Tudor Gheorghe prezinta in octombrie "Vremea Nemaniei", un spectacol in memoriam Grigore Vieru

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:57 Life | Prin oraş

Tudor Gheorghe
Foto: HotNews.ro
Maestrul Tudor Gheorghe aduce spectacolul "Vremea Nemaniei" pe 26 octombrie, la Sala Palatului din Bucuresti, de la ora 19:00. Premiera spectacolului va avea loc pe 4 octombrie la Pererita, satul natal al regretatului poet Grigore Vieru, informeaza organizatorii.

"De fiecare data cand il ascult - si asta se intampla des - Tudor Gheorghe imi confirma banuiala ca poezia romaneasca - populara si culta - poate misca muntii. (...) Problema mea, inhaland prin toti porii melodia fiintei sale, este cum sa-mi stapanesc o lacrima de dragoste, admiratie si mandrie ca poate exista acest fenomen pe care, vorba lui Grigore Vieru, imi e mai usor sa-l pup."
(Marin Sorescu - 1988)

In amintirea celui ce ne-a calauzit copilaria si a cantat dragostea de mama, sau dragostea de tara, de limba romana si a visat la unirea dintre frati, maestrul Tudor Gheorghe va oferi publicului o reprezentatie memorabila in acompaniamentul Orchestrei Arkadia sub bagheta dirijorului si orchestratorului Marius Hristescu.

Premiera spectacolului "Vremea Nemaniei" va avea loc pe 4 octombrie la Pererita, satul natal al regretatului poet Grigore Vieru.

Romanii de peste Prut se vor putea bucura de reprezentatii similare si in zilele urmatoare cand maestrul va aduce minunatele poezii la
  • Balti - 5 octombrie
  • Chisinau - 7 octombrie
  • Cahul - 8 octombrie
Reintors in tara, Tudor Gheorghe ii va incanta atat pe spectatorii de la
  • Brasov - 10 octombrie
  • Cluj - 11 octombrie
  • Bucuresti - 26 octombrie

"Vremea nemaniei" este un spectacol construit pe suportul poetic al regretatului Grigore Vieru.

Pret bilet (Sala Palatului, 26 octombrie - "Vremea Nemaniei")
  • VIP: 180 Ron
  • Categ 1: 140 Ron
  • Categ 2: 100 Ron
  • Categ 3: 70 Ron
  • Categ 4: 50 Ron

Tudor Gheorghe va mai sustine pe 23 decembrie, tot la Sala Palatului, spectacolul "Degeaba...?!", de la ora 19:00. Inspirat din proiectul "Mie-mi pasa", prezentat cu succes publicului la sapte ani de la Revolutie, "Degeaba...?!" va oferi celor prezenti garantia unei experiente in stilul rock-simfonic prin intermediul poeziei si a cantecului romanesc.

Pret bilet (Sala Palatului, 23 decembrie - "Degeaba...?!")
  • VIP: 140 Ron
  • Categ 1: 100 Ron
  • Categ 2: 80 Ron
  • Categ 3: 60 Ron
  • Categ 4: 40 Ron


Citeste mai multe despre   






















3425 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    sa ne traiesti maestre (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:49)

    sebastian [anonim]

    Spectacolele dansului sunt de vis.
    Roman autentic, mandru, nationalist, iubitor de tara.
    Ma bucur ca voi fi la concert!
  • 0 (0 voturi)    
    concert (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:48)

    Andrei [anonim]

    17 octombrie Constanta
    • 0 (0 voturi)    
      salut (Miercuri, 5 octombrie 2011, 18:57)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ai idee la ce ora incepe si cat e pretul biletelor? ma refer la concertul din constanta de pe 17 oct. multumesc.
  • +4 (4 voturi)    
    in (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:26)

    sir [anonim]

    toamna lui2010 am fost la un spectacol al"maestrului".ei bine,a fost spectacol politic,omul s-a apucat sa critice puterea.asta e spectacolul:maestrului"! mai canta un cantec,mai comenta si critica puterea 20 minute.cred ca a cantat 7-8 melodii in 2 ore.restul a fost gargara politica.jenant.
    • +1 (1 vot)    
      oltean parsiv (Joi, 29 septembrie 2011, 7:51)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui sir

      A fost si este menestrelul personal al tov. Iliescu. Cum sa nu critice? Actuala putere nu-l mai plimba cu avionul in strainatatzuri, in vizite oficiale. Si cand ma gandesc ca-l apreciam inainte pentru ca nu-i canta osanale lui Ceasca. Nu8-i canta pentru ca nu-i cerea nimeni s-o faca, oportunist jegos ce este.
      • 0 (0 voturi)    
        Lasi penibili (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:16)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui hatru

        Si mie mi se pare, domnilor, ca nu are de ce sa mai arunce cate un comentariu la adresa puterii. Adica suntem condusi impecabil, chiar nu ai ce sa le reprosezi...
        Pana la urma nici eu si nici voi nu putem aprecia daca este sau nu un maestru, dar ceea ce spuneti este cu totul si cu totul hilar... Din cate stiu, el este un fiu de detinut politic, a fost si foarte cenzurat in acea perioada...
        Oricum, face spectacole, sala e plina, cu tot cu politica lui, reuseste ceva ce voi nu o sa reusiti nici la a cincea generatie...
      • 0 (0 voturi)    
        PS (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:22)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui hatru

        Baieti, daca stiti engleza, daca nu folositi google translate, citit aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Tudor_Gheorghe .
        Va extrag si eu un pasaj: "he was forced to take a 4 year break from music by communist authorities after a series of concerts in which he performed songs with politically charged content by renowned Romanian author Ion Luca Caragiale."
  • +3 (3 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:57)

    stevej [utilizator]

    Tataie e dus cu capul... Nu stiu de cand a ajuns nenea mare artist... Are niste melodii ciudate si ... Orikum e din alt film; de cand l- am vazut pe la antene cum o facea si pe expertul in politica, etc , si mai povestea cum era el prin nu stiu ce restaurant pe la chisinau si un ministru de al nostru nu a venit la masa lui sa i prezinte respectul, nici nu pot sa- l mai vad!
    • -2 (2 voturi)    
      r (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:12)

      unul [anonim] i-a raspuns lui stevej

      nu poti sa-l vezi, nu te uita. Rezerva-ti timpul pt. antene
      • +1 (1 vot)    
        sugestie (Joi, 29 septembrie 2011, 7:53)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui unul

        Daca mergi singur la concert sa cumperi doua bilete. O s-auzi mult mai bine, stereo.
    • 0 (0 voturi)    
      superficialitate (Luni, 24 octombrie 2011, 20:09)

      sal [anonim] i-a raspuns lui stevej

      Esti sigur ca e dus cu capul?dar daca ar fi invers?