VIDEO Un actor de comedie clujean a testat reactia soferilor care parcheaza masina pe locurile destinate persoanelor cu dizabilitati

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2016, 18:45 Life | Prin oraş

Un actor de comedie clujean, Mircea Bravo, a adunat zeci de mii de aprecieri pe o pagina de socializare si alte zeci de mii de distribuiri, dupa ce a postat un videoclip in care a testat reactia conducatorilor auto care si-au parcat masinile pe locurile destinate persoanelor cu dizabilitati, potrivit Agerpres.

El i-a intampinat cu un scaun cu rotile pe cei care-si parcau masinile in locuri nepotrivite si le oferea ajutorul, ca si cum respectivii ar fi fost persoane cu dizabilitati.

'Buna ziua, am venit sa va ajut. E un loc pentru handicapati aici, ati parcat pe el', le spunea Mircea Bravo celor care isi parcau masinile pe locurile destinate persoanelor cu dizabilitati.

Unii dintre soferi au inteles mesajul si au eliberat imediat locul de parcare, insa cei mai multi au incercat sa isi justifice gestul. Altii l-au tratat cu indiferenta sau dispret si si-au lasat in continuare masina parcata pe locul destinat persoanelor cu handicap.

Videoclipul a starnit discutii aprinse pe pagina de socializare.

Handicap de bun-simț

Posted by Mircea Bravo on Wednesday, February 24, 2016












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
10728 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Buna initiativa (Joi, 25 februarie 2016, 19:03)

    JohnR [utilizator]

    Obrazul gros la unii cetateni... si politia care trece pe langa... Rusine!
  • +21 (23 voturi)    
    Nesimtire !!! (Joi, 25 februarie 2016, 19:45)

    Carcalete [utilizator]

    Nesimtita din videoclip este avocata si se numeste Bianca Perta, sotia directorului regional de vanzari pe retail de la Orange Romania, Dan Perta.

    Mai rau este ca doamna avocat era insotita si de copilul sau. Frumoasa lectie de educatie ii dati progeniurii, stimata doamna! Sa va fie rusine! Dumneavoastra aveti cea mai mare dizabilitate pe care un om o poate avea, aveti un mare handicap de bun simt.
  • +11 (13 voturi)    
    Educatia se face cu legea in mana (Joi, 25 februarie 2016, 20:05)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Nu trebuie cerut prea mult de la bunul simt. Legea trebuie sa fie ferma: 30 zile fara permis pentru parcarea in locul rezervat persoanelor cu handicap si problema se rezolva.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate ! (Vineri, 4 martie 2016, 15:51)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Asa se rezolva in Germania. probabil mai si platesti vreo 250 de Euro. La noi va mai dura un secol. Ganditi-va totusi ca este la Cluj unde oricum ati judeca... oamenii sunt altfel. La Bucuresti sigur nu se poate face acest test. Va trebui cenzurat 97% din film. Sabii, pistoale ... Curios totusi ca nu apare nici un BMW astia sunt cei mai buni parcatori din istorie... sau poate au fost cenzurate ...?
  • +8 (10 voturi)    
    guess what (Joi, 25 februarie 2016, 20:17)

    outside_the_wall [utilizator]

    tipa aceea e avocat: http://www.clujust.ro/o-avocata-din-cluj-prinsa-in-ofsaid-de-comedianul-mircea-bravo/
  • +8 (10 voturi)    
    Buna initiativa (Joi, 25 februarie 2016, 20:21)

    averageJoe [utilizator]

    E nesimtire multa in tare.. asta pe langa lipsa locurilor de parcare. Fara sa fiu misogina ;) am obs ca barbatii s-au lasat induplecati.. chiar daca cu greu. Muierea insa.. e tare pe pozitie. Cred ca-si merita un certificat.
  • +7 (9 voturi)    
    asa-i la noi (Joi, 25 februarie 2016, 20:25)

    Tomis [utilizator]

    Mai greu cu bunul simt.
  • -29 (29 voturi)    
    n-am (Joi, 25 februarie 2016, 20:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vazut niciodata un handicapat care sa parcheze pe locurile alea rezervate. Poate or fi si handicapati cu masina, dar eu personal n-am vazut nici unul. Baiatul ala, actorul, ar avea multe alte lucruri mult mai presante de semnalat, dar e mai trendy si cool sa maimutarim tot ce e mai scirbos in occident.
    • +17 (19 voturi)    
      stii (Joi, 25 februarie 2016, 23:19)

      Anton122 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      eu zic ca tu cu singuranta ai dreptul sa utilizezi acele locuri de parcare chiar daca nu ai semnul in parbriz. Este drept ca handicapul tau este mental si nu fizic dar tot handicap este.
  • -28 (30 voturi)    
    ha (Joi, 25 februarie 2016, 20:31)

    john70 [utilizator]

    Daca a petrecut atat de mult timp cu ochii pe locurile de parcare pentru persoane cu handicap, acest individ ne-ar putea spune cate persoane cu handicap au folosit aceste locuri, daca a fost vreuna.
    Aici, ca si in Occident, aceste locuri de parcare sunt, in mare parte, un moft care sa-i faca pe oameni sa simta bine fiind solidari cu cei batuti de soarta. Si in Vest majoritatea locurilor de parcare pentru persoane cu handicap sunt libere. Iar majoritatea celor ocupate sunt ocupate de cei care abuzeaza de vigneta de handicapat. Sa-ti explic: ai un accident, cazi pe gheata si iti luxezi glezna, trebui sa porti ghips 30 de zile. Te duci la primarie, iti da vigneta de handicapat, dar aia e valabila 6 luni. Dupa ce iti dai jos ghipsul, esti prost sa nu o folosesti cu nesimtzire pana trec cele 6 luni? Alta: practic, orice persoana peste 65 de ani primeste de la doctor patalama ca are dificultati in a se deplasa si se duce la primarie si isi ia vigneta de handicapat. Simbolul e clar, persoane in scaun cu rotile, asa ca vigneta ar trebui sa se dea numai celor care merg in scaun cu rotile.
    • +4 (4 voturi)    
      ha ha (Vineri, 26 februarie 2016, 15:08)

      Manole10 [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Poate ca ai dreptate, poate ca nu, e irelevant. Ce e relevant este faptul ca nu tu esti persoana care decide alocarea acelor locuri. Nu tu, nu eu, nu domnii/doamnele din clip. Trebuie sa invatam cu totii sa respectam regulile - sunt locuri de persoane cu handicap, nu parcam acolo. Deloc, nici macar doua minute.
      Poti discuta cu amicii la bere daca sunt bine amplasate sau nu, poti discuta cu alesul tau in caz ca vrei o schimbare, dar in nici un caz n-ar trebui parcat acolo fara patalamaua necesara.
      Cum au obtinut-o unii si altii iarasi nu e treaba ta, ar trebui sa avem mecanisme deja implementate petru acordarea si controlul valabilitatii acelor certificate.
  • +18 (20 voturi)    
    Bravo, super idee!! (Joi, 25 februarie 2016, 20:59)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Din pacate insa, cu doar cu 3 secunde inainte de finalul inregistrarii, se vede masina politiei trecand agale pe langa ei. Pe purtatorii de "cashketa"-i durea-n basca...
  • +3 (3 voturi)    
    Lenea (Vineri, 26 februarie 2016, 15:07)

    kong [utilizator]

    Lenea nu e un handicap!
    • +3 (3 voturi)    
      :( (Vineri, 26 februarie 2016, 21:33)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui kong

      Prostia e handicap?? Am un amic in scaun cu rotile care conduce, incearca sa fie cat mai independent, dar orasul asta e o nenorocire! Bipezilor de mai sus care spun ca nu au vazut vreo persoana cu handicap parcand acolo, le spun ca nu vedem decat rar oameni cu probleme pe strada pentru nu au trotuare, nu au mijoace de transport in comun in care pot urca, nu au rampe, nu au oameni care ii pot ajuta, nu au decat dreptul de a sta inchisi in casa! Ca nu cumva astia sanatosi care singur nu pot fi loviti de nicio boala care sa ii aduca in aceeasi situatie sa fie deranjati de cele cateva locuri de parcare rezervate pentru ei sau sa astepte 1 minut in plus pana pleaca autobuzul in car ar vrea sa se urce unul d'asta care nu le seamana! Scursuri umane, asta sunteti, dar nu asta e problema, fiecare cu educatia si IQ-ul lui, problema e ca cei care ar trebui sa amendeze leprele nu o fac!:(