Alegeti mascota Bucurestiului: leul, gargarita, acvila, fluturele sau porumbelul alb

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2008, 13:50 Life | Prin oraş

In februarie, bucurestenii vor alege de pe siteul Primariei Capitalei mascota care sa le reprezinte orasul. Dupa modelul capitalelor europene, Bucurestiul va avea un simbol care sa-l reprezinte. Leul, gargarita, acvila, fluturele sau porumbelul alb sunt o parte din simbolurile pe care Primaria Capitalei le propune drept  mascota.

Potrivit Biroului de Presa al Primariei, deocamdata nu se stie exact cate simboluri vor fi propuse, intrucat Directia de promovare a turismului in Bucuresti, nou infiintata, inca lucreaza la aceasta problema. Ceea ce este sigur e ca, din februarie, pe site-ul primariei, locuitorii capitalei vor avea ocazia sa isi exprime optiunea pentru mascota preferata.

Mascota, sufletul comertului

Daca inainte era un simbol purtator de noroc, astazi, mascota este un element care sa atraga prin stralucire si sa aduca clienti. La aceasta ora, responsabilii din Primarie inca se mai gandesc ce mascote sa supuna la vot.

In prima faza, am aflat de la Biroul de Presa al PMB, a fost propusa acvila, simbol de pe emblema Bucurestiului, insa ulterior au venit si alte variante: leul, porumbelul alb, gargarita. Pana in februarie, oferta de mascote ar trebui sa fie pregatita, dupa care, timp de doua luni, locuitorii Capitalei vor fi invitati sa aleaga. Dupa ce aceasta va fi aleasa, se va comercializa sub forma de insigne, brelocuri si alte obiecte care sa promoveze orasul.

Proiectul de alegere a unei mascote face parte dintr-un program mai amplu de dezvoltare a turismului in Bucuresti. Astfel, Directia de Dezvoltare a Turismului, proaspat infiintata, are ca scop transformarea, in cel mai scurt timp, a Capitalei intr-o destinatie turistica importanta a Europei. In afara de alegrea mascotei, Directia va trebui sa stabileasca o ruta turistica si obiectivele importante de vizitat, sa infiinteze autocare speciale destinate turistilor si sa creeze cateva centre de consiliere turistica.

Ce simboluri purtatoare de noroc au alte orase

Pana acum, acvila era animalul care ne reprezenta Capitala, pe stema orasului. Germanii au ales pentru sigiliul Berlinului, un urs brun, londonezii au pe stema doi dragoni. Stema Parisului are pe ea o corabie, iar Amsterdam doi lei.























9564 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    :D (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:38)

    Nautilus [anonim]

    Gandacul de bucatarie e cea mai potrivita mascota, seamana cu multi indivizi pe care-i intalnesti pe strada :))))

    ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      guzganul rozaliu (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:47)

      turcu [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      sa fie roz ca seamana la culuare cu primarul general.
    • 0 (0 voturi)    
      mascota noastra (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:36)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      Marturisesc ca m-au facut sa rad comentariile cum ar fi cel de mai sus, cometarii care fac haz de necaz. Cum ar fi insa sa nu mai avem aceste necazuri?

      Daca vrei sa ai un oras mizerabil, o sa-l ai cu siguranta, nu e greu. Si daca o sa fie totul ok, tot poti sa mai gasesti cativa gandaci.

      Cum ar fi insa sa avem un oras curat si civilizat, in care sa fie o placere sa traiesti?

      Cred ca mascota ar trebui sa reprezinte o combinatie intre ce ne place acum in bucuresti, si ceea ce am vrea sa fie.

      Eu as propune un arbore, un stejar, pentru ca produce aer curat. Simbolizeaza stabilitate, longevitate, fermitate. Si am avea mascote in toate parcurile:).
    • 0 (0 voturi)    
      NEMO pt nautilus (Vineri, 25 ianuarie 2008, 19:51)

      meno sebastiano argenti [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      esti tare!
  • 0 (4 voturi)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:04)

    flu [anonim]

    Ar trebui sa le fie clar edililor ca deja avem o mascota, si anume cainele comunitar, vagabondu nostru cel de toate zilele.
  • 0 (4 voturi)    
    propunere (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:09)

    Sebi [anonim]

    Eu propun cainele maidanez, este cel mai reprezentativ animal din fauna Capitalei noastre europene
    • 0 (4 voturi)    
      maidanezu (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:18)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Sebi

      Maidanezu nu e bun. El e bun ca mascota intregii Romanii.

      Leul e bun, dar un pic mai incolo, cand ajung 5 amarati la 1 Euro.
  • 0 (4 voturi)    
    PAPAGALUL de videanu e bun de mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:13)

    adrian [anonim]

    tot ne povestea unul ca primar ca videanu nu am avut de la protopopescu incoace. il punem pe PAPAGAL mascota orasul cu interdictia de a avea vreodata o strada.
    • 0 (4 voturi)    
      :) (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:38)

      io [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Poate incercam cu gandacul de balegar, ca tot ne afundam in noroi/hazna
  • 0 (4 voturi)    
    propunere (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:17)

    antigip [anonim]

    ar mai fi o propunere.
    un jeep mare. cel mai mare. si sa fie alb.

    ar fi mascota perfecta.
  • 0 (4 voturi)    
    alta propunere (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:19)

    Doru [anonim]

    Eu propun fatza lui N Gutza, pt ca are cei mai multi fani la Buc
  • 0 (4 voturi)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:20)

    anonim [anonim]

    Ciinele comunitar
  • 0 (4 voturi)    
    da (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:21)

    huhu [anonim]

    Eu cred ca o bordura noua ar fi cea mai buna mascota
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:29)

      dom [anonim] i-a raspuns lui huhu

      Una singura? O piramida in trepte, ca cea de la Saqqara, facuta numai din borduri de beton :)
  • 0 (4 voturi)    
    Cainele! (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:21)

    dumi [anonim]

    Cainele maidanez, fara nici o indoiala! Suferintele pe care acest biet animal le-a indurat de la bucuresteni, dar si necazurile pe care le mai face uneori oamenilor, au creat o legatura puternica, indestructibila, intre el si bucuresteni. Capitala fara caini ar fi un oras si mai urat decat e.

    Simbolul Bucurestiului: Cainele maidanez! Votati!
  • 0 (4 voturi)    
    Sobolanul (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:25)

    Florin [anonim]

    ati uitat sa puneti si SOBOLANUL, asta aste PARLAMENTUL ROMANESC :o)
    • 0 (0 voturi)    
      De ce atata mistocareala ? (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:59)

      Tavi [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Ma intristeaza faptul ca toti cei mai de sus au luat la misto ideea de 'mascota' a Bucurestiului. E o idee chiar buna si alegerea unui logo e la urma urmei un prim pas in formarea unei imagini despre un oras. Eu as alege fluturele.
      • 0 (0 voturi)    
        o mascota realista ? (Joi, 24 ianuarie 2008, 21:31)

        calin [anonim] i-a raspuns lui Tavi

        fluturele moare de la poluare, santiere descoperite si cele 250 tone de praf pe km patrat.
        ca sa nu vorbim ca la cat bun simt este l-ar clipoci toti de toti peretii.
  • 0 (2 voturi)    
    cam tarziu (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:26)

    Cristian [anonim]

    S'au mai gandit si altii...
    http://bloguresti.blogspot.com/2008/01/wanted-have-you-seen-this-dog.html
    • 0 (0 voturi)    
      misto mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 13:20)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      desenu din blogul astuia ar trebui sa fie mascota :)
    • 0 (0 voturi)    
      misto mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 13:20)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      desenu din blogul astuia ar trebui sa fie mascota :)
  • 0 (2 voturi)    
    Pai nu stiti cine ?!!! (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:29)

    bogdan [anonim]

    VIDEANU :)
  • +2 (2 voturi)    
    e o intrecere? (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:30)

    Miju_sb [anonim]

    e o intrecere aici ... care poate sa debiteze cea mai reusita scarnavie? hehe, deci va place sa mentineti orasul asa cum il vedeti

    mie mi-ar place sa traiesc intr-un oras care are drept mascota o buburuza :)
    • +2 (2 voturi)    
      Ma inscriu (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:01)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Miju_sb

      Initiativa e de laudat si ma declar impotriva comentariilor care fac bascalie. Si poate ar fi intemeiate, dar sunt curios cati dintre cei care au propus sobolanul si maidanezul au iesit iarna asta sa curete zapada de pe strada, sau sa faca curatenie in curtea blocului, cum imi amintesc ca se obisnuia odinioara.
      Eu acum intru pe site si votez gargarita!
      • 0 (0 voturi)    
        RE: (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:59)

        Unul_suparat [anonim] i-a raspuns lui Aph

        .... si daca YO am dat la zapada .... AM SCAPAT de sobolani si maidanezi ???????......
        "Ce legatura-i intre **** calului sin stampila Primariei???".....
      • 0 (0 voturi)    
        @aph (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:00)

        dumi [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Gargaritele mananca frunzele copacilor.
        Porumbeii si fluturii nu fac nimic.
        Leii si tigrii sunt prea departe.
        Maidanezul mananca oasele si alte resturi aruncate de locuitori pe fereastra.

        Spuneti si dv., cine-i mai bun?
        • 0 (0 voturi)    
          AIUREA (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:51)

          St5 [anonim] i-a raspuns lui dumi

          Gargarita este o insecta pradatoare. Adica detesta frunzele copacilor.

          Fluturii sunt cei care papa frunze, in stadiul de larva (adica omida).

          Mai citeste o data zoologia :=))))
  • -1 (3 voturi)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:41)

    liviu [anonim]

    noi nu prea ne comparam cu restul ''capilaelor''.. dar eu oscilez intre papagal si cainele maidanez..
  • -1 (3 voturi)    
    as alege... (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:43)

    Glock [anonim]

    SOBOLANUL e cel mai potrivit.... dute in camine sa vezi cati patruleaza prin wc-uri si holuri... dar lasa ca asa-i frumos sa aratam la straini...
  • -1 (3 voturi)    
    fabula (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:47)

    Propunere [anonim]

    Ce-i mai mica si mai mica decat putza de furnica?
    Intrebarea nu ne sperie... este putza de bacterie
    • 0 (0 voturi)    
      tare (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:18)

      a [anonim] i-a raspuns lui Propunere

      tareee..........nu am mai ras de mult asa....:)
  • 0 (2 voturi)    
    Mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:47)

    Jinxy [anonim]

    Mascota reprezinta dezideratul de aceea nu e normal sa alegi un animal...putem alege Parisul ca si mascota a Bucrestiului =)). Wouldn't that be something...
  • 0 (2 voturi)    
    Mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:53)

    pendulul lui foucault [anonim]

    Doua propuneri:
    1. ... a calului
    2. sa fie impaiati primarul general si primarii de sector...
  • 0 (2 voturi)    
    Bordura (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:54)

    oprea [anonim]

    eu l-as propune pe dorel ... mai concret 20 de indivizi din care 1 schimba bordura si 19 se uita la el in timp ce de o parte si de alta coada de masini se intinde pe 5 km ... cred ca e cea mai reprezentativa imagine a bucurestiului ...
  • +1 (1 vot)    
    Ha ha ha (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:56)

    heraldicul [anonim]

    prombelul alb, simbolul Bucurestiului? Asta chiar e o gluma reusita. Macar sa ne faca sa radem acesti edili, daca de altceva nu sunt capabili. Porumbelul alb, auzi la ei, dar ce, noi suntem in Alaska ?!? =))
    • 0 (0 voturi)    
      heraldicul cu-n cap mic alb... din alaska (Vineri, 25 ianuarie 2008, 16:39)

      luci [anonim] i-a raspuns lui heraldicul

      iar te-a lasat mama la calculator ?
  • 0 (2 voturi)    
    Alt animal simpatic (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:59)

    Stoewer [anonim]

    Mai e un animal simpatic foc, inofensiv, blanos si dragalas: lenesul.

    Alte propuneri: cioara ( existat pe vremea lui Ceasca si un primar cu acest nume) sau sarcoptul scabiei.
  • 0 (2 voturi)    
    Mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:01)

    Rin Tin Tin [anonim]

    Sobolanul de gunoi sau gandacul de bucatarie. Ambii sunt simbolul mizeriei, caracteristica omniprezenta a Bucurestilor.
  • -1 (1 vot)    
    inca oscilez (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:04)

    platitorul de rate [anonim]

    sa fie gandacul sau cioara ??? sau o cioara cu un gandac in cioc ???
    darq sa le i-a, dar amandoua se potrivesc simbolistic
  • -1 (1 vot)    
    mascota potrivita (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:04)

    mitica [anonim]

    CIOARA pentru ca sint multe ciori in bucuresti
  • -1 (1 vot)    
    CIOARA (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:06)

    neny [anonim]

    Ciorile din Cismigiu (si nu numai) !
  • -1 (1 vot)    
    hahahaha (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:11)

    Sebi [anonim]

    Maidanezul, sobolanul, gandacul de bucatarie, cioara - astea toate sunt asocieri perfecte cu Bucurestiul!
    E foarte greu sa alegi :))))
  • -1 (1 vot)    
    gunoiul (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:14)

    Doru [anonim]

    Concret, mormanele de gunoi sunt cele mai intalnite imagini prin orasu asta
  • -1 (1 vot)    
    gargaritza (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:16)

    Dedalus [anonim]

    Gargaritza e originala. Clelelate animale s-au mai vazut....

    Da nici papagallu nu e rau..

    Un papagal pe bordura, he, he ,he..!
  • 0 (0 voturi)    
    Propun (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:17)

    Moldovan [anonim]

    Coloana infinitului.
    Vad ca nimeni nu a propus furnicuta lui pro.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine... (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:22)

    Handrews [anonim]

    Laudabila initiativa, dar mascota e ultimul lucru care lipseste Bucurestiului...
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:23)

    costy [anonim]

    Eu propun ca mascotaBucurestiului sa fie o groapa aleasa la intamplare din milioanele existente in asfalt dupa topirea zapezii!!
  • 0 (0 voturi)    
    macar exista haz (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:24)

    gigi [anonim]

    chiar daca de necaz

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    Noi. (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:26)

    Ilia [anonim]

    NOI.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:27)

    rainman2 [utilizator]

    din 32 de comentarii 30 sunt penibile......
    sunt fara cuvinte...
  • -1 (1 vot)    
    Jiji (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:28)

    Nepoata lui Kilometru [anonim]

    Sa punem un fiu al boborului, sa-l punem pe nea Jiji becali purtand caciula si barda lui Mihai Viteazul calare pe un cal alb.
    Revenind la subiect, nu cred ca bucuresteniii vor alege altceva in afara de leu sau acvila. As fi placut surprins sa nu am dreptate. In general noi romanii ne credem mai cu muschi ca altii si nu vrem sa fim gargarite, fluturi sau altceva ce poate fi vanat. Mai degraba sa fim noi in postura de vanatori, sa dovedim putere prin alegerea unui animal de prada, prin agresivitate.
    Daca predictia mea NU se va adeveri atunci inseamna ca mentalitatea a inceput sa se schimbe in RO iar frumosul si creativitatea au inceput sa-si faca prezenta in alegerea romanilor.
  • +1 (1 vot)    
    obs (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:28)

    dragos [anonim]

    ideal daca ai da si-un link in articol la siteul primariei
  • -1 (1 vot)    
    inca o propunere (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:30)

    Sebi [anonim]

    Propun drept mascota un CERSETOR, sau un boschetar, sau un boschetar care cerseste. La fiecare semafor poti vedea cativa
  • -1 (1 vot)    
    Gargarita castiga !!! (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:30)

    Octavian [anonim]

    Ca restul nu e de ei, poate un sobolan sau un alt parazit
  • -1 (1 vot)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:31)

    Emil.O [hotnews.ro]

    Baba cu sacosa
    adrian Copilu minune
    cucuveaua
  • -2 (2 voturi)    
    Nu e bine (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:33)

    sadwank [anonim]

    Gargarita - un animal dragut pe care copiii de la tara il folosesc pentru a afla directia in care isi vor gasi perechea. Bucurestiul nu e "la tara", e ditamai capitala europeana.

    Acvila - s-a mai vazut. Acvila non capit muscam* ziceau romanii, si se refereau la noblete, la marinimie, la ceea ce englezii de mai tirziu il vor fi numit fair-play. Ceea ce nu e cazul in Bucuresti in care toata lumea vrea sa-l fure pe omul normal si sa-i indice o directie gresita sau sa-l ia cu taxi din Gara de Nord la tarif de charter.

    Fluturele - alta jivina care simbolizeaza delicatete, efemeritate. In culori vii poate sta cu cinste ca tatuaj pe fundul oricarui popo.

    Porumbelul alb - asta ar fi bun dar in Bucuresti ce era alb ieri e gri azi si e negru miine. Si sa fim seriosi, un porumbel negru e o cioara perfecta.

    Cel mai potrivit animal -- daca e sa alegem din domeniul zoo -- e vita. Gastronomic - micul. Botanica - basina-porcului. Fashion - chilotii tanga. Stiinta - electronul orfan, sarit de pe orbita.

    -----------
    * Vulturul nu omoara musca.
  • -1 (1 vot)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:34)

    gogou [anonim]

    Maidanezul de crangasi!
  • 0 (0 voturi)    
    Steme (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:45)

    Stoewer [anonim]

    Adevarul e ca mentionata comparatie cu celelalte capitale europene nu e corecta. Berlinul are ursul drept stema, asa cum si Bucurestiul are deja o stema: o preabanala acvila cu cruce in cioc si scutul cu Sf. Gheorghe (cel putin asa cred)

    http://www1.pmb.ro/pmb/bucuresti/stemabuc.htm

    Deosebirea este ca stema dateaza din 1993, iar stema Berlinului, daca tor veni vorba despre el, dateaza din Evul Mediu.

    Iar daca aici se face bascalie, e normal. La asa propunere a Primariei, asa reactii. Vorba aia: cine a inceput?
  • 0 (0 voturi)    
    Buburuzaaaaaa :) (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:46)

    Felix [anonim]

    Cred ca gargaritza ar fi cea mai originala propunere...

    Interesant de analizat comentariile "bascalioase". Se doresc ele inteligente, oare?
  • 0 (0 voturi)    
    Dosul sa fie mascota Bucurestiului (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:48)

    alexandru the great [anonim]

    Propun ca mascota un dos mare si paros,ca cel de parlamentar sau guvernant..Trebuie sa contina neaparat celulita.
  • 0 (0 voturi)    
    Vagabondul si pisica (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:49)

    MariaP [anonim]

    Cainele (vagabond) si pisica.
    Este inadmisibil ca intr-o capitala europeana sa vezi atatea haite de caine. Ti-e frica, mai ales seara, sa nu te sfasie vreunul intr-o incaierare intre haite.

    Domule Poteras, inainte sa incepeti sa cersiti voturile pentru inca 4 ani la Primaria sector 6, poate faceti ceva si pentru cetatenii pe care-i gospodariti sau macar sa ne spuneti prin ce metode (rapide) putem scapa de cainii vagabonzi si chiar si de pisici.
    • 0 (0 voturi)    
      cum puteti scapa... (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:51)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui MariaP

      puneti mina de la mina locatarii de la bloc si duceti patrupedele la castrat.
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:49)

    Alex [anonim]

    Nu mai avem nevoie de o mascota .....este populat de toate mascotele politice ....avem prea multeeeeeee!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    alta propunere (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:51)

    antigip revine [anonim]

    balustrii "vilelor" din Pipera pentru ca se asorteaza bine cu jeepul cel mai mare si mai alb.

    plus ca e si foarte "trendi".

    acum pe bune...un copac, un platan din putinii care au mai ramas ar merge ca mascota...
    pana nu dispar toti...
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota Bucurestiului (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:51)

    Catalin [anonim]

    Porumbelul alb
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:52)

    Unul_suparat [anonim]

    Denumirea "BUCURESTI " se pare ca vine de la numele ciobanului BUCUR ..... De aici, s-ar impune emblema .... ciobanului .... BECALI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:53)

    nergal [anonim]

    un jeep langa un caine maidanez
  • 0 (0 voturi)    
    animal (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:55)

    jix [anonim]

    CIOARA !
  • 0 (0 voturi)    
    Emblema (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:02)

    Sandu [anonim]

    Patriciu cu un trabuc in gura pe piciorul caruia face pipi un caine maidanez.
  • 0 (0 voturi)    
    porumbelul alb (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:05)

    bogdan [anonim]

    cred ca porumbelul alb e cea mai buna mascota. eventual sa mai adauge si "singurul lucru curat intr-un oras jegos"
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuresteni (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:05)

    alex [anonim]

    Judecand dupa tampeniile debitate in toate mesajele de mai sus, spiritul comunitar al forumistilor sufera amarnic si iubirea lor fata de Bucuresti asisderea. In al doilea rand poate se cauta un simbol pentru Bucuresti, nu o "mascota".

    Simbolul Bucurestiului ar trebui sa fie pasarea Phoenix pentru ca este un oras care a renascut din propria cenusa si care trage in sus Romania cel putin din punct de vedere economic.

    PS: daca chiar cautati o "mascota" pentru Bucuresti incercati la Dl Vanghelie.
  • 0 (0 voturi)    
    GROAPA (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:12)

    Bibicu [anonim]

    ... faceti o gaura in simbol si aia e GROAPA

    Taves Bahtalo ROmania !!!
  • 0 (0 voturi)    
    da (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:14)

    eu [anonim]

    maidanezul e cel mai bun. Votati maidanezul
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota Bucuresti (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:27)

    Bucurestean [anonim]

    Mascota ideala :
    - jegul
    -nesimtirea
    -furtul
    - si mai nou Bordura !
  • 0 (0 voturi)    
    Simplu (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:33)

    Banalitatea romaneasca [anonim]

    Ariciul pentru ca are multe tepe ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Despre mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:42)

    Silvia H [anonim]

    Propun sobolanul!
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota.... (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:42)

    ilie [anonim]

    Din pacate orce ideie fie ea buna sau rea, romanii au o predipozitie aproape bolnavicioasa sa se "autoflageleze" cat mai negativ cu putinta.
    De ce sa nu luam aceasta propunere ca un lucru benefic pentru orasul in care traim?
    Este de nevoie de un inceput.
    Hai sa incercam sa fim pozitivi si optimisti si poate din aceasta propunere o sa iasa ceva bun.
    Cine ...sparge ghiata?
    • 0 (0 voturi)    
      Oare bucurestiul are ceva in clin sau in maneca cu (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:35)

      asrianmangalia [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Propun castanul.
  • 0 (0 voturi)    
    mamarutza (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:42)

    beee [anonim]

    garagaita ar fi cea mai potrivita, este mai romaneasca, simpatica, colorata, primavaratica, modesta, nu este pompoasa ca un leu sau un porumbel alb, simboluri destul de globale...
  • 0 (0 voturi)    
    alte variante (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:44)

    dorel [anonim]

    1. pe vremuri era prin catavencu o sigla cu o acvila cu o flasca in cioc
    2. o silueta de fomeie pe marginea unui cerc
    3. o saminta
    4. origami dintr-un pachet de lachistraic
    5. o maidaneza alaptind doi copii de giturile carora atirna lanturi groase cu medalioane "VIP"
  • 0 (0 voturi)    
    stiu eu (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:49)

    goe [anonim]

    H I E N A
  • 0 (0 voturi)    
    jiji (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:55)

    mioritzul [anonim]

    oaia lui bucur... sau a lui becali
  • 0 (0 voturi)    
    si... (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:56)

    tu [anonim]

    Oaia neagra
  • 0 (0 voturi)    
    o tzeapa din lemn de prun! (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:56)

    Lucian* [anonim]

    cred ca nu numai pt Bucuresti dar si pt intreaga Romanie cea mai buna mascota ar fi o tzeapa din lemn de prun cu un politician care o tine.
    Noi suntem aia trasi in tzeapa si nu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    am o idee si mai buna (Joi, 24 ianuarie 2008, 18:03)

    goe [anonim]

    H I E N A R A N J I N D L A N G A U N C H I O S C
    (cu shaorma)
  • 0 (0 voturi)    
    mascota potrivita: (Joi, 24 ianuarie 2008, 18:24)

    Corneliu Toca [anonim]

    FLEGMA
  • 0 (0 voturi)    
    basti (Joi, 24 ianuarie 2008, 18:30)

    cata6712 [anonim]

    Rasul este un animal care ne poate reprezenta. Oricum in alta limba nu are conotatia data de limba romana.
  • 0 (0 voturi)    
    MAscota (Joi, 24 ianuarie 2008, 18:34)

    tudor [anonim]

    Poate un grasan libidinos cu o ancora de aur la gat care abia incape intr-un mare gipan...ar fi perfect pentru o mascota a bucurestiului
  • 0 (0 voturi)    
    Penibil (Joi, 24 ianuarie 2008, 18:40)

    Constantinopolitanovicescovici [anonim]

    Cred ca o pata de noroi pe un caine comunitar
  • 0 (0 voturi)    
    Mai iesiti si voi in lume... (Joi, 24 ianuarie 2008, 18:54)

    Ovidiu [anonim]

    Va purtati de parca va place sa va tavaliti in gunoaie de acum. Se poate sa va ganditi macar un moment la cum ar fi bine sa fie reprezentati Bucurestii, dincolo de un primar sau altul? Si alte mari orase au probleme si cu gandacii si cu sobolanii (vezi New York-ul), dar nu isi aleg simboluri din problemele cu care se confrunta.

    Nu vad ce legatura are buburuza cu Bucuresti. Avand in vedere ca a fost primul oras din lume cu iluminat stradal, ar putea fi ales un simbol care sa marcheze asta.

    O alta propunere are putea fi legata de apele termale din subsolul Bucurestilor.
  • 0 (0 voturi)    
    mascota capitalei noastre... (Joi, 24 ianuarie 2008, 18:55)

    adrian [anonim]

    " PORUMBELUL ALB"
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:04)

    Lolo [anonim]

    Ratonul ar fi o mascota perfecta.
  • 0 (0 voturi)    
    cioara vopsita! sau 'un stol de ciorditori' (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:19)

    cioara vopsita [anonim]

    cioara vopsita
    stol de ciorditori
    un politician gras care doarme cu degetul in nas
    un cersetor pe o gura de canal cu aburi
    un taximetrist care zice 'fuck you' (cu degetul)
    o tiganca imputita
    un bloc de nefamilisti
    o masina meseriasa pusa pe o caruta
    niste capace de canalizari din aur masiv
  • 0 (0 voturi)    
    Aveti orasul pe care il meritati (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:28)

    Dan [anonim]

    Stiti de ce arata orasul asa cum arata? Pentru ca nu stiti decat sa va plangeti si sa faceti misto. Din toate comentariile de pina acum nu am gasit decat mistouri.
    Atitudinea lui Mitica va trage in jos.
  • 0 (0 voturi)    
    furnica (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:29)

    Iulian [anonim]

    muncim precum furnica
  • 0 (0 voturi)    
    blabal (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:37)

    bobbyneamt [anonim]

    pai sa fie o frunza de marijuana ptr cas numa drogati,,in capitala asa..un mafiot cu un pistol in mana,,cas mafioti din ce in ce mai multi,.,si pe basescu care ii poone catusele la hot si cum da foc la marijuana
  • 0 (0 voturi)    
    porumbelul alb (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:41)

    mariana [anonim]

    porumbelul alb
  • 0 (0 voturi)    
    porumbelu' (Joi, 24 ianuarie 2008, 20:14)

    Regele [anonim]

    Catalina Porumbel de la Realitatea TV!
    Mai ales cand se imbraca in alb....
  • 0 (0 voturi)    
    Alegeti mascota Bucurestiului (Joi, 24 ianuarie 2008, 20:15)

    danit [anonim]

    Imi aduc aminte ca intre anii '60 si '70 Bucurestiul era plin de vrabii iarna, stateau in copacii din centru si se auzea un ciripit continuu. Avand in vedere ca in ziua de azi avem o multime de vorbitori ce nu fac nimic altceva decat asta si mai ales sunt specialisti in ceea ce trebuie sa faca ceilalti si niciodata in ceea ce trebuie sa faca ei mi se pare drept pt umila vrabie sa fie simbolul Bucurestiului.
  • 0 (0 voturi)    
    STUPID (Joi, 24 ianuarie 2008, 20:22)

    ?!! [anonim]

    mi se pare o idee stupida...asta e ultimul lucru d care are nevoie Bucurestiul...mai bine s-ar ocupa d alte probleme...dar, pana la urma asa e in Romania ...conteaza doar aparenta nu si esenta....ne trebuie noua mascota... , presupun ca vor vrea sa puna si o statuie cu mascota ,care costa bani ,care ar putea fi folositi in alte scopuri....asta e " normal " ...dar pana la urma de ce ma mir....daca un primar de sector al Bucurestiului nu stie sa conjuge verbul " a fi "....
  • 0 (0 voturi)    
    beef curtains (Joi, 24 ianuarie 2008, 20:56)

    nutzi [anonim]

    fie ce-o fi, numa' pasarica sa fie.
    sau barem aripi sa aiba...
  • 0 (0 voturi)    
    ?! (Joi, 24 ianuarie 2008, 21:03)

    gantz [anonim]

    mie sa-mi explice cineva ce criterii au fost luate in considerare cand au fost propuse cele 4, pentru ca nu imi dau seama nicicum de legatura dintre buc. si ele. in rest n-ar fi o idee rea... un leu de plus primit pe aeropturi, cativa gonflabili, de vo 4 metrii, suspendati pe unde mai sunt ceva evenimente, unul viu, legat de un copac prin herestrau, doar asa, ca sa para totul mai real, mijloacele de transport imprimate toate cu respectivul... da, parca ar iesi ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    sobby (Joi, 24 ianuarie 2008, 21:12)

    cuc [anonim]

    si eu sint ptr:
    1.sobolanel
    2.gindacel
    3.catelus
    4.tintarel
    5.gloaba
    6....
  • 0 (0 voturi)    
    mascota sau emblema (Joi, 24 ianuarie 2008, 21:51)

    Cititor [anonim]

    Analizand propunerile edililor si acelor 93 de comentatori si in dorinta de ai satisface pe toti sau cat mai multi,am ajuns la concluzia ca nu se poate alege o mascota ci trebue o emblema care ar cam fi asa:
    Un caine cu un sobolan in bot se pise pe o floare pe care sta o gargarita si un fluture si sub care sta o bancnota de un leu. Pe deasupra zboara un vultur cu un porumbel in ghiare. Cred ca vor fi satisfacuti toti, chiar si baba care se piaptana cand satul arde
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 22:18)

    bozo [anonim]

    mascota ar trebui neaparat sa stea pe o bordura, simbolul evident al Bucurestilor din ultimii 15 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Joi, 24 ianuarie 2008, 22:58)

    bucurestean [anonim]

    cel mai potrivit ar fi un maidanez raios cu coada in sus
    • 0 (0 voturi)    
      da (Vineri, 25 ianuarie 2008, 13:24)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      Un maidanez cu covrigi in coada :)
  • 0 (0 voturi)    
    mai, animalelor, mai! (Joi, 24 ianuarie 2008, 23:08)

    Dragosel [anonim]

    Mascota cea mai buna pentru Bucuresti ar putea fi... profilul in negativ (alb-negru) al fundului uriiiashhh al unei babe cotoroantze care se uita inapoi cu niste ochi precum luminitzele de la capatul tunelului... cu o floare in gura... monument al cinismului unui oras care nu pare a intelege ca o mascota e ceva destul de fain... gandacutzilor... sa va simtiti urmariti de ochii babei pana va vine mintea la loc (asta doar in caz ca mai exista locul...)
  • 0 (0 voturi)    
    Penibil (Vineri, 25 ianuarie 2008, 1:54)

    Aph [anonim]

    102 de comentarii, 99% de-a dreptul penibile. Macar daca prostiile debitate ar reflecta intr-adevar realitatea. Daca ar citi un strain s-ar ingrozi, ar ramane cu impresia ca orasul asta e plin numai de gramezi de gunoaie, cainii fac legea, e plin de cersetori, gandaci si sobolani, ceva care l-ar face si pe un indian sa se gandeasca de 2 ori inainte sa faca o vizita aici. Sunt curios cati dintre cei care au postat sunt bucuresteni. Nu am vrut niciodata sa fiu rautacios, dar nu va pune nimeni fratilor sa veniti in Bucuresti. Ah, sunt salariile mari, aici e grosul? Pai atunci nu va mai plangeti, faceti banul si... inapoi acasa!
    • 0 (0 voturi)    
      re:Penibil (Vineri, 25 ianuarie 2008, 7:25)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Aph

      Nu, nu! Noi faceam caterinca fiindca mi se pare anormal ca in conditiile in care orasul e plin de gunoaie, ciinii fac legea, e plin de cersetori, gindaci si sobolani primaria cauta o sigla pentru promovarea turismului.
      Saptamina trecuta am fost in Herastrau cu inca 2 prieteni si am fost incoltiti de 3 ciini, astfel incit am fost nevoiti sa facem cale intoarsa.
      Dar ai dreptate, Bucurestiul nu e numai asa cum apare descris in majoritatea comentariilor.
      In Bucuresti mai e si praf, si poluare. Mai sint si manelisti, cocalari, baietii de dupa blocuri, femei usoare si vedete de carton, trafic infernal si soferi nesimtiti.
    • 0 (0 voturi)    
      Cind nu ai ce face...cel mai bine e sa rizi (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:32)

      Acaru [anonim] i-a raspuns lui Aph

      Eu sint bucurestean. Si observ ca pina acum majoritatea sint in asentimentul meu. Dl Aph o locui in vreo vila din Primaverii si nu coboara in strada niciodata. Asa nu vede mizeria si ciinii vagabonti. Nu vede mocirla in care traim. Ne mai trebuie o gargarita pe gunoi. Si eventual un spray care nu acopera...ci absoarbe ...nesimtirea.
    • 0 (0 voturi)    
      pt Aph (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:43)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Aph

      Bai desteptule!

      M-a muscat unul din cei 6 caini ai haitei din cartier...
      Maidanezul este mascota.
  • 0 (0 voturi)    
    neseriozitate (Vineri, 25 ianuarie 2008, 3:43)

    cristian [anonim]

    Locuiesc in sectorul 3 si cand a fost zapada cea mare am avut placuta surpriza sa vad cat de multi oameni au iesit sa dea la lopata. Nu cred ca zecile de barfitori de pe forum au fost printre ei. Orasul il facem si noi nu numai primarul.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba nu diversiune (Vineri, 25 ianuarie 2008, 10:40)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui cristian

      "Orasul il facem si noi nu numai primarul." frumos spus.
      Este ca era bine pe vremea lui Ceausescu cu munca in folosul comunitatii obligatorie. Daca nu vreai sau nu puteai sau nu te pricepeai, erai penalizat cu taxa si pata la dosar. Ce obligatii au cei ce s-au suit in carca nostra si carora le platim zeci de taxe ? Au obligatia sa ne mane la lopata si daca nu vrem sau nu putem sau nu ne pricepem sa ne sanctioneze.
      Stau muntii de zapada dati de oameni de nevoie pe toate strazile laterale si nimeni nu vine sa ii ia. Ar trebui sa se faca o lege sa caram cu masinile personale zapada din oras.
      Problemele Bucurestiului nu se rezolva cu hei rup-ul cetateanului.
  • 0 (0 voturi)    
    cu verdele in sus (Vineri, 25 ianuarie 2008, 6:40)

    Basca Lia [anonim]

    Fiind de neam latin, precum si Roma capitala romanilor ar putea fi bine reprezentata de Romulus, Remus, lupoaica cea laptoasa si haita de lupi imblanziti transformati in catei de cartier. Deci propun ca simbol un scut cu patru artifacturi: In stanga sus un Remus cu cap de Romulus, In dreapta sus o lupoaica laptoasa, in stanga jos niste catei simbolici blanzi in pozitia de sluj cu labuta ridicata la brau, iar in dreapta jos un detaliu reprezentand sanul laptos al lupoaicei, datator de viata, energie si determinarea caracteristica latinilor
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 7:25)

    Maria [anonim]

    Maidanezul chel cu suvita facand ceva pe statuia libertatii!
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 8:01)

    ioana [anonim]

    doamnelor eu spun sa alegem gargarita!!!
    suntem mai multe decat domnii, deci e alegerea noastra
    ... si lucruri serioase avem zilnic in viata noastra... si domnii sunt mult mai serioasi decat noi :)...de ce sa nu ne inveselim ?
  • 0 (0 voturi)    
    gargarita (Vineri, 25 ianuarie 2008, 8:10)

    pdl [anonim]

    ...la cum se misca treaba prin "muncipiu", yo zic ca, gargarita este ceea ce reprezinta primaria... sau mai bine zis, melcu' cred ca era mai indicat!
  • 0 (0 voturi)    
    emblema (Vineri, 25 ianuarie 2008, 8:58)

    silvia [anonim]

    Eu propun oaia, cu trimitere la Bucur ciobanul , la adunatura care s-a stabilit in Bucuresti(toti provinciali care "s-su saturat de plictiseala " sau vor sa-si piarda urma) precum si la d-l primar general care vine micutul de la Videle .In Bucuresti nu se mai gaseau primari ?!
  • 0 (0 voturi)    
    mizeria (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:06)

    cristiana [anonim]

    as alege un cos de gunoi plin, iar pe langa el multa mizerie prin care cotrobaie cainii, cam asta este carcateristic acestui minunat oras
  • 0 (0 voturi)    
    just in time ! (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:06)

    Mumu [anonim]

    SCARABEUL !!!
  • 0 (0 voturi)    
    specificul local (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:19)

    morosan [anonim]

    Cineva a propus ca mascota sa aiba legatura cu legenda Bucurestiului care e legata de ciobanul Bucur. Cred ca strainii vor respecta mai mult un simbol cu radacini istorice si care la urma urmei este unul national.
    Deci fara misto: un cioban
  • 0 (0 voturi)    
    exact ce ne lipsea!! (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:25)

    Sam [anonim]

    exact asta era problema Bucurestiului!! Nu aveam o mascota mhaaai!!! Io credeam ca avem deja...exact in varful piramidei primariei!! cineva care seamana cu un cantaret beat de muzica populara! va suna cunoscut?
  • 0 (0 voturi)    
    simtul umorului (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:46)

    mary poppins [anonim]

    ma bucur ca mai sunt romani care fac haz de necaz.
    comentariile legate de mascaota sunt binevenite : )
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:51)

    kennyanu [anonim]

    cum s-a zis un pic mai sus....comentarii puse degeaba...caterinca ieftina. avem un oras frumos, trebuie doar sa vedem partea buna.

    pentru cei ce au pus sobolanu.....uitati-va la filmu Rats....e de groaza...despre sobolanii din NY

    in legatura cu mascota:
    acvila - si asa e pe catedrala; din cate stiu a fost mereu simbolul tarii romanesti. corectati-ma dak gresesc :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:56)

    Cetatean de prin Bucuresti [anonim]

    Gargarita mi se pare o varianta stupida. Leul sau acvila mi se par cele mai potrivite.
    Sunt de acord cu Cristian, trebuie sa ne exprimam o parere serioasa legat de emblema Bucurestiului. Insa vezi tu, nici nu pot sa-i condamn pe cei care au facut misto la acest subiect. Exista multe locuri in Bucuresti in care totul arata absolut jalnic: este plin de gunoi, caini vagabonzi, cersetori (vezi centrul istoric al Bucurestiului, ghetoul de langa Piata Resita, parcurile din sectoarele 3 si 4, fostele zone industriale etc). In schimb, daca te duci prin toate aceste zone jalnice mentionate de mine mai sus, vei observa ca primaria a avut grija sa puna borduri noi.
  • 0 (0 voturi)    
    dar este evident (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:58)

    Nenea [anonim]

    Cioara

    Nu stiu de ce nu s-a gandit nimeni la acest simbol care ne reprezinta, voit sau nu. Ori ca isi face nevoile direct pe noi in curtea noastra, singura sau in stol, sau ca e migratoare si isi poarta obiceiurile prin tarile calde, cioara este din ce in ce mai reprezentativa pt. notiunea de roman.

    Daca cumva culoarea neagra a ciorii provoaca temeri de rasism, atunci propun cioara vopsita, pentru ca ea reprezinta cel mai bine autoritatile de la bucuresti, care umbla cu ea chiar mai des decat cu Jeep-ul alb si care nu incape pe o strada cu 2 benzi.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Vineri, 25 ianuarie 2008, 10:11)

    Anonim [anonim]

    Voi astia care preaslaviti Bucurestiul si va indignati la comentariile de mai sus, ori n-ati iesit niciodata din orasul asta de c--at, ori nu stiti cum arata o capitala europeana. Sau nici macar europeana...o capitala cat de cat spalata la cur. Bravos tuturor celor care au facut propuneri in comentarii. N-am mai ras demult asa! Mare adevar:)
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia fara fudulie e ca Bucurestiul fara mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 10:34)

    Vlad [anonim]

    Chestia asta cu mascota se preteaza la orase pe care locuitorii le iubesc, daca iti iubesti orasul atunci ai pui si mascota si fundite si briz-brizuri... In cazul nostru Bucurestiul nu e un oras pe care sa-l iubesti, aglomeratie gunoaie, poluare infernala, blocuri comuniste, lume necivilizata etc etc. Dar daca tot vrem sa fim fuduli, atunci pe primul loc la candidatura pentru mascote trebuie sa dam cezarului ce-i al cezarului: maidanezul e de departe favorit, am devenit celebrii datorita lui, mai stiti cursa de masini de anul trecut cand o lume intreaga a vazut maidanezul alergand? Optiunile mele:
    1. maidanezul
    2. pisica moarta (eventual in putrefactie)
    3. gugustiucul
    4. sobolanul
    5. tzantarul
    6. musca verde
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 10:56)

    bonyes [anonim]

    vulpea
  • 0 (0 voturi)    
    neintelegere (Vineri, 25 ianuarie 2008, 11:02)

    Nuta albinuta [anonim]

    mai grabitilor oamenii de bine din Primarie cand s-au gandit la mascota Bucurestiului nu se gandeau la ceva care reprezinta Bucurestiul de fapt totul vine de la starea de bine care a dat peste ei ca angajati ai acestei institutii de prestigiu ei sunt intr-o stare de euforie si au propus aceste animalute cu gandul la ce ar fi daca ar fi ce frumos ar fi un porumbel, o gargarita, o atentie, o maslina, ceva gandire alambicata de om euforic poate mai trag ceva fonduri cu gaselnita asta cu mascota, poate mai fac o directie in primarie sa se ocupe de problema si ca la orice directie 5 directori 200 angajati frumos floricele pe campii ce frumos ar fii..........
  • 0 (0 voturi)    
    din provincie (Vineri, 25 ianuarie 2008, 11:05)

    RA [anonim]

    daca mi se permite ca mascota pentru bucuresti ar fi potrivita cioara vopsita sau buricul pamantului.
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 11:19)

    RA [anonim]

    asa cum se exprimau si alti "comentatori" bordura ar fi o mascota potrivita, exista in exces, este made in china, o vezi peste tot, are notorietate...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Aph (Vineri, 25 ianuarie 2008, 11:26)

    Rin Tin Tin [anonim]

    Bai tzarane de orash, mai plimba-te si tu prin Europa. Si cand o sa vezi o Praga curata, fara picior de cocalar, si fara noroiul de pe strazi, si JEGUL de pe trotuare, nespalate de zeci de ani, frecate in sila cu o perie de o masina obosita REBU o data la trei luni, si dupa aia sa vorbesti. Eu stiu ca noi facem civilizatia, insa cand cosurile de gunoi zac umflate de gunoaie, si in mijlocul centrului vezi cladiri cariate si jeg (vezi "centrul vechi", care arata ca o hazna), si cand in alte orase se spala strazile cu detergent, nu poti sa nu comentezi, ca platim impozite!!!!
    Asa ca mai lasati gargara cu venitul in Bucuresti, ca nu vine nimeni, si multi pleaca. Spre margini, sau spre alte tzari. Hai sictir.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru tine (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:05)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Rin Tin Tin

      Pentru informarea ta afla ca ma plimb prin Europa mai mult decat stau in tara. Si permite-mi sa te contrazic, insa atunci cand umbli ca turist este si normal sa vezi numai partile frumoase ale oraselor. Uite Sofia de exemplu, centrul mi se pare incomparabil mai frumos decat Bucurestiul, dar vei fi surprins sa vezi ca bulgarilor li se pare exact invers. Nu spun ca Bucurestiul nu ar avea probleme, are si inca destule, dar ele reflecta in general nivelul de civilizatie. Iar comparatia cu Praga este nefericita, dai exemplu un oras cu o populatie de 1,3 milioane pe o suprafata de 500 de kmp. In Bucuresti sunt 2 milioane pe 230 kmp, asadar o densitate de vreo 3 ori mai mare.
      Taxele in Praga? De vreo 50 de ori mai mari decat cea mai mica taxa in Cehia, probabil de cateva ori mai mari decat in Bucuresti. Basca venituri din turism, ceea ce noi nu avem. Te cred si eu ca iti permiti masini de spalat trotuarul, si ai si loc sa te desfasori in voie. Ma mir ca nu mi-ai dat exemplu Zurich-ul, unde te costa 3 franci fiecare sac de gunoi daca vrei sa ti-l ridice salubrizarea...
  • 0 (0 voturi)    
    mascota bucurestiului (Vineri, 25 ianuarie 2008, 11:44)

    mircea dusa [anonim]

    propunerea mea: un Hopa Mitica !
  • 0 (0 voturi)    
    best choise (Vineri, 25 ianuarie 2008, 12:36)

    fanel [anonim]

    O piramida in trepte facuta din borduri si cu un maidanez in varf ca simbol. Egiptenii venerau pisicile iar bucurestenii maidanezul !!
  • 0 (0 voturi)    
    Alegerea mascotei (Vineri, 25 ianuarie 2008, 13:01)

    Camelia Marian [anonim]

    Porumbelul alb este simbolul ideal pentru a reprezenta Bucureştiul. Porumbelul alb, biblic reprezinta Duhul Sfânt, Cel care călăuzeşte oamenii. Porumbelul alb poate fi simbolul pacii,
    al blândeţii, al puritaţii.
    Binecuvântarea Domnului DUMNEZEU -Domnului ISUS să fie peste ROMÂNIA.
    AMIN.
  • 0 (0 voturi)    
    Gandacul de bucatarie (Vineri, 25 ianuarie 2008, 13:12)

    Wee [anonim]

    Mai bine gandacul de bucatarie ca maidanezul e deja luat de Grecia. Plus ca la cate masini sunt in Bucuresti, cred ca e numai buna comparatia, masini-gandaci, aglomeratie pe strazi si bulevarde exact ca o infestatie...asa cum misuna gandacii la garamada printre rafturi sau pe sub aragaz. Un adevarat ambuteiaj :)
  • 0 (0 voturi)    
    despre simbol (Vineri, 25 ianuarie 2008, 13:50)

    stefan cel mare [anonim]

    Gunoaiele le aruncam noi.Ciinii sunt tot de la noi.
    astia suntem si cu asta basta . Se pare ca nu avem iesire .
    Simbolulnu are legatura cu cele de mai sus . La fel de multe gunoaie sunt si in lte orase ale lumii .
    Simbolul ar putea fi o acvil[ sau o floare ( trandafir , floare de cot , magnolie )
  • 0 (0 voturi)    
    na mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:07)

    V [anonim]

    Subscriu pentru cainele comunitar,mamiferul cu cele mai multe drepturi din romania. Unica problema e ca multe orase isi disputa aceeasi mascota. Propun sa le diferentiem pe culori: bucurestiul o potaie verde, galatiul un pudel roshu, constanta o shoricara gri si asa mai departe
  • 0 (0 voturi)    
    Pina acum, acvila reprezenta Capitala... (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:24)

    Gabriel [anonim]

    Asa ar fi sunat mai bine decat "pina acum, acvila era ANIMALUL care ne reprezenta Capitala". Dam un ton prost si ca urmare si comentariile se aliniaza la acesta: mai mult autodenigrari decat comentarii sau propuneri. Iar daca cineva vrea sa critice primaria, administratia sau guvernul, exista o gramada de locuri unde aceasta se poate face mai bine, dar nu aici. Aici tema e alta si nu ne batem joc de ea, ca ne batem joc de noi insine! (noi, aceia care simtim ca suntem romani, nu vorbesc de aceia care simt altceva) Si revenind la tema cred ca stema actuala, mostenirea, trebuie pastrata. Iar daca totusi cineva vrea neaparat sa o schimbe, indicat ar fi un element reprezentativ cum ar fi lupoaica din Piata Romana sau distinctiv cum ar fi Statuia Aviatorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:36)

    bogdan [anonim]

    un rahat de caine vagabond. ar fi cel mai nimerit. eventual cu mot, pe ton de negru sau maro.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde se voteaza? (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:53)

    Miha [anonim]

    Vreau si eu sa imi exercit dreptul la vot pt alegerea mascotei bucurestiului da nu stiu unde. Sa imi dea si mie cineva un link pls!
  • 0 (0 voturi)    
    GRESEALA (Vineri, 25 ianuarie 2008, 16:03)

    laura [anonim]

    gargarita e un daunator si nu arata ca in imaginea voastra. e de culoare gri. insecta rosie cu buline negre pe care o dati drpt gargarita se numeste MAMARUTA (Subcoccinela riginticuatorpunctata). cautati un manual de entomologie si veti vedea diferentele.
    • 0 (0 voturi)    
      Gargaritza..... (Vineri, 25 ianuarie 2008, 16:43)

      Unul_suparat [anonim] i-a raspuns lui laura

      ..... DAUNATOR ???..... Cu ce CRIMINAL ai "facut" biologia ???.....
      Gargaritza = buburuza = coccinella septempunctata .... mananca puricii de (pe) plante !.....

      Stai jos !..... Azi ai nota 2 (doi).... sa vii la scoala cu tac-tu tuns !!!
  • 0 (0 voturi)    
    as alege.... (Vineri, 25 ianuarie 2008, 17:31)

    mircea [anonim]

    o hiena costeliva cu covrigi impletiti din caltabosi atarnati de coada si care tine in labutza dreapta un tzoi cu palinka. iar in stanga un rand de chei de q7.
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatia cu alte capitale (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 1:10)

    Un cetatean de prin Bucuresti [anonim]

    Am vazut comparatii mai sus intre Bucuresti si Praga, Bucuresti si Sofia, legat de densitatea locuitorilor, de spalarea cu detergent si asa mai departe. Fratilor, eu am fost in Londra chiar vara asta. Orasul este foarte organizat si destul de curat, are 10 milioane de locuitori, plus este tranzitat de multe sute de mii de turisti de peste tot din lume. Asa ca faza cu "daca densitatea populatiei in oras e mare, e mai greu de intretinut" pica, deoarece uite ca altii pot.
    Spalarea cu detergent este o chestie destul de snoaba si nu stiu cat de eficienta. Intr-un oras prafuit ca Bucurestiul (datorita climei si asezarii geografice+activitatile industriale si sumedeniei de constructii realizate in tot orasul) este inutil.
    Putem avea o capitala mai frumoasa, mai curata. Dar de ce sa nu o spunem pe-aia buna, de o stim cu totii, banii ajung in unele buzunare si nu in infrastructura.
    Revenind on topic, lupul mi s-ar parea o idee. Dezavantajul ar fi ca multi l-ar confunda cu un caine comunitar.
    Pe de alta parte insa, daca ne referim la originile poporului nostru, Roma a avut ca simbol lupoaice ce l-a hranit pe Romulus, dacii, aveau si ei pe steagurile de lupta balauri cu cap de lup. Este sa zicem un element comun intre cele doua popoare antice.
    O alta idee traznita ar fi oaia pazita de un cioban. Dupa cum bine stiti, se spune ca initial, pe teritoriul unde se afla Bucurestiul de azi, s-a asezat cu cioban, Bucur, cu oile sale. Numele sau ar fi dat numele targului care muuult mai tarziu s-a transformat in capitala de azi.
    • 0 (0 voturi)    
      O idee... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 16:49)

      XxX [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean de prin Bucuresti

      O idee a mea ar fi niste furnici la un loc la fel ca noi de zi cu zi, ca niste furnici inghesuite pe drumurile forte aglomerate din Bucuresti. :))).........dar daca ma gandesc serios cred ca acvila, din tot ce a ales primaria..
  • 0 (0 voturi)    
    MASCOTA (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 23:51)

    Mircea SCALAT [anonim]

    A nu se confunda MASCOTA cu STEMA!

    E o varba CHELULUI TICHIE DE MARGARITAR.

    Cam asa vad chestiunea MASCOTEI pentru BUCURESTI.

    In cele 150 comentarii cu parere de rau ele nu fac altceva decit sa reflecte un nivel al afectiunii bucuresteanului fata de cetatea in care traieste. Din pacate se vede si un anumit nivel de cultura pe un slab fond de patriotism local.

    Totusi sunt sigur ca daca edilii bucurestiului in loc sa planteze borduri ar reface caldarimul si ar rezolva calnalizarea poate si afectiune bucuresteanului ar fi mai mare pentru orasul sau.

    Si totusi ma intreb. Cui ia trasnit prin cap ideea cu mascota o fi avut ceva in scifirlie? Oare cultura edilitara si istoria mascotelor pentru orasele care au asa ceva o cunoaste? Singurul fapt unanim cunoscut si recunoscut despre Bucuresti este ca a fost locul ciobanului Bucur. Asa ca cea mai indicata mascota este un MIELUT ALB-NEGRU.
  • 0 (0 voturi)    
    Chelului tichie de margaritar (Luni, 28 ianuarie 2008, 13:47)

    Un bucurestean vechi [anonim]

    Prima reactie cand am citit articolul a fost sa ma umfle rasul. Asta ne mai lipsea. Apoi ca o reactie fireasca m-am gandit si eu la o mascota. La "BORDURA". Totusi cred ca inainte de aceste fineturi ar trebui sa facem orasul sa arate turistic. Restul vine de la sine.
    Nu cred ca vor veni mai multi turisti ca sa cumpere mascote. Parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    mascota (Marţi, 29 ianuarie 2008, 12:33)

    shapa [anonim]

    BORDURA
  • 0 (0 voturi)    
    simbolul bucurestiului (Marţi, 29 ianuarie 2008, 13:35)

    dinu petre [anonim]

    simbol al reinnoirii,al reconstructiei,<br>al sperantei unei"noi primaveri peste vechile dureri"
    P.S.mai trebuie luat in seama ca exista si o mai veche imaginea sf.DIMITRIE CEL NOU (BASARABOV),consacrat deja ca ocrotitorul BUCURESTILOR, prezent in heraldica,(vedeti la numai cativa pasi de Primaria Capitalei, in parcul CISMIGIUpe capacele in forma de scut,ale vechilor stalpi de fonta,care vor mai fi "supravietuit", o superba reprezentare armonios lucrata.Sfantul Dmitrie cel Nou este simbolul, si are in urma sa intrega sa viata,faptele,minunile<br>savarsite legate chiar de istoria veche a Bucurestilor.chiar si in zilele de azi moastele<br>sale, ce odihnesc la mitropolie,cunoasteti,aduc mii si mii de pelerini,unii aflati in nevointe mari.avem deja ,putem spune un simbol stravechi,puternic si interesant din toate punctele de vedere,un simbol cu o incarcatura, cu o mare faima, chemator,aducator de multimi.eventualii "turisti" fie ei si de alta religie sau atei ar sti prin acesta ca bucurestii au mare nume,si un loc binecuvantat ,ales.
    pps. Toate simbolurile propuse sunt fie imitative sau comerciale,un urs,o insecta,o pasare... si cam atat.
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota (Marţi, 29 ianuarie 2008, 15:16)

    ostap bender [anonim]

    In consonanta cu majoritate mascota trebuie sa fie Maidanezul din fisierul atasa
  • 0 (0 voturi)    
    Votati Marmota... promoti ciocolata cu si de KKO (Marţi, 29 ianuarie 2008, 15:24)

    Unu cu pusca si gloante dar fara tragere de inima [anonim]

    Mai oameni buni .. singura mascota care s-ar potrivii cu adevarat este "absolut de bineinteles" .....a-ti ghicit ... MARMOTA care impacheteaza ciocolata in staniol ...
  • 0 (0 voturi)    
    motzatul maro (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 15:37)

    un venetic [anonim]

    Cea mai buna mascota ar fi..kk-tul pe care-l intalnim in oras la orice ora din zi si din noapte.
    Argumente:
    - se intalneste la tot pasul in Bucuresti
    - se zice ca aduce noroc (asa ca nu va mai straduiti sa va feriti de aceste gingase monumente ale naturii....:))
    - sugereaza mirosul specific capitalei
    - unii bucuresteni (majoritatea proprietarilor de caini) au mare grija sa se perpetueze aparitia lui pe trotuare, alei...deci s-ar putea spune ca-l venereaza
    - etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Mascota (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 19:56)

    Octavian [anonim]

    ar putea sã fie ACVILA cu speranta de a elimina sobolanii din oras si garã,nu atît sobolanii cu 4 labe cît mai ales cei cu douã picioare.
  • 0 (0 voturi)    
    GARGARITA (Vineri, 1 februarie 2008, 19:42)

    Alexandra [anonim]

    Gargarita da o nota de inocenta , de puritate si gingasie. Denumirea gragaritei in cele mai multe limbi este legata de crestinism, de Fecioara Maria pentru ca in evul mediu,
    Fecioara Maria apare purtand o pelerina rosie.
    In suedeza se numeste “cheile raiului”. Francezii ii spun “creaturile Domnului” iar nemtii “carabusul Fecioarei Maria”.
    Gargaritelor le place lumina. Intotdeauna isi gasesc drumul spre ea.
    Se spune ca lumea gargaritelor este o lume magica. Totul este alb si negru.
    Deconstructia culorilor in intrebari, a intrebarilor in raspunsuri iar a raspunsurilor in tacere.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 6 august 2008, 17:10)

    raluka [anonim]

    mascota bucurestiului ar trebui sa fie un fluture cu toate culorile pt ca ar simboliza gunoaiele la fel de colorate