Horia-Roman Patapievici, despre spiritualitate si consumerism: Dorintele mele sunt cardul meu

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:08 Life | Prin oraş

H.R. Patapievici
Foto: Rompres
"Crestinismului i-a fost interzis accesul in spatiul public in mai multe forme: in invatamant, in spatiul public ca dezbatere politica, in preambulul proiectului de constitutie europeana. Parca am innebunit! Suntem intr-o stare pe care psihiatrii o numesc "denial", sau "ura de sine". Ne detestam valorile care ne-au facut. Altfel spus: vrem sa murim!", a explicat Horia-Roman Patapievici marti, la Ateneul Roman, in cadrul evenimentului "Intrebari esentiale. Putem vorbi impreuna despre Dumnezeu?"

"In secolul XIX, Dumnezeu era ucis si mainile ucigasilor siroiau de sange. Tot in secolul XIX, cand Hristos reapare (a doua venire), marele inchizitor il primeste si urmeaza scena pe care a imaginat-o Dostoievski. Astazi, Iisus Hristos reapare intr-o piata publica, televiziunile afla, vin, imediat se fac interviuri, poze, apare in Vogue, Cosmopolitan, Time, transmit CNN-ul, Euronews, toate transmit ca a venit unul care-si zice Iisus Hristos. E invitat la un talk show. Poate se duce. Si se va vedea cum in timp ce vorbeste, ratingul scade. Pentru ca oamenii de care ati vorbit si care sunt "caldicei" nu-l mai gasesc, pur si simplu, "cool". Nu este cool!

 
"Crestinatatea a facut Europa. Crestinatatea a murit. Europa va crapa. Ce poate fi mai simplu?
 
 
Georges Bernanos
Omul de mall, omul cu iPhone, iPad si toata productia de gadgeturi care sunt senzationale, dar care par sa ne fi umplut sufletele in asa fel incat dorintele noastre, care inainte erau stimulate de iubire, nostalgie, suferinta, spre ceva care era deasupra, sunt stimulate acum de ceva care este in fata sau in jos, oricum - undeva unde se poate cumpara cu bani pe care-i ai pe un card. Si atunci, dorintele mele sunt cardul meu si posibilitatea de a multiplica indefinit gadgeturile care mi-au inlocuit dorintele care ma ridicau, cu dorintele care ma tin aici, in "caldicelul" pe care l-ati evocat.

Imi place sa citez o vorba a lui Georges Bernanos, care a scris dupa al doilea razboi mondial, o fraza teribila. A spus, excedat de ce vedea cu umanitatea in razboi si felul in care, dupa razboi, a inceput sa fie gestionata pacea, in aceeasi dezordine si prostie: "Crestinatatea a facut Europa. Crestinatatea a murit. Europa va crapa. Ce poate fi mai simplu?"

Crestinatatea (care a facut Europa) si soarta civilizatiei noastre (cu drepturile omului, cu democratia liberala) vor avea aceeasi soarta. De aceea, soarta crestinismului in epoca noastra ma ingrijoreaza la fel de mult ca si soarta civilizatiei noastre, a valorilor in care credem".

In spatiul public, crestinismul nu mai are acces

 
Crestinismului i-a fost interzis accesul in spatiul public. Detestam valorile care ne-au facut. Altfel spus: vrem sa murim!
 
 
H.-R. Patapievici
"In spatiul public, crestinismul nu mai are acces. A fost o discutie intre oamenii cei mai intelepti din punct de vedere juridic ai Europei noastre unite, care se gandeau cum sa faca o constitutie pentru Uniunea Europeana. Au hotarat ca orice referire la crestinism in preambulul proiectului de Constitutie al Uniunii Europene trebuie sa dispara. Au fost state care au cerut acest lucru - sa existe o referinta explicita la traditia crestina ca fondatoare pentru Europa. Dar opinia care a prevalat a fost ca acest lucru trebuie eliminat.

Crestinismului i-a fost interzis accesul in spatiul public in mai multe forme: in invatamant, in spatiul public ca dezbatere politica, in preambulul proiectului de constitutie europeana. Parca am innebunit! Suntem intr-o stare pe care psihiatrii o numesc "denial", sau "ura de sine". Ne detestam valorile care ne-au facut. Altfel spus: vrem sa murim!"


Citeste mai multe despre   






















10351 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    Vizibilitate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Religiile au timp sa recupereze si sa devina mai active pe internet.

    Totusi HRP exagereaza. Crestinismul are acces in spatiul public, dar nu mai poate avea vizibilitatea de acum citeva zeci de ani.
    • -4 (16 voturi)    
      E parerea lui (Joi, 13 octombrie 2011, 8:43)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      E punctul de vedere al lui HRP, impresia lui etc. Europa a fost conturata de crestini? ok. Asta insa nu inseamna ca acum sa acordam putere popilor mai mult decit merita. Si daca ne uitam la popii nostri, nu merita prea multe.
      • +5 (9 voturi)    
        da (Joi, 13 octombrie 2011, 22:45)

        Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Europa se sprijina pe trei piloni: religia crestina, filosofia greaca si dreptul roman.
        • -3 (9 voturi)    
          probabil 90% e prea putin pentru Romania (Vineri, 14 octombrie 2011, 10:52)

          Anticrist [anonim] i-a raspuns lui Dies-irae

          Invatam la istorie despre cruciade, inchizitie si despre toate ororile crestine.

          Desigur ca Patapievici vrea indoctrinare a copiilor, nu o istorie a religiilor. Si o vrea partinitoare si neortodoxa, in detrimetul studierii celorlalte religii.

          Cum poate Patapievici sa spuna ca nu e prezenta religia in spatiul public cand astazi nu mai avem loc sa trec prin spatiul public ca erau mii de oameni stransi pentru Sf. Paraschieva. Cand la TV se transmit slujbe si sunt emisiuni religioase, iar pe iPhone e Biblia electronica.
          • -1 (5 voturi)    
            Sabloane si prostie (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:30)

            George [anonim] i-a raspuns lui Anticrist

            Cand o sa intelegeti si voi o data cum e cu "ororile" crestinismului... Ai invatat extrem de putina istorie, daca numai cu asta ai ramas despre crestinism.

            Si mai vorbesti si de "nepartinitoare", cand tu si cei ca tine tot repeta aceleasi prostii si nu tin cont de alte lucruri mult mai importante.

            Nici eu nu mai am loc pe strada cand e cate un meci de fotbal sau concert rock, dar ce sa fac?
            • 0 (4 voturi)    
              La ce prostie te referi? (Vineri, 14 octombrie 2011, 21:49)

              Anticrist [anonim] i-a raspuns lui George

              Sa inteleg ca imi confirmi ideea ca religia e foarte prezenta in spatiul public si se preda si in scoli, deci Patapievici nu are dreptate

              O sa inteleg cum e cu "ororile" cand o sa-mi spui, deci te rog sa spui, nu stiu daca ai observat ca nu ai spus nimic.
          • -1 (1 vot)    
            nu înseamnă nimic (Vineri, 14 octombrie 2011, 22:21)

            Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui Anticrist

            Faptul ca la TV se transmit slujbe religioase in exces e pur marketing! Si in defavoarea credintei.
            Cred ca ar trebui sa ne intereseze ce s-a intamplat cu Gizăs pentru simplu fapt că, de exemplu, crucea de pe drapelul Elvetiei ii enervează aşa de tare pe imigranţii arabi de acolo încât au cerut să fie schimbat drapelul.
            • 0 (0 voturi)    
              Relax (Marţi, 18 octombrie 2011, 9:04)

              Anticrist [anonim] i-a raspuns lui Dies-irae

              E in defavoarea credintei? Inseamna ca sustii ca credinta trebuie sa fie ceva personal. Nu inteleg atunci de ce se plange lumea ca nu e in spatiul public.

              Ar trebui sa ne intereseze de Isus asa cum ar trebui sa ne intereseze de Zeus, Apollo, Hades. Iar crucea e un simbol din istoria noastra, precum si tridentul.
      • -1 (3 voturi)    
        E parerea ta (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:26)

        Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui Dan

        E punctul tau de vedere, impresia ta etc.

        El vorbeste de Dumnezeu, tu incepi cu popii.
        Iti doresc sa-ti vina mintea la cap intr-o zi si sa gandesti ce spui.
      • -2 (2 voturi)    
        confuzie (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 14:43)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Sa nu facem greseala de a confunda crestinismul si valorile lui cu institutia bisericii si angajatii ei.
  • +5 (7 voturi)    
    Trend (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:57)

    Cockwork Orange [anonim]

    Un pic inexact. "A fi" universal devine "a avea". Astai viata!!!
    • +2 (4 voturi)    
      fatalisme romanesti (Joi, 13 octombrie 2011, 8:32)

      yckx [anonim] i-a raspuns lui Cockwork Orange

      asta'i viata ...
      merge si asa...
      ce sa'i faci..

      a avea.. vanitatea vanitatilor.. desertaciunea desertaciunilor...
      cititi cartea eclesiastului..

      All Is Vanity

      1 The words of the Preacher, the son of David, king in Jerusalem.

      2 Vanity of vanities, says the Preacher,

      vanity of vanities! All is vanity.

      3 What does man gain by all the toil

      at which he toils under the sun?

      4 A generation goes, and a generation comes,

      but the earth remains forever.

      5 The sun rises, and the sun goes down,

      and hastens to the place where it rises.
      .......................
      1. Cuvintele Ecclesiastului, fiul lui David, rege în Ierusalim.
      2. Deşertăciunea deşertăciunilor, zice Ecclesiastul, deşertăciunea deşertăciunilor, toate sunt deşertăciuni!
      3. Ce folos are omul din toată truda lui cu care se trudeşte sub soare?
      4. Un neam trece şi altul vine, dar pământul rămâne totdeauna!
      5. Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi.

      ....................
      vreme trece, vreme vine, toate's vechi si noua toate...
      ..............................
      rumegarea este mama invataturii !
      rumegati, fratilor ! :-)
  • -1 (23 voturi)    
    taka a chill pill patapievich! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:01)

    cocosila [utilizator]

    lumea evolueaza, se schimba, si cu ea vechile mituri pe care fundam valorile in care credem se reformeaza sau se inlocuiesc cu altele noi...

    atacul asta de panica si dogmatismul asta retrograd mi se par mai degraba disonante cognitive, atunci cand vin de la un om atat de inteligent, subtil si coerent ca patapievici...
    • +8 (14 voturi)    
      abolirea mitului iubirii (Joi, 13 octombrie 2011, 9:46)

      sargo [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      si crezi ca s-au perimat valorile crestinsmului? ridicarea artificialului si a plasticului aduce valori morale superioare?
      ne dam seama acum, ca iubirea e cumva o mare pacaleala?
      suntem mai bogati, daca traim in absenta ei?
      la asta se refera HRP si nu la dogme sau popi. ideea e ca omenirea intr-o societate hipertehnologizata se rafineaza monstruos iar sentimentele si emotiile se manifesta cand apare iphone 5.
      • +7 (9 voturi)    
        cultura crestina (Joi, 13 octombrie 2011, 14:44)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui sargo

        mitul iubirii de care avem nevoie nu s-a perimat. Iubirea precede crestinismul si va exista si dupa ce crestinismul nu va mai fi o religie. Discursul iubirii crestine este si va ramane inradacinat in cultura europeana. Insa nu este singurul mod in care se poate comunica si simti iubirea. Crestinismul (si religia in general )nu este, de asemenea, singura alternativa la indobitocirea hi-tech. Indobitocirea dogmatica poate fi mult mai periculoasa!
        Progresul tehnologic nu este motivul principal datorita caruia prostia si lenea intelectuala sunt ubicue.
        • 0 (4 voturi)    
          esti sigur ca iubirea precede crestinismul ? (Vineri, 14 octombrie 2011, 9:08)

          dan [anonim] i-a raspuns lui cocosila

          Ia asculta care iubire:
          - Eu însă vă spun vouă: ........... iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.

          sau

          iubeşte pe aproapele tău ca pe tine însuţi

          Omul are de luptat mult ca să ajungă la această iubire. Gândeşte-te că aceste lucruri s-au spus acum 2000 când omul era mai înapoiat.
          Gândeşte-te şi la care sunt idealurile societăţii de acum.
          Gândeşte-te că cineva mai sus spunea că aceste cerinţe sunt un mit ....
          Gândeşte-te şi unde vom ajunge dacă nu ne fixăm aceste ţinte ci pervertim iubirea.
          Acum, într-adevăr iubim aşa cum se iubea şi înainte de Iisus dar ce iubim? Iubim IPhone, iubim banul, iubim sexul fără limite, iubim orice altceva mai mult decât omul. De multe f. multe ori decât să ajutăm un om preferăm să ne satisfacem vreo dorinţă trecătoare. Acesta-i idealul creştinismului. Asta vrea el pentru noi.
          Mulţi se blochează în faptul că în trecut sau în prezent reprezentanţi ai clerului nu s-au comportat conform învăţăturilor care le propagă. Dar ce importanţă are .... Ei sunt tot oameni, cu bune şi rele. Şi printre ei sunt oameni şi oameni. În toate timpurile au fost în rândul clerului adevărate modele de trăire creştină. Aceia de ce nu sunt văzuţi. Şi ei au fost oameni şi au dovedit că se poate trăi conform cerinţelor creştine. Şi acum găsim printre noi modele în viaţă de trăire creştină.
          Să ne gândim bine în ce credem pentru că suntem ceea ce credem ....
        • 0 (2 voturi)    
          Mitul inteligentei tale s-a perimat (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:34)

          Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui cocosila

          Ai o intelegere foarte limitata si gresita cu privire la crestinism. Crestinismul nu e nici un partid, nici vreun curent, nici o echipa de fotbal. "Iubirea precede crestinismul" e o prostie, nu te supara.

          E usor sa vorbesti pretios si sa nu spui nimic...

          Asteptam sa ne dezvalui alternativele tale minunate si de succes, sa vedem daca le putem critica.
  • +6 (10 voturi)    
    political corectness (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:42)

    Marian Teodor [anonim]

    Institutiile, firmele spatiul public sunt laice pt. a fi corect d.p.d.v. politic fata de cei de alta religie, atei si agnostici. Mi se pare corect desi altfel as fi avantajat, fiindca sunt roman crestin care crede in valorile crestine. Tocmai spiritul crestin face manifestarea sa -linistita, toleranta- sa se petreaca discret. Desi dogma religioasa si ritualurile se manifesta doar acasa sau biserici, H.R.Patapievici a vrut sa spuna altceva probabil, si anume ca nimic din ce vede in spatiul public pare sa nu mai fie in sens cu spiritul si valorile crestine... asta suna parca altfel, si atunci nu pot decat sa-i dau dreptate.
  • 0 (8 voturi)    
    care crestinism? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:50)

    Slevin7 [anonim]

    Daca vorbim de crestinismul la nivel sincretic (partea comuna a tutror confesiunilor crestine), la ideile si idealurile crestine, sunt de acord, rar le mai vezi puse pe "tapetul" televiziunilor, ziarelor, a mediei online (as zice, ca e unul din modelele gresite importate din occidentul european).
    Dar daca vorbim la afisarea evenimentelor confesiunii majoritare din Romania, sunt pline ecranele cu oameni ce se inchina, sau bat (dupa caz), la moastele a milioane de sfinti sau la tine de lemn ramas din crucea lui Hristos.
    Toata propaganda asta, cu cate o fatuca, la Iasi, in fata moastelor Sf Parascheva, care ii intreaba pe oameni de ce au venit acolo, si invariabil, 99 % din ei, vor raspunde pentru noroc.
    Halal crestinism si halal elita religioasa a acestei tari.
    • +2 (6 voturi)    
      "Denial" (Joi, 13 octombrie 2011, 10:34)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Slevin7

      Ce spui tu nu vine decat sa confirme spusele lui Patapievici. Daca vreun subiect pe teme religioase se strecoara in media nu este decat pentru a ridiculiza aceste credinte, iar acesta este simptomul cel mai vizibil al "urii de sine"." Ne detestam valorile care ne-au facut". Mai gaseste pe planeta o civilizatie cu astfel de boala.
      • -1 (1 vot)    
        Reglaj fin (Joi, 13 octombrie 2011, 16:19)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui AT

        Nu cred ca detestam valorile traditionale. Oferta mass-media este specializata, dar pe ansamblu e tot mai accelerata, mai extinsa, mai diversa. Religia nu lipseste. Oamenii aleg, iar poluarea informationala e doar un antrenament al mintii. Pericolele exista, victimele exista, dar fac parte din legea universala a progresului, care cere sacrificii, eforturi, pierderi si riscuri.

        Valorile traditionale se re-descopera si se perpetueaza mai rafinat. Tot raul e spre bine iar individul este mai putin important decit istoria civilizatiei. Paradoxal civilizatia si progresul ofera individului puteri uimitoare, de negindit in urma cu citeva decenii. Totul pare reglat fin, iar finalul nu exista, deoarece nici inceputul inceputurilor nu exista. Si totusi sintem aici.
      • -1 (3 voturi)    
        de ce? (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:26)

        wowboy [anonim] i-a raspuns lui AT

        tot ceea ce omul a fost in trecut l-a adus in locul in care e azi. Ar trebui sa ne acceptam toate mostenirile (vezi sclavie, sacrificiu uman etc) doar pe principiul ca (intr-un fel sau altul) au creat Europa de azi? E Europa de azi ceva maret si grozav ????

        Si daca nu sunt de acord(nimic mai mult) cu ce zice crestinul, sunt "in denial"?

        De ce sa respect orice fel de traditie? Traditie = conservatorism = opozitie la schimbare/evolutie. Prin definitie, orice traditie e o simpla dovada de refuz la evolutie si refuzul de a deschide ochii si a vedea ce e in jur.\

        Inainte sa faca Europa, crestinatatea a creat o armata de zombie genetici. Daca tot e sa o zicem. Pt ca religia(ca mai toate bolile genetice), se transmite de la parinti. NU DEGEABA toate religiile lumii racoleaza copii si incep de atunci sa le franga spiritul(cu ajutorul voluntar al preaevlaviosilor). Si orice institutie care manipuleaza/raneste copii e reprobabila pentru mine. Voua poate va place.
        • +3 (3 voturi)    
          raspuns (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:14)

          AT [anonim] i-a raspuns lui wowboy

          Cum poti sa spui ca sclavia si sacrificiul uman au creat Europa de azi? Tocmai negarea lor a creat Europa de azi. Eu sunt mandru de realizarile Europei de azi si ale celei din trecut.
          Una e sa nu fii de acord cu doctrina crestina, si alta e sa-ti renegi propria traditie.
          Se pare ca argumentele tale se bazeaza pe prezumtia evolutie=progres. Nu vad cum ajungi la concluzia asta dpdv naturalist. Eu, in schimb, pot sa admit ca exista un progres moral, de aceea nu-i judec pe stramosii mei de acum o mie de ani dupa standardele de azi.
          Daca religia e o gena culturala, cum iti place sa perorezi despre crestinatate, ce e rau in asta? Este un proces natural ca toate celelalte, care nu stie nici de rau nici de bine. E absurd sa spui ca o caracteristica univerala a omului este boala genetica. Este ca si cum toti oamenii la inceput ar fi fost negri, la un moment dat apare un om alb care le spune celorlalti: sunteti bolnavi, pentru ca sunteti albi.
          • 0 (4 voturi)    
            mai omule (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:24)

            wowboz [anonim] i-a raspuns lui AT

            exista gene bune(care ajuta la evolutia individului) si gene ... hai sa nu le zicem rele, hai sa le zicem nu la fel de bune. e o boala genetica deoarece fiecare individ cu odrasle impune propria religia asupra copilului. e terorism, e spalare pe creier si e intolerabil sa vezi otrava asta(crestinismul este o otrava in ambalaj marketat bine) fortata pe gatul fiecarei generatii noi, de asa natura incat sa nu scapam niciodata de acest handicap.

            te intrebi daca evolutie = progres? nu vreau sa iti jignesc inteligenta, dar mi se pare haios sa te intrebi daca sinonimele sunt echivalente semantic.

            vorbesti de progres moral: well, fata de acum 2000 de ani, da, societatea a progresat. NU inteleg cum cred crestinii ca ei au adus morala si bunatatea pe lumea asta, cand ei insisi au preluat setul de valori/morale de la altii mai din orient.

            ma bucur pt tine ca esti mandru de realizarile europei(imi arata un pic si cat de realist esti, tinand cont de punctul istoric de declin in care ne aflam). tu vezi realizari si progrese morale, eu vad fascism ascuns sub straie poleite cu aur (cine se minte ca vreo religie NU incearca sa isi impuna propriile idei si asupra ALTORA e orb).

            Prin urmare, face fiecare ce doreste, dar hai sa incercam sa nu fim "in your face" about it ... putin bun simt pt restul, stiu ca bunii crestini cred ca dzeu le-a lasat LOR planeta asta sa se simta bine ... dar mai suntem si altii pe aici care ne dorim un pic de respect si o viata linistita.

            numai bine
            • +1 (1 vot)    
              raspuns (Vineri, 14 octombrie 2011, 17:21)

              AT [anonim] i-a raspuns lui wowboz

              Orice parinti le transmit copiilor valorile in care cred. Tu crezi in materialism, copiii tai probabil vor fi materialisti. In acelasi fel, copiii unui crestin e normal sa fie crestini, cel putin pana la varsta la care pot sa faca singuri alegeri.
              Hai sa nu fim in your face about it. Citeste inca o data ce ai scris mai sus in lumina acestei afirmatii.
              • 0 (2 voturi)    
                lumineaza-ma (Vineri, 14 octombrie 2011, 17:39)

                wowboy [anonim] i-a raspuns lui AT

                de unde ai extras tu:

                a) ca sunt materialist
                b) ca am copii

                ???

                Chiar si sintagma folosita de tine, "copiii unui crestin" denota ceea ce gasesc urat la curentul crestin: iti baga in cap ideea posesiei asupra altor fiinte. Incepand cu (sa te citez) COPILUL TAU.

                Am auzit destui ca tine: e copilul meu , fac ce vreau cu el. Mostra de generozitate fata de copil. Mostra de spirit crestin. Mostra de ipocrizie.
                • +1 (1 vot)    
                  raspuns (Vineri, 14 octombrie 2011, 20:21)

                  AT [anonim] i-a raspuns lui wowboy

                  OK, nu esti materialist si nu esti crestin si esti roman (pot sa presupun ca esti roman, din moment ce scrii in romana?). Statistic vorbind esti intr-o minoritate infima. Oi fi musulman? Zamolxian, poate? Ateu nu poti fi, pentru ca ateismul implica materialism.
                  Din ceea ce spui tu deduc ca daca ai avea copii nu i-ai considera copiii tai. Sau cum sa spun, ca nici "a avea copii nu e bine"; a procrea e termenul. Dar si animalele, care procreeaza, stiu ca au o responsabilitate fata de ceea ce au procreat.
  • -2 (4 voturi)    
    Va recomand Bart D. Ehrman (Joi, 13 octombrie 2011, 0:15)

    Beta [anonim]

    Va recomand sa-l cititi pe Bart D. Ehrman, d-le Patapievici. Cu multa stima!
    • +2 (4 voturi)    
      Recomandari (Joi, 13 octombrie 2011, 2:06)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Beta

      Eu iti recomand sa-l citesti pe NT Wright.
  • -4 (6 voturi)    
    Invatatura crestina...MAI VIE CA NICIODATA. (Joi, 13 octombrie 2011, 0:26)

    jango cage [anonim]

    ...VOI FI MANTUIT ...daca gasesc pe cineva care sa plateasca pentru pacatele mele.... Asta-i invatatura subliminala a crucificarii mantuitorului !!! .....iar VALOAREA PRACTICA a acestei idei a fost atat de bine insusita, incat EUROPA "CRESTINA" a devenit RAIUL INFRACTORILOR..... Putem, desigur, sa fim mandri de inteligenta noastra superioara...care a reusit atat de bine sa teasa haine de binefacator in care se ascund suflete josnice...... Iar daca vreti sa cercetati realitatea acestui RAI AL INFRACTORILOR.....incepeti cu institutiile care impart dreptatea si demnitarii lor... si, intre timp, puteti sa va intoarceti la Kant si sa gasiti idei despre ce-ar fi putut sa fie " religia in limitele ratiunii pure "..... si aruncati macar o privire in "Comentarii la Societatea spectacolului"...oare toate aceste suferinte intelectuale exhibate pe banii altora...chiar nu intelegeti ?!?... ca scoase pe scena spectaculara ele produc nu slabirea...ci intarirea fenomenelor criticate ?..... Aici numai 2 situatii sunt posibile : ori nu intelegeti.....ori va prefaceti ca nu intelegeti !!! Tertium non datur........
  • +1 (5 voturi)    
    D-lui Patapievici (Joi, 13 octombrie 2011, 1:26)

    giccu [anonim]

    Ar fi interesanta o discutie in spatiul civilizat al lumii arabe, o alta in spatiul hiper-mirositor/molipsitor al lumii indiene... si sa nu uitam de Zeno/Siddharta/Tao/Shaolino si toata populatia chino-japano-thai pre-aristoteliana! Vorbim despre civilizatie vs. numere?! Crestinism vs. numere? Crestinism vs. istorie? Mit si magie in Renastere?!

    Cu umilitate (pre-crestineasca,)
    giccu
  • -4 (8 voturi)    
    Ba pardon, (Joi, 13 octombrie 2011, 7:23)

    ION [anonim]

    Cum poți vorbi despre absența creștinismului în spațiul public, când la câte un singur semn la patriarhului cohorte de pelerini străbat țara în lung și lat după binecuvântarea moaștelor? Sau când la orele de filosofie nu poți vorbi despre „moartea lui dumnezeu” fără ca elevii de a XII-a, care au deja 12 ani de educație religioasă, să nu-ți sară în mod simbolic la jugulară? Cu alte cuvinte, nu prea mai poți să aduci în discuție creștinismul în spațiul public, pentru că cel puțin la noi, este tabu punerea lui în discuție, adică nu poți risca s-o faci fără să rămâi nepedepsit de către opinia publică pentru care credința în Dumnezeu este în afara oricărei discuții!!!
  • -4 (8 voturi)    
    hai sa nu exageram.. (Joi, 13 octombrie 2011, 9:09)

    umoristu [anonim]

    cel putin in rrrrominica manelizat-balcanica BOR e extrem de bine infipta in educatia publica, spalind pe creier si indoctrinind zeci de mii de copii, BOR e ffff serios conectata cu toate structurile "de stat si de partid" inca dinainte de 1989, BOR se alapteaza cu jdemii de guritze flaminde si burtici de popi lenesi de la bugetul public national, BOR e fff prezenta in continua amestecare a noroiului electoral.
    Efectul...vezi de ex hoardele de babe oligofrenizate ce se string sa linga oase putrede de moaste zilele astea la sf parascheva..
    Iar cel mai tragic efect...teritoriul "rominia" ocupat de o populatie (nu popor) inapoiata , habotnica si fara nici o umbra de ratiune si cultura (nici macar crestina reala) ..se transforma incet dar sigur intr-o teocratie national-socialista ortodoxa, un sistem statal bazat pe partide-mafii, involuind spre o stare de ev mediu in plin secol XXI.
    • +3 (7 voturi)    
      fix asa spuneau si comunistii (Joi, 13 octombrie 2011, 9:20)

      Lidia [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      Mars inapoi la comunism!
      • +1 (3 voturi)    
        las ca in comunism.. (Vineri, 14 octombrie 2011, 9:09)

        umoristu [anonim] i-a raspuns lui Lidia

        popii barbosi ai BOR, fiind niste oameni morali, etici, curati spiritual nu numai ca "spuneau" totu l secu, da mai si semnau, dadeau raportul si faceau sluj in fata bolsevicilor. Ca sa isi salveze ei corporatia si sursa de venituri fara munca si sursa de putere asupra maselor, s-au facut frate cu dracu...
        asa ca nu ma face tu pe mine comunist, ca mai comunista e alaptarea cultelor de la bugetul national si infiltrarea popimii in scoli. La fel si lingerea de moase si inaugurarea de "realizari ale partidului" cu sobor de preoti.
        Daca bortodocsii sunteti asa de "de dreapta" de ce nu va autofinantati biserica, catedralele, salariile popilor si limuzinele megafericitilor? De ce nu plateste corect BOR impozite si taxe, ca orice alta firma sau ONG?De ce nu vrea sa faca fata lumii reale, asumindu-si statutul de asociatie privata, ceea ce de fapt este, si nu "organizatie de utilitate publica" cum se erijeaza? Ba mai are pretentia sa fie si "nationala", de parca am fi toti boristi sau cumva tine de cetatenie sa fii ortodocs...
        Stiu eu de ce...pierde prea mut ciolan politic, financiar si mediatic.
        Autofinantati-va caracatita crestinopata!
  • -2 (8 voturi)    
    lasa-ne,lasa-ne... (Joi, 13 octombrie 2011, 9:22)

    costica [anonim]

    D-le Patapievici, au fost interesante disertatiile astea la un moment dat, dar ajunge, e timpul sa puneti mana pe o carte de stiinta sau un documentar despre originile universului si sa ne lasati cu teoriile tribaliste.
    Lasati povestile de adormit babe pt popi, macar intelectualii sa se trezeasca la realitate!
    • +3 (5 voturi)    
      cine (Joi, 13 octombrie 2011, 9:35)

      Lidia [anonim] i-a raspuns lui costica

      crezi ca le mana pe aceste babe si, in general, pe toti cei care merg la biserica? Exista cineva cu bata la spatele lor? Nu crezi tu oare ca au libertatea sa vada si sa creada ceea ce altii nu pot sau nu vor? Cat s-au strofocat comunistii sa-l scoata pe Dumnezeu din mintea oamenilor? Si cum poti, cum crezi tu ca se poate, bre? Ia coasa in mana! Asa au facut si comunistii! De ce nu-i lasi sa creada in ce vor? Ce te doare, sau te roade ceva ca ei cred si tu nu? Te deranjeaza in vreun fel?
      • -4 (6 voturi)    
        ba sa creada in ce vor (Joi, 13 octombrie 2011, 9:51)

        umoristu [anonim] i-a raspuns lui Lidia

        dar pe banii si pe munca lor.
        Nu ma deranjeaza ca 300 000 de babe cred ca pamintul e plat si ca lumea are 7000 de ani..dar ma cam deranjeaza ca votul unui asemenea exemplar de homo habotnicus inapoiatus conteaza, si ma deranjeaza si mai tare ca un partid (aka asociatie mafiota si securista) stie sa apese butoanele popimii si a sutanelor iar aia stiu dirija eficient alea 300 000 de voturi. Evident,contra cost si fonduri din bugetul national, unde cotizez si eu..inca din greu.
        Ma mai deranjeaza si salarul de 8000 de lei a mega-hyper-exaltatului de patriarh, capul caracatitei bortodox-securite fiind platit tot de la bugetul statului, adica si din munca mea.
        Ma deranjeaza grav popii trimisi in scoli (si platiti din bugetul si asa anemic a educatiei) sa spele copii pe creier cu kestii gen spovedanii in public, discutii despre sex si inducerea sentimentelor de vinovatie...unor copii de 7-12 ani!!!
        Ma deranjeaza constructia CNM si a miilor de biserici DIN FONDURI SI PE TERENURI PUBLICE!!
        Sa creada ce vor...dar sa o faca in privat, si pe banii si munca lor.
      • -4 (6 voturi)    
        altii au citit mai mult, de aia nu mai pot.. (Joi, 13 octombrie 2011, 10:17)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Lidia

        Nu e nici o bata, e doar surperstitia din capul lor, generata de lipsa de educatie, inertie culturala, spalare de creier, toate cultivate inclusiv pe banii mei de popi, deputati, psudointelectuali si alte lipitori care atarna de buzunarul meu.
        In general fiecare e liber sa creada ce vrea, n-am nimic impotriva, dar si eu am dreptul sa critic ridicarea pe piedestal a acestei credinte, care chipurile ne-ar uni si ne-ar rezolva problemele. Nici cultura consumerista nu e buna, dar s-o inlocuiesti cu credinta defecta, doar pt ca s-a nimerit sa fie aici mai demult, mi se pare total gresit, mai ales din partea unui intelectual care se pretinde dl Patapievici.
        • +2 (8 voturi)    
          Dumnezeu e viu si asa va ramane (Joi, 13 octombrie 2011, 11:08)

          Lidia [anonim] i-a raspuns lui costica

          Orice am face. UItati-va la lumina din ochii celuilalt, nu la intunericul lor. Nu mi s-a parut ca cineva ar ridica pe piedestal o credinta. Va deranjeaza simplul fapt ca se discuta despre crestinism, despre ceva pe care unii oameni chiar il traiesc , adica o credinta vie, care e prezenta mereu langa noi, fie prin generatiile mai in varsta, fie prin crestinii de langa noi. Despre ce altceva sa discutam? Despre Budda sau Krishna? Ma tem ca n-o sa poata deschide nimeni gura si oricum va fi o discutie sterila. Si dumneata ai dreptul sa propui orice credinta doresti, dar trebuie sa fii destul de convingator ca lumea sa te urmeze. A promovat vreodata crestinismul altceva decat pacea si iubirea intre oameni? Atunci de ce sa ne temem? Dar nu veniti cu argumente despre inchizitie etc. Ma refer strict la invatatura crestina.
          • -1 (5 voturi)    
            strict invatatura crestina > (Joi, 13 octombrie 2011, 11:41)

            umoristu [anonim] i-a raspuns lui Lidia

            te obliga sa iei de bune si pe nemestecate si negindite vreo citeva sute de pagini (depinde de formatul in care e tiparita) si sa CREZI ca o carte compilata in urma unei sedinte (cons de la Niceea) e revelatie divina, nu scrierile unor oameni fff umani si reali din perioada 100-300 e.n.
            E numai un exemplu...
            Ca sa nu pomenesc de faptul ca strict invatatura crestina vrea totala supunere si obedienta din toate pdv din partea mea, acordind totodata dreptul unei intregi haite de barbosi imbracati caraghios sa isi dea "avizat" cu parerea despre ce am eu voie si nu pasami-te sa fac cu > tupul meu, viata mea, banii mei, sexul meu, casa mea, lecturile mele, distractiile mele, pasiunile mele, ideile mele...etc ....
            De parca fara popime si fara o hirtoaga plina de aberatii scrisa acu 2000 de ani nu pot trai:) Ba pot, si inca mult mai bine decit daca isi baga niste nechemati nasul in viata mea.
          • 0 (4 voturi)    
            scumpa mea (Joi, 13 octombrie 2011, 23:08)

            Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui Lidia

            Lidia, scumpa mea, felicitari pentru pledoarie. Mai ales ca tu stii ca teologia e grea, nu confunzi credinta cu ce inteleg unul şi altul prin credinta. Ca s+au scris mii de teorii stiintifice de care nu mai ştie nimeni. Cristos, cu sângele lui vărsat pe cruce, a rămas. Chiar dacă sub forma unei podoabe atârnate la gâtul unei cochete.
            P.S.
            Zenul şi budismul sunt şi mai grele! Stai liniştită: domnii de aici votează (dacă votează) tot felul de neisprăviţi, se dau viteji pe un forum şi a doua zi îşi văd de laşitatea lor civilă.
  • 0 (8 voturi)    
    distinctie (Joi, 13 octombrie 2011, 9:41)

    Andrei Leonte [anonim]

    Perceptia autorului de autodistrugere si negare a identitatii "noastre" vine din confuzia convenabila dintre comunitatea crestina si societatea romaneasca. Daca facem separatia si inlocuim adecvat pronumele "noi", "noastre" cu "ei", "romanii", "crestinii", intreaga linie de argumentatie devine absurda. Nu numai ca nu toti romanii sunt crestini, dar enorm de multi dintre romanii crestini au un sistem complex si eterogen de valori, foarte multe dintre ele adoptate din surse necrestine sau chiar, istoric, anticrestine. Aceasta stare de fapt e normala si benefica si e de admirat ca nu ne lasam optica personala si politica nationala sa fie deturnate de o singura doctrina religioasa.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e confuzie (Joi, 13 octombrie 2011, 10:41)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Andrei Leonte

      Pana in urma cu o suta de ani roman insemna fie ortodox, fie greco-catolic, cam aceeasi religie. "Denial again"!
      • -3 (3 voturi)    
        so what? (Joi, 13 octombrie 2011, 10:55)

        umoristu [anonim] i-a raspuns lui AT

        pina acu 5000 de ani, daca nu erai in stare sa prinzi mistretu cu mina goala si sa dobori rata cu o simpla piatra mureai de foame.
        pina acu 500 de ani daca erai om liber si cu o anumita origine sociala daca nu posedai macar bazele practice ale luptei cu arme albe viata ta valora cam cit irascibilitatea primului spadasin intilnit...si era o chestie legala (duelul).
        acu 50 de ani daca depuneai o cerere la primarie dadea bine sa scrii "stalin si poporul rus/libertate ne-au adus".
        Pina acu 1 an...bla bla
        Amice...lucrurile se schimba, get over it :)
      • +2 (2 voturi)    
        negati, negati, negati (Joi, 13 octombrie 2011, 11:08)

        Andrei Leonte [anonim] i-a raspuns lui AT

        Nu e nimic gresit in a respinge o identitate inactuala care nu te reprezinta. Pana una alta nu v-a pus nimeni nici pe Patapievici, nici pe dumneavoastra si nici pe patriarh stapani peste constiinta mea sau a oricarui alt om, asa ca o sa decid eu daca sunt crestin sau nu, multumesc.
        • +1 (3 voturi)    
          Problema (Joi, 13 octombrie 2011, 12:12)

          AT [anonim] i-a raspuns lui Andrei Leonte

          Problema nu este de a fi crestin sau nu. Problema este cum este tratat crestinismul in spatiul public occidental: "identitate inactuala care nu ne reprezinta".
        • 0 (0 voturi)    
          Liber (Joi, 13 octombrie 2011, 16:46)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Leonte

          Numai daca te-ai gindit ca sint stapinii tai, inseamna ca deja, putin, le-ai dat voie, si au inceput sa te stapineasca. Gindeste ca om liber si vei fi liber, chiar daca vei simula cu inteligenta supunerea. Oricum trebuie sa alegi supunerea fata de sistemul tau de valori.
  • -1 (9 voturi)    
    se abereaza rau Patapievici (Joi, 13 octombrie 2011, 10:12)

    Nelu [anonim]

    Ma dispera gandirea asta ca datorita crestinismului Europa a avansat. Nu exista o religie asa mult mai buna si celelalte asa de rele,incat sa determine avansul societatii. E doar ceva conjunctural la scara istoriei ca o soc e mai avansata si apoi e alta si tot asa.
    E ca si cum am spune ca babilonienii au fost cei mai avansati ca credeau in Marduk, Sau ca egiptenii au fost cei mai tari la vremea lor ca credeau un Amon-Ra si Isis. Sau Romanii au fost cea mai mare putere ca credeau in Jupiter. Adica au avut niste religii asa de bune ca i-au facut puternici.
    In niciun caz. A fost doar conjunctura. (Imp Roman a cazut la doar 163 de ani dupa ce dupa ce au devenit crestin oficial).
    Asa si cu Europa.
    E incredibil ce merita isi aroga crestinismul asta.
    Cine zice ca Europa a crescut datorita cresinismului sa zica atunci ca si Roma a cazut din cauza crestinismului (desi nu e adevarat, e doar ciclicitatea civilizatilor, asta e tot. E ca la bursa, sunt cicluri).
    Acum daca China va fi cea mai mare putere e ca e budista?? In niciun caz.

    Se abereaza rau Patapievici. Mi se pare mistic nejustificat.
  • 0 (10 voturi)    
    Afirmatii fara suport (Joi, 13 octombrie 2011, 10:22)

    florin [anonim]

    Afirmatia "Crestinismului i s-a interzis accesul in spatiul public" este cel putin fara suport. Nu stiu la ce s-a referit domnul Patapievici, dar sigur nu este valabila in Romania atata vreme cat religia este o materie din programa scolara.
    Am vazut manualul de religie de clasa I al baiatului meu si este de-a dreptul o prostie care te expediaza la nivelul de cunoastere al Antichitatii.
    Nu contest virtutile morale ale credintei si nici faptul ca stiinta nu are o explicatie definitiva asupra originii universului de ex., dar aici este vorba de-a invata copiii niste prostii pe care le vor crede toata viata.
    Din pacate domnul Patapievici se pare ca si-a ratat vocatia de om de stiinta si prefera sa continue traditia romaneasca a filosofiei de cafenea.
  • 0 (6 voturi)    
    Politeismul si Iluminismul (Joi, 13 octombrie 2011, 10:49)

    Semiramidul [utilizator]

    Europa a inceput prin a fi politeista.
    Iar conceptul de Europa a transgresat granitele creionate de culte si s-a nascut in plin Iluminism, Iluminism plin de agnostici si alte tipuri de vizionari.
    Modernitatea a nascut Europa, asa cum Europa a nascut Iluminismul si Iluminismul a nascut Modernitatea.
    Cam istoricista scrierea dl Patapievici.
  • -4 (6 voturi)    
    uite cine vorbeste (Joi, 13 octombrie 2011, 11:00)

    ana [anonim]

    HR Patapievici e un tip care a scris niste carti, dar nu e un adevarat intelectual, ci un fripturist , lingau al puterii care ia niste sume foarte mari de bani de la buget (in conditiile in care s-au taiat drastic salariile bugetarilor) in calitate de sef al Institutului Cultural Roman, institut ce ar trebui sa promoveze cultura romana in afara, dar care se mandreste cu expozitii pornografice. Degeaba are 2 creieri (vorba lui Moromete), daca n-are moralitate (mi-e greu sa cred ca o persoana cu niste principii morale sanatoase ar fi afiliata actualei conduceri). Discutiile astea despre spiritualiste si consumerism merg intr-o societate prospera, unde oamenii nu sunt preocupati de grija zilei de maine, asa ca tzine, domnule, astfel de prelegeri in gasca PDL, poate ca vor fura mai putin, si lasa-ne in pace, pe noi, ceilalti, care incercam sa supravietuim, si de multe ori facem alegeri de genul: luam mancare sau medicamente sa ne tratam
  • 0 (4 voturi)    
    Dormiti linistiti, Islamul ascute sabiile! (Joi, 13 octombrie 2011, 11:07)

    Florin [anonim]

    Din pacate atitudinea de "politically correctness" s-a dovedit a fi falimentara, au recunoscut-o deja mai toti liderii Europei de Vest. Deja este "politicaly incorrect"sa spunem "Craciun Fericit!"de teama sa nu ofensam pe cei care nu sunt crestini. Cu toate acestea islamicii isi mentin propria agenda de cucerire a Europei si civilzatiilor Vestice. Situatia actuala seamana destul de mult cu cea din Bizant inainte de a fi cucerit, suntem cu mult prea preocupati de chestiuni marginale csi nu putem observa esentialul. Asta e, istoria se repeta, civilizatia Vestica a intrat pe ultima suta...Insha'Allah
  • +2 (8 voturi)    
    Nu va mai raciti gura degeaba, dle Patapievici! (Joi, 13 octombrie 2011, 12:02)

    Umanist crestin [anonim]

    Crestinismul nu a fost inteles niciodata, pe deplin, pentru ca este invatatura divina si nu omeneasca. Mesajul sau e simplu: Creatorul nostru a vazut cat de tampiti sunt oamenii si cat de mult isi fac rau unii altora, si atunci si-a trimis Fiul sa medieze intre ei si sa-i impace. Soarta Sa a fost cea a oricarui "facator de pace": a fost ucis de rautatea umana, atotputernica pe pamant. Insa mesajul sau a dainuit si dainuie si acum. Vad pe aici tot felul de "liber-cugetatori" si de "materialisti", care ii dau inainte cu "stiinta si tehnica", de parca ar fi scolarii lui Mironov. Mai, copilasi galbeni de grasi, stiinta se ocupa cu lucrurile din afara (insecte, astre si alte alea), iar crestinismul cu cele dinauntru (suflet, iubire, credinta). Pricepurati? Nu mai amestecati merele cu perele, ca nu iese compot!
    • -1 (1 vot)    
      Sufletul se leaga de ce-l multumeste! (Joi, 13 octombrie 2011, 18:28)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Umanist crestin

      Cum bine zice HRP in titlu. Asa-i cand scopul tau in viata e multumirea propriului suflet.

      Avem noroc ca sunt si oameni care nu se multumesc cu asa de putin si vor cu ardoare sa multumeasca cat mai multe suflete.
  • +4 (6 voturi)    
    of (Joi, 13 octombrie 2011, 12:36)

    gaga [anonim]

    mie nu mi-e antipatic patapievici, iar ceea ce a facut la icr mi se pare chiar o performanta uluitoare. icr e astazi una din putinele institutii dinamice si onorabile ale statului roman. dar obsesia asta a lui cum ca daca dispare credinta in imaculata conceptie, dispare europa, e intr-adevar caraghioasa.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa analizam la rece cele spuse (Joi, 13 octombrie 2011, 13:04)

    Bogdan Stanoiu [anonim]

    Oare ce înțelege HRP prin “interdicție” și prin “a fi interzis” ? Faptul că un anume curent nu este menționat în preambulul unei constituții înseamnă că este interzis ? Lol
    Așa nici social democrația, nici liberalismul, nici iluminismul și ...nici renașterea nu sunt menționate în acel preambul de constituție. Asta înseamnă că sunt interzise? Lol.
    Este o specialitate a cre(ș)tinopaților să folosească aiurea cuvintele și să recurgă în mod excesiv la metafore și la sensul figurat.
    În ceea ce privește dezbaterea, credincioșii sunt primii care recurg la subterfugii pentru a se feri de dezbateri “la liber” și raționale vis-a-vis de convingerile lor. Nu există o interdicție de jure dar există o (quasi)interdicție de facto privind discutarea fenomenului religios la liber cu opinii pro și contra și această interdicție este , dimpotrivă , rezultatul excesului de dogmatism. Creștinismul se bucură de favoruri în învățământ și nicdecum nu este interzis. În loc ca fenomenul religios să fie abordat în învățământ la liber cu opinii pro și contra, creștinismul este prezntat multor elevi ca un adevăr absolut. La domnul HRP albu este negru și negrul este alb.
  • -1 (3 voturi)    
    o singura litera-i desparte pe CRESTIN si CRETIN.. (Joi, 13 octombrie 2011, 22:21)

    jango cage [anonim]

    ...coincidenta bizara........
  • +1 (5 voturi)    
    baietasul asta, patapievici, e dus rau (Vineri, 14 octombrie 2011, 0:23)

    visio [anonim]

    initial am crezut ca este in cautare de publicitate; vine omul cu ceva fraze si citate de la lume adunate, are un aer de tanar imberb si gata reteta succesului; sa vorbesti despre crestinism ca despre un bine general este o instigare la genocid; ups, am uitat cate razboaie s-au "intamplat" avand motive crestine; cati au fost arsi pe rug pentru a fi purificati de indivizi care traiau regeste in manastiri sau catedrale ascunsi de ochii lumii, aceeasi indivizi care au inventat nimic pentru specia umana; singura grija a crestinitatii a fost opresiunea prostituatelor, a oamenilor de stiinta si a celor opozabili; cu asta s-a ocupat acest crestinism, cu asa ceva se ocupa islamismul; iar tupeul maxim al acestui crestinism este insasi modalitatea de propagare; oricum, in toate cele exista o motivatie si un interes material; adevarul despre ceea ce numim crestinism nu poate fi spus; de ce? din doua motive:
    1. oamenii au fost conceputi in minciuna, au trait in minciuna si mor in minciuna; iar genele sufera update-uri periodice si sunt transferabile;
    2. pentru ca o mare natiune ar fi stigmatizata inutil.

    so, patapievici promoveaza non-valori si citeaza si clasici? fie vorba intre noi, trebuie sa ne alegem obiectiv clasicii astia pentru ca nu am vrea ca model un alcoolist notoriu tot asa cum nu am vrea sa fim spovediti de un "extrovertit" care vrea sa ne "introverteasca"
  • +2 (6 voturi)    
    Bullshit (Vineri, 14 octombrie 2011, 10:03)

    paganu [anonim]

    Bullshit grav de tot, venind din partea unuia traitor intr-o tara in care religia e cvasi-obligatorie in scoli, biserica isi permite sa-si bage nasul in organizarea Guvernului (a se vedea scoaterea secretariatului cultelor de sub aripa "alogenului" Hunor), de la stat merg puhoaie de bani catre BOR, popii au dosarele secretizate si cate si mai cate.
    • 0 (2 voturi)    
      E plin de evlaviosi in scoli (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:43)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui paganu

      Ai dreptate, cand ma uit prin scoli e plin de crestini evlaviosi...
  • +1 (5 voturi)    
    mirare (Vineri, 14 octombrie 2011, 11:26)

    viorel dobrescu [anonim]

    dle, nu credeam ca Patapievici sa devina un fundamentalist...dar incurcate sunt caile Domnului...directorul nostru de la ICR a rostit "adevaruri" profunde cu privire la "interdictia crestinismului" intr o tara in care: apa curenta din casele oamenilor e o problema uriasa, mancarea ia 70% din salariu, birocratia, taxele te sufoca, ruina economica bate la usa (noroc ca a fost o recolta buna in agricultura) in tara asta se fac catedrale cu nemiluita care costa sute si chiar mii de milioane de euro...de exemplu numai in judetul Bacau se construiesc de 20 de ani doua catedrale care au mancat fonduri cu nemiluita din banii saracului roman...
    si in aceste conditii "Crestinismului i-a fost interzis accesul in spatiul public"!! trebuie sa fii lovit de autism si de demagogie crunta ca sa vii sa spui la publicul de la Ateneu asa ceva
  • +1 (3 voturi)    
    adica, (Vineri, 14 octombrie 2011, 11:46)

    hash [anonim]

    tehnologia iti aduce progres, un trai mai bun, iti largeste orizontul, te maturizeaza, iti arata realitatea, si tu vii pe urma si o scuipi, pentru ca ti-a rapit copilaria idilica in care iti imaginai lumea asa cum nu e ea.

    Facerea de bine e ..

    Hm.
    • -1 (3 voturi)    
      da :)) (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:45)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui hash

      tehnologia iti serveste frumos impachetat orice rahat si tu il iei de bun ca doar e tehnologie si aia e intotdeauna buna :))
      un trai mai bun ? Nu serios ? De ce batranii traiesc 80 - 90 de ani iar tu abia treci de 40-50 si hopa si cancerul ? Nu tehnologia ?
      Fi atent cu tehnologia ta, ca traiul mai bun nu duce neaparat la largirea orizontului si altele.
      De mult am auzit o mica povata: cum se fierbe o broasca. Nu o pui direct in apa fiarta ca sare. Pui broasca in apa calduta si o incalzesti incet.
      Daca iti spune cineva ca mai putin confort si o burta cu mai ghiftuita te face mai opac, mai putin perceptiv la lucruriile din jur si nu neaparat si la cei din jur iti spui ca ce iti pasa de ei nu ? Ca doar e vorba de confortul tau ..

      Si daca e sa o spunem despre ceea ce TU cunosti despre cretinims: ia ca si model pe cei ce au trecut prin puscariile comuniste si pe care DUMNEZEI i-a scos ca mai departe sa ne lumineze. Uita-te la acei oameni si acolo vei vedea ce nu poti vedea in tehnologie sau progres sau realitatea ta.
      Sau citeste despre super progresul tau:
      http://savatie.wordpress.com/2011/09/02/mai-destepti-sau-mai-prosti/
      • +1 (3 voturi)    
        mda. (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:01)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Doru

        rapoartele despre mortalitatea infantila de secol XVIII in Anglia ti-au adus azi tie statistica - instrument de lucru pentru toate stiintele, de la fizica la sociologie.

        ca sa spui tu ce-ti trece prin cap pe forumul asta se foloseste ceea ce muti inaintasi ilustri de care tu habar nu ai au gandit inaintea ta - Laplace, Fourier, Fermat, Gauss, Pascal, Marconi, Galois, Erathostenes, pana la babilonieni.

        Ca sa scrii pe forumul asta se foloseste tehnologie pe care tu o iei de buna. Daca ai fi fost parasutat din sec XV direct in sec XXI te-ai fi inchinat la zeul calculator.

        Nu insulta stiinta, este singura certitudine pe care il avem. Restul sunt iluzii.

        Si nu mai veni cu platitudini. Gandeste ceva original, nu mai asambla clisee auzite pe ici pe colo. (citeste cartea lui Radu Paraschivescu, Dintre sute de clisee, daca nu o stii, ca sa intelegi la ce ma refer)

        Cei care au trecut prin puscariile comuniste au avut de suferit - li s-a schimbat psihicul. Mintea umana isi construieste mecanisme de aparare.

        Cat despre HRP, ma mir ca un absolvent de fizica ajunge sa gandeasca asa. In definitiv, imbatrinim cu totii. Cu cat se apropie moartea, spaima e mai mare si ne refugiem in ce gasim la indemana. Omului ii e greu sa se impace cu efemeritatea existentei sale.

        Credeam ca HRP are curajul sa propuna o paradigma noua - dar nu. el se refugiaza in dezamagire.

        Ce sa zic, o fi avand si Neagu Djuvara dreptatea lui, insa refuz sa judec prin tiparele istorice. Saltul tehnologic actual este fara precedent in istoria omenirii.
        • -1 (1 vot)    
          Hopa si sabloanele... opuse (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:50)

          George [anonim] i-a raspuns lui hash

          Aceleasi sabloane prostesti: religia, oamenii care "nu gandesc", versus stiinta oamenii care "gandesc".

          Daca zici ceva bun de religie, esti bagat automat in prima categorie si nu poti sa faci parte din a 2a. Cam asta e logica ta. Ori religie, ori stiinta.

          Asta arata ca ai o intelegere gresita asupra a ce inseamna si prima, si a 2a.

          Poate te mai informezi, desi nu cred ca asta e problema...

          "Saltul tehnologic actual este fara precedent in istoria omenirii. "

          Si... la ce ii foloseste?
          • 0 (0 voturi)    
            la continuitate. (Luni, 17 octombrie 2011, 17:48)

            hash [anonim] i-a raspuns lui George

            la expansiune.

            la ce ii foloseste... dar galaxia andromeda la ce foloseste?

            dar praful stelar, hidrogenul, la ce folosesc?

            nu poti sa dai raspunsul la acesta intrebare, pentru ca este prost pusa. lumea, universul, nu are un scop. daca ar avea, as putea sa te intreb - acel scop gasit, ce scop are la randul lui? si uite asa ajungem la 'no-no dear, there are turtles all way down'.

            eu mai citesc, citesc incontinuu si tot nu mi-e de ajuns. pana acum am schimbat cateva paradigme si crede-ma ca nu ma multumeste niciuna.
  • +1 (1 vot)    
    Am si eu o nedumerire..... (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:47)

    Nu-mi place sa citesc [anonim]

    eu asta mai neciti.......parca si vechii greci vorbeau de o Europa, asadar care e faza cu Europa crestina? si de cand un filosof propaga cu atata inversunare idei religioase, care invariabil ii fac pe filosofi sa moara........da tovarase Patapievici, cred ca am innebunit cu totii! Doar ca eu nu vreau sa mor! penibili mai ajung si intelectualii astia filosofi!
  • -1 (1 vot)    
    pata (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:57)

    bobo [anonim]

    E mare dom'le Patapevici, ce sa mai...
  • +2 (2 voturi)    
    replica la "spiritualitate si consumerism"' (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 12:16)

    r.neumann [anonim]

    dle h r patapievici,plecati de la premize false cand afirmati ca europa are la baza crestinismul;civilizatia si cultura greco-romana antica stau la temeliile europei;asa zisa spiritualitate si dragoste din crestinism(ca si din celelalte 2 religii monoteiste)sunt un mit;din cele 7 miliarde de locuitori ai pamantului mai mult de jumatate sunt "pagani";dar cultura,civilizatia,etica din japonia,de exemplu,nu sunt mai prejos decat cele din romania crestina;drepturile omului despre care vorbiti sunt o creatie a greciei antice,nu a crestinismului!inchizitia,indreptata initial asupra ereticilor,noaptea sf. bartolomeu,arderile pe rug ale lui giordano bruno,calvin,procesul lui galileo apartin crestinismului.!de altfel in evanghelia lui luca 19/27 i se atribue lui isus urmatoarele:"cei care nu m-au vrut aduceti-i in fata mea si omorati-i'.omenirea poate trai(chiar mai bine)fara biblie coran sau talmud dar nu poate trai,de exemplu,fara,medicamente,telefon,internet etc.etc.care sunt o creatie a "consumerismului" nu a "spiritualitatii"religiilor.
    dr.r.neumann
    • 0 (0 voturi)    
      replica la replica (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 20:15)

      ion [anonim] i-a raspuns lui r.neumann

      "omenirea poate trai(chiar mai bine)fara biblie coran sau talmud dar nu poate trai,de exemplu,fara,medicamente,telefon,internet etc."

      Da, dar omenirea asta o sa ajunga pana la urma o burta uriasa fara spiritualitate. Mult noroc. O sa aveti nevoie daca in burta uriasa asta va doriti sa traiti.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 16 octombrie 2011, 3:38)

    liviul [anonim]

    multi de pe aici nu au inteles la ce se refera Papapievici.... "Politically correct" este corect sau incorect in cazul lui Dumnezeu ?

    Libertatea religioasa este un lucru foarte bun ! Dar a ajunge pana acolo incat sa iti negi propria identitate crestina pentru un "politically correct" este absurd, de o absurditate de care numai o minte in stare sa lucreze cu lucruri fine, gen sofism, e in stare. Mai pe scurt, e o pacaleala !

    Libertatea religioasa este un drept pentru individ, dar pastrarea identitatii noastre religioase trebuie sa fie o indatorire pentru stat pentru ca pur si simplu asta suntem, crestini, in majoritate covarsitoare, ne defineste. Ne sprijinim cultura, limba, istoria, ne pazim granitele dar il scoatem pe Dumnezeu din societate pentru un "politically correct". Nu ar trebui sa ne fie un semn de intrebare la ce poate duce un distorsionat "politically correct": amplitudinea violentele recente de la Londra, nu ar fi fost asa de mare daca s-ar fi renuntat la dreptul individului (politically correct) in favoarea drepturilor indivizilor, adica a londonezilor. Cred ca ne paste un pericol, si anume o dictatura a Drepturilor Individului.
  • 0 (0 voturi)    
    lalalalala (Duminică, 16 octombrie 2011, 23:58)

    AAC [anonim]

    E clar ca e vorba de o dicotomie intre societatea consumista in care traim si religia, mai bine zis crestinismul. Si va dau dreptate, desigur, sunt atatea studii din literatura de specialitate care demonstreaza existenta unui curent profund consumist care ne reduce la niste amatori de senzationalism. Insa, ma gandesc eu, un Iisus renascut nu ar constitui un subiect la fel de fierbinte ca si orice alt gadget. Eu zic ca da; mai degraba, ne-am referi la noile valentele pe care le capata religia si mai ales credinta pentru oricine dintre noi. Cred ca putem transforma orice subiect religios, in general intr-un pur senzationalism.

    Cat despre Constitutia Europeana, ma gandesc ca ar fi chiar lipsit de respect (asa cum se considera in Franta, o tara laica) sa amintim de religie etc. verzi ipocrizia americana si toate discursurile politice scaldate in cuvinte marete si enervant de pioase la adresa Divinitatii.
  • 0 (2 voturi)    
    deno (Luni, 17 octombrie 2011, 12:25)

    deno [anonim]

    Afirmatiile lui Patapievici mi se par cel putin puerile. Dupa el, daca copii nu invata la scoala religie, nu ar fi in stare sa inteleaga arta sau cultura crestina.

    Sunt sigur ca nimeni nu invata la scoala religia greciei sau egiptului antic, dar cu siguranta toti care au o cultura generala ar fi in stare sa recunoasca o zeitate greaca sau egipteana. Din pacate in ultima vreme religia crestina ocupa tot mai mult loc in viata de zi cu zi si ingusteaza viziunea oamenilor.

    Renasterea a avut loc o data cu diminuarea rolului bisericii din arta sau stiinta. In ultimele decade religia a inceput o noua ofensiva utilizand mass-media si ocupa tot mai mult loc. Religia(aici e vorba de toate religiile) trebuie sa retraga din viata publica pentru ca umanitatea sa prospere.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu nu a murit! (Luni, 17 octombrie 2011, 18:33)

    nelu [anonim]

    Patapievici are dreptate "am nebunit". Cand il scoatem pe Dumnezeu din "calcul" si credem ca putem sa fim independenti si ne putem descurca singuri, concluzia este clara "am nebunit". A "fentat" cineva moartea?...Nu?! ...atunci ar fi bine sa aflam adevarul despre ce se ascunde dincolo de ea!!! Daca nu o facem aceasta este "curata" nebunie
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 18 octombrie 2011, 1:03)

    bozo [anonim]

    e super sa faci filosofia spiritului din pozitia de beneficiar al bunurilor materiale si desarte din viata asta dominata de consumism.

    Inteleg sa-mi spuna asta un sihastru sau un Cioran. Dar cand unul care a facut pactul cu materialul imi predica puritate spirituala dati-mi voie sa am un mic sentiment de greata. Satulul explica flamandului ca mananca oricum prea mult si e bine sa reduca si mai mult tainul zilnic si asa sarac in favoarea aerului curat si a plimbarilor lungi prin padure. Ma lasi?
  • 0 (0 voturi)    
    Balbaitul (Marţi, 18 octombrie 2011, 11:46)

    alecu [anonim]

    Cred ca lui patapievici ii scrie cineva articolele pentru ca in spiritul fatarniciei de care da dovada se pare ca aschimbat scribul ..si nu isi mai aminteste ..expozitiile pe care sub protectia lui am fost perceputi ca un popor de dezaxati mintal asexuati si fara religie .
    Ce dracu face acest Patapievici ..ma refer la 'succesuri' ca sa merite sa vorbeasac de asemenea subiecte :Ce anume il recomada ?
    Mana lui dreapta face orori si orgii sexuale pe web cu cocaina . El are un fetis :cacat. tot ce are acest individ este un dictionar de neologisme si unul de sinonime pe care le consulta inainte de a vorbi ..Apoi salarii mari bani de pomana , nevasta la Banca anationala ..Cine e acest limbric sa vorbeasc a de teme ca astea ?Doar prezenta lui demonetizeaza dialogul..
  • 0 (0 voturi)    
    hrp (Miercuri, 19 octombrie 2011, 2:38)

    errine [utilizator]

    a imbatranit si horica, se apropie moartea si frica faptului ca nu are cui sa transmita mai departe esenta vietii sale. stai linistit, horica, pentru noi ca specie esti perfect dispensabil. ca si inteligenta si experienta ta. acest lucru nu e nici bun si nici rau, e doar natural. si-ti mai vand un pont: faptul ca oamenii si-ar dori foarte tare sa existe dumnezeu sau viata dupa moarte nu face, din pacate, ca aceste lucruri sa existe.
  • 0 (0 voturi)    
    un ultim poate si tarziu comentariu (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:50)

    nu importa [anonim]

    pe mine nu ma intereseaza prea mult spatiul public. nu traiesc in el decat intamplator si prea putin. eu traiesc in spatiul pe care mi l-am ales. adica, in si prin valorile pe care mi le-am ales, indiferent de ce ar zice lumea ca ele ar fi bune sau nu.
    o singura adaugire care e, mai ales, rezultatul citirii comentariilor anterioare: dc doriti sa va largiti putin perspectiva asupra discutiei religie - spatiul in care traim, lumea noastra, vedeti o discutie libera despre crestinism in cartea "Ortodoxia pt postmodernisti", Savatie Bastovoi. fara exagerarile habotnice ale unor crestini ortodocsi care inca nu prea stiu in ce cred si ca raspuns sincer la niste nelamuriri ale unei lumi "postmoderniste" in care traim.