BBC scrie despre Centrul Vechi al Bucurestiului. Ce spun britanicii despre un loc plin de contraste

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2013, 11:26 Life | Prin oraş

Noaptea in Centrul Vechi
Foto: USER UPLOADED
​Bucurestiul NU are o imagine grozava in ochii strainilor, este vazut de multi ca fiind un oras murdar, darapanat si dominat de nebuniile arhitecturii comuniste, insa aceasta imagine e pe cale sa se schimbe, noteaza BBC intr-un articol postat la sectiunea Calatorii (Travel). Jurnalistii descriu Centrul Vechi, scriu despre biserica Stavropoleos, despre controversata statuie a lui Traian si despre locurile unde poti manca si bea.

Articolul are un joc de cuvinte in titlu "Noul centru vechi al Bucurestiului", povestind cum in ultimii ani au fost pavate strazile si cum s-a umplut de terase, iar atmosfera s-a schimbat enorm in bine.

Se vorbeste insa si de cladirile ce stau sa cada, cladiri care asteapta oameni cu "buzunare adanci si visuri mari", se pomeneste si de romii care au fost mutati din vechile cladiri si de certurile dintre firmele de constructii cand a fost vorba de bani.

Este descrisa si noua statuie a lui Traian despre care se spune ca e imaginea cel mai des postata pe Instagram din Capitala, iar despre oferta de mancare si bautura se spun lucruri incurajatoare.

Nu lipsesc cliseele, legate de Dracula si de Ceausescu, insa per total un strain care nu stie mai nimic despre Bucuresti poate afla ca sunt si lucruri care s-au schimbat in bine si ca exista un cartier cu distractie intr-o Capitala ocolita de multi turisti.


Citeste mai multe despre   























Citeste pe Stirile ProTV

Un indian a cunoscut o romanca pe net, s-a indragostit de ea si a cerut-o de sotie. Ce facut tanara dupa ce a primit inelul

Dragostea n-a fost doar oarba, ci si paguboasa pentru un barbat stabilit in Dubai, caruia i-a furat inima o tanara olteanca. Credul, omul a cerut-o de nevasta si i-a facut daruri scumpe, dar ea era interesata numai de portofelul barbatului.

13474 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    centru vechi - o afacere pe banii contribuabililor (Miercuri, 17 iulie 2013, 11:53)

    Ed___ [utilizator]

    centru vechi - o afacere pe banii contribuabililor

    vine un primar aloca milioane si milioane de euro ca sa o duca bine niste indivizi privati care incaseaza chirii foarte mari si patroni care au preturi pentru ... expati

    DE CE NU AU FACUT MODERNIZAREA PROPRIETARII ???

    Ca sa faca o delapidare (legala ? sic.. ca in Romania tot furtul unor bashtani este legal) !

    In Italia nu exista modernizare pe banii statului ! Ci exista amenzi din partea statului daca nu ai cladirea renovata, sau au cladirea in ruina !!!

    Dar in Romania totul se petrece invers, cei bogati sunt sustinuti masiv de la bugetul de stat, primarie, si se iau de la cei saraci.

    PS: o sa vina multi sa zica "ca au facut locuri de munca" , "ca locul s-a dezvoltat" bla bla bla..

    dar in beneficiul cui si pe banii cui ?
    ahaa!
    • +5 (9 voturi)    
      Contribuabilii sunt beneficiarii (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:25)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      In fine, acest oras are si el un centru istoric, ca orice oras important din Europa, in care oamenii pot veni seara cu prietenii, sa se destinda. Era mai bine inainte de a se implica Primaria?! Centrul istoric era o cloaca mizerabila, intesata de nomazi si cersetori, cu strazi desfundate si murdare, case darapanate si coscovite, in ruine. Nu aveai unde sa bei o bere sau sa te plimbi, ca acum.
      Referitor la mesajul tau: proprietarii au abandonat demult aproape toate cladirile din Centrul Vechi. Acestea se aflau in proprietatea Consiliului General, care a aprobat investitiile. Asadar, cea mai importanta obiectie a ta cade.
      • -3 (3 voturi)    
        hehe (Joi, 18 iulie 2013, 0:23)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        ala nu e centru istoric. E centru de cocalareala.
      • +2 (2 voturi)    
        Centru istoric? (Joi, 18 iulie 2013, 10:40)

        rrrrrrr [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        Un Centru istoric al unei capitale nu este un loc in care oamenii sa vina sa se destinda, adica sa stea la tersase si sa manance si sa bea si sa vorbesca vrute si nevrute si sa asculte muzica. Si nu s-a prea renovat mult in Centrul istoric, ca sa fim corecti. Mie personal nu imi place cum s-a transformat zona Lipscani, pentru ca despre aceasta este vorba. Nu are nimic comun cu ce a fost iar asazisele terase nu se deosebesc cu nimic de cele de prin parcuri, de pe trotuare si de pe unde a fost o palma de loc. Asa cum s-au mai scris reportaje despre cum s-au rezolvat anumite probleme urbanistice in alte capitale europene, poate scrie cineva si despre „centrele istorice” din alte capitale europene.
    • +9 (9 voturi)    
      Centrul Vechi (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:45)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Cand vine vorba de renovarea unei zone mari nu ai cum sa astepti ca proprietarii sa faca renovari, uita-te la situatia cladirii de pe Lipscani 72 recent prabusita.
      Centrul Vechi are potential urias, pacat ca nu se investeste mai mult in renovari si in popularizarea obictivelor turistice din zona.

      In Centrul Vechi nu gasesti indicatoare turistice, nu exista nici macar un panou unde sa afli ce reprezinta groapa acoperita cu sticla (han Serban Voda) din fata Palatului BNR de pe Lipscani.

      Renovarea Centrului Vechi ar trebui continuata cu zona Corneliu Coposu - Calea Calarasilor si a zonei din jurul Bisericii Sf. Gheorghe, zone neatinse de megalomania Ceausista insa care va pieri din cauza unor primari ca Sorin Oprescu.
    • -1 (7 voturi)    
      Invidia romaneasca, un factor de regres (Miercuri, 17 iulie 2013, 15:20)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Spre deosebire de alte popoare, romanii isi urasc semenii care au reusit in viata. Un om bogat, care a investit cu pricepere si a castigat multi bani, este detestat si banuit vesnic de necinste. In substrat, ideea comunista ca numai saracii sunt cinstiti! E fals, e gresit. Ar trebui sa fim bucurosi si mandri ca unii au facut afaceri banoase in Centrul vechi, in loc sa-i pizmuim si sa-i banuim de hotii! Este foarte bine ca au investit si au refacul cladirile acelea frumoase, care stateau sa cada, pline de tzigani si de sobolani. Si de ce te doare asta pe tine? Daca nu iti permiti o bere in Centrul istoric, stai si bea in cartier. Sau vrei sa fim toti saraci si egali, ca in comunism?
      • -2 (6 voturi)    
        Zau ma ? (Miercuri, 17 iulie 2013, 19:13)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        Pai du-te frate si imbogateste-te din afaceri facute cu altii ca tine, nu din banii mei.

        Ia uite, nu ai vrea sa-ti zic si multumesc ca te-ai umplut de cascaval pe spatele meu ?

        Renovarea e facuta pe bani publici, iar acum toti patronii profita.

        Un schimb dublu avantajos ar fi implicat taxe duble pentru proprietarii de baruri din zona, ca sa se intoarca ceva si la buget.

        Centrul Vechi e ca Mamaia. Plin de dugheni, sa stea toti alcoolistii si impresarii.

        In alte tari, pe langa terase cochete exista panouri turistice, trasee, magazine de suveniruri, etc.

        Romanul - "hai la droanga sa ne vada lumea".
  • +5 (7 voturi)    
    statuia lui traian...... (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:32)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    o batjocura.....nu reprezinta nici un imparat,ci pe omul simplu care, in versiunea tov. primar oprescu, trebuie sa aiba grija de maidanezi.
    • 0 (4 voturi)    
      Manneken Pis (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:49)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Asa a spus lumea si despre Manneken Pis simbolul Bruxelles-ului, e foarte bine ca avem o statuie care este pe placul turistilor.
  • -1 (5 voturi)    
    Am citit articolul si este OK! (Miercuri, 17 iulie 2013, 13:05)

    Chiar Eu [utilizator]

    .