Britanicii mananca un kebab "socant de nesanatos"

de E.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:06 Life | Natural

Doner kebabul vandut in Marea Britanie contine nivele socante de grasimi, sare si calorii, arata rezultatele unor cercetari facute de Agentia de Protectie a Sanatatii Lacors (Local Authority Coordinators of Regulatory Services), citate de bbc.co.uk.

Aproape 500 de kebaburi au fost testate ca valoare nutritionala. Cele mai multe dintre produsele testate contineau aproape 1000 de calorii - o jumatate din necesarul zilnic al unei femei. Geoffrey Theobald, oficial Lacors, a declarat ca "Nivelul de grasimi saturate si sare din aceste produse este ingrijorator."

Mai concret, mostrele prezentau - fara a pune la socoteala salata sau sosul - circa 98% din nivelul de sare recomandat zilnic unui adult, respectiv 148% grasimi saturate.

Limitele la care compusii devin periculosi pentru organism, arata Lacors, sunt de 97% pentru grasimi, 98% pentru grasimi saturate, respectiv 96% pentru sare.

35% din etichetele afisate nu mentionau ingrediente continute efectiv in kebab. Astfel, sase kebaburi includeau carne de porc; dintre acestea, doua erau descrise drept "halal" - permise musulmanilor. "Este inacceptabil ca oameni cu credinta sa consume fara sa stie carne de porc, contrar convingerilor religioase", a spus Theobald.

Inspectorii Lacors au prezentat si cele mai nocive "doner kebab": acestea contin 1990 de calorii (din nou, fara salata sau sos), adica peste 95% din necesarul caloric maxim admis al unei femei, 346% peste nivelul recomandat de grasimi saturate, respectiv 277% peste necesarul zilnic de sare.


Citeste mai multe despre   























4447 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Junk Food (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:23)

    Garbage UK [anonim]

    A consuma hamburgeri tip McDo (pt. ca in USA mai gasesti pe marginea drumului in state rurale mici restaurante familiale unde se gateste corect si curat) sau kebab e o dovada fie de neglijenta in igiena, fie de prostie crasa. Am prieteni americani ce refuza sa se atinga de produse McDo pe care le considera absolut dezgustatoare si periculoase pt. sanatate.
    Iar "kebab"-ul (la fel shaorma) e mancare la fel de proasta, e hamburgerul McDo al arabului !

    Din lenea de a-si prepara singuri un sandwich, din fuduleala prostului tampit de MTV si gusturi de rapperi, din indolenta adolescentului cu bani dati de parinti mai iresponsabili, e plin si in Romania de consumatori de "junk food" gen McDo si kebab.

    Asta e, selectie naturala, cei care nu sunt atenti la dieta lor devin mai obezi, mai cardiaci, mai hipertensivi, mai grei la cap,acum cheltuie bani pe shaorme cu porc irlandez, maine vor da bani la greu pe medicamente, etc.

    Un articol recent in Hotnews (va felicit pt. asta) atragea atentia asupra faptului ca barbatii inteligenti au o calitate a spermei mai buna nu numai datorita genelor ci si datorita faptului ca sunt atenti la dieta, fac putin sport si consuma fructe si legume in cantiate mai mare.

    A manca hamburgeri si kebaburi-shaorme insemana a-ti reduce din speranta de viata, e o forma de sinucidere lenta, grasa si sarata:).
    • +3 (3 voturi)    
      Kebab (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Garbage UK

      Kebab-ul facut "ca la mama lui" e foarte bun si sanatos, se serveste cu salata si legume si nu are atat de multe calorii. Carnea din care e facut un kebab nu se compara cu porcariile din care se face McDo. Prezentarea comerciala in care a evoluat kebabul (cartofi prajiti, sucuri carbogazoase etc) este nociva si similara celorlalte tipuri de junk food.

      "barbatii inteligenti au o calitate a spermei mai buna nu numai datorita genelor ci si datorita faptului ca sunt atenti la dieta, fac putin sport si consuma fructe si legume in cantiate mai mare"... 1. nu exista o legatura stabilita intre nivelul de inteligenta si dieta/sport; 2. cum adica barbatii care "fac putin sport"? Poate aia care fac mai mult sport.
  • +2 (2 voturi)    
    Sanatos (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:24)

    LML [anonim]

    Studiul de mai sus e o aberatie. Oamenii au nevoie de calorii, si nu sa manance un burete. Problema e ca au "uitat" sa mai consume si caloriile respective. Da-i la un urs sau la oricare anumal omnivor care moare de foame 100 de kebabi din aia, si pun pariu ca nu va ramane nimic din ei (poate cu exceptia ardeilor iuti). Sa mananci mancare care nu contine nimic e ca si diferenta intre sex si masturbare.
  • 0 (0 voturi)    
    ehee (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:29)

    Andrei [anonim]

    sa vezi ce sanatoasa o fi shaorma romaneasca!
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Andrei (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:39)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Andrei, shaorma romaneasca e lux tata, crede-ma ca am mancat kebaburi in UK si sunt intr-adevar penale. De fiecare data am ramas cu un seu oribil pe maini care nici cu apa calda nu se curata si sunt INCREDIBIL de sarate... si spun asta eu care de obicei mananc sarat.... stiu astia ce stiu care au facut studiul.
  • +1 (1 vot)    
    exagerare (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:43)

    Andrei [anonim]

    ma intreb daca prin 1946, la 2 ani de la razboi, isi mai facea cineva griji cu kebabul. Sau un soldat pe front, daca ar fi avut un kebab d-asta in fiecare zi, il refuza pe motiv ca contine prea multa grasime saturata? Eu nu zic ca mancarea asta e absolut sanatoasa, dar prea s-a exacerbat pe calea asta in ultimii ani. pai sa ne dea direct niste pastile, cate 5 pe zi, cu exact doza zilnica recomandata de grasini, sare, zahar, proteine, etc. si sa terminam cu asat odata!
    • +1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      " sa ne dea niste pastile"- lol. Organismul uman are nevoie de mancare, daca nu exista hrana fizica atunci organismul trece intr-un mod de conservare a energiei si stocheaza orice grasime.

      Asa ca ne vom hrani cu pastile si vom fi si mai obezi.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:13)

    dixit [utilizator]

    asa o fi, nu zic nu. nu am stat niciodata sa analizez probema donerului, sau a kebabului din aceasta perspectiva. am schimbat cateva "take away"-uri pana sa devin client fidel al unui singur restaurant de tip fast food. imi place, si savurez un kebab pana la ultima firimitura. nu iti place, nu manca. vei trai mai mult ca mine. m-am lasat de fumat, ca mor drec de cancer, m-am lasat de baut, ca mor drec de mai multe chestii, mai am sa ma las de sex, sa nu mor drec de sida, de baut cafea, ceai....ce mai e? traieste-ti viata, ca scurta e si deloc plina de satisfactii. in rest numai de bine
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Joi, 26 februarie 2009, 17:21)

      ea [anonim] i-a raspuns lui dixit

      sa murim naibii sanatosi!
  • 0 (0 voturi)    
    nu e problema (Joi, 29 ianuarie 2009, 13:09)

    Didi [anonim]

    Nu este o problema daca mananci un McD sau un kebab, ideea e sa nu faci exces, sa nu consumi zilnic cum fac o multime.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 15 februarie 2009, 2:30)

    anonnim [anonim]

    Bei daca vreti sa stiti, carnea dintr un kebab original e o carne ft slaba la fel si la shaorma sau durum.Nu mai comparati kebabu cu hanburgeru!!!Nu e acelasi lucru, si daca mananci de 2x pe luna la McDonalds nu o sa te ingrasi e mai rau de aia care mananca zilnic.Va baga ziarele numia tampenii in cap