Ambasadorul Marii Britanii: Mancarea romaneasca este minunata

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 30 noiembrie 2011, 21:53 Life | Natural

arta culinara
Foto: Agerpres
"Mancarea romaneasca este minunata. Este naturala, este de obicei organica, cu un continut scazut de chimicale si sare", a scris ambasadorul britanic la Bucuresti, Martin Harris, intr-o postare pe blogul sau, incercand sa explice de ce Romania este tara cu cei mai putini obezi din UE. Posibile explicatii: faptul ca peste 40% din populatia Romaniei traieste in zone rurale, dar si faptul ca multi dintre locuitorii de la oras au rude la sat sau detin proprietati la tara unde se pot retrage in weekend.

In urma unui studiu publicat saptamana trecuta, Romania a fost declarata tara cu cei mai putini cetateni obezi din Uniunea Europeana. La polul opus se afla UK, aproape un sfert din britanici suferind de obezitate, potrivit statisticilor publicate saptamana trecuta de Eurostat. Detalii aici.

In urma citirii acestui studiu, Ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti a povestit pe blogul sau ca a petrecut o vacanta cu familia intr-un sat din nordul Romaniei, consumand pret de o saptamana mancare crescuta si produsa pe dealurile si vaile din zona respectiva.

 
Sper ca romanii sa-si pastreze regimul alimentar sanatos si traditiile culinare pe masura pe masura ce economia creste si se dezvolta.
 
 
Martin Harris, ambasadorul britanic la Bucuresti
"Abia cand am iesit din acea zona la sfarsitul saptamanii si am oprit la o benzinarie pentru a cumpara o sticla de ice tea din import, mi-am dat seama ca acum consumam primul produs artificial de pe durata vacantei - un amestec de e-uri si zahar. Mi-a aratat diferenta dintre viata sanatoasa de la sat si regimul alimentar nesanatos pe care ni-l ofera societatea moderna".

Un posibil motiv pentru modul sanatos de a manca al romanilor: puternica legatura cu lumea satului. "Peste 40% din populatie traieste in zone rurale. Multi altii au rude la tara sau un petec de pamant unde se pot retrage la sfarsitul saptamanii. Astfel, mancarea buna si mancatul sanatos de la sat se extinde si la oras. De altfel, cand l-am intrebat pe fiul familiei la care am stat pe timpul vacantei daca i-a lipsit mancarea de acasa in perioada facultatii, mi-a explicat ca mama lui ii trimitea un colet cu mancare in fiecare saptamana, prin intermediul autobuzului. Ce om norocos! Eu a trebuit sa traiesc cu fasole pe paine si taietei la cutie".

"Sper ca romanii sa-si pastreze regimul alimentar sanatos si traditiile culinare pe masura pe masura ce economia creste si se dezvolta", a mai spus Martin Harris, in postarea intitulata The Fat Gap. "Sper ca locuitorii din orase sa nu cedeze in fata marsului neindurator al fast food-ului - ingrediente ieftine promovate cu cheltuieli mari. Aceasta este provocarea pentru Romania - cum sa prinda din urma restul UE fara sa repete greselile restului UE si cum sa pastreze, pentru urmatoarea generatie, ce are mai bun Romania".


Citeste mai multe despre   















Comentarii alese de moderator

  • hmm (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:52)
    Mihnea [anonim]

    Traiesc in spania.........dupa ce am citit acest articol mi-au dat lacrimile.Sunt mandru ca sunt roman!!!Poata sa zica cine ce o vrea,pt mine Romania este cea mai frumoasa tara de pe planeta,doar oamenii o fac urata.....









5166 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Nici nu este de mirare ... (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:21)

    norocel [anonim]

    fata de ce mananca domnul ambasador la el acasa !!

    La un pub din Londra am incercat sa comand ceva specific englezesc, sa nu mai mananc la italieni, tailandezi sau aiurea ; cand mi-au pus farfuria in fata, mi-a venit o greata profunda, miros groaznic, arata mizerabil, am invercat totusi sa gust si am regretat imediat !!
      #showComment#showComment
  • -6 (10 voturi)    
    a uitat sa adauge (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:28)

    gopo111 [utilizator]

    ca lumea nu prea are ce minca, sau daca are banii ii da mai bine pe bautura,
  • +7 (13 voturi)    
    hmm (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:52)

    Mihnea [anonim]

    Traiesc in spania.........dupa ce am citit acest articol mi-au dat lacrimile.Sunt mandru ca sunt roman!!!Poata sa zica cine ce o vrea,pt mine Romania este cea mai frumoasa tara de pe planeta,doar oamenii o fac urata.....
  • -7 (7 voturi)    
    Traim (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 23:56)

    PISTA [anonim]

    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul
  • +1 (3 voturi)    
    cam tarziu (Joi, 1 decembrie 2011, 0:12)

    chris [anonim]

    Din pacate eu cred ca majoritatea romanilor au ratat deja aceasta provocare. Din cauza lipsei banilor romanii cumpara pui din SUA in timp ce fermele romanesti abia se taraie, cumpara oua exclusiv de categoria 3, de-abia gasesti din cele de categoria 2 dar si alea sunt un dezastru, zarzavaturi din import in timp ce mii de hectare stau nelucrate. In tot acest timp romanii umple spitalele de oncologie si continua sa cumpere cu o ignoranta stupida si invariabila tot ce-i mai ieftin.

    Multi dintre noi se duc si cumpara din piata, de la tarani. Daca au noroc produsul e chiar cultivat de un taran, pare minunat, dar le scapa un detaliu: taranul ala de obicei habar n-are ce ingrasaminte/pesticide/insecticide sa dea si le da sa fie sigur ca produsul arata beton, si ii da la azot cat incape ca sa fie mare si frumos. O bomba chimica luati, direct de la taran.

    Mai raman cei care au rude la tara si stiu ce au crescut sau cultivat. Le sugerez sa puna mana pe o carte si sa invete sa foloseasca substantele fito-farmaceutice ca nu e asa mare lucru, pt ca uneori fara ele nu se poate, sa invete ca nu substantele cu efect sigur sunt cele bune ci invers, cele mai putin toxice cu care poate mai dai si gres. Doar asa sa va imaginati ca mancati cat de cat sanatos.

    Va doresc sa mancati cat mai mult din ograda proprie, sau macar din ferme romanesti, cu muncitori si proprietari romani.
  • 0 (0 voturi)    
    ... majoritatea romanilor strang cureaua (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 15:30)

    Valentin [anonim]

    Romanul mananca sanatos pentru ca nu isi permite sa manance la restaurante si fast food-uri. Majoritatea romanilor strang cureaua pentru ca nu pot face altceva. In UK este la ordinea zilei sa mananci fish & chips , baked beans & bacon plus tipicele fast food. Toti strainii pe care i-am cunoscut si au gustat mancarea romaneasca au avut numai cuvinte de lauda.
  • 0 (0 voturi)    
    banc (Luni, 5 decembrie 2011, 13:54)

    Gabi [anonim]

    “Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organised by the Swiss. Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organised by the Italians”
  • -1 (1 vot)    
    Complexul de inferioritate/superioritate romanesc (Luni, 5 decembrie 2011, 16:50)

    ViorelSandu1319195823917 [anonim]

    Complexul de inferioritate/superioritate romanesc loveste din nou.
    Imi plac bucatele romaneshti fff mult dar trebuie sa fii un mare ignorant ca sa spui ca nu gasesti mancare excelenta in UK.
    Bucataria engleza nu e mediteraneeana, ea a inglobat insa fff multe feluri de peste tot in lume.
    Sunt atatea restaurante excelente in Londra ca va trebuie cateva vieti sa le vedeti.
    pentru cei care nu traiesc in lumea lor mica plina de complexe va recomand Loch Fyne cu un seafood de neuitat.
      #showComment