VIDEO Roger Waters aduce The Wall in fata Casei Poporului

de B.B.     HotNews.ro
Vineri, 9 noiembrie 2012, 13:34 Life | Prin oraş

The Wall
Foto: www.roger-waters.com
Super-productia "The Wall" este prima interpretare integrală din ultimii 20 de ani a celui de-al unsprezecelea album al trupei Pink Floyd și este realizata de Roger Waters, membru fondator al legendarei trupe. Primul turneu a inceput in septembrie 2010 si a cuprins 192 de concerte la care au asistat pentru 3,3 milioane de spectatori. Cel de-al doilea turneu va fi unul exclusiv european și va avea loc în perioada iulie - septembrie 2013, concertul de la Bucuresti fiind programat pe 28 august, in Piata Constitutiei. 

Considerat o adevarata capodopera, show-ul The Wall este combinatia perfecta de muzica live, proiectii impresionante, efecte vizuale uimitoare si decoruri grandioase, toate reunite intr-o constructie colosala, conceputa sub forma celebrului zid. Spectacolul reia povestea lui Pink, personajul principal al albumului, intreaga punere in scena bucurandu-se astazi de avantajele tehnologiei, oferindu-le fanilor nu doar un simplu concert, ci o productie multi-dimensionala fabuloasa despre care intreaga presa internationala vorbeste la superlativ.

Roger Waters - spectacol The Wall in Vancouver (Canada)
Foto: Agerpres/AP
De-a lungul timpului, productia originala a celebrului album The Wall a fost pusa in scena integral doar de 29 de ori in cadrul turneulului de promovare sustinut de Pink Floyd in 1980, si inca o data, in Germania, ca forma de sarbatorire a caderii zidului din Berlin, in fata a peste 200.000 de oameni. Cu toate acestea, The Wall ramane unul dintre cele mai emblematice albume din istoria muzicii, cu efecte profunde asupra culturii pop, rezonand cu multe generatii de fani.

Biletele pentru concertul Roger Waters si super-productia The Wall se vor pune in vanzare online pe www.MyTicket.ro incepand cu data de 16 noiembrie, ulterior fiind disponibile si in magazinele de specialitate. In Romania, evenimentul este organizat de Emagic.



Citeste mai multe despre   























12138 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Cea mai buna stire de saptamana asta. (Vineri, 9 noiembrie 2012, 13:49)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Sa vina! :)
  • +3 (11 voturi)    
    IATĂ CUM (Vineri, 9 noiembrie 2012, 14:12)

    pointless man [utilizator]

    ceva creat dintr-un impuls complet apolitic se potrivește ȘI CU ZIDUL Berlinului și cu monstruozitatea lui Ceașcă. Diferența ar fi că gardul ăla criminal a putut fi dărîmat mult mai ușor decît mega-palatul țigănesc al „românului neaoș” din Scornicești. Drept e că mulți nemți din ex-DDR poate nu l-ar fi atins nici cu o floare, dar nu i-a luat în seamă NIMENI. În schimb noi aproape ne mîndrim cu scîrboșenia aia, în aceeași linie spirituală cu Dracula (apropo de google-doodle) și cu viitoarea super-catedrala a neamului (prost).

    LONG LIVE ROCK AND ROLL !
    • -2 (4 voturi)    
      BRAVO MINUSACI ! (Vineri, 9 noiembrie 2012, 21:03)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Vasăzică vă place ȘI Pink Floyd ȘI CASA POPORULUI. Îmi pare rău, dar NU PUȘCĂ una cu alta. Cum la Pink Floyd singurul lucru care aduce (pe departe) cu țigăneala ceaușistă sînt jocurile de lumini e clar că, de fapt, le aveți astupate cu ceară din naștere. Cum ce ? URECHILE, of course.
      • +1 (3 voturi)    
        salam, salam (Sâmbătă, 10 noiembrie 2012, 20:45)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        Omule bun, probabil matale te simti cel mai bine la o megamanifestare Florin Salam. Daca ai avea nitica pricepere intr-ale muzicii ai realiza ca in show-ul The Wall fiecare minut de sunet si lumina are un sens profund.
        Si cu Casa Poporului ce ai? Nu e turist strain care sa nu vrea sa viziteze aceasta tiganeala ceausista. Ce mai conteaza cine a facut-o?
        • -2 (2 voturi)    
          AM SCRIS (CLAR) „PE DEPARTE” (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:57)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          La nivelul de atenție de care sînteți capabil mă simt obligat să adaug că jocurile de lumini ale lui Pink Floyd aduc FOARTE pe departe cu țigăneala ceaușistă. Iată și de ce: esența spectacolului respectiv este MUZICA, cea mai abstractă formă de artă și singura care nu apelează la simțul nostru dominant - VEDEREA. Băieți cu adevărat deștepți, cei de la Pink Floyd s-au gîndit cum să fure și din publicul lui Florin Salam (vezi-l pe Gustav000), adică niscai gură-cască pentru care muzica e fudulie, laserele-s temelie. Și au făcut-o cum se pricep ei, respectiv FOARTE BINE. Am citit ÎNAINTE DE 1989 despre concerte The Wall la care majoritatea publicului (occidental) era atît de beat sau drogat încît numai stimulii vizuali îi împiedicau să doarmă de-a binelea.

          Astăzi, aceeași idioți (occidentali), admiră Casa Poporului, iar frații lor mai mici și proaspeți din România îmi dau minusuri explicîndu-mi cum se ascut morcovii. Ce mai contează cîți compatrioți sînt îngropați sub temeliile monstruoasei clădiri - NOI SÎNTEM ROMÂNI ! (și bieții Pink Floyd ne lustruiesc involuntar patriotismul de hrubă).
          • 0 (0 voturi)    
            Pentru 'pointless man'..... (Joi, 22 noiembrie 2012, 6:13)

            Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

            Ma gindesc cu GROAZA la suma INGROZITOARE de bani pe care au trebuit s-o cheltuiasca parintii tai drept mita, INTREGULUI
  • +9 (9 voturi)    
    Pink Floyd (Vineri, 9 noiembrie 2012, 14:16)

    maria [anonim]

    DA ! sau YES ! YES asta da stire buna sa-ti faca ziua mai frumoasa ( pt.mine era mai bine sa vina acu 40 si...de ani dar e bine si asa )
  • +9 (9 voturi)    
    pink floyd (Vineri, 9 noiembrie 2012, 14:33)

    Gustav666 [utilizator]

    Credeam ca nu voi mai avea ocazia sa-l mai vad o data pe Roger Waters in acest concert. "The Wall"-Live in Berlin din 1990 este inca, dupa parerea mea, unul dintre cele mai grandioase concerte din ultima jumatate de secol. Mi-as dori sa-l vad la Bucuresti si pe Gilmour dar nu cred. Nu se vor mai impaca niciodata, cu toate declaratiie frumoase.
    • +6 (6 voturi)    
      de ce nu? (Vineri, 9 noiembrie 2012, 14:41)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      în 2011, gilmour a cântat pe zid în concertul de la londra. de ce n-ar mai face-o măcar o dată? :)
    • +2 (2 voturi)    
      Re: pink floyd (Vineri, 9 noiembrie 2012, 17:41)

      cco [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      am vazut concertul acesta anul trecut la berlin (o2 arena). dupa atatia ani si Roger Waters inca reuseste sa faca un spectacol impresionant adaptat la realitatile curente: de exemplu bombardierele nu se mai transforma in cruci ci in $. combinatia dintre muzica si efecte speciale poarta marca "Pink Floyd".
      cu toate ca din pacate gilmour NU a fost la berlin, a fost unul dintre cele mai frumoase concerte pe care le-am vazut.
  • +8 (8 voturi)    
    Cea mai buna stire din ultimii 22 de ani (Vineri, 9 noiembrie 2012, 14:54)

    cadian [utilizator]

    Abia astept !!!!!
  • -1 (7 voturi)    
    wall (Vineri, 9 noiembrie 2012, 15:43)

    arthurius [utilizator]

    sper sa iasa ca lumea, si la sfarsit sa fie demolat montruozitatea aia de casa al "poporului" ca in film :)
  • +5 (5 voturi)    
    unanimitate? (Vineri, 9 noiembrie 2012, 15:53)

    Gustav666 [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred, plusuri si unanimitate! Parca n-am fi pe Hot News.
  • +2 (2 voturi)    
    Wall ... (Vineri, 9 noiembrie 2012, 17:01)

    ipsilon [utilizator]

    Daca nu vine profesorul Gilmour, degeaba ...
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Vineri, 9 noiembrie 2012, 18:13)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      Waters, este un muzician de exceptie, tematic. Insa Gilmour canta asa frumos...
      • 0 (2 voturi)    
        The Wall egal Waters (Vineri, 9 noiembrie 2012, 19:55)

        feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

        Waters a fost eminenta cenusie din spatele albumelor conceptuale Pink Floyd.
  • +2 (2 voturi)    
    merita vazut (Vineri, 9 noiembrie 2012, 17:19)

    apollo [anonim]

    Am vazut concertul in iunie in Toronto. Show-ul este extraordinar.
  • +1 (1 vot)    
    fantastica stire! (Vineri, 9 noiembrie 2012, 17:48)

    outside_the_wall [utilizator]

    pacat ca Pink Floyd nu va mai fi niciodata complet fara Rick si Syd. Totusi, e bine ca Waters si Gilmour s-au impacat. Nu se stie, poate apare si Gilmour la concert. :)
  • 0 (2 voturi)    
    WISH YOU WERE.... (Vineri, 9 noiembrie 2012, 19:28)

    danLaden [utilizator]

    ...HERE,30 YEARS AGO.....IT'S TOO LATE NOW....
  • +1 (1 vot)    
    E X C E L E N T !!! (Vineri, 9 noiembrie 2012, 21:26)

    sergiu.luchian [utilizator]

    Se anunta un an 2013 foarte generos pentru publicul roman doritor de concerte. Este de vis: Mark Knopfler, Roger Waters, Rammstein, Depeche Mode, probabil din nou Bon Jovi....

    Sa speram ca lumea nu se va sfarsi in decembrie 2012 si ca vom avea cu ce ne plati distractiile in anul ce urmeaza !
    • +1 (1 vot)    
      amanare!!! (Sâmbătă, 10 noiembrie 2012, 14:20)

      maria [anonim] i-a raspuns lui sergiu.luchian

      Ai dreptate, nu putem sa ratam asa ceva ! Propun sa cerem la Cel de sus o amanare si daca se poate adaugam pe lista macar ( O ! cate ar fi ... ) Vangelis si am putea incheia cu un meci demonstrativ ( ca amical ar fi prea mult spus ) intre Stephan Hendry si Ronnie O'Sullivan.
      • 0 (0 voturi)    
        macar cu jimmy... (Sâmbătă, 10 noiembrie 2012, 20:45)

        KALIMACHY [anonim] i-a raspuns lui maria

        un amical intre jimmy with si stephan hendry...poate iese jimmy campion mondial.....
        • 0 (0 voturi)    
          la seniori... (Luni, 12 noiembrie 2012, 11:47)

          maria [anonim] i-a raspuns lui KALIMACHY

          Poate la seniori pana face Hendry 45 de ani.Merge dar stii Ronnie cu Hendry sunt precum Queen ( cu Freddie ) cu Pink Floyd pe aceeasi scena( daca tot suntem la capitolul SENIORI )
          • 0 (0 voturi)    
            jimmy... (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:48)

            kalimachy [anonim] i-a raspuns lui maria

            comparatia nu tine...Ronnie si Hendry,Jimmy...sunt sportivi...sunt adversari in timpul jocului...pina unul cistiga cupa...Freddie si Pink Floyd...nu erau adversari ,nici macar in timpul liber...cred sau vreau sa cred ca se respectau...sigur, este o parere personala, poate gresesc
  • 0 (0 voturi)    
    mare spectacol daca... (Duminică, 11 noiembrie 2012, 19:24)

    vali [anonim]

    Waters, nu veni fara Gilmour,sunteti dual core pentru PF;nu se poate altfel
  • 0 (0 voturi)    
    "Firimituri" de la ospatul "zeilor".... (Joi, 22 noiembrie 2012, 6:41)

    Cadillac [utilizator]

    Beatles fara John Lennon...

    Rolling Stones fara Mick Jaeger...

    Led Zeppelin fara Robert Plant...

    Deep Purple fara John Lord...

    Eagles fara Don Henley...

    Pink Floyd fara David Gilmour...

    Dire Straits fara Mark Knopfler....

    = frectie cu 'Diana' la un picior de lemn.