe decat ce face nea omul asta :)
      • +4 (8 voturi)    
        Bine dar... (Miercuri, 18 mai 2011, 14:56)

        OZ [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        in definitia aia se spune ca arta stimuleaza intelectul. Si daca urmezi legatura de pe "intellect" ai vedea ca "intelectul" se refera printre altele la modul de rezolvare a problemelor.

        Cum stimuleaza manelele intelectul? In ce sens? Ce solutii ofera? "Sa moara dusmanii mei"?

        Cat despre versuri, hmm... de ce nu publica un volum? Pentru ca nu l-ar citi nimeni? Sau pentru ca scrisul e mai dificil decat racnitul despre teme de profunzime spiritual-filozofica de genul "dusmanii-mi poarta pica ca n-au valoarea mea"? (Cacofonia e inclusa in pretul biletului)
        • +2 (2 voturi)    
          o intrebare bine pusa, e pe jumatate raspunsa (Miercuri, 18 mai 2011, 16:19)

          Dragos [anonim] i-a raspuns lui OZ

          Ce solutii ofera? "Sa moara dusmanii mei"?
          Exact! asta e solutia! sa moara dusmanii! :))

          este un motto international, as putea spune, se potriveste la fix si cu politica americanilor referitor la arabi, si cu politica arabilor referitor la americani, si cu politica rusilor referitoare la toti cei care nu iubesc Rusia ... si asa mai departe
  • +9 (11 voturi)    
    Vine Apocalipsa. (Miercuri, 18 mai 2011, 14:01)

    Suidakra [anonim]

    Daca traiesc sa o vad sau macar sa citesc despre asta, incep sa cred ca sfarsitul lumii e aproape. Dupa cuplul Clapton - Salam ce mai urmeaza? Dan Bursuc - Ozzy ? Ne ducem de rapa.
  • 0 (6 voturi)    
    eu nu inteleg (Miercuri, 18 mai 2011, 14:10)

    mircea [anonim]

    cum ajunge acest Salam sa faca asa ceva,presupunand ca nu canta stilul de muzica apreciat de englezi
    Cred ca au o problema englezii,avand in vedere ca si gemenele au fost pe locul 1 la un moment dat
    SI noi vrem sa scapam de manele
    Cum sa facem daca astia incep sa fie apeciati si in afara
    • +2 (2 voturi)    
      ... daca astia incep sa fie apreciati si in afara (Miercuri, 18 mai 2011, 16:20)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui mircea

      atunci e bine :) poate se muta F. Salam in UK si scapam de el :-P
    • 0 (0 voturi)    
      Crezi ca afara muzica e mai grozava? (Miercuri, 18 mai 2011, 17:43)

      mr saxobeat [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Hey, sexy boy, set me free,
      Don’t be so shy, play with me,
      My dirty boy, can’t you see
      That you belong next to me.
  • +1 (1 vot)    
    cititi mai cu atentie (Miercuri, 18 mai 2011, 14:24)

    msl [anonim]

    Scrie ca o sa apara pe scena, nu si ca o sa cante, poate il angajeaza pe post de decor... si fata de ce spunea cosmin mai sus... fara numar, fara numar seamana putin cu "no,no, no... there's no limit"
    • 0 (0 voturi)    
      there's no limit fara numar (Miercuri, 18 mai 2011, 16:26)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui msl

      am ras cateva ore in continuu cand am ascultat muzica celebrei artiste americane Missy Elliot
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca Bregovici e falit de a ajuns sa ia bani de (Miercuri, 18 mai 2011, 16:35)

    .... [utilizator]

    la mafia tiganeasca pentru a-l promova pe Salam sau alti manelisti. E aceeasi situatie cu promovarea manelismului de catre trustul Mediapropentru banii veniti de la clanurile tiganesti (multe clanuri au manelistii lor cu care se afiseaza in diferite ocazii, inclusiv pe la tribunal) sau promovarea imaginii lui Gigi Becali pe bani de catre acelasi trust.
  • +5 (5 voturi)    
    Ha ha ha (Miercuri, 18 mai 2011, 16:49)

    Mihai [anonim]

    Pur si simplu NU ARE SENS. Imi pare rau, am incercat sa inteleg. NU ARE SENS!
  • +1 (1 vot)    
    E explicabil (Miercuri, 18 mai 2011, 20:28)

    Nae [anonim]

    Fiindca este ceva exotic.Pentru ei.
    La fel este si pentru noi daca vedem o trupa din Hawaii,Samoa,Peru,ni se pare exotic,vedem o piesa doua si gata..
    Daca am asculta toata ziua am avea aceeasi parere pe care o avem despre manele.
  • -2 (4 voturi)    
    Va agitati ce pestii pe uscat (Miercuri, 18 mai 2011, 21:53)

    Gdan [anonim]

    Toti va vaicariti, ca "vai ce porcarie de muzica, vai ce incompetent si angramat, vai ce ...". Jumatate din desteptii de aici fac greseli gramaticale, asculta muzica cu acelasi soi de versuri (dar in engleza) si se dau raniti de lipsa de "intelect" a lui "Parizer". Cautati versuri de BLUES! (care se considera o muzica selecta), sa nu mai zic de Enrique Iglesias, Rihanna sau alte balarii gretoase de genul. Daca afara se gusta genul de muzica, n-au decat, e treaba lor.
    Nici mie nu-mi plac manelele, dar mi se pare o chestiune de gust, nu ma consider un rafinat (snob) ca 90% din oamenii de pe aici care critica (si cam atat fac)
  • +1 (1 vot)    
    Evolutie sau regres? (Miercuri, 18 mai 2011, 22:14)

    barghieru [utilizator]

    In timpurile de astazi manelistii "inadusa" adevarata muzica romaneasca cum banul(businesul) risipeste valorile sufletesti a romanilor.Ce educatie pot da manelele?Poate mai corect suna MANIE decat manea?Auzi tu? Artistul..HA-HA-HA.Defapt este "haz de necaz"...