VIDEO Un copil ignora cu calm o leoaica disperata sa il manance, la un zoo

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2012, 11:12 Life | Prin oraş

Leoaica incearca in zadar sa manance copilul
Foto: Captura YouTube
Un baietel aflat in vizita impreuna cu parintii la o gradina zoologica ignora cu calm o leoaica disperata sa ajunga la el si sa il manance, din spatele unui geam despartitor, arata imagini postate pe internet, potrivit BBC.

Jack, imbracat cu un hanorac cu dungi "zebra", a atras atentia leoaicei Kya la gradina zoologica din Portland, Oregon. In ciuda comportamentului agitat al animalului, care incearca din rasputeri sa il transforme in hrana, Jack nu are nicio reactie care sa indice frica.



Un caz asemanator a fost prezentat de BBC si in iunie anul trecut, cand, la o gradina zoologica din Colorado Springs, un copil de un an este filmat cum se distreaza cu o leoaica aflata in spatele unui geam ce isi manifesta dorinta sa il manance.




















10725 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Nu e curaj (Vineri, 4 mai 2012, 11:45)

    ddd [anonim]

    E nestiinta, copilul nu realizeaza pericolul. Acelasi comportament este si la puii de maimuta de exemplu.. Sub genericul "sac-sac, copilul meu e curajos, mai curajos ca ai vostri", inca o pereche de vestici incearca disperati sa scoata bani din media cu stiri de o zi.
    Mai sunt mii de astfel de clipuri pe youtube, cu rechini, serpi, paienjeni etc.
    • +4 (4 voturi)    
      vestici disperaţi (Vineri, 4 mai 2012, 20:03)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ddd

      În caz că ţi-a scăpat, clipul a fost postat pe YouTube, nicidecum "remis agenţiilor de presă internaţionale". Dacă ai alte informaţii, anunţă-ni-le şi nouă, altfel trimite-ţi un CV la Realitatea TV.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce face un titlu... (Vineri, 4 mai 2012, 11:47)

    nano2k [utilizator]

    Un titlu pentru o ne-stire...
  • +8 (10 voturi)    
    nestiinta-i fericire (Vineri, 4 mai 2012, 12:02)

    ciupacabra [utilizator]

    La fel si in cazul acesta, copilul la acea varsta nu realizeaza diferenta dintre viata si moarte, vanator si vanat. E interesant sa vezi cat de inocenti si naivi ne nastem ca apoi viata sa ne modeleze intr-un mod in care sa fim adaptati lumii in care traim.
  • +6 (10 voturi)    
    pai (Vineri, 4 mai 2012, 12:07)

    dragos [anonim]

    copilul are impresia probabil ca se uita la TV la o mare plasma.
  • -2 (6 voturi)    
    Drobul de sare (Vineri, 4 mai 2012, 12:22)

    tudor74 [utilizator]

    Mi se pare crud pt leoaica, copilul ala e in siguranta in spatele unui geam de cativa centrimetrii grosime.


    Dar ce ne mai place sa ii facem pe altii parinti inconstienti cand parintii romanii tin sticle cu otrava in frigider!
  • +4 (10 voturi)    
    Nu incearca sa-l manince! (Vineri, 4 mai 2012, 12:43)

    D [anonim]

    Animalele salbatice nu ataca si nu maninca puii si animalele tinere decit daca sunt extrem de flaminde.
    Cred ca aceasta manifestare a leoaicei denota doar instinct matern. Poate ii era dor de puii sai.
  • +1 (3 voturi)    
    la fel fac si puii de elefanti, care ataca lei (Vineri, 4 mai 2012, 12:52)

    bancher [anonim]

    in savana. Numai ca in 5 min sfarsesc prin a fi mancati copios de lei.
    La fel se intampla si cu copilul, daca nu era geamul despartitor.
  • +3 (7 voturi)    
    Copii simt absenta pericolului (Vineri, 4 mai 2012, 13:05)

    D [anonim]

    Un vecin avea un ciine mare si fioros, de care si el se cam temea. Intr-o zi, o fetita de doi ani a intrat in curte si s-a dus direct la ciine. I-a bagat minutele in gura, l-a tras de blana, l-a tavalit pe jos. Noua ni se taiasera picioarele si nimeni, nici stapinul ciinelui, nu a avut curaj sa se duca dupa ea. Curios este ca din acel moment si ciinele s-a imblinzit. Chiar si eu care am fobie de ciini am ajuns sa ma pot apropia de el.
    • +3 (5 voturi)    
      ee (Vineri, 4 mai 2012, 13:15)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui D

      Mda, si daca nu se intampla asa, ajungea o stire de 30 secunde pe la proteveuri. Alt copil ucis de caini. Si cam atat. A avut noroc, poate cand o sa fie mare castiga si la loterie.
  • +4 (4 voturi)    
    @stire (Vineri, 4 mai 2012, 13:52)

    bogdan192 [anonim]

    Aia care au scris chestia asta in mod evident nu au avut pisici in casa. Leoaica nu vrea sa-l manance, vrea sa se joace cu el.
  • +8 (10 voturi)    
    Leoaica avea chef de joaca cu copilul (Vineri, 4 mai 2012, 14:54)

    Bogdan [anonim]

    Acesta nu e comportament agresiv la leu ci dupa cum zicea cineva mai sus este comportament de joaca. Leoaica percepe copilul mic si neajutorat iar probabil instinctul matern o face sa ajunga la el cu disperare. Altfel de ce nu ar sari si la ceilalti oameni sa-i manance ? Ba mai mult leoaica vede si geamul si e constienta de prezenta lui de aceea vrea sa il sparga ca sa ajunga la copil. Animalele nu sunt chiar asa de proaste pe cat se crede. Percep lumea instinctual si instinctul guverneaza la ele. Iar de obicei leii sunt bine hraniti in Zoo si nu au nevoie sa se dea la oameni sa-i manance decat daca is agresati. Leoaica se plictisea.
  • 0 (2 voturi)    
    Mi-e mila de leoiaca! (Vineri, 4 mai 2012, 20:58)

    Ela [anonim]

    Leoaica imi inspira mila......indiferent daca il vede pe copil ca pe o prada sau nu, acest lucru nu conteaza fiindca e animal de prada doar....ci faptul ca e tinuta departe de mediul ei natural e tragic! Am vazut animale foarte nefericite la gradinile zoologice si asta pentru ce? ca noi, niste animale un pic mai evoluate sa ne holbam la ele si sa le facem poze! E multa cruzime in noi!