Vegetarianism extrem: gata cu orice produs animal, dar si cu sanatatea

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iunie 2008, 0:24 Life | Natural

Respectul fata de viata animalelor - unul dintre principiile vegetarienilor
Foto: babble.com
Prin dieta vegetariana se intelege, in general, consumul de cereale, oleaginoase, multe fructe si legume. Ce se intampla insa atunci cand parintii adopta un stil drastic de vegetarianism, in care nu se permite consumarea absolut niciunui produs de tip animal, impus apoi si copiilor? Atunci cand cei mici nu mai au acces la calciul  din lapte sau la proteine, pot avea probleme cu oasele sau cu dintii. Ce spun insa vegetarienii si nutritionistii?

Vegetarianismul, la baza, are un scop nobil si un efect sanatos asupra organismului. Principiul de baza este neconsumarea produselor animale, insa vegetarianismul este de mai multe tipuri, astfel incat unele permit consumul de oua, lapte sau peste.

Alte tipuri, in schimb, sunt mult mai drastice, nepermitand consumarea niciunui aliment provenit de la animale, inclusiv mierea. In "veganism" se interzice, de asemenea, purtarea oricarui produs care are provenienta animala: incaltaminte sau haine din lana, matase sau piele. Ca si vegetarianismul, acest stil de viata are la baza protejarea propriei sanatati, respectarea dreptului la viata a oricarei fiinte si protejarea mediului inconjurator.

Faptul ca parintii aleg un stil de viata sau altul reprezinta propria decizie, luata in cunostinta de cauza. Ce se intampla insa daca si copiii sunt nevoiti sa renunte la oua, branza, lapte sau carne - surse indispensabile de fier, calciu, vitamine si proteine?

Cu o saptamana  in urma, subiectul a fost extrem de dezbatut, dupa ce o fetita de 12 ani, adepta a vegetarianismului extrem, a fost internata, in Scotia, pentru rahitism. Coloana ei vertebrala arata ca cea a unei persoane de 80 de ani, spun doctorii. Rahitismul, o boala care duce la curbarea coloanei si la fracturi osoase, este cauzat de lipsa de vitamina D. Aceasta se gaseste de obicei in pestele gras, oua si unt.

Multi nutritionisti sunt de parere ca un copil crescut cu o dieta vegetariana drastica se poate dezvolta sanatos, insa "trebuie sa stii foarte bine ce faci. E nevoie de sfatul specializat al unui dietetician", spune Jackie Lowdon de la Asociatia Britanica a Nutritionistilor.

Societatea Britanica a Vegetarienilor sustine ca aceasta dieta este potrivita pentru orice varsta. Un reprezentant al Societatii a afirmat, totusi, ca nu este recomandat ca cei mici sa adopte "veganismul" - ramura drastica a vegetarianismului.

"Regimurile de slabire sau cele vegetariene nu sunt binevenite pentru copiii care nu au trecut de pubertate. Trebuie sa astepte sa se dezvolte fizic si abia apoi sa decida daca vor sa adopte acest stil de viata sau nu", spune medicul nutritionist Livia Nemo.

"Pentru a se dezvolta, muschii au nevoie de proteine din peste, pui sau vita slaba, iar scheletul are nevoie de calciu. Proteinele se pot lua doar din lapte sau oua, dar se recomanda si carnea, insa nu grasa si nu in exces. E nevoie de un regim de viata cumpatat", a mai adaugat Nemo.

Conform The Independent, o treime dintre vegani prezinta un nivel foarte scazut al vitaminei B 12, riscand afectiuni ale coloanei vertebrale sau ale inimii. Mamele "vegane" care nu iau vitamina B12 pot cauza sugarului afectiuni cerebrale. Lipsa laptelui, deci a calciului, cauzeaza oase fragile si fracturi, insa "veganii" pot apela la alte surse de calciu: laptele din soia sau adaugarea cretei (carbonat de calciu) in mancare sau paine.

Fierul si vitamina D, prezente in carne, se pot lua ca supliment alimentar. Totusi, "acestea nu sunt suficiente. Vitaminele luate din pastile nu sunt de ajuns, daca nu sunt completate de proteine", spune nutritionistul Livia Nemo.



Substante nutritive necesare oricarei persoane:
  • Vitamina B12: Deoarece aceasta vitamina se regaseste in principal in carne, lactate si oua, "veganii" trebuie sa o ia din alte surse, precum suplimentele alimentare sau cereale cu adaos de vitamine. Lipsa vitaminei B 12 poate duce la afectiuni ireversibile ale sistemului nervos.
  • Vitamina D: Pielea noastra produce vitamina D atunci cand stam la soare. Este insa destul de greu ca organismul nostru sa produca suficienta vitamina D atunci cand stam atatea ore in birou, cand iernile sunt lungi sau vremea este imprevizibila. Vitamina D are un rol esential in dezvoltarea sistemului osos la copii, lipsa acesteia cauzand rahitism. Uleiul de peste este o sursa foarte buna de vitamina D, insa vegetarienii o pot obtine din cereale cu adaos de vitamine sau din margarina.
  • Calciu: Prezent in lactate, calciul este esential pentru oase rezistente. Adesea, lipseste din dieta "vegana", asa ca trebuie luat ca supliment alimentar.
  • Fier: Fara suficient fier, "veganii" si vegetarienii pot deveni anemici. Lipsa fierului incetineste cresterea normala a bebelusilor. Carnea este bogata in fier, dar vegetarienii pot manca legume cu frunze verzi, precum spanacul, urzicile sau radacina de papadie.
  • Calorii: Desi obezitatea la copii este un lucru foarte intalnit in tarile dezvoltate, prea putine calorii inseamna ca cei mici nu se vor dezvolta asa cum trebuie.
  • Proteine: cele de calitate superioara se gasesc in carne, peste, oua si lactate. Cele cu o valoare nutritiva mai scazuta se gasesc in nuci, fasole, linte, soia si cereale integrale. Luate separat, cerealele integrale nu contin toti aminoacizii esentiali, insa intrunesc toata grupa de aminoacizi daca sunt combinate corect. Asadar, este crucial sa stii cum sa combini felurile de mancare, astfel incat sa beneficiezi de toate substantele necesare.
























3070 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    E simplu.... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 0:39)

    leonard [anonim]

    Ceea ce ascunde articolul este faptul ca este perfect posibil sa fii lacto-ovo-vegetarian si sa te simti foarte bine, iar copii sa creasca frumosi si (cel putin) normali....
    Adica ....fara carne.
    Pe de alta parte, interesant este ca, totusi, chiar si la "veganii" convinsi ....ceva se petrece, fiindca aceste vitamine apar in circuit...nu se stie de unde.
    Se pare (chestie de discutat) ca sunt procese speciale de transmutatii la energii mici sau astfel de fenomene ...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 0:51)

    aron [anonim]

    respectarea dreptului la viata a oricarei fiinte...

    si cum ramane cu drepturile plantelor??? discriminare curata...

    hai veganilor! amestecati creta in paine... ca e mai sanatos si un lucru muuuuuuuuuult mai etic dacat sa mancati carne (oricum merci, ramane mai mult noua ;) )

    oricum, ingredientul de baza al generatiei viitoare ratate este emoistul vegetarian...
    • 0 (0 voturi)    
      ce te faci insa... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 6:26)

      eeeuuuu [anonim] i-a raspuns lui aron

      ... ca vor sa ne impuna si noua, astialalti, regimul lor de alimentatie... rumagator. si nu din considerente legate de sanatate, ci din ratiuni economice: de unde sa obtii carne pentru 6 miliarde de oameni, cati are planeta in acest moment? dar ce te faci ca nici cu asta cu se rezolva problema hranei la nivel mondial. o sa auzim peste zece ani teorii care considera toxica orice soi de alimentatie. sau poate ca si oxigenul va fi considerat o toxina, asa ca, sa mai respiram acum cat se poate, dupa aia ne abtinem!
  • 0 (0 voturi)    
    vag (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 8:50)

    aibonez [anonim]

    doar in romania poti intalni asa comentarii primitive.
    baga un mic si pork ca tot la nivelul lui ramai.
    drepturile plantelor? poate vrei sa mai delirez pe subiectul "drepturile oxigenului, atomului etc"?
    greu la oras!
    • 0 (0 voturi)    
      sindicat (Duminică, 22 iunie 2008, 17:47)

      fred&barney [anonim] i-a raspuns lui aibonez

      Daca animalele au drepturi, sa si le revendice.
      • 0 (0 voturi)    
        despre vegani (Miercuri, 3 iunie 2009, 9:49)

        alex stanciu [anonim] i-a raspuns lui fred&barney

        esti "destept" sindicat ;buna remarca
  • 0 (0 voturi)    
    nnn (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:02)

    stris [anonim]

    Ati utiat sa spuneti ca neconsumarea produselor animale ar putea duce la un dezechilibru endocrin. Adevarul e undeva la mijloc. Omul in evolutia lui, e facut sa fie "Omnivor", sa consume produse animale si produse vegetale.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca de obicei, echilibrul e solutia. (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:50)

    metabolistu` [anonim]

    Natura nu ne-a inzestrat cu metabolism de rumegatoare, asa ca avem nevoie de produse de origine animala pt buna "functionare" (intrebati un biolog, un biochimist sau un nutritionist). La fel cum excesul de alimente animale duce la boli grave, si excluderea lor completa din alimentatie are efecte la fel de grave. Extremismul e daunator in absolut orice situatie!
  • 0 (0 voturi)    
    autor prost documentat (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:44)

    SM [anonim]

    1. B12 singura care nu se gaseste in vegetale. la ovo-lacto-vegetarieni se gaseste. iar veganii care au carente pot lua supliment.
    2. D un organism sanatos isi sintetizeaza suficient prin statul la soare 10 min /zi. ori cei care lucreaza la birou daca vor sa fie sanatosi or sa aleaga sa stea mai mult. Alte surse: ciuperci si oua (http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D)
    3. Calciu http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium. Ai fi uimit sa vezi cate surse alternative se pot gasi.
    4. Fier http://en.wikipedia.org/wiki/Iron#Nutrition_and_dietary_sources.
    5. Calorii: stii cate calorii sunt nevoie zilnic? http://en.wikipedia.org/wiki/Food_energy. Iti recomand sa faci un calcul, ai fi surprins ca poti se te ingrasi si sa devii obez fiind vegetarian.
    6. Proteine: http://en.wikipedia.org/wiki/Complete_protein. Proteina completa exista si in plante, dar se poate asimila din mai multe surse nefiind necesar sa fie prezenta in forma completa la o singura masa.

    Cred ca un organism sanatos poate sa traiasca atat cu o dieta lacto-ovo-vegetariana cat si cu una vegana. Sigur hrana trebuie diversificata a.i. toate substantele necesare organismului sa fie consumate. Cred si sustin ca o dieta vegetariana este mult mai sanatoasa decat una omnivora. Ideea nu e prea populara in Romania si asta ar putea sa-mi aduca comentarii negative. :)

    NU sunt vegetarian. Mananc carne din comoditate uneori sau de placere. Cunosc multi vegetarieni, chiar mai multe generatii, si nu-s cu nimic mai prejos decat omnivorii. Si cei care cred ca nu se satura cu un meniu vegetarian le pot indica cateva persoane care s-ar bucura sa le gateasca de cateva ori ca sa poata face comparatie.

    La urma urmei fiecare mananca cum vrea si nici nu va putea impune altuia alt regim. Iar, cei care au in cap dreptul la viata al animalelor ii rog eu sa se gandeasca intai la dreptul la viata al oamenilor. M-as face eu macelar daca s-ar rezolva problemele de alimentatie din lume :)

    POFTA BUNA la toti si grija la sanatate
  • 0 (0 voturi)    
    sute de milioane de indieni sunt vegetarieni (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 19:24)

    Ed___ [anonim]

    sute de milioane de indieni sunt lacto-ovo-vegetarieni !! si traiesc asa de sute si mii de ani bine mersi.
    _
    cred ca carnea SI MAI ALES GRASIMILE ANIMALE e problema cea mai mare a alimentatiei moderne, impreuna cu ZAHARUL alt criminal al sanatatii, iar de ALCOOL ce sa mai zic este cel mai NOCIV ALIMENT care exista.
    _
    Si mai exista o foarte importanta masura de care nu se tine cont in articol :
    VARSTA !!
    _
    un copil in crestere poate manca linistit cate un ou pe zi, dar un adult de 40 de ani in niciun caz !!
    si asta pentru ca orice varsta are un METABOLISM diferit !
    A spune ca toti oamenii sunt la fel in privinta alimentatiei care trebuie sa o urmeze este o enorma greseala.
  • 0 (0 voturi)    
    cate rautate (Luni, 23 iunie 2008, 1:04)

    Leguma [anonim]

    Astia care nu vor sa inteleaga ca cei care nu mananca animale din motive etice, nu trebuie huiduti in halul asta, cred ca or sa moara de inima rea!
    Si mai e o chestie,discriminarea asta la extrem a celor care au o alta parere, nu duce decat la departarea de civilizatie!!!
    Si se mai intreaba ``De ce mi se intampla mie lucruri rele?`` rau la rau trage, sau eu stiu ce sa mai zic,Dumnezeu stie!
  • 0 (0 voturi)    
    pune-ti-va intrebari, idiotilor (Duminică, 28 septembrie 2008, 14:32)

    dezgust [anonim]

    Nu stiu cum o fi in alte tari, dar eu m-am saturat de prostia si primitivismul din tara noastra. Oameni buni, nu numai ca sunteti ignoranti si idioti, dar bag de seama ca voi chiar va simtiti bine asa si nu vreti sa schimbati nimic. M-am saturat de voi, cei care formati majoritatea covarsitoare in tara asta...m-am saturat de grataristi, de manelisti, de oameni care nu au alte aspiratii decat sa "manance bine si sa aiba un serviciu la care, daca s-ar putea sa nu munceasca, ar fi perfect". aron, eeeuuuu, fred&barney, sunteti tampiti definitiv.
  • 0 (0 voturi)    
    ) (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:45)

    Vio [anonim]

    Natura ne-a inzestrat cu creer , fara el , pe om nu l-ar mai aduce mintea sa mestereasca o unealta p-u a vina animale shi p-u a le pregati in asa fel ca nini dintisorii shi nici burtica sa nu doara , ca sa zimbeasca shi sa zica ca mai vrea :)
    Maninc orice, in afara de carne , n-am murit , ma simt perfect shi i-mi plac la nebunie animalele )))))))