Discriminare sexuala si in Iad

Barbatii si femeile ajung in Iad pe cai diferite, conform unui studiu realizat la Vatican

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2009, 18:37 Life | Natural

Barbatii si femeile pacatuiesc in feluri diferite si, drept urmare, ei pasesc in Iad pe porti separate, sustin oficialii de la Vatican, potrivit TimesOnline. Cercetatorii precizeaza ca barbatii tanjesc prea mult dupa placerile carnale si sunt, astfel, mai predispusi sa comita pacate trupesti decat femeile, care se fac vinovate de prea multa trufie.

Potrivit unui studiu efectuat de Biserica Catolica, cel mai comun pacat la femei este mandria, in timp ce la barbati apetitul exagerat a fost surclasat doar de pofta de sex. Mai mult, si pedepsele sunt diferite: sufletele barbatilor pacatosi sunt arse in flacarile iadului, iar cele ale femeilor sunt trase pe roti imense.

"Nu se poate discuta despre egalitate sexuala cand vine vorba de pacatosi, caci barbatii si femeile pacatuiesc in feluri diferite. Cand ne uitam la viciile oamenilor, observam ca barbatii au experiente diferite fata de femei", a declarat monseniorul Wojciech Giertych, teologul personal al Papei, pentru publicatia “L'Osservatore Romano”.

Potrivit oficialului catolic, barbatii pacatuiesc in principal prin poftele trupesti, urmate de trandavie, ura, mandrie, invidie si lacomie. Pentru femei, cele mai sigure cai catre Iad - ordonate dupa gravitate - sunt mandria, invidia, ura, pofta de sex si lenea.

Studiul a fost bazat pe confesiunile pe care credinciosii le-au facut preotului Roberto Busa, un initiat iezuit in varsta de 95 de ani, noteaza site-ul Ananova, citat de Agerpres.


Citeste mai multe despre   























9329 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Cel mai tare articol (Joi, 19 februarie 2009, 18:42)

    Real Dee Dee [anonim]

    si in acelasi timp cel mai amuzant.
  • -4 (4 voturi)    
    Documentar despre iezuiti (Joi, 19 februarie 2009, 18:53)

    Adam Weishupft [anonim]

    un documentar subtitrat in roamana despre iezuiti :

    http://revelatia.ro/docs/211.html
  • -2 (12 voturi)    
    sunt curioasa (Joi, 19 februarie 2009, 18:57)

    mikaela82 [utilizator]

    care om nu are macar unul dintre pacatele enumerate?Inseamna ca toti mergem in iad.
    A gresi este omeneste.Exemplu poate fi dat talharul care a fost rastignit pe cruce alaturi de Iisus si a mers in rai.Totul este sa stii sa iti recunosti gresela si sa incerci pe cat posibil sa nu o mai faci.In rest rugaciune,post,etc pentru a merge in rai.Numai ca noi am cam uitat.
    • -1 (3 voturi)    
      mikaela82 (Vineri, 20 februarie 2009, 4:48)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

      Mikaela82,
      Procesul se numeste POCAINTA si inseamna schimbarea totala a vietii si urmarea lui Isus Cristos. Biserica Catolica prea mult a aiurit si inca tot aiureaza. Cititi Biblia si vedeti ce scrie acolo. Scopul final al omului e sa ia Isus Cristos chip in el si sa ajunga desavarsit in dragoste. Citeste te rog 1 Corinteni 13.

      Pacatul este pacat si nu conteaza cat de mare este si duce in Iad.

      --Adrian US
      • -1 (3 voturi)    
        mda (Vineri, 20 februarie 2009, 9:49)

        Serbi [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

        poate stii tu multe dar nu stii lucruri esentiale... poate ca totusi nu ai vrut sa jignesti, ci ai vrut sa zici Iisus...
  • +1 (9 voturi)    
    amuzant (Joi, 19 februarie 2009, 18:58)

    calugarul rational [anonim]

    Astia de la Vatican nau ce face s nu mai stiu cum sa obtina controlu asupra maselor secularizate. Papa a inceput iar sa ierte contra cost, ii pune pe oameni din nou la penitente, manipuleaza masele, si astfel ajuta si guvernele sa obtina puterea in mod tiranic. De ce credeti ca e de acord cu OMGurile?
  • +7 (13 voturi)    
    Suflet pacatos (Joi, 19 februarie 2009, 19:05)

    Moldovan [anonim]

    Unde merg sufletele popilor Vaticanului care au pacatul pedofiliei????
    • -5 (7 voturi)    
      da' (Joi, 19 februarie 2009, 20:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Moldovan

      halatu, halatu, unde merge? In rai sau in iad? Da' prostii care repeta ca papagalii rosii pedofilia, pedofilia, astia unde merg? O fi existind un rai al prostilor corecti, stingisti, antireligiosi, antiamericani, anti, anti, dar totusi prosti desavirsiti?
      Daca exista, norocul lor. Norocul prostului.
  • -9 (13 voturi)    
    Parintii Bisericii (Joi, 19 februarie 2009, 19:10)

    Anti-ereticu' [anonim]

    Decat sa ascultam ce spun ereticii catolici, in frunte cu al lor papa uzurpator al dreptei credinte, mai bine sa citim ce spun Sfintii Parinti ai Biserici Dreptmaritoare. Va recomand, de exemplu, "Sufletul dupa moarte", al Parintelui Serafim Rose.
    Vaticanul a facut intotdeauna mai mult politica decat religie, ar face bine sa se intoarca la vechea credinta a primelor secole si sa respecte Cele 85 de Canoane Apostolice, apoi va descoperi adevarul divin.
    • 0 (2 voturi)    
      Anti-ereticu' (Vineri, 20 februarie 2009, 4:55)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui Anti-ereticu'

      Eu zic ca mai bine sa lase canoanele in pace si sa se intoarca la credinta primilor ucenici care l-au cunoscut si umblat cu Isus. Cu cat a trecut timpul mai mult oamenii au avut tendinta sa adauge si mau multe lucruri la credinta. Au inceput cu inchinarea la fecioara maria, cultul mortilor, inchinarea la icoane. Toate astea la numai 200 de ani dupa Cristos.

      Cred ca Dumnezeu prin Duhul Sfant a selectat in Biblie destule informatii care sa ne conduca la o viata sfanta.

      --Adrian US
  • -1 (9 voturi)    
    Unde merg sufletele celor ce arunca in aer (Joi, 19 februarie 2009, 19:14)

    Ovidiu [anonim]

    magazinele romanilor din Italia?

    Dar a celor care scriu pe pereti ca toti romanii trebuie arsi?

    Dar a celor care ataca romanii doar ptr ca sunt Romani?

    Dar a celor care arunca cocktail-uri Molotov in casele tiganilor?
    • -2 (2 voturi)    
      haha (Joi, 19 februarie 2009, 22:13)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cine arunca molotovuri in casele tiganilor???
  • +1 (7 voturi)    
    Hmm... (Joi, 19 februarie 2009, 19:24)

    Incredulul [anonim]

    Permiteti-mi să mă indoiesc de ceea ce contine stirea asta. Cred că este de fapt doar o parodiere a ceea ce ar fi declarat oficialii vaticanului...
    Nimeni nu se mai exprima astfel in ziua de azi.
    As dori sa stiu sursa acestei stiri.
    "si pedepsele sunt diferite: sufletele barbatilor pacatosi sunt arse in flacarile iadului, iar cele ale femeilor sunt trase pe roti imense."
    Nici un teolog catolic nu s-ar exprima astfel!
    • +3 (5 voturi)    
      exista vreun barbat in rai? (Joi, 19 februarie 2009, 22:19)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Incredulul

      Daca barbatii nu ar avea pofte, omenirea ar disparea. Dar inteleg ca si la Vatican se simte nevoia de inovare, iata ca iadul a devenit un loc mai sofisticat in urma acestui studiu. As fi curios cum decurge o cercetare din asta :)
      Sau daca pacatuiesti si in cele din urma treci pe la spalatoria de pacate (biserica) ai totusi sanse sa ajungi in rai? Au macar cablu acolo sau e o plictiseala eterna?
    • 0 (0 voturi)    
      pedeapsa vesnica (Joi, 7 mai 2009, 11:29)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Incredulul

      Oricum e trist.
      Am invatat ca Dumnezeu e iubire, si ca El e cel care este/exista/fiinteaza.
      Asadar, va avea grija de crestinii sai. Doar il iubim, si regretam mereu cand pacatuim. Spiritul e inalt dar carnea pacatoasa. Sa ne rugam mai mult!
      Amin
  • +5 (7 voturi)    
    Prea fericitii... (Joi, 19 februarie 2009, 19:30)

    xxx [anonim]

    ...ar trebui sa faca un studiu acum sa vada ce doare mai tare. Trasul pe "roti imense" sau incendierea pentru eternitate.
  • -3 (11 voturi)    
    ne este suficient (Joi, 19 februarie 2009, 19:34)

    eunuamid [utilizator]

    biblia, spune totul si raspunde la orice intrbare, nu e nevoie de absolut nimic in plus decat invataturile de acolo, in apocalipsa spune ca cine adauga ceva la ea, d-zeu ii va adauga pedepsele scrise in ea.
    Papilor nu mai incercati sa inbunatatiti cartea aceasta, oare poati vreun om mai inteligent decat CEL ce a scris-o?!
    • +1 (5 voturi)    
      Barbatii si femeile ajung in Iad pe cai diferite, (Vineri, 20 februarie 2009, 4:58)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui eunuamid

      Biblia ii numeste pe acesti "teologi" farisei fatarnici. Asa ceva nu scrie nicaieri si ma tot mir de unde aceasta asa zisa Biserica le mai scoate. Biblia care este Cuvantuil Lui Dumnezeu are un cu totul alt mesaj decat cu ce se ocupa acesti farisei. Cititi-o si veti vedea.

      --Adrian US
  • -1 (5 voturi)    
    Traducere proasta... (Joi, 19 februarie 2009, 19:39)

    incredulu' [anonim]

    Până la urmă e doar o traducere proastă a unei parodii. Conform Times Online Roberto Busa are 96 de ani, nu 95... Cine stie, poate că i-o fi inplinit intre timp...
    Si m-am invatat sa nu mai am incredere in parafrazări, care sunt de cele mai multe ori rău intentionate sau cauta senzationalul in ceea ce nu e senzational...
    De aceea, inca o dată imi exprim dorinta de a sti sursa acestei stiri. Care este acel "studiu aprobat de Vatican" si unde poate fi consultat? Desigur, as dori sa stiu, de unde stie realizatorul acestei traduceri ca studiul a fost "realizat" de Vatican? Originalul englezesc vorbeste doar despre o "aprobare"... Si de unde "Men and women sin in different ways,” a ajuns să însemne "drept urmare, ei pasesc in Iad pe porti separate" (nota inexistenta in parodia originala englezeasca)...
    Apoi, a vorbi despre discriminare sexuala in privinta subiectului acesta mi se pare total nepotrivit... Am putea sa spunem la fel de bine ca e discriminatoriu si faptul că exista toalete separate pentru barbati si pentru femei... Ori că suntem constituiti in mod diferit din punct de vedere fizic...
    E absurd!
    • 0 (6 voturi)    
      Traducerea e chiar ok (Joi, 19 februarie 2009, 20:19)

      C [anonim] i-a raspuns lui incredulu'

      Ba e perfect existenta: "the gates to Hell are marked His and Hers" inseamna clar porti diferite.
  • +4 (10 voturi)    
    ...si da Doamne (Joi, 19 februarie 2009, 20:33)

    Flo [anonim]

    ...si da Doamne minte prostiei de la Vatican!!! AMIN!!!
  • -2 (10 voturi)    
    uimitor (Joi, 19 februarie 2009, 21:49)

    touretul [anonim]

    evul mediu a reinviat. asta nu ca femeile n-ar fi cu nasul pe sus. fireste ca sunt, asta pentru ca sufera de complexul de inferioritate. cat despre barbati, dupa parerea mea, singurul neajuns al pacatului trupesc este ca te asociaza cu femeia.
    • 0 (4 voturi)    
      asa a vrut teoria lui darwin (Vineri, 20 februarie 2009, 8:33)

      torueta [anonim] i-a raspuns lui touretul

      Asocierea dintre un barbat si o femeie, mai ales sexual, este un lucru natural, draga toruetule.Daca nu ti se pare asa, ceva este in neregula cu tine.Sau suferi de un complex de inferioritate fata de femei, sau esti, in cel mai fericit caz, virgin.
  • 0 (6 voturi)    
    credinta?! (Vineri, 20 februarie 2009, 8:29)

    om [anonim]

    Amuzant articol.Si de la el incolo incep aberatiile pe forum.Cand o sa fiti destul de evoluati sa intelegeti ca nu e nimeni in cer care sa va fie "ca un tata"?Ca biserica e tot politica si speculeaza sufletul uman?Ca la marile si fundamentalele intrebari care ne framanta aproate pe toti nu a raspuns nimeni pana acum?
  • +2 (4 voturi)    
    drumul spre iad... (Vineri, 20 februarie 2009, 9:26)

    jack [anonim]

    acum cand lumea e preocupata mai mult de cele lumesti , le transmit popilor de la Vatican... " mai da-tzi - o dracului "...
  • +1 (1 vot)    
    Intoleranţă şi nerespect (Vineri, 20 februarie 2009, 9:34)

    Felix [anonim]

    Ca şi catolic mă minunez şi mă îngrijorez de nerespectul, intoleranţa şi batjocura unor semeni!!!
    1. Articolul nu are niciun fundament. Cum poţi să citezi în chestiuni de religie şi, mai specific - referitoare la Biserica Catolică, surse ca TimesOnline sau Ananova, când aceste nu au nimic de a face cu sursele oficiale ale Vaticanului? Aceste surse oficiale (on-line) sunt: www.vatican.va; www.zenit.com;
    2. De ce articolul este semnat doar V. P.?
    3. Articolul este o parodie de prost gust. Ştiu că unele documente ale Bisericii Catolice sunt atât de profunde încât nu este dat oricui să le înţeleagă, darămite să le mai interpreteze! Recunoaşterea limitelor proprii :) bunul simţ şi minima educaţie cer ca măcar să nu dăm cu părerea atunci când nu prea pricepem despre ce este vorba!
    4. În contextul în care Biserica este dată din ce în ce mai al o parte, deoarece apără valorile umane, ar fi bine să ne lăsăm mai puţin manipulaţi de interesele opuse drepturilor persoanei, de senzaţionalisme, de batjocuri!
    Cine are urechi să audă, cine nu... Dumnezeu cu mila!
  • 0 (4 voturi)    
    Wow ce Gunoaie! (Vineri, 20 februarie 2009, 10:50)

    Andrei [anonim]

    Exista o varsta la care te prinzi ca nu exista Mos Craciun dar se pare ca nu exista o varsta la care sa-ti dai seama ca popimea mananca rahat!

    "Credinţa este în cel mai bun caz neutră moral şi în cel mai rău caz o tulburare mentală respingătoare"
    Ian McEwan
  • +1 (3 voturi)    
    ha, ha, ha!!! (Vineri, 20 februarie 2009, 12:16)

    sabin [anonim]

    Am ras cu pofta ca dupa o gluma buna :-) O varza de amestec intre studii (sociologice?), clasificari ale pacatelor in functie de sexul faptasului / faptasei si opinii 'avizate' ale teologului personal al Papei. Foarte tare! O parodie totala care intareste 1) separatia barbatului de femeie (din nou, dupa episodul 'pacatului originar' cand Adam a refuzat cu lasitate sa-si asume raspunderea comuna pentru ce a facut) si 2) ideea existentei iadului si a raiului. Doua concepte de care biserica si alte institutii au nevoie pentru a controla credinciosii, pentru a instaura frica si a-si intari pozitia unica si privilegiata 'de intermediari ai divinitatii' (poate in vremurile de criza mai mult ca in altele). Un bun motiv de amuzament vineri dimineata, ca doar nu i-om lua in serios :-)
  • 0 (2 voturi)    
    ha, ha, ha!!! (Vineri, 20 februarie 2009, 12:16)

    sabin [anonim]

    Am ras cu pofta ca dupa o gluma buna :-) O varza de amestec intre studii (sociologice?), clasificari ale pacatelor in functie de sexul faptasului / faptasei si opinii 'avizate' ale teologului personal al Papei. Foarte tare! O parodie totala care intareste 1) separatia barbatului de femeie (din nou, dupa episodul 'pacatului originar' cand Adam a refuzat cu lasitate sa-si asume raspunderea comuna pentru ce a facut) si 2) ideea existentei iadului si a raiului. Doua concepte de care biserica si alte institutii au nevoie pentru a controla credinciosii, pentru a instaura frica si a-si intari pozitia unica si privilegiata 'de intermediari ai divinitatii' (poate in vremurile de criza mai mult ca in altele). Un bun motiv de amuzament vineri dimineata, ca doar nu i-om lua in serios :-)
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Vineri, 20 februarie 2009, 12:29)

    Moofa [utilizator]

    Si travestitii unde se duc? Sau cei care fac schimbare de sex? :)))

    Poate ca sufletele lor sunt trase pe roata in timp ce ard in flacarile iadului.
  • 0 (2 voturi)    
    Alt papa.... (Vineri, 20 februarie 2009, 13:34)

    Voltaire [anonim]



    Asta nici nu se ridica la jumatatea nivelului polonezului Ioan Paul al II lea.
    Are deja anu de cand e in functie si nu s-a sinchisit sa faca vreo calatorie ca ambasador al pacii si credintei si nu a putut decat sa se ingrijoreze...
    E asa de bine la caldurica pe pernutele tronului:)...
    Ce sa-i faci? E vorba de natura umana, mai precis de cea nemteasca :)
    Cine e catolic poate sa imi spuna unde scrie in biblie despre purgatoriu?
    Nu-s catolic dar sunt crestin .
    Sanatate la toata lumea !
    • +2 (2 voturi)    
      Să nu uităm respectul! (Vineri, 20 februarie 2009, 15:22)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui Voltaire

      Plec de la premisa că oricine poate avea o părere personală referitoarea la anumite teme, dar aceasta nu justifică ofensa adusă unor persoane deosebite, care înseamnă mult pentru milioane de creştini (mă refer la Sf. Părinte Papa).

      1. Papa Benedict al XVI-lea a fost ales Papă de aproape 4 ani (19 aprilie 2005).
      2. Referitor la acuza că nu a efectuat călătorii, iată lista vizitelor în afara Italiei:
      - Germania 2005
      - Polonia 2006
      - Spania 2006
      - Germania 2006
      - Turcia 2006
      - Brazilia 2007
      - Austria 2007
      - Statele Unite si Naţiunile Unite 2008
      - Australia 2008
      - Franta 2008
      Următoarele vizite prevăzute sunt în Camerun, Angola şi Ţara Sfântă.
      • 0 (2 voturi)    
        poftim? (Vineri, 20 februarie 2009, 18:19)

        goe [anonim] i-a raspuns lui Felix

        Tara Sfanta e aia care tocmai a pus de un genocid in Gaza? Ce chestie... daca omori un om esti criminal, daca omori 10000 esti sfant.
    • 0 (2 voturi)    
      Purgatoriul (Vineri, 20 februarie 2009, 15:27)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui Voltaire

      1. Ştiu că doctrina despre Purgatoriu este specifică Bisericii Catolice. Iată ce spune Catehismul Bisericii Catolice:
      "Biserica numeşte Purgator această purificare finală a celor aleşi, care este cu totul deosebită de pedeapsa celor osândiţi. Biserica a formulat învăţă tura de credinţă despre Purgator mai ales la Conciliile din Florenţa şi din Trento. Tradiţia Bisericii, făcând referinţă la anumite texte din Scriptură (1 Corinteni 3,15; 1 Petru 1,7), vorbeşte despre un foc purificator:
      Cu privire la anumite greşeli uşoare, trebuie să credem că există înainte de judecată un foc purificator, după cum afirmă Cel care este Adevărul, spunând că dacă cineva a hulit împotriva Duhului Sfânt nu i se va ierta nici în veacul acesta, nici în veacul viitor (Matei 12, 31). Din această afirmaţie se deduce că anumite greşeli pot fi iertate în veacul acesta, iar altele, în veacul viitor.
      Această învăţătură se întemeiază şi pe practica rugăciunii pentru cei morţi, despre care vorbeşte deja Sfânta Scriptură: „De aceea (Iuda Macabeul) a pus să se facă pentru cei morţi jertfa de ispăşire, ca să fie dezlegaţi de păcat” (2 Macabei 12, 45). Încă din primele timpuri, Biserica a cinstit amintirea celor morţi şi a oferit sufragii pentru ei, îndeosebi Jertfa euharistică, pentru ca, purificaţi, să poată ajunge la vederea fericitoare a lui Dumnezeu. Biserica recomandă şi pomana, indulgenţele şi faptele de pocăinţă în favoarea celor răposaţi:
      Să le dăm ajutor şi să le facem pomenirea. Dacă fiii lui Iob au fost purificaţi de jertfa tatălui lor, de ce să ne îndoim că ofrandele noastre pentru cei morţi le aduc mângâiere? Să nu şovăim a i ajuta pe cei care au plecat şi să oferim rugăciunile noastre pentru ei."
      2. Ca şi creştini dacă ne aşteptăm ca Biblia să vorbească despre unele adevăruri numai folosind un cuvânt anume însemnă că nu cunoştem deloc Scriptura. Mă întreb ce ne facem cu realităţi precum: clonare, internet, eutanasie... Aceste cuvinte nu se găsesc în Biblie! :)
      • 0 (0 voturi)    
        Oricine greșește... (Vineri, 20 februarie 2009, 18:09)

        Voltaire [anonim] i-a raspuns lui Felix

        Oricine greșește numai să admită când greșește!
        Recunosc că nu am avut cunoștință despre toate călătoriile prezentului papă, poate că nici nu au fost la fel de mediatizate .
        Dar trebuie să admiți că nu se zbate pentru credință la fel ca polonezul Papa Ioan Paul al II lea!
        "Are deja anu" este diferit de "Are deja un an" !
        Fii atent la exprimare!
        În plus papa a mai făcut o boacănă: anul trecut printre altele declara că și aviditatea după cunoaștere și învățătură este un demon pentru unele persoane .
        Nu toți sunt Faust !!!!
        Și papa catolic poate jigni și alți creștini care nu sunt catolici !!!!
        Nu vreau să am cu tine o dispută pe teme religioase dar cu purgatoriul nu m-ai lămurit !
        Indulgențele sunt un fel de acatiste ???
        Sau ți se iartă pacatul de-a dreptul ????
        Poate îmi explici și de ce inițial evreii credeau ca există doar Sheol și nu Iad și Paradis și Dumnezeu nu îi contrazicea !!!
        Hai sănătate !
  • +1 (1 vot)    
    !? (Vineri, 20 martie 2009, 15:27)

    ogzana [utilizator]

    cat de mare o fi gradina?!
  • 0 (0 voturi)    
    Opinii despre crestinism (Duminică, 26 aprilie 2009, 11:49)

    o parere va spuneti [anonim]

    Citit la http://blog.121416.net/evenimente/despre-wicca/comment-page-1/
    despre Creştinismul originar este cult demonic.
    Ce parere aveti?
  • 0 (0 voturi)    
    Religie in scoli (Duminică, 3 mai 2009, 5:06)

    OPA [anonim]

    Sminteala religiei în şcoli

    De când cu legea la şcoală,
    vine ora de sminteală
    şi de vorbărie goală.
    Zici Hristos în sus şi-n jos
    eşti elevul valoros.
    De-ndrăzneşti ca să gândeşti
    notă mică-o să primeşti,
    de rămâi un papagal
    zecele vine în val.
    Pe la moaşte de vei trece
    o să mai primeşti un zece.
    Defilarea de prostie
    ne-a adus la ananghie.
    Şi în grupuri dezbinaţi:
    Unii-s îngeri, alţii draci.
    Creştinilor cu „vieţi eterne”
    nu le plac idei mirene
    ci doar cele patogene.
    Ce vom face-apoi în viaţă
    cu a lui Isus povaţă?
    La munca ce sigur vine
    papagalul nu mai ţine.
    A ajuns şcoala sminteală
    suntem „mântuiţi” de boală!
  • 0 (0 voturi)    
    Crestin = morbid (Luni, 4 mai 2009, 11:07)

    pepil [anonim]

    Creştinul morbid

    E sfârşit de săptămână
    la biserică se-adună
    să se roage sau să caşte
    sau să pupe ceva moaşte
    ortodocşii credincioşi
    crezuţi veşnic păcătoşi
    închinare-şi vor aduce
    către mortul de pe cruce.
    Stând aşa să îi privim
    un nume să le găsim
    când se-nchină la Livid:
    Zici, creştin = morbid.