Narghileaua: Turcia o interzice, la noi se simte ca acasa

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2008, 12:39 Life | Prin oraş

Daca in Turcia fumatul va fi interzis, in ciuda celor 25 de milioane de amatori de tigari, pipa si narghilea, in Romania imaginea narghilelei abia incepe sa se dezvolte. Incet, dar sigur. Amatorii de fum aromat spun ca, odata ce au incercat, au continuat apoi sa iasa prin cafenelele de profil si chiar sa isi cumpere propria narghilea.

De unde vine aceasta atractie? Fumatul narghilelei este complet diferit fata de cel al unei tigari. In primul rand, tutunul are diferite arome, de la fructe, pana la flori sau bauturi. Acesta este umed, amestecat cu melasa, iar fumul este filtrat mai intai printr-un bol cu apa foarte rece, aflat la baza narghilelei. Tras printr-un furtun, fumul iese dens, albicios, foarte aromat si usor dulce, din cauza melasei.

Adaugati la aceasta experienta prietenii pe care ii scoti in cafenea, cateva perne sau canapele pe care stati intinsi, alaturi de o cafea la nisip si veti intelege de ce comertul cu narghilele se dezvolta de la an la an.


Un subiect deloc fumat in Romania

Dragos Dumitru este proprietarul site-ului narghilele.ro, pe care l-a lansat in 2005. Atunci, narghilele erau destul de putin cunoscute la noi in tara. Nu i s-a parut o incercare riscanta, pentru ca stia ca, la fel ca el, trebuie sa mai fie si alti amatori de narghilea care ar vrea sa o poata cumpara fara batai de cap.

"Lansata cu doi ani in urma, afacerea este in continua crestere iar planurile de dezvoltare sunt mari", spune Dragos Dumitru.  "Anul trecut am vandut online circa 2.500 de narghilele si accesorii, pentru ca sunt multi fumatori si deja exista o cultura a narghilelei in Romania", mai adauga acesta.

Afirmatia este intarita de Kamis Florina, patroana cafenelei Valea Regilor: "Am intrat pe piata cu 7 ani in urma si acum suntem prezenti in 3 locatii. Avem si clienti straini - arabi, francezi, insa majoritatea clientilor nostri sunt romani si gazduim circa 100 de fumatori de narghilea in fiecare seara".

Cine sunt clientii principali? Tinerii, fiindca sunt curiosi si se afla in permanenta cautare de experiente noi. Are acest lucru legatura cu faptul ca istoria narghilelei este legata si de consumul de opium si hasis? "Noi respingem de la inceput orice discutie legata de droguri, pentru ca nu vrem sa incurajam sau sa dam idei. Promovam narghileaua in ideea de savoare, mai ales ca ce se fumeaza in acest moment este un tutun special ce contine doar intr-o mica masura tutun pur. Restul este un amestec de fructe confiate, melasa si arome", spune Dumitru.

Faptul ca cei mai multi dintre fumatorii de narghilea sunt tineri ar putea fi explicat prin faptul ca narghileaua, ca si fumatul in sine, este un instrument de socializare. E mult mai distractiv sa iesi cu prietenii intr-o cafenea si sa incerci felurite arome, decat sa stai singur in casa, tu si un furtun din care iese fum.

Daniel Simeanu, fumator de narghilea, spune ca a incercat-o prima oara pentru ca era curios, iar prietenii l-au dus intr-o cafenea: "A fost o experienta misto pe care am mai repetat-o de atunci de multe ori. E bine sa o fumezi in compania prietenilor, fiindca fumata acasa, de unul singur, nu are nici un farmec", spune Simeanu.


De unde le cumparam?

In Bucuresti, puteti apela la magazinele orientale, cum ar fi Orema (str. Sepcari 18). Aici gasiti carbuni si narghilele cu preturi incepand de la 95 de lei, insa pentru tutun va trebui sa va orientati spre alte magazine, cum ar fi Unirea.

Daca nu vreti sa iesiti din casa, sfantul www. vine in ajutor: doua magazine online asigura materialele de care aveti nevoie pentru o seara aromata. Pe narghilele.ro, preturile pentru o narghilea variaza in functie de marimea acesteia si de numarul de furtunuri (unul sau doua): intre 90 si 200 de lei. Tot de aici puteti cumpara carbuni (10-15 lei) si tutun (25 lei) cu diverse arome, de la struguri si fructe de padure, pana la caramel, scortisoara, cola sau fistic.

Narghilea.eu afiseaza preturi similare: narghilele se pot cumpara cu sume intre 85 si 190 de lei, iar carbunele si tutunul sunt vandute in functie de marime: cutia de tutun de 50 g. costa 6 lei, iar cea de 250 g - 20 lei. Cu aceasta suma puteti alege una dintre cele cateva zeci de arome, printre care whiskey, martipan sau margareta. Nu uitati de carbune: acesta are preturi cuprinse intre 13 si 160 de lei.

Cei mai norocosi isi pot cumpara direct de la sursa, adica din tarile exportatoare: "Din pacate, la noi sunt foarte putine magazine care sa comercializeze tutun de narghilea sau carbuni. Eu am fost intr-o vacanta in Turcia si mi-am facut provizii", spune Daniel Simeanu.

Dar Simeanu este turist si nu a facut din narghilele o afacere: "nu va ganditi la Turcia ca la mama narghilelelor, asta face toata lumea. Noi ne cumparam marfa din Siria, Egipt si China, fiindca este bine finisata. Am vazut sute de narghilele aduse din Turcia pe care a trebuit sa le reparam", spune Dragos Dumitru.

De asemenea, Kamis Florina apeleaza la alta tara pentru aprovizionare: "Nu luam marfa din Romania, ci din Egipt".



De fumat, am mai fuma. Dar unde?

Un fum aromat in compania prietenilor (peste 18 ani!) nu doar ca te introduce intr-o atmosfera exotica insa, dupa spusele fumatorilor, nici nu dauneaza cat o tigara cu tutun normal. Metoda de filtrare a fumului prin apa rece il face aproape inofensiv, ar spune un fumator.

Daca ii intrebam insa pe cei care nu agreeaza tigarile, s-ar putea sa nu fie de acord: "Cred ca sunt putini aceia care nu fumeaza tigari in mod obisnuit si care sa socializeze in jurul unei narghilele. Cateodata fumul este foarte gros si poate deveni deranjant pentru un nefumator", spune Daniel Simeanu.

Daca va incumetati, totusi, la o experienta noua, in Bucuresti exista cateva baruri si cafenele in care puteti comanda o narghilea, alaturi de cafea la nisip. In Valea Regilor (Calea Victoriei 16-20 si Str. Domnita Anastasia 9), preturile sunt cuprinse intre 11 si 15 lei, iar aromele variaza intre cele de flori (trandafir, orhidee) si cele de fructe (mere, cirese, pepene galben).

In Aromaroma (Str. Popa Tatu 61), o narghilea costa 10 lei, iar in Yamorei Cafe (str. Leonida 11), o seara de fumat iti va scoate din buzunar 12 lei. Green Tea (Str. Dr. Burghelea 24) iti pune la dispozitie, pe langa narghilele cu aroma de menta, scortisoara, vanilie sau fructe, si ceaiuri japoneze. Nu stim despre ceai, insa narghileaua te va costa 15 lei.


Nota: Stii alta cafenea mai buna? Ai fumat narghilea si vrei sa ne spui si noua cum e? Sau nu esti de acord cu acest obicei? Iti asteptam comentariile mai jos.























24822 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Super :) (Joi, 10 ianuarie 2008, 13:32)

    Mirq [anonim]

    O narghilea, cu prietenii, dupa o zi de munca este incredibil de buna! :) Nu fumez tigari dar o narghilea nu refuz! Am fost atat in Valea Regilor cat si in Aromaaroma.. o recomand pe a doua pentru atmosfera si gazde de nota 10.
  • +1 (1 vot)    
    gramatica (Joi, 10 ianuarie 2008, 13:35)

    un nume [anonim]

    http://dexonline.ro/search.php?cuv=furtun

    Pluralul cuvantului "furtun" este "furtunuri", nu "furtune"
    • 0 (0 voturi)    
      furtune (Vineri, 11 ianuarie 2008, 22:19)

      Analfabetu [anonim] i-a raspuns lui un nume

      Stimate....
      M-a intrigat remarca ta privind pluralul substantivului "furtun" si m-am uitat prin dictionar. Ai dreptate! Acolo asa se zice, c-ar fi "furtunuri" si nu "furtune", asa cum e in articol. Si totusi, eu asa am pomenit si am folosit, termenul de "furtune". Poate nu stiu prea multa gramatica si atunci am cautat si parerea altora. Ei bine, chiar inainte de a scrie aceasta interventie am cautat pe Google, la termenul "furtune" a gasit 159 000 de raspunsuri iar la termenul de "furtunuri" numai 89 000. Ce sa insemne asta? Ca din cei care se refera la un furtun , aproape 2/3 nu stiu gramatica? Sau ca acest termen are un plural recunoscut oficial si inscris in dictionar si un altul neoficial dar mai folosit. Si atunci, un "jurnalistu' lu peşte" ce termen sa foloseasca, pentru cei 1/3 sau pentru ceilalti? Stiu ce o sa-mi raspunzi, ca jurnalistii au menirea de a dirija cititorii pe calea limbii romane corecte, gramaticale, etc. Si atunci cum ramane cu acele cuvinte ciudate gen "mişto", "gaşcă", "nasol", care au aparut si s-au dezvoltat in limba vorbita si pentru care, de curand, la televizor, se facea propunerea sa fie inscrise in dictionar si sa fie folosite in scoli?
      Nu-mi plac nici mie asemenea cuvinte, dar daca se folosesc tot mai mult in vorbirea curenta, ce pot sa fac? La inceput o sa le ignor si apoi probabil ca o sa le accept. Si asa si cu "furtune", pluralul la "furtun". Atata timp cat e folosit de 2/3 din cei care intrebuinteaza acest termen eu cred ca nu e o greseala, este cel mult o anticipare a termenului care va fi folosit peste un an, doi sau mai multi. Si nu mai fi asa de rau, ca-ti face rau... Altfel spus, daca vrei sa ai o viata "mişto" nu mai fa pe "nasolul"...
  • 0 (0 voturi)    
    recomand! (Joi, 10 ianuarie 2008, 14:15)

    alex [anonim]

    narghilele.ro rulez. sunt foate seriosi si preturile sunt super ok.. am mai luat tutun de la unirii si e infect. nu recomand sa luati de la unii sunt niste tzepari. totusi nu va recomand valea regilor au servicii foarte proaste. oriunde in alta parte.
    fumati cu placere si nu faceti excese!
  • 0 (0 voturi)    
    de acord! (Joi, 10 ianuarie 2008, 14:38)

    CRIS [anonim]

    intr-adevar este super sa stai cu gasca la o narghilea, am fost in Valea Regilor si mi-a placut, am baut o cafea la nisip si am luat o narghilea traditionala si una de mere. Sunt super ok...fumam si tigari pe vremea aia, intre timp m-am lasat de tutun, dar o narghilea nu as refuza..dar numai cu grupul de amici ...altfel parca nu are nici un haz ...
    • 0 (0 voturi)    
      braila (Joi, 10 ianuarie 2008, 16:14)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui CRIS

      Noi deja avem 3 localuri in braila cu narghilea. Am fumat prima oara acuuum...2 ani si ceva iar iarna trecuta, ca i ianra asta ies impreuna cu prietenii aproape weekend de weekend la o nnarghi. Kappa cafe este cel mai bun in braila, mai este si derby si zvon cafe...merita..pe bune...si ca sa ontrazic articolul...in grupul meu fumeaza narghilea toti nefumatorii,adica vreo 6 persoane...cantitatea de nicotina este intr-adevar neglijabila iar de la fumul narghilelei nu prea te ustura ochii...
  • 0 (0 voturi)    
    narghilea...pe langa un ceai deosebit... (Joi, 10 ianuarie 2008, 16:22)

    denniss [anonim]

    ok...narghilea gasim la ora actuala...dar ce m-a atras cel mai mult a fost varietatea extinsa de ceaiuri aromate (peste o suta de sortimente)in cafeneaua Aromaroma....e super ok...va sfatuiesc sa incercati!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Alt distrus (Joi, 10 ianuarie 2008, 16:44)

    Won Ton Ton [anonim]

    Bai, autorii lu peshte, de cand interzice Turcia fumatul, ba? Unde-ati citit voi asta?
    Alt articol scris din burta.. Numai incompetenti la HotNews./
    • 0 (0 voturi)    
      salut (Luni, 9 februarie 2009, 23:33)

      S3by [anonim] i-a raspuns lui Won Ton Ton

      asta chiar e o interbare buna..in turcia chiar e interzisa fumarea? narghilea mea e din turcia..deci daca nu se poate fuma..se poate vinde narghile??
  • 0 (0 voturi)    
    Nargileaua (Joi, 10 ianuarie 2008, 17:21)

    Me [anonim]

    ... este mult mai mult decat o tentatie pentru tineri. In tarile arabe exista o cultura in jurul lor si in cafenele. Ar fi pacat sa se piarda esenta acestor lucruri.Pana la urma faptul ca dureaza atat de mult sa o fumezi si ca o imparti cu mai multi oameni este semnul clar al puterii de socializare a narghilelei.
    Se mai poate fuma la Krishna, pe bulevardul Regina Elisabeta: decor indian, muzica arabeasca.... ciudat amestec.... dar pentru majoritatea celor care merg acolo nu conteaza. Sunt niste neinitiati.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Joi, 10 ianuarie 2008, 17:26)

    Anonim [anonim]

    Spuneti-mi va rog cine stie, e periculos sa fumez narghilea?
    Ma intreb daca o fi la fel cum fumezi tutunul de periculoasa sau mai putin, sau deloc?

    Multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      nu e la fel.... (Joi, 10 ianuarie 2008, 17:33)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      nu este acelasi lucru ca la tigare. aroma are de cel putin cateva ori mai putina nicotina si nu creaza dependenta. narghileaua o fumezi mult mai rar. nu e e ca tigara la ora. o fumezi doar pentru relaxare. recomandare e sa se fumeze de cateva ori pe saptamana. nu folositi prea des.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Luni, 9 februarie 2009, 23:35)

      s3by [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      ptr cei cu probleme cardiologice..nu e recomandat..
  • 0 (0 voturi)    
    ce legatura are narghileaua cu tutunul? (Joi, 10 ianuarie 2008, 17:27)

    turcitu [anonim]

    "tutunul" de narghilea nu e tutun, adica nu contine nicotina. cine ma contrazice n-a fumat in viata lui narghilea. eporterii hotnews sa se documenteze.
  • 0 (0 voturi)    
    pune mana si... (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:00)

    pisi [anonim]

    ... da o fuga pana la AromAroma de vrei sa vezi cum e cu narghileaua, ceaiul, ciocolata fierbinte si atmosfera. E "intr-un fel". Ai sa te prinzi daca esti altfel.

    ...stai departe de Valea Regilor pentru ca, intr-adevar, uneori, iti vei dori sa nu fi calcat acolo.

    ...ia-ti o narghilea daca-ti place pentru ca prietenii nu te vor refuza si poti fi printre nori pe canapeaua ta sau in excursie.

    ...intreaba-l pe prietenul Google despre legile privind fumatul in Turcia si continutul tutunului de narghilea. El stie tot.
  • 0 (0 voturi)    
    cei mai stilati... (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:57)

    che guevara [anonim]

    Eu si prietenii mai am cumparat intotdeauna de la NARGHILELE.RO si narghilele si tutun si carbuni si accesorii si am fost multumiti pentru ca au stoc la orice produs si se gaseste foarte usor absolut orice pentru narghilea.Acum si-au deschis si un local foarte stilat si primitor unde se poate si fuma narghilea cu 10 lei,dar si cumpara de acolo tot ce tine de narghilea...AROMAROMA-Popa Tatu 61,sector 1-intre Cismigiu si Piata Matache-au foarte multe locuri de parcare si e linistit aici
  • 0 (0 voturi)    
    VR vs Krishna (Joi, 10 ianuarie 2008, 22:04)

    v-twin [anonim]

    Valea Regilor e cam de rahat. Scump şi aglomerat. Pe lângă asta, dacă aveţi şi o mini-părere politică în voi, puteţi fi deranjaţi. De exemplu am fost acolo în 2006, într-o seară, vara, şi pe ecranul acela de proiecţie aveau nişte videoclipuri cu muzică din zone mai musulmane unde nişte băieţi musulmani omorau nişte băieţi americani şi europeni. O chestie foarte ne-gg care m-a deranjat la culme şi unul dintre motivele pentru care nu mai calc pe-acolo.

    Krishna e foarte mişto, de la Pţa Kogălniceanu un pic mai jos. Acolo stai pe perne şi decorul e semi-interesant dpdv vizual, dar cum zicea un comentator mai sus e nasol cu muzica. Mărog. Ce au acolo interesant, este folosirea vinului, a laptelui şi a vodcii ca mediu de filtrare pentru cei interesaţi.

    Nu fumaţi niciodată pe burta goală, poate da un sentiment mai aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    fumat (Vineri, 11 ianuarie 2008, 0:42)

    g [anonim]

    tocmai am informatii "calde" di9rect de la sursa. un turc. din ce am aflat, fumatul nu va fi interzis in Turcia. vor fi doar incaperi speciale pt. fumatori si nefumatori. adica asa ca pe la noi
  • 0 (0 voturi)    
    titlu articol (Vineri, 11 ianuarie 2008, 8:33)

    Serban [anonim]

    ce legatura are titlul articolului cu continutul? ma asteptam la o analiza a legislatiei, istoriei narghilelei in tarile arabe etc si nu la o insiruire a localurilor unde poti gasi narghilea in bucuresti
  • 0 (0 voturi)    
    publicitate (Vineri, 11 ianuarie 2008, 9:14)

    christ [anonim]

    Oare cât au plătit patronii localurilor de mai sus pentru articolul ăsta?
  • 0 (0 voturi)    
    Cata prostie in lumea asta... (Vineri, 11 ianuarie 2008, 10:50)

    Laurentiu [anonim]

    Chiar n-aveti ce face decat sa va afumati? Vai de voi...
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 11 ianuarie 2008, 11:53)

      mirq [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Bine Laurentiuuu :) Cand ai iesit ultima data cu prietenii... din biblioteca vreau sa zic?
  • 0 (0 voturi)    
    Nefumatoare (Duminică, 13 ianuarie 2008, 11:52)

    Lara [anonim]

    Eu nu fumez, iar de la mult fum imi lacrimeaza ochii.

    Dar am fost de vreo 3 ori cu prietenii in locuri unde se fumeaza narghilea si nu mi-a displacut total sa trag cateva fumuri din ea.

    E adevarat ca dupa un timp era prea mult fum, dar, ca experienta cu prietenii, a fost agreabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. FURTUNE (Duminică, 13 ianuarie 2008, 22:17)

    Tum-tum [anonim]

    Este firesc sa-ti folosesti dreptul de a avea orice opinie, fie ea si eronata, dar nu esti redactor, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    narghilea -fumul vesel (Luni, 14 aprilie 2008, 17:39)

    Mircea [anonim]

    am doar 16 ani :) nu sunt fumator dar am fost curios si foarte incantat de obiceiul "fumatul de narghilea", la fel si prietenii mei si am decis eu si inca un prieten sa cumparam o narghilea , am cumparat de pe siteul lui Dragos Dumitru si am fost foarte incantat de aroma de mere recomandata pt incepatori,tocmai azi am facut comanda de inca 5 arome tot de la el ,imi place cultura narghilelei si o sa am obiceiul acesta de a sta cu prietenii la o cafea si o narghilea mult timp inainte . multulesc Dragos si multa bafta
  • 0 (0 voturi)    
    narghilea buna (Duminică, 14 decembrie 2008, 10:57)

    becky bee [anonim]

    Am fumat o nagilea foarte buna la o cafenea foarte chic,Veda Lounge de pe Octav Cocarascu 45,alaturi de un ceai din trandafiri persani....un deliciu!!! Plus atmosfera orientala de bun gust m-a transforma intr-o clienta fidela a cafenelei...
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 13:08)

    Pyciu [anonim]

    va spun sincer ca nu sunt fumator si acum de craciun am incercat si eu o narghilea......ii super belea imi place la nebunie:X
  • 0 (0 voturi)    
    narghilea.. (Joi, 11 iunie 2009, 0:56)

    Serban [anonim]

    in valea regilor e nasol,adica servirea e foarte proasta...recomand in schimb Orient
  • 0 (0 voturi)    
    Locatie tare (Luni, 14 decembrie 2009, 17:40)

    Arabu' [anonim]

    Salutare,

    Am fumat narghilea (sau shisha cum ii zic arabii) in Da'mask. E super locatia, servire super ok, aroma incredibil de intensa, consitii brici. Singurul inconvenient (pentru mine cel putin ) e muzica ambientala. O perioada buna se axau pe muzica gen Budha Bar, muzica arabeasca de la mama ei, insa au inceput sa le combine cu oldies si alte genuri....

    Ca si localizare, e undeva pe Vatra Luminoasa (mai exact pe o straduta adiacenta, care nu mai stiu cum se numeste exact, dar o gasiti pe www.).
  • 0 (0 voturi)    
    narghilea (Miercuri, 30 decembrie 2009, 14:59)

    ion [anonim]

    am fumat la cvsto cafe ,foarte tare ,ambient placut ,la kogalniceanu langa rond
  • 0 (0 voturi)    
    Sisha vs Krishna (Vineri, 29 ianuarie 2010, 2:27)

    narghilea [anonim]

    dak ai chef sa fumezi o narghilea, cea mai buna din Bucuresti este la Sisha, s-a deschis destul d curand la P-ta Muncii langa Milion, ambiantza nu e cine stie ce, mai ales k 90% din clienti sut arabi, nu sunt rasist dar mai vrei sa vezi si un roman. in schimb dak ai chef d o ambiantza placuta cel mai frumos e in Krishna, e pe Kogalniceanu, narghileaua nu e cine stie ce, dar in schimb e f placut sa stai acolo, muzica e super si vin numai tineri...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 16 mai 2011, 22:43)

    nicushor [anonim]

    Ba oameni buni..narghileaua nu ii daunatoare..daca iti pui doar aroma in ea..ii doar abur pur si simplu....dar daca iti pui tutun normal k dauneaza..
  • 0 (0 voturi)    
    cum prepar "tutunul"? (Duminică, 19 iunie 2011, 20:10)

    SMAck [anonim]

    as dori sa stiu sa-mi fac singur acel "tutun"...cum se face...diun ce? vreau aroma de cuisoare sau scortisoara....nu se gaseste asa ceva pe piata. ce contine acea gelatina, ce planda e acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se face aroma ? (Vineri, 13 februarie 2015, 20:27)

    Anca [anonim]

    Stie cineva cum se prepara aroma pt narghilea ?