​VIDEO Cu bicicleta pe cel mai inalt drum forestier din tara

de Laurentiu Barza     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2012, 12:05 Life | Natural

Cu bicicleta in muntii Iezer
Foto: L. Barza
Transfagarasan si Transalpina sunt cele mai cunoscute drumuri de mare altitudine ale tarii, insa exista drumuri si mai inalte care sunt palpitante, mai ales parcurse cu bicicleta. Cel mai inalt drum forestier este in muntii Iezer, nu departe de Campulung, si ajunge la 2.350 metri altitudine, iar un grup de pasionati l-au parcurs cu bicicletele, facand popasuri si pe cateva varfuri montane spectaculoase. Mai jos puteti vedea un clip cu excursia, iar aici o fotogalerie si o descriere a micii aventuri de o zi.

Iata un clip cu excursia. Filmarea a fost facuta de Catalin Sprinceana.



Citeste mai multe despre   





















7397 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cel mai inalt, si cel mai tare !! (Luni, 8 octombrie 2012, 12:29)

    jeo [utilizator]

    doar o intrebare? oare cum o fi castigat forestierul ala din Iezer competetia pentru cel mai inalt drum din tara .. o spaga la redactie, o atentie, o ciocolata ceva? nu de alta dar e un drum forestier care merge pana la VfOmu undeva la 2500 m.
    • +3 (3 voturi)    
      forestier (Luni, 8 octombrie 2012, 12:42)

      Thomas [anonim] i-a raspuns lui jeo

      Imi pare rau dar drumul catre Omul nu este forestier, este o biata poteca montana. pe acest drum din Iezer ajung la 2350 m si masini mai vechi stil Dacia papuc plus ca este destul de larg. Nu are rost sa fii asa carcotas mai ales ca oamenii astia au facut o plimbare sanatoasa, nu au stat la gratare ca altii...
      • -2 (2 voturi)    
        Omul de la Omu' (Luni, 8 octombrie 2012, 15:05)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Thomas

        Pe "biata poteca" se mai urca si cu "gipu". Este clar "forestier", pe cale de a deveni cale ferata.
        • 0 (0 voturi)    
          imi pare rau dar nu cunosti (Marţi, 9 octombrie 2012, 21:15)

          leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui Frobenius

          Platoul Bucegi este rezervatie naturala interzisa traficului public auto, este folosit doar pentru urgente si aprovizionare. Punctul limita de acces auto legal si asfaltat este locul unde DJ713 face dreapta catre Piatra Arsa. Din locul ala cine merge cu masina spre nord incalca legea, daca utoritatilor le-ar pasa ar primi amenzi si chiar dosare, vezi aici imaginea - http://static.panoramio.com/photos/original/43453804.jpg . Drumurile forestiere au regim aparte reglementat de regula la intrarea pe ele, unele sunt permise, merg la diverse cabnane, altele sunt exclusiv pentru exploatare sau ale unor companii si e interzic. Drumul de pe Iezer este uzor vizibil din satelit
          • 0 (0 voturi)    
            Pentru "cunoscatorii" grabiti (Miercuri, 10 octombrie 2012, 9:08)

            Frobenius [anonim] i-a raspuns lui leeloo2

            Citez din textul unui "cunoscator":
            ..."daca autoritatilor le-ar pasa ar primi amenzi si chiar dosare"...
            De ce ai simtit nevoia sa incluzi aceste cuvinte? Fara alte detalii, nu este locul lor aici.
            Drumul "forestier" este definit prin numele pe care il poarta. Drumul descris in articol este drum pastoral.
    • 0 (0 voturi)    
      catre vf. Omu (Marţi, 9 octombrie 2012, 22:50)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui jeo

      Joe, acel drum de care spui este de fapt poteca de iarna, o carare mai larga folosita pe vremuri (nu se mai practica de min. 5 ani), de un tractor care alimenta cabana si statia meteo. Tractorul facea pe sectorul dintre Cerdac si cabana cel putin 3 ore pentru ca trebuia sa se trolieze si sa se "propteasca" pentru a ajunge cu bine la destinatie. Nu cred ca definitia drumului se incadreaza si pentru acea zona :)
    • 0 (0 voturi)    
      Diagnostic (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:34)

      scenarita [anonim] i-a raspuns lui jeo

      Scenarita cronica
  • 0 (0 voturi)    
    in Campulung Moldovenesc (Luni, 8 octombrie 2012, 14:12)

    luxdesign28 [utilizator]

    Nu mai caut pe google. Cum se ajunge acolo ?
    Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Cimpulung (Vineri, 12 octombrie 2012, 11:29)

      Bree [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

      Bree, la Campulung Moldovenesc ajungi daca te duci mult spre nord...La Cimpulung Muscel (jud. Arges) ajungi daca te duci 55 KM spre nord de la Pitesti. De acolo mai ai o aruncatura de bat pana la poalele muntilor. Si ca o informatie diversa...Ma uit in buletin si vad ca se scrie Cimpulung nu Campulung...
  • +2 (2 voturi)    
    Pastorala... forestiera (Luni, 8 octombrie 2012, 15:01)

    Frobenius [anonim]

    Cine a ascuns padurea prin care trecea forestierul acela?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stii tu (Joi, 11 octombrie 2012, 13:49)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Mai nou, orice drum neasfaltat sau poteca se numeste "forestier" :) Ce amesteci tu padurea ? :))
  • 0 (0 voturi)    
    muzica (Marţi, 9 octombrie 2012, 12:12)

    donache [anonim]

    foarte faina plimbarea pe Iezer. pacat de muzica folosita la clip...
  • 0 (0 voturi)    
    iezer (Marţi, 9 octombrie 2012, 13:09)

    Florin [anonim]

    da muzica mai mioritica nu ati gasit - asta-i tot ce va da afara din creier
  • +1 (1 vot)    
    2490 > 2350 (Miercuri, 10 octombrie 2012, 16:13)

    costila [anonim]

    Statia de telecomunicatii de pe Costila (aflata la 2496m) este deservita de un drum auto. Pe vremuri mai vedeai cate un ARO sau chiar o Dacie papuc tarandu-se spre releu. Acest drum este teoretic interzis accesului public. Practic zeci de jeepuri si chiar microbuze urca zilnic pana aproape de releu (releul e totusi obiectiv militar), in saua Sugarilor. Afacerea transportului auto a pantofarilor pana la Babele, Sfinx, Caraiman (pe platoul de deasupra seii) si Saua Sugarilor este in plin avant, cu acordul Parcului National Bucegi. Asta in timp ce biciclistii care sunt prinsi ca pedaleaza pe aceleasi drumuri sunt avertizati mai mult sau mai putin politicos ca vor primi amenda ...
  • 0 (0 voturi)    
    Si la 2.600 e frumos :) (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 1:03)

    Cristian [anonim]

    Salut. Frumoasa experienta. Eu sunt plecat din tara de vreo 6 ani dar cred ca o sa revin in curand si tare imi doresc sa fac experienta ta.

    Am fost anul trecut undeva langa Torino unde au fost jocurile olimpice si am urcat pana la 2.600 de metri. Senzatia este de nedescris.
    Am scris cateva idei si am si un filmulet pe blogul personal: http://zambetesiamintiri.blogspot.com/2011/05/cu-bicicleta-la-2600-de-metri.html
  • 0 (0 voturi)    
    // (Luni, 15 octombrie 2012, 15:55)

    stilos [anonim]

    "Dragi tovarasi si pretini", traseul este bestial, si daca aveti noroc puteti vedea si chestii mai palpitante, pe traseu, cu masini de teren Aro 10 sau alta marca (mai putine) care urca sau coboara pe unde nu poti cu bicicleta.
    Merita vazut si merita facut cu bicla, cu masina (de teren obligatoriu 4x4 si daca ai si reductor placerea va fi dubla), sau pe jos.