VIDEO Inna, ironizata din nou de presa britanica

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 17:05 Life | Muzică

Inna
Foto: inna.ro
​Numita anul trecut "Sudoku girl" si "prosti, dar buna" in presa britanica (BBC Radio 1 si The Guardian), Inna este ironizata din nou in UK, de aceasta data de Paul Lester, ziarist al publicatiei The Guardian.

Numita "produs romanesc de export", Inna este comparata Zdob si Zdub, care ar fi avut mai mult succes datorita stilului abordat (cu influente ska si post-punk), mult mai viabil din punct de vedere comercial decat sclipitorul eurodisco propus de artista romana (considera jurnalistul britanic).

Paul Lester vede succesul Innei ca explicabil si constata ca "albumul ei de debut, Hot, este no. 1 in Franta, iar in august si-a lansat in UK cel de-al patrulea single, inregistrand 350.000 de vanzari online".

"Cum a reusit? Nu avem nici cea mai mica idee. Ai fost unul dintre persoanele misterioase care i-au downloadat muzica? Va rugam sa ne anuntati", mai scrie jurnalistul britanic.

"Dar stati asa! De fapt, Inna este, conform topurilor, "unul dintre cele mai bune produse de export ale Romaniei", care (respirati adanc) a vandut peste un milion de albume in toata lume, i-a suflat Keshei prima pozitie in topul US Billboard, a castigat 21 de premii si a aparut pe coperta a peste 30 de reviste din Europa, a avut peste 150 de milioane de vizualizari pe youtube si mai mult de doua milioane de prieteni pe Facebook".

In martie 2010, tot guardian.co.uk cataloga versurile artistei ca fiind"stupide", adaugand ca par a fi fost trecute din limba romana in engleza prin intermediul unui site gratuit de traduceri. BBC Radio 1 o numea pe Inna "Sudoku girl", iar piesa Hot - o bolboroseala.

De asemenea, versurile piesei Hot ("fly like you do it like you're high like you do it like you try like me do it like a woman") erau catalogate anul trecut drept o "gobbledegook" ("bolboroseala"), iar videoclipul "sigur ca nu contine nici o poveste", mai spuneau cei de la BBC.

The Guardian, la fel de ironic, o numea pe Inna "una dintre cele mai atragatoare fiinte de pe Pamant", care insista sa-si populeze videoclipurile cu alte domnisoare la fel de atragatoare. "Este greu sa nu fii fermecat de felul ei de a poza in diva si de versurile stupide" ("loopy"), care par a fi fost trecute din romana in engleza "prin intermediul unui site gratuit de traduceri".

"<<Prosti dar buna>>, cum s-ar spune in Bucuresti", adauga publicatia.




Citeste mai multe despre   























15449 vizualizari

  • 0 (30 voturi)    
    Inna (Marţi, 24 mai 2011, 16:03)

    Angoasat [utilizator]

    Inna are succes si este difuzata foarte des in UK pe posturile de muzica de dans..sa speram ca nu se va opri aici
    • +8 (30 voturi)    
      ... (Marţi, 24 mai 2011, 16:34)

      LupuMoralist [anonim] i-a raspuns lui Angoasat

      atat timp cat toti pokemonii vor fi fanii ei, fata asta se va bucura de tot succesul. ma bucur ca nu ma numar printre ei
      • +4 (22 voturi)    
        mda, insa... (Marţi, 24 mai 2011, 19:23)

        popas [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

        ... gusturile muzicale nu se discuta, si nu este corect sa ii persiflezi pe altii pentru ca le place alt gen de muzica decat cea care iti place tie...

        Poate ca nici muzica lui Rachmaninoff nu iti place, dar totusi a fost unul dintre compozitorii care au scris istorie in muzica, iar fanii acestuia nu pot fi "pokemoni" pentru ca (poate) nu iti place tie muzica sa.
        Si exemplele pot continua.
        • +9 (15 voturi)    
          heh (Miercuri, 25 mai 2011, 0:25)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui popas

          lasa, ca e Lady Gogu a voastra mai meseriasa.

          Va e ciuda ca face si pustoaica niste bani din super industria voastra muzicala? Nu trebuie sa fii predictibil ca sa castigi bani.

          Intr-adevar: marfa de export.

          Gusturile muzicale nu se impun cu un articol in ziar. Duceti-va pustii la muzica sinfonica daca vreti sa le educati gusturile muzicale, dar publicitatea (chiar si negativa) nu poate decat sa-i dea si o mai mare amploare succesului.
        • +5 (5 voturi)    
          Inna - produs de divertisment (Miercuri, 25 mai 2011, 8:06)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui popas

          Fanii Innei sunt pokemoni pentru ca nu au discernamant.

          Gusturile se discuta, la fel si capacitatea oamenilor de a facer alegeri. Cineva care cumpara o melodie Inna probabil ca nu are un intelect foarte exersat si nici nu este un iubitor de muzica.

          Ramane doar un produs de imagine, un bun sexual transmis pe canale media. Cam atat!

          Nu este nici o rusine - este loc pentru toate lucrurile pe piata de divertisment - mai ales pentru asemenea produse dedicate fanteziei erotice.
        • 0 (0 voturi)    
          Stai putin, (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 17:59)

          rambuto [anonim] i-a raspuns lui popas

          cata vreme discuti de Rachmaninoff vorbesti despre muzica iar despre ce fac producatorii Innei poti spune ca e orice dar nu muzica, nici gen muzical sau mai stiu si eu ce forma de arta vrei tu sa batjocoresti. E vorba de mult sclipici, Pentium si cur....
          Iar "jurnalistii" de la The Guardian care fac jurnalism precum Inna muzica, sunt doar suparati ca pocnitoarea noastra e mai buna decat ale lor.
    • -12 (20 voturi)    
      Ba sa speram ca da (Marţi, 24 mai 2011, 17:35)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      Inna e 0 (zero) fata de Sistem, K-Pital, Atac, Class, Voltaj (primele melodii) sau altii.
      • +8 (16 voturi)    
        intrebre (Marţi, 24 mai 2011, 19:20)

        popas [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Nu te supara ca te intreb,dar in ce sens "Inna este 0 (zero) fata de [...]"? esti tu vreun geniu neinteles, ale carui optiuni muzicale difera de optiunea milioanelor de ascultatori care plac muzica Innei?

        Cu ce e mai buna muzica formatiilor amintite de tine fata de cea a Innei, si cum iti explici ca aceste formatii nu au "priza" la public asa cum are Inna?
        Merci
        • +5 (13 voturi)    
          am ajuns să ne reprezinte inna (Marţi, 24 mai 2011, 20:39)

          sodomizeur [utilizator] i-a raspuns lui popas

          popas, sunt mulți maneliști care au succes.
          chiar pe hotnews era zilele trecute un articol în care zicea că nuș ce manelist colaborează cu Goran Bregovic la un album și va urca pe aceeași scenă cu Eric Clapton ...
          Inna are într-adevăr priză la public, dar aș prefera să nu nu ne reprezinte nimeni țara la capitolul muzică decât să ne reprezinte fenomene precum Inna, Chicky Girls etc ...
          • +9 (9 voturi)    
            hehe (Miercuri, 25 mai 2011, 0:29)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui sodomizeur

            priveste la modul pragmatic si bucura-te ca intra niste bani in tara, chiar si din industria muzicala.

            dar deh, de ce ne-am bucura de succesul unuia de-al nostru? Avem vreun motiv?!

            Spania scoate sute milioane din tursimul de clubbin' din Ibizza. De ce n-am avea si noi asa ceva pe litoral?
            • +5 (11 voturi)    
              si te mai intrebi (Miercuri, 25 mai 2011, 0:09)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

              de ce e Romania unde e? pai uite cum se mananca intre ei si cum crapa cand are cineva succes... mi-e si sila
    • +7 (19 voturi)    
      Da, asa-i ... (Marţi, 24 mai 2011, 17:39)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      Sper sa nu se opreasca pana ... pe Marte ... Saturn sau Jupiter ar fi si mai bine!

      Cat despre cel care poate compara Z&Z cu partzul asta ... am mari indoieli ca aude cu ambele urechi. De fapt, cred ca nici macar nu aude ...
    • -1 (11 voturi)    
      AspirInna (Marţi, 24 mai 2011, 18:07)

      Aurel [anonim] i-a raspuns lui Angoasat

      Adevar grait-ai! Duca-se cat mai departe!
  • +5 (7 voturi)    
    Nu conteaza, e prea subtil (Marţi, 24 mai 2011, 16:15)

    sg [anonim]

    Are fata bani si faima, chiar daca e ridiculizata.
    Nu coboara ea la nivel de subtilitati, nu vrea sa faca cultura . Manele , kitch, prost gust, ce conteaza , vindeeee........
  • +11 (13 voturi)    
    Ce parere aveti despre the Guardian? (Marţi, 24 mai 2011, 16:15)

    Adina [anonim]

    The Guardian este CanCanul lor. Sau Story. Sau Click. Nu-mi place Inna, nu-mi place muzica ei, dar nu vad de ce hotnews ar cita The Guardian in ceea ce o priveste, pentru ca portalul vostru are pur si simplu informatie de calitate....iar Inna este un "produs" de succes, nu are neaparat continut. Asta e lumea in care traim.
  • -2 (10 voturi)    
    in schimb... (Marţi, 24 mai 2011, 16:18)

    me [anonim]

    englezii sunt o adunatura de alcoolici invidiosi si rasisti!
    ca si italienilor trec prin acea faza in care se iau de emigranti... la italieni a fost pentru a acoperi incompetenta politiei lor, la englezi e pentru a nu recunoaste ca incep sa fie muci la muzica si alte treburi... probabil de la prea multa bautura.

    apropos... asa rau au ajuns frate?! inainte se bateau cu francezii si vikingii... acu se lupta cu romanii... mi-ar fi rusine in locu lor!
  • +5 (9 voturi)    
    Tre' sa spun (Marţi, 24 mai 2011, 16:21)

    fatmanx [utilizator]

    Tre' sa spun: versurile sunt idioate, are omu dreptate; pe de alta parte muzica e ok pentru dance si oricum ce mare profunzime filozofica vrea de la dance music? Oricum fatza de gaga&shit, Inna e mai ascultabila...
  • +3 (5 voturi)    
    explicatie (Marţi, 24 mai 2011, 16:30)

    Kris [anonim]

    Inna are un marketing bine pus la punct care face diferenta...Vocea si aparitia fizica e peste medie, dar promovarea este de nota 20! Bravo ei!!
  • -1 (7 voturi)    
    nui ok (Marţi, 24 mai 2011, 16:39)

    Tudy [anonim]

    englezoiii astia infecti numai ei sa fie vioara intai !
  • +13 (15 voturi)    
    blah blah blah si lah lah lah (Marţi, 24 mai 2011, 16:40)

    gigi [anonim]

    intr-o discutie pe un forum, acum cateva luni, imi zice unul din Australia stiind ca-s roman: "ce bine arata Ina", eu nici nu stiam cum arata. ma rog, a mai complimentat-o, idea este ca vinde pentru ca are sex-apeal, atribut care cam lipseste focilor din UK.. :)

    PS: mie chair nu-mi place ina..
  • +1 (3 voturi)    
    part (Marţi, 24 mai 2011, 16:58)

    Totto [anonim]

    cand aud de ina imi vine in minte " oh my ga' "....
  • +4 (4 voturi)    
    E reclama ascunsa (Marţi, 24 mai 2011, 17:09)

    drak latinu [utilizator]

    Asa se face in tarile mari si cu artistii importanti. Albumul hit se va lansa oficial in iunie in UK ;)
  • +3 (3 voturi)    
    Apararea valorilor proprii (Marţi, 24 mai 2011, 17:12)

    Cosmin [anonim]

    Englezii, ca de altfel, intreaga Europa de Vest, isi protejeaza si isi promoveaza valorile proprii, indiferent de ce domeniu am vorbi. Inna are cantece care prind foarte bine la public, dar nu sunt atat de puternice incat sa nu poata fi atacate. Asa incat, daca la nivelul ei sunt si altii din Anglia, marketing-ul si promovarea britanica vor lucra pentru acestea. Facand o paralela cu etnia roma (dar pastrand respectul), incearca sa pastreze averea in familie. Oricum, faptul ca a starnit asemenea valva e un lucru pozitiv pentru ea. Daca si calitatea cantecelor va mai creste (desi aici se poate discuta daca chiar intr-adevar trebuie sa creasca), atunci cu siguranta se va impune. Mult succes!
  • +2 (8 voturi)    
    Succes? (Marţi, 24 mai 2011, 17:12)

    screwball [anonim]

    Inna este un produs romanesc impins de la spate (cu o armata de tancuri). Succes fals, ca al majoritatii cantaretilor pe care ii auzim obsesiv la radio si tv.
    Intersectia dintre bani si talent egal multime finita.
    • 0 (2 voturi)    
      suna cam a (Marţi, 24 mai 2011, 17:43)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui screwball

      Y'all Want A Single - KORN.

      Tipii zic destul de bine in videoclip cum functioneaza chestia.
  • +2 (2 voturi)    
    Oftica (Marţi, 24 mai 2011, 17:40)

    Swat [anonim]

    Ce sa mai zicem...noi nu suntem in stare de nimic.Bine ca sunt ei buni la toate :)
  • +3 (9 voturi)    
    Englezii intr-adevar stiu ce e muzica buna (Marţi, 24 mai 2011, 17:41)

    dan [anonim]

    Sunt de acord cu parerea englezilor. Oricum muzica in Romania nu mai exista de mult timp. E vorba de faptul ca cei care fac muzica de calitate nu reusesc sa faca bani cu adevarat, au un public putin numeros, canta mai mult in cluburi. Sigurii care fac bani (sunt apreciati la scara larga) sunt manelistii, care reflecta exact starea natiunii: nonvaloare, ev mediu primitiv, stil grobian.
    Englezii ironizeaza pe buna dreptate metoda prin care muzica trece in plan secund, in spatele unor retete de "succes" cu accent pe prezenta unor d-soare atragatoare.
  • +5 (9 voturi)    
    noroc cu spice girls (Marţi, 24 mai 2011, 17:59)

    zaboo [utilizator]

    produsul LOR de export, aia arta, alea versuri, alea valori de tinut la muzeu pentru cunoscatori...
  • -3 (5 voturi)    
    Tocmai (Marţi, 24 mai 2011, 18:16)

    Mr UK [anonim]

    Si fraieri si cu banii luati. Oricum un produs de export mai agreabil decat al (a) lor Sir (Lady) Elton John.
    • -1 (1 vot)    
      ???? (Miercuri, 25 mai 2011, 13:34)

      mis [utilizator] i-a raspuns lui Mr UK

      Nu pot sa cred ca exista o persoana care sa compare pe Elton John Cu Inna!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    ............................. (Marţi, 24 mai 2011, 18:19)

    mazos [anonim]

    de acord ca inna nu e un einstein autohton, dar atata timp cat piesele ei s-au downloadat intr-un asemenea "hal" inseamna ca si englezii au "einsteinii" lor.......
  • -3 (7 voturi)    
    Despre Inna (Marţi, 24 mai 2011, 19:44)

    Vladimir [anonim]

    Cine este Inna? Este si asta vreo vedeta de moment? Habar nu am. Eu am fericirea sa nu mai traiesc in Romania, dar de pe HotNews mai aflu si eu ce se mai intampla in minunata tara. Sa aveti o viata buna si sa va bucurati de cat mai multe Inne.
    • +1 (7 voturi)    
      e cineva mai cunoscut (Marţi, 24 mai 2011, 20:18)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Vladimir

      ca tine si cu multe premii, deja... dar cum sa nu muste romanasii de kur pe ai lor??
  • +6 (8 voturi)    
    problema de comunicare (Marţi, 24 mai 2011, 19:53)

    io [anonim]

    Este o profunda problema de comunicare de cate ori se interpreteaza ceva din presa britanica in Ro. La fel a fost de exemplu si cu Top Gear.

    Romanii nu sunt obisnuiti cu stilul britanic, in care trebuie sa fii informal, sa faci misto de toti, inclusiv de tine insuti, si in nici un caz sa nu te iei prea in serios. Si trebuie sa pui sub semnul intrebarii orice prezinti, nu sa fie ca la "informarile de partid".

    Englezii au o anumita admiratie si interes pt chestii exotice. "Cool" in cultura lor e sa fii diferit, non-conformist nu sa fii "in norme", ca in cultura continentala.

    Deci nu e neaparat o insulta de moarte sa ti se spuna "gipsy" (desi nu cred ca autorul a spus asa ceva de Inna, dau un exemplu), "balcanic" sau mai stiu eu cum. Si intre ei folosesc epitete de astea si pur si simplu celebreaza diversitatea. E mai mult o manifestare de simpatie deca vreti sa credeti.

    Pe de alta parte, de cate ori se traduce un articol de pe-acolo, intr-adevar ne facem de ras, pt ca imediat, pe site-ul respectiv vine pe link "ostirea lui Stefan cel Mare", romanasi indignati aiurea, care intr-o engleza subreda se apuca sa-l certe pe autor si sa zica ca "Romania has biutiful girls and is not only Gipsy, Mister". Asta intr-adevar strica la imagine, parca am fi o turma de babuini care deabia au descoperit calculatorul.
    • -4 (4 voturi)    
      Adevarata problema de comunicare (Marţi, 24 mai 2011, 19:28)

      Mr UK [anonim] i-a raspuns lui io

      crezi ca noi nu ne luam destul la auto-mistouri?
      ia uita-te putin la alte stiri de pe site.
      problema e in alta parte si anume la ei.

      1. ce pleaca de la ei
      nu ce spun si daca au dreptate in ce spun conteaza, ci faptul ca privesc intotdeauna de sus.

      2. ce ajunge la ei
      asta e, ca ei nu prea iau nimic din presa noastra, normal - e greu sa urce stirile acolo sus la ei.
      ei isi aleg singuri stirile care merita.
      de o pilda, vestita emisiune amintita de tine. aici ai dreptate, este o bascalie permanenta.

      nu stiu de ce, dar intotdeauna prefer posturile de stiri americane. in orice caz nu din cauza mistocarelilor antiromanesti.
  • +4 (8 voturi)    
    versuri stupide? (Marţi, 24 mai 2011, 20:11)

    Cristi [anonim]

    stati un pic, versurile lui snoop dog, sunt mai destepte? hai sa fim seriosi...daca vinde inseamna ca lumii ii place de muzica ei. ca doar nu e nimeni obligat sa-i cumpere muzica.
    ar trebui sa fim mandri ca avem un produs romanesc, ce atata carcoteala? rusine!
  • -1 (5 voturi)    
    Triste comentarii (Miercuri, 25 mai 2011, 0:51)

    Tiberiu [anonim]

    Mi se pare putin spus absurd si ridicol sa admiri un artist pentru simplul motiv ca isi vinde bine marfa si pentru ca este din aceeasi tara cu tine...si sa te enervezi atunci cand se face misto de el/ea...mie chiar mi se pare amuzant misto-ul englezilor iar versurile Innei chiar ma lasa rece...aveti vreo problema cu asta? Grow up people....
    • -1 (5 voturi)    
      cred ca si pe Nadia scuipai seminte (Miercuri, 25 mai 2011, 0:13)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu

      ce daca era din aceeasi tara cu tine??? de solidaritate ai auzit vreodata? nu mai zic altceva, dar macar atat, ca un roman a reusit in felul lui, fara sa fure, fara sa ne faca sa ne crape obrazul de rusine ca nenea ala de la PE ... dar stai, bre... tie iti zic eu? tu esti ala matur...
      • +2 (4 voturi)    
        Ce solidaritate? (Miercuri, 25 mai 2011, 10:01)

        dita [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Salidar cu ceva spectaculos, cu care sa merite sa fii solidar. Dar ca sa sustin toate panaramele, doar din simplu motiv ca sunt din aceeasi tara...nu merci. Iar despre englezi...se pare ca raportul din stupizii care asculta muzica marca Ina si ceilalti e prea mare-deci cam multi prosti in Anglia - deci cam singuri si-o dau in cap.
    • -1 (1 vot)    
      pt Tiberiu (Vineri, 27 mai 2011, 23:27)

      pantagruel [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

      pai ecuatia e simpla domnu' tiberiu, ti se pare matale absurd sa admiri un roman care vinde ceva afara, dar daca englezii cumpara, banii vin in tara. si din 100 banuti veniti in tara, chiar daca 90 sunt furati (ca sa merg si eu pe stilul carcotas omniprezent), 10 banuti tot raman. iar cei 10 banuti te ajuta pe dumneata ca cetatean contribuabil care esti din aceiasi tara cu inna...vezi ce simplu e?
  • -3 (3 voturi)    
    Alt (Miercuri, 25 mai 2011, 9:33)

    xolv [anonim]

    Alt articol scris de niste rockeri frustrati. Voi credeti ca transmiteti mesaje, in timp Inna aduce bani in tara. Credeti ca va auzi cineva vreodata in Europa de OCS, Iris sau cine stie ce dracu ?
  • 0 (2 voturi)    
    e (Miercuri, 25 mai 2011, 11:03)

    2 [anonim]

    Bun am inteles ...eu personal nu-s de acord cu ironiile britanicilor...dar am si eu o intrebare : Cine este Inna? E romanca? Canta? hmm... eu n-am auzit niciodata de ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa-ti povestesc (Miercuri, 25 mai 2011, 14:49)

    Andu [anonim]

    Au uitat ca acum cativa ani erau fani Cheeky Girls. Si nu orice fani, chiar la nivel inalt :).
  • +1 (1 vot)    
    Pai (Miercuri, 25 mai 2011, 15:59)

    rdu [anonim]

    Si ce nu au dreptate???
  • -1 (1 vot)    
    Anglia la Eurovision (Joi, 26 mai 2011, 10:23)

    criss [anonim]

    Dar de muzica cu care a venit Anglia la Eurovision de cel putin doi ani incoace, ce are de spus The Guardian?