Povestiri Urbane - episodul 2: Redescoperirea orasului abandonat: "Mediul urban este de fapt o coaja de nuca, dar dincolo de el se afla miezul, care este foarte sanatos"

de     HotNews.ro
Luni, 21 aprilie 2014, 5:41 Life | Povestiri Urbane

Alex Iacob - Reptilianul
Foto: Hotnews
​​Alex Iacob, cunoscut in mediul online ca Reptilianul, redescopera cladirile abandonate ale Bucurestiului in incercarea de a arata lumii alte perspective ale orasului. A inceput inca din timpul liceului sa exploreze Bucurestiul abandonat fiind manat de dorinta de cunoastere si de o curiozitate nestavilita. Reptilianul: "Orasul, mediul urban este de fapt o coaja de nuca, dar dincolo de el se afla miezul, care este foarte sanatos".

Afla povestea lui in episodul de astazi al emisiunii Povestiri Urbane.



Urmariti-ne si pe:


Citeste mai multe despre   






















8692 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Bucuresti (Luni, 21 aprilie 2014, 11:36)

    esQ [utilizator]

    e putred si la miez
    • +3 (5 voturi)    
      alta frustrare... (Luni, 21 aprilie 2014, 23:07)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui esQ

      ... din moghior-land?
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 22 aprilie 2014, 8:40)

        rocknum [utilizator] i-a raspuns lui mache

        mai degraba de la țară
      • -4 (6 voturi)    
        nu chiar, dar mai din vest.. (Marţi, 22 aprilie 2014, 11:08)

        esQ [utilizator] i-a raspuns lui mache

        si apropo, moghior-land e peste standardele tale///
        • 0 (6 voturi)    
          atunci se explica (Marţi, 22 aprilie 2014, 12:45)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui esQ

          inca un capsunar caruia trebuie sa ii puta in Romania, ca altfel nu isi justifica plecarea.
          • -1 (3 voturi)    
            atat? (Marţi, 22 aprilie 2014, 14:23)

            esQ [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            pe langa "capsunar"..mai stii si alta indeletnicire?
  • +1 (1 vot)    
    plapuma prea mare! (Marţi, 22 aprilie 2014, 13:22)

    barbu007 [utilizator]

    vrea să spună multe şi inedite, doar că nu-l lasă vocabularul. şi nici cultura...
  • -1 (5 voturi)    
    va ajuta pe voi.. (Marţi, 22 aprilie 2014, 14:30)

    esQ [utilizator]

    educatia si vocabularul din bucuresti.
    mai "protestati" inca vreo 30 de ani poate o sa se schimbe ceva.
    • 0 (2 voturi)    
      Oarecum (Miercuri, 23 aprilie 2014, 21:41)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui esQ

      In propozitia 2 ai dreptate (da se mai folosesc si majuscule din cand in cand - asta daca nu vrei sa dovedesti ca ceilalti au dreptate).
      Spiritul civic lipseste, balada Miorita nu-i o poveste, iar mitocania prostia, ticalosia si ...(n-are rost sa insir) primarilor de la ala General pana la ultimul consilier din s6 (la fel ca in celelalte 99% din urbe si comune - de parca ar fi o usurare) la care adaugam prostia si ticalosia functionarilor publici, infloreste. Se fura se risipeste asa ca cei cativa judecatori si procurori care-si fac datoria (bun si la comanda politica), n-au spor.
      Cei cativa, care mai incearca ceva ( ca baiatul asta) sunt florile cu care nu se face primavara, ci mai lasa o speranta ca poate intr-o zi... Asta daca n-o sa ne trezim intr-un pustiu bantuit de sobolani.
  • +1 (1 vot)    
    :( (Miercuri, 23 aprilie 2014, 22:40)

    Natasa [utilizator]

    Bucurestiul e un oras pierdut si se va sufoca din cauza prostiei si hotiei celor care il conduc si a celor care locuiesc in el si nu le pasa de el absolu deloc(catogoria: ce frumos e la mine acasa la Ciorourlarti, ce aer, ce oameni, ce curatenie, nu ca aici in Bucuresti unde stau si imi arunc gunoiul pe geam si sticla de cola pe geamul masinii si toti miticii sunt rai! D'aia put a transpiratie, sa sa le fac in ciuda!) Spatiile verzi se umplu de gunoaie si de blocuri, asta insemnand inclusiv sfidarea oricaror legi, daca ai uns unde trebuie. Un exemplu foarte recent e blocul care se construieste (in ritm alert, inclusiv noaptea!) la intersectia strazilor Fainari-Aleea Deda-Luncsoara, langa scoala 307. Daca mai suportati incao mizerie a celor care ne conduc, iata aici si poze: https://www.facebook.com/luptapentrustradata

    PS: il rog pe cel care aproba comentariile pe aici, sa il lase pe acesta, chiar daca nu are de-a face cu poezia unui pusti care admira apusuri de pe cladiri in paragina. Realitatea e mult mai urata decat vrem noi sa o vedem!
  • +1 (1 vot)    
    Bucuresti = aici se fac bani (Joi, 24 aprilie 2014, 10:21)

    Matrafirefox [utilizator]

    Nu cred ca vine cineva la Bucuresti pentru "frumusetea" cladirilor care nu pastreaza nicio tema, nu urmaresc nicio regula sau vreun sablon. "Miezul" Bucurestiului este unul de lacomie si coruptie, nu vine nimeni la Bucuresti de dragul orasului, ci ca sa faca bani, legal sau ilegal, ca om cinstit sau ca politician.