FOTOGALERIE ​Cateva sute de studenti din Bucuresti au protestat, marti, fata de legea antifumat / "Lege facuta pe genunchi, ii ostracizeaza pe fumatori"

de Alina Ciobanu     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2016, 20:22 Life | Prin oraş

Studentii din Regie au protestat fata de legea antifumat
Foto: Alina Ciobanu/ HotNews.ro
Circa 200 de studenti din Bucuresti au protestat in strada marti dupa-amiaza fata de legea antifumat. Ei sunt nemultumiti ca legea nu le permite sa-si aprinda tigarile in campusurile studentesti, intrucat fumatul este interzis in institutiile de invatamant. Studentii cazati in complexul studentesc Regie nu au voie sa fumeze nici in parcul Regiei, acestia fiind nevoiti sa mearga cate doi kilometri pentru a fuma o tigara. Cativa au fost deja amendati pentru ca n-au tinut cont de lege, altii, mai indrazneti, spun ca fumeaza in camerele de camin, in semn de protest. Protestatarii au cerut amendamente pe legea antifumat, pe care o considera “neclara si discriminatorie.”

Protestul studentilor din Regie a inceput in jurul orei 14.00, in zona complexului studentesc Regie, si a fost unul pasnic. Nu s-a scandat, nu s-a tipat, in schimb, asa cum era de asteptat, s-a fumat mult. Manifestatia in sine n-a durat mai mult de jumatate de ora, iar traficul pe Splaiul Independentei nu a fost blocat. Jandarmii si politistii, cu zambetul pe buze, i-au dirijat pe jurnalisti.

"Fotografiati-i acum cand trec strada toti. Luati un cadru cu fetele alea, uitati ce frumos fumeaza!", a strigat vesel unul dintre politisti.





Silviu (student la master) are 26 de ani, este nefumator, si a iesit marti in strada in semn de solidaritatea fata de colegii si prietenii sai fumatori.

"De cand a intrat in vigoare legea antifumat, Romania s-a transformat intr-o tara cu doua categorii de oameni: fumatori si nefumatori si am impresia ca fumatorii au ajuns sa fie ostracizati. Ca sa fumeze trebuie sa iasa din camin, sa iasa din campus, sa iasa din localuri, sa iasa din orice institutie, nu ma refer doar la colegii mei sau la profesori, ci inclusiv la functionari. Chiar si jandarmii care au fost azi aici ne-au felicitat pentru initiativa", a spus Silviu.



Alti nefumatori s-au plans ca odata cu intrarea in vigoare a legii antifumat au ajuns sa fie "pazitori de pahare" atunci cand ies in oras cu prietenii lor fumatori.

"Cand ies in oras trebuie sa stau la masa, pentru ca s-a intamplat ca atunci cand eram afara cu prietenii mei, chelnerii sa ne ia bauturile de pe masa, crezand ca am plecat. E o situatie penibila. In plus, e foarte nasol, ca daca stau la masa, pierd toata atmosfera de afara de la tigara. Toate glumitele", a declarat un student la Politehnica.



Multi dintre tinerii care au protestat marti in capitala recunosc ca interzicerea fumatului in baruri este o prevedere buna, insa tot acestia sustin ca legea nu este destul de clara si a fost facuta "pe genunchi".

"Nu contesta nimeni beneficiile medicale pe care le-ar putea aduce aceasta lege, doar ca atunci cand a fost promulgata trebuia sa fie analizata mai atent. E greu pentru noi sa intelegem si sa delimitam ce inseamna spatiu inchis, spatiu public, pentru ca pe de o parte, colegii mei ar putea fuma in campus, fiind spatiu deschis. Pe de alta parte, nu pot fuma pentru ca este proprietatea unei institutii care apartine de Ministerul Educatiei", s-a plans un protestatar.



Au fost si studenti care au recunoscut ca fumeaza in camera, in semn de de protest, cu toate ca fumatul in camerele de camin este interzis inca dinainte ca legea sa intre in vigoare.

La protestul de marti, mai multi studenti si-au "parat" profesorii, spunand ca si unii dintre acestia mai incalca legea si fumeaza la ei in cabinet, fara sa fie amendati.




Revoltat, un alt student povesteste ca un coleg de-ai lui a primit amenda in urma cu cateva seri pentru ca fuma in campus, iar politistul care l-a sanctionat i-a scris amenda in timp ce fuma o tigara.



Cei care au protestat isi doresc modificarea legii antifumat astfel incat sa fie permis fumatul in fata caminelor in care stau sau pe strazile din campus.

Un alt protest fata de legea antifumat a avut loc in Bucuresti la sfarsitul saptamanii trecute, cand mai multi fumatori si-au dat intalnire in Piata Universitatii. Vezi cum a fost la protestul de vineri seara aici.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
5938 vizualizari
  • +7 (35 voturi)    
    Au (Marţi, 29 martie 2016, 20:24)

    xolv [utilizator]

    si intrat in sevraj
  • +11 (27 voturi)    
    Parca urmau sa vina 3000 (Marţi, 29 martie 2016, 20:28)

    mitg [utilizator]

    Acum numai 200 s-au gasit se pare
  • +20 (50 voturi)    
    Gigeii astia ... (Marţi, 29 martie 2016, 20:35)

    A_Radu [utilizator]

    Nu si-au gasit o cauza mai buna pentru care sa protesteze!? ... Daca vrei sa bagi cancer in tine n-ai decat, dar de ce sa mai condamni vreo cativa din jur ... Dreptul tau e respectabil atata timp cat nu afecteaza dreptul meu ... cand dreptul tau de a fuma imi afecteaza sanatatea in mod direct atunci eu ce ar trebui sa fac? Sa protestez, normal !!! ...
    Gasitit baieti cauze mai nobile, tara are nevoie de proteste pe multe alte teme ...
    • 0 (22 voturi)    
      N-ai inteles (Marţi, 29 martie 2016, 21:37)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Oamenii astia protesteaza pentru a avea un loc al lor liber de nefumatori unde sa fumeze in voie.
    • +5 (17 voturi)    
      pff (Marţi, 29 martie 2016, 22:05)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui A_Radu

      Esti dus? Ce drept iti afecteaza tie, daca fumeaza afara, langa caminul in care locuiesc, eventual in locuri special amenajate?!
    • +4 (26 voturi)    
      Ce studenti sunt astia? (Marţi, 29 martie 2016, 23:10)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Am o intrebare: ce stundeti sunt astia? De la spiru?

      Asta-i noua generatie a Romaniei?

      Dragilor, decat sa protestati impotriva legii anti-fumat mai bine ati pune mana pe o carte sa mai invatati ceva ceva ca de petarde si de incompetenti e plina tara asta.
      Refuz sa cred ca politehnistii adevarati au participat la acest protest stupid.

      Din ce se vede in poze, numai pitzipoance si hipsteri au participat... Uitati-va la aia doi din poza, ala cu cagula pe fata ce se crede luptator ISIS si celalat cu doua ghiulane pe degete de zici ca-i bulibasa...
      • -1 (9 voturi)    
        nu ai cum sa intelegi (Miercuri, 30 martie 2016, 11:27)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        Si eu am terminat Politehnica, si am fumat in camera, pe strada, in bar
        Si pe masa aveam nu numai cursurile, ci si scrumiera
        Toate astea se intimplau in aceasta viata, nu sunt concluzile arheologilor

        Dar chiar, tu ce facultate ai terminat?
        • +2 (4 voturi)    
          Calculatoare - Politehnica (Miercuri, 30 martie 2016, 12:42)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Asta am terminat tinere insa acum 15 ani cand eram student nu se fuma in camera. Era un oarecare bun simt printre studenti si nu-mi fuma nimeni in camera (eu fiind nefumator). Se fuma pe afara prin spatele caminului.

          Ca o concluzie pentru tine. Din partea mea poti fuma poti face ce doresti tu atata timp cat activitaile tale nu-mi afecteaza sanatatea. Intelegi? In momentul cand eu sunt obligat sa-ti respir fumul tau de tigara atunci nu mai este OK.
          • -2 (2 voturi)    
            vai, ma scuzati domnu' (Miercuri, 30 martie 2016, 14:11)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

            La noi in camera eram toti fumatori - 2 de Carpati, unul de Bucegi, si musafirii erau fumatori sau acceptau situatia

            Am terminat ETC in '97 - hai ca-ti calculez eu, mosule, asta era acum 19 ani, tu erai la liceu (sper ca n-ai fumat nici atunci)

            La mai mare, tataie !!!
    • -1 (17 voturi)    
      Sper sa am sprijinul tau (Marţi, 29 martie 2016, 23:17)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Am in pregatire un proiect legislativ care interzice bolnavilor de boli transmisibile (gripa, diaree, anumite stadii ale prostiei etc.) sa intre in spatii publice. Cand dreptul tau de a fi bolnav imi afecteaza sanatatea in mod direct...
      Inca nu am decis daca mirosul gretos al unora intra in categoria atacului asupra sanatatii, sau nu. Sau vocea iritanta. Sau ca e mai destept ca mine. Sau ca protesteaza.
      • -2 (8 voturi)    
        Prostia nu se ia (Miercuri, 30 martie 2016, 10:24)

        MVM [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Dar cu toate acestea este ingrijorator de raspandita. Trebuie sa fii to insuti bolnav ca sa asimilezi boala cu bunul plac al fumatorului, care poate alege sa se abtina si nu se moare din asa ceva.
        Ma intreb cum puteti sa va abtineti de la fumat ore la rand in avion, in magazine, cinematografe (locuri dedicate tot placerii) dar nu puteti in restaurante (dedicate mancarii), baruri sau cafenele? Este o contradictie pe care nu o puteti explica decat prin faptul ca vreti sa domine bunul plac.
        • -2 (4 voturi)    
          logica ta e imbatabila.. (Miercuri, 30 martie 2016, 12:48)

          za_omu [utilizator] i-a raspuns lui MVM

          Imi plac extremistii astia cretini ca tine :))
          Nu cere nimeni sa-ti sufle fum in gura in restaurant bai urangutanule...e vorba de fumat in campus...(asta e in aer liber in caz ca nu stiai)...si chiar in campus intr-un loc special amenajat...
          Si daca esti asa de elevat pe cat vrei sa pari, ai putea sa consideri dependenta de tutun ca si cea de alcool tot o boala, cap patrat :)
    • +5 (21 voturi)    
      inginerii de maine... (Miercuri, 30 martie 2016, 0:14)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      alte preocupari nu au.

      n-au iesit sa protesteze ca sunt cursurile invechite, profesorii iau spagi pentru un 5, ca sunt bancile alea rupte, etc etc...
      tara piere si baba se piaptana...

      ei vor sa fumeze! nimic altceva nu e mai important pentru ei.
  • +4 (18 voturi)    
    Stupid people (Marţi, 29 martie 2016, 20:41)

    @Mishu [utilizator]

    Ptr condițiile din cămine nu protestează, auzi la ăla ca păzește paharele.. Apucate prietene de fumat atunci fă-ți plămânii praf și mai stai și la caterincă afară 2 în 1
  • +5 (11 voturi)    
    fum (Marţi, 29 martie 2016, 21:21)

    Dragos [anonim]

    tipul din foto fumeaza un joint...s-a legalizat marijuana in Bucuresti? :)
    • -2 (2 voturi)    
      Joint (Miercuri, 30 martie 2016, 11:22)

      Anm [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Prietene, de tigari facute ai auzit? Omul si-a facut tigara langa mine. Era tutun cumparat infasurat in foita ocb ;)
      Chiar crezi ca ar promova cineva o ilegalitate in media?
    • -2 (2 voturi)    
      Nu (Miercuri, 30 martie 2016, 12:53)

      tipu din poza [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      E tutun rulat prietene. Daca esti prost, nu mai imprastia si la altii ideile tale.Cum vedeti ceva ce nu seamana cu tigara din pachet, e joint. Vaide mentalitatea ta de comunist infect. Cum sa evoluam cand inca avem in gene astfel de idei radicaliste?
  • +8 (10 voturi)    
    Politia a observat ca de un an semaforul (Marţi, 29 martie 2016, 21:34)

    Maniu [utilizator]

    de la nr. 290, din dreptul podului spre Politehnica, pe unde traverseaza mii de studenti, nu este reparat? Cativa studenti au scris la Administratia strazilor, s-au facut sesizari, dar degeaba!
  • +10 (20 voturi)    
    Hm (Marţi, 29 martie 2016, 21:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Pentru o redistribuire mai eficienta a materiei in anii de curs nu ar protesta. Pentru a elimina mizeriile de gen Andronescu, Ponta, Palada, Vacarelu, Mang nu ar protesta.

    Nu, ei protesteaza la eforturile Romaniei de a se alinia la niste obiceiuri sanatoase.

    Viitor de aur tara noastra (n-)are!
  • +6 (20 voturi)    
    Logică perversă (Marţi, 29 martie 2016, 22:37)

    Un cititor [anonim]

    Deci, eu dacă vreau să mănânc, trebuie să muncesc. Nu mă obligă nimeni. Dacă tu vrei să fumezi, trebuie să fumezi acolo unde este permis. Nu te obligă nimeni să fumezi. Ăștia se plâng ca și cum cineva îi obligă să fumeze, iar ei, săracii. trebuie să meargă până nu știu unde pentru asta. Studentule, dacă vrei să fumezi, mută-te în gazdă sau în deșert. Vrei să faci școală pe banii statului, n-ai decât să respecți legea și pe semenii tăi. Nu-ți convine, cară-te! Tu ești cel care vrea ceva, tu trebuie să vezi daca ceea ce vrei tu este ceva permis sau nu. Mâîine o să iasă în stradă hoții pentru că nu mai pot fura, așa cum furau odată. E normal, nu?Rîsul lumii!
  • +6 (18 voturi)    
    Fumatul ucide, prostia e vadita si la studenti (Marţi, 29 martie 2016, 22:51)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Nu aveau alt motiv sa protesteze decat aceasta fitza de doi bani, fumatul, un obicei barbar provenit de la primitivii amerindieni si otomanii semilunari
  • +8 (18 voturi)    
    Sper ca peste ani măcar (Marţi, 29 martie 2016, 22:54)

    mr_mojo [utilizator]

    Să înțeleagă gradul de ridicol și de penibil la care au ajuns.
    Încețoșat viitor are țara asta săraca...
  • +8 (20 voturi)    
    studiu de impact (Marţi, 29 martie 2016, 23:10)

    alexandru [anonim]

    exista statistici privind nefumatorii care se imbolnavesc din caauza fumatului pasiv. si mor, destui dintre ei. când numarul fumatorilor care mor pyt ca nu au voie sa fumeze in restaurant sau birou va fi semnificativ mai mare decat al nefumatorilor imbolnaviti de egoismul si iresponsabilitatea lor, da, cred ca poate fi modificata legea.
    le-am suportat fumul o viata intreaga. daca exista un minim bun simt si nu ne sileau sa inhalam fumul lor nu era nevoie de aceasta lege. dar de ce sa ma expun unui risc fiindca oameni lipsiti de vointa nu vor sa isi satisfaca viciul doar acasa la ei? aam si eu prieteni si rude care fumeaza. intotdeauna m-a surprins egoismul lor, faptul ca nu le pasa nici macar sa nu isi expuna proprii copii la fum, cu atat mai mult pe ceilalti cum ar fi consumatorii nefumatori din restaurante.
    imi pare rau ca e asa dificil pt ei sa iasa sa fumeze afara
    • +5 (7 voturi)    
      Corect (Miercuri, 30 martie 2016, 10:20)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui alexandru

      Nici nu era nevoie de aceasta lege.
      Nicio lege nu obliga sa nu iti faci nevoile in restaurant sau bar, langa masa, chiar daca toti cei prezenti ar accepta asta si ar face la fel. Si totusi asta nu se face.
      Chiar daca ne-a intrat in obisnuinta ca poti fuma in nasul altuia, aceasta este o abdicare grava de la legea bunului simt. Degeaba esti politicos, te imbraci decent si mergi la toaleta, daca dupa aceea crezi ca este firesc sa arunci cu benzen, plumb, monoxid de carbon, formaldehida si alte otravuri in nasul comesenilor, culmea, cel mai adesea membri ai familiei si prieteni (macar sa fi fost dusmani!).
      Fumatorii decenti sunt de acord cu mine.
  • +6 (12 voturi)    
    să-mi fie mie rușine (Miercuri, 30 martie 2016, 7:06)

    axxiusdecius [utilizator]

    că nu am emigrat la timp! căci dacă ăștia-s viitorul, sunt un tâmpit c-am rămas pe aici...
  • +8 (14 voturi)    
    despre democratie (Miercuri, 30 martie 2016, 7:54)

    mihai [anonim]

    Haideti sa numaram campusurile din USA unde nu se fumeaza. Presupun ca toti protestarii ar refuza orice bursa la o universitate "din afara" unde fumatul este interzis. Logic, nu ? Sau nu ? Oare s-ar pune pe protestat si acolo ?
    • +2 (4 voturi)    
      Normal ca ar accepta (Miercuri, 30 martie 2016, 9:28)

      A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Si curios lucru romanasul emigrant nici nu ar cracni in fata vreunei legi dintr-un stat civilizat oricat de mult nu i-ar conveni caci doar de asta a emigrat , pt a simti civilizatia prin toti porii ... Vrem o tara ca afara striga toti, dar cand adoptam legi ca afara ne manifestam dreptul suveran si democratic de a ne baga picioarele in ele legi
  • +1 (5 voturi)    
    /// (Miercuri, 30 martie 2016, 9:07)

    Lukke04 [anonim]

    Pe același principiu - erau multe alte zone mult mai importante decât fumatul - care necesitau modificari sau noi inițiative legislative.
    Dar ce sa-i faci când autoritățile nu pot pune în aplicare o lege bună (cea veche privind fumatul - în spatii separate), se apuca sa interzică - soluția celor impotenți politic.
    Dragii noștri parlamentari, care nu mai pot de sănătatea populației, în loc sa se ocupe de dezastrul din sistemul de sanatate, căpușat pe toate părțile, se ocupa de interzicerea unor vicii legale și accizate corespunzător.
    Aveți grija sa nu le vine ăstora cumva în cap ca pentru protejarea sănătății publice sa interzică consumul de saorma și sucuri carbogazoase.
    Sau pentru a limita efectele negative ale consumului de alcool în spații publice asupra celorlalti, sa se limteze consumul per capita la maximum 2 beri/seara. Totul pe baza de cartela/card personal și numai după ce cetateanul care solicita o noua băutură a suflat în etilotest.
    Pentru conducătorii auto care nu desfășoară activitate care sa justifice direct aceasta metoda de transport, sa își monteze tahograf și sa fie limitat numarul de kilometri - ca sa putem respira un aer mai curat, și bineînțeles pentru a reduce efectele poluării și ale încălzirii globale.
    Pentru amatorii de grătare, pentu a evita poluarea mediului cu deșeuri menajere, sa se interzica acest lucru, căci, nu-i asa poluarea ne afectează pe toți.
    La vara, locurile de la terase vor fi rezervate exclusiv fumatorilor, pentru a putea lăsa neviciatii sa se bucure de aerul curat dinăuntru.
    Știu, nu e nevoie sa sara nefumătorii sa îmi spună, sunt în sevraj. Sunt un nenorocit de fumător. Asta mai lipsea din peisajul nostru sublim, conflictul acesta inutil, creat artificial intre fumători și nefumători. Și sa nu îmi spuneți de alte state europene, ca nu e chiar asa cum "scrie pe net", mai interesați-vă.
    Iar în ceea ce privește funatul în campus, sa-mi spună și mie cineva care este problema dacă un student își aprinde o țigară în fata cămin.
  • -1 (7 voturi)    
    antifumatori? (Miercuri, 30 martie 2016, 9:35)

    claudiu [anonim]

    Ei se considera ,, normali ,, iar nefumatorii sunt ciudati.
    Bineinteles, legea asta demna de evul mediu are rolul de a-i umili pe ei, de a-i surghiuni in locuri inumane pentru a-si lua doza si nicidecum sa ma apere pe mine, ciudat si fraier care nu am descoperit beneficiile si binecuvantarea fumului puturos care nu ma lasa sa respir si ma face sa nu pot sta cu ochii deschisi intr-un local, care teoretic are un spatiu pentru nefumatori, in care nu se fumeaza, dar care este plin de fum.
    Eu propun sa se modifice legea si sa fie interzis accesul in locurile publice a ciudatilor nefumatori fara o banderola cusuta pe maneca pe care scrie ,, nefumator ,, si fara masca de gaze in rucsac. In cazul in care indraznesc sa intre intr-un local, sa fie amenajata pentru ei o incapere de maxim 2/2 m, fara aerisire sifara scaune,sa se invete minte sa mai fie ,, ciudati ,,.
  • -1 (3 voturi)    
    Interpretarea legii, după ureche (Miercuri, 30 martie 2016, 9:43)

    stos [utilizator]

    Serviciul de administrare al campusului studențesc REGIE, interpretează legea după ureche. Ca să lămurim povestea, SPAȚIUL EXTERIOR CLĂDIRII NU ESTE SUPUS PREVEDERILOR LEGII, DECÎT DACĂ ESTE LIMITAT ȘI SEMIACOPERIT. Locurile de joacă pentru copii, sunt delimitate de un gard separator de restul spațiului extern public. Ca atare, acest serviciu social de administrare a campusului REGIE, trebuie să respecte legea nu să inventeze la nivel local, ca să cadă bine în fața rectoratului.

    STMAȚI STUDENȚI, VĂ ROG SĂ-I DAȚI ÎN JUDECATĂ, PRIN STRUCTURILE PE CARE LE AVEȚI DEJA( sindicatele studențești ).
  • +1 (3 voturi)    
    Curat discriminare (Miercuri, 30 martie 2016, 9:57)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ma mir insa ca nu includ etnobotanice, iarba, cocaina. Si acolo e o crunta discriminare si incalcarea Costitutiei.
  • -2 (2 voturi)    
    Hotnews - aveti o pozitie partizana (Miercuri, 30 martie 2016, 10:12)

    Valentin [anonim]

    Legea actuala nu interzice fumatul in campusurile studentesti. Hotnews, ati intrebat si Ministerul Educatiei, care a informat deja universitatile ca legea nu presupune interdictia fumatului in spatiile deschise din invatamantul universitar? Sau ati intrat in corul industriei tutunului? Ca asa pare, cam scris la dictare. Daca nu este asa, dovediti obiectivitate si intrebati, de exemplu, si studentii nefumatori care trebuie sa suporte hachitele colegilor fumatori in camere (mici) si pe holuri!
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 30 martie 2016, 11:23)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      socant pentru tine, dar protestul asta chiar a avut loc, pentru ca studentii chiar nu au voie sa fumeze pe banca din fata caminului, ca terenul campusului e proprietatea univerrsitatii (...ce ciudat suna acum acest termen)
  • +7 (7 voturi)    
    Da bunicul din poza 4 (Miercuri, 30 martie 2016, 10:36)

    Je__ [utilizator]

    Ala e student?

    sau e un neica nimeni de pe strada?

    Sincer, uitandu-ma la mufele astora care protesteaza...ma ingrijoreaza viitorul tarii, daca astia sunt studentii nostri.

    Majoritatea au mecle de parca stau numai la chefurile lui Salam!
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 30 martie 2016, 11:41)

    mda [anonim]

    pai astia sunt pleava din regie...

    studentii silitori care chiar invata ceva, erau in camine la invatat

    daca ieseau toti atunci chiar imi faceam griji, ziceam ca toti studentii din regie sunt o viitoare pleava a societatii
  • +1 (3 voturi)    
    Halal studentie! (Miercuri, 30 martie 2016, 13:50)

    suki [anonim]

    Nu par prea ostracizati, par insa cam golani...
    Buna cauza si-au ales sa apere.... ar fi trebuit sa fie ultima lor problema asta cu fumatul in spatiile publice, credeam ca ii framinta altele mai grave, si mai aplecate spre chestiunea studiilor, etc...
  • +2 (2 voturi)    
    poza cat o mie de cuvinte (Miercuri, 30 martie 2016, 16:13)

    LoloBolo [utilizator]

    nu degeaba au spus chinezii ca o poza face cat o mie de cuvinte.

    Daca astia sunt tineretul si studentimea romaneasca ...eclar, sa-mi schimb cetatenia cat mai repede.