Harta traficului restrictionat cu ocazia Summit-ului NATO

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2008, 14:53 Life | Prin oraş

Traseele inchise complet
Foto: Hotnews
 documente
(24 Mar 2008) PDF, 2MB
Pe durata desfasurarii Summit-ului NATO, Soseaua Kiseleff (intre Arcul de Triumf si Piata Victoriei), Calea Victoriei si Bd. Natiunile Unite vor fi inchise integral soferilor bucuresteni. Se inchid si strazile din jurul Palatului Parlamentului: Str. Izvor, Calea 13 Septembrie intre Panduri si Libertatii, Bd. Libertatii si Bd. Unirii intre Piata Constitutiei si Bd. I.C. Bratianu. Harta a fost aprobata, marti, in sedinta de Consiliu a Primariei Municipiului Bucuresti.

Strazi cu culoar unic

Potrivit proiectului de hotarare aprobat de Consiliul General al Municipiului Bucuresti (CGMB), in perioada 27 martie - 5 aprilie "se materializeaza culoarul securizat de deplasare a delegatiilor oficiale", anunta Mediafax.

Pe Soseaua Bucuresti - Ploiesti, de la aeroport pana la Piata Presei Libere, culoarul unic va cuprinde benzile doi si trei de circulatie, pe ambele sensuri. Circulatia masinilor va fi permisa in exteriorul culoarului, pe prima banda de circulatie, in ambele sensuri.

Pe Soseaua Kiseleff, intre Piata Presei Libere si Arcul de Triumf, va fi interzisa circulatia masinilor pe segmentul central, iar soferii vor putea circula pe arterele laterale.

Strazi complet inchise

Circulatia va fi inchisa pe Soseaua Kiseleff, intre Arcul de Triumf si Piata Victoriei si in continuare pe Calea Victoriei, pana la Podul Natiunile Unite si pe Bulevardul Natiunile Unite.

Soferii nu vor putea circula nici in perimetrul Palatului Parlamentului, respectiv strada Izvor, Calea 13 Septembrie, intre Soseaua Panduri si Bulevardul Libertatii, Bulevardul Unirii, intre Bulevardul I.C. Bratianu si Piata Constitutiei si pe Bulevardul Libertatii.

Puncte de traversare

Tot acest traseu, incepand de la Aeroportul "Henri Coanda" si pana la Palatul Parlamentului, va putea fi traversat doar in urmatoarele puncte: Soseaua Bucuresti Ploiesti - Bulevardul Aerogarii, Arcul de Triumf, Soseaua Kiseleff - strada Arhitect Ion Mincu, Calea Victoriei - Bulevardul Dacia, Calea Victoriei - Bulevardul Regina Elisabeta, Calea Victoriei - Pod Natiunile Unite.

Politia pe traseu

Echipaje de la Politia Rutiera vor insoti coloanele oficiale, asigurandu-le deplasarea pe culoarul special creat, vor asigura fluenta traficului rutier pe principalele artere din exteriorul culoarului unic si vor degaja strazile si trotuarele de masinile parcate pe traseele de deplasare si in perimetrele Palatului Parlamentului si Palatului Cotroceni.

In aceasta perioada, stationarea masinilor pe arterele din zona culoarului securizat va fi interzisa. Masinile parcate in aceasta zona vor fi ridicate si transportate de Administratia Strazilor si de primariile din cele sase sectoare, in baza dispozitiilor politistilor rutieri.























15847 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 25 martie 2008, 9:32)

    liviu [anonim]

    sa inchida tot bucurestiu dormim la servici
    orice pentru onoarea de a inghiti basinile marilor puteri
  • 0 (0 voturi)    
    halal (Marţi, 25 martie 2008, 10:06)

    bedeu [anonim]

    ce bine se mobilizeaza autoritatile cand vor sa arate altora ce tari suntem. Dar pentru proprii cetateni doar bataie de joc in continuare: tramvaie vechi, zgomotoase, strazi pline de praf si gropi, spatii verzi neintretinute.
  • 0 (0 voturi)    
    9 zile (Marţi, 25 martie 2008, 11:03)

    andi [anonim]

    Atata timp va fi inchis Bucurestiul pentru summit, adica incepand de joia asta (27 martie), desi era vorba sa se inchida de miercurea viitoare.

    Un pic cam prea zeloasa Politia Romana. Mai mult de o saptamana Bucurestiul inchis pentru o chestie care dureaza 3 zile??
  • 0 (0 voturi)    
    Intr-adevar (Marţi, 25 martie 2008, 11:55)

    CitizenX [anonim]

    Mi-am luat iPhone din state in noiembrie si, sunt foarte multumit de el. Initial avea instalata versiunea 1.0.0 iPhone OS X si binenteles a fost jailbreak-uit pentru a putea fi folosit in Romania. Primul update l-am facut prin ianuarie catre versiunea 1.1.1 si a fost ceva destul de delicat pentru ca presupunea curaj (putea gresi un pas, sau un "bug" scapat coderilor open source putea sa iasa la iveala tocmai la tine) si ceva know-how IT. Daca mergea prost, puteam sa-l pun in cutie vreo luna, dar din fericire nu a fost asa.
    Recent, l-a upgradat la iPhone OS v1.1.4 si totul a mers struna. Tot ca a trebuit sa fac a fost sa imi upgradez iPhone-ul din iTunes si apoi am lasat un program (da unul singur) ZiPhone (thank you Zibri) sa faca restul lucrurilor dificile (unlock, jailbreak & activate). Acum upgradarea si crackuirea unui iPhone este o treaba simpla la indemana, printr-un download si un click oricarui individ bun sau nu in ale calculatoarelor.

    Am spus aceasta poveste interesanta, sau nu pentru ca locuiesc in Bucuresti, unde zi de zi (in sensul figurat evident) observ ca traficul devine din cel in ce mai strangulat si mai necivilizat. Observ cum lipsurile de bun simt ale oricarui sofer (parcari, trafic directionat in functie de volum si directiile de incarcare pe ore, intersectii nedirijate, etc) ne transforma in animale, gata sa ne "omoram" pentru un loc mai in fata la un semafor sau un loc de parcare. Cred foarte serios ca soferii romani, in special cei bucuresteni sunt nevrotici (cel putin) pentru ca nu ai cum sa mergi pe Stefan cel Mare (e doar un ex.) si sa ramai normal.
    In acelasi timp alte probleme ale mele - precum cea cu iPhone-ul, se rezolva atat de "lin"de normal si natural. Niste oameni pe care i-am platit printr-o donatie minora (m-am simtit dator sa o fac) fac o munca teribila PENTRU MINE! M-am simtit bine, normal, apreciat, iubit, pentru ca in tara in care traiesc nu mai face aproape nimeni ceva pentru mine.
  • 0 (0 voturi)    
    trafic summit NATO (Marţi, 25 martie 2008, 14:29)

    dumitru [anonim]

    n-am inteles nici pana acum de ce nu se poate accesa harta traficului restrictionat summit NATO. de ce o mai mentionati, din moment ce nu putem avea acces la ea? in ceea ce priveste masurile de siguranta, suntem, ca de obicei, de rasul lumii. Nu stiu cum o sa ajungem la serviciu, din moment ce nici mijloacele de transport nu circula pe arterele blocate? cu elicopterul, poate. Rusine, din nou, politiei, edililor si tuturor clownilor din fruntea statului. sunteti de toata jena. tare mult ma freaca pe mine reuniunea NATO. vreau sa stiu daca mai pot sa ies din casa si pe unde??????
    • 0 (0 voturi)    
      Trafic summit (Marţi, 25 martie 2008, 15:20)

      andi [anonim] i-a raspuns lui dumitru

      Daca te referi la fisierul PDF din articol, am accesat harta respectiva de numeroase ori.
    • 0 (0 voturi)    
      peace for all (Vineri, 28 martie 2008, 1:13)

      dilinger [anonim] i-a raspuns lui dumitru

      man. inseamna ca e de vina calc. eu am si harta si tot ce am vrut sa stiu despre asa zisul summit.daca ai calc bun si cap gasesti ce vrei de unde vrei .nu conteaza in ce server intri .
  • 0 (0 voturi)    
    cum isi face NATO singura dusmani (Miercuri, 26 martie 2008, 0:41)

    ilie [anonim]

    de cand cu Bush si cu idiotii din jur - la care rezoneaza din servilism si ai nostri - isi fac singuri dusmani - pai cei mai mari nemultumiti de NATO si blocada pe care o impun ei pe Bucuresti vor fi 3 milioande de bucuresteni - cum sa nu iti vina sa devii terorist? VIdeanu e mult mai tare la motivare si recrutare de teroristi decat Osama, ce pln - cand am intrat si noi in NATO, s-a ales prafu' de civilizatia occidentala...
  • 0 (0 voturi)    
    summit de rahat! (Miercuri, 26 martie 2008, 1:14)

    adrian [anonim]

    daca lucrez chiar vis-a-vis de cotroceni,ma pot duce la serviciu?ma pot duce cu masina?caci sunt sofer si tre sa ma plimb cu lumea pe la banci...
    parca ne dau noua de mancare mai prostii lumii.
    si daca ii impusca ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Am plecat (Miercuri, 26 martie 2008, 7:14)

    Departe [anonim]

    Tariceanu promitea liber in saptamana summitului (n.b. saptamana). Evident, e doar o promisiune electorala. Ne-a dat liber la televizor.

    Primaria nu are ce face, trebuie sa inchida strazile si le ia timp sa puna toate semnele si sa ridice masinile.

    Orice ar fi, mai bine o saptamana de concediu neplatit decat sa stau in Bucuresti in perioada asta.

    Iar plata... tot la urne, Taricene.
  • 0 (0 voturi)    
    good (Miercuri, 26 martie 2008, 9:34)

    sand [anonim]

    iuiiii...ce harta frumoasa...sa stiu cum fac planu de bataie...sau harta e o momeala!!??
  • 0 (0 voturi)    
    strazi inchise (Miercuri, 26 martie 2008, 12:35)

    lucia [anonim]

    Stati mai baieti, ca in afara de acele mari bulevarde vor mai fi inchise ocazional si aele strazi care duc spre hotelele unde vor trai marii demnitari. Asa ca totul va fi mult mai rau decat spun ei. Eu una plec din oras o saptamana. Nu am alta optiune.
  • 0 (0 voturi)    
    minte de copii (Joi, 27 martie 2008, 10:13)

    disperado [anonim]

    Ce mai demonstratie de lipsa de cultura si idiotenie de natie.

    Tot anul traiesti intr-un oras (ca nu stiu cum e in tara) care e ca un front de razboi. Totul e murdar, haos total, strazile in reparatii fara pic de ordine, lipsa de parcari, toate organele oficiale si neoficiale nu au nici un interes sa ajute cu ceva pe cineva. Tara in care nimanui nu-i pasa si smecherii domnesc.

    Acum, or sa faca curat, or sa adune tiganii de pe strazi, cersetorii, masinile parcate, o s faca un show de trei zile intr-o zona restransa, ca ce ne viziteaza sa creada ca e bine aici. Suna cam ca pe vremea lui Ceausescu cand era silita populatia sa arate ca e vesele si ii e bine. Nu e de mirat ca parlamentarii si reprezentantii alesi prin alegeri, in loc sa gandeasca la o varianta mai buna pt. cei care i-au ales, au adoptat o metoda de regim comunist.

    Pai asta ne face de rahat si mai tare. Ne dam mari cand toata lumea stie ca aici e ca in lumea a treia, se moare de foame si de boli.

    Asa ca dragii mei, nu merita sa ne plangem. Nu mai e nici o sansa ca in tara asta sa fie mai bine, asa ca ganditiva cum scapati de aici si nu va mai uitati inapoi. E moarta !!
  • 0 (0 voturi)    
    Pupincurim de inalta clasa si de joasa Speta (Vineri, 28 martie 2008, 9:39)

    Pupincuristi [anonim]

    Reusim prin cei care ne conduc sa pupam in fund pe toti.. La francofonie au fost suficiente doua benzi intre Aeroport Baneasa si acr de triumf acum sunt 4 pana la 6

    Sunt sigur ca daca sarkozi si putin ies pe strada la paris si respectiv la moscova ei nu dau liber functionarilor publici, si nu pun pe butuci circulatia mijloacelor de transport in comun.

    Pentru ca la noi 2 pana la 4 politisti dirijeaza praful in intersectie la sofitel (Piata Montreal) - dirijeaza praful sa nu ii intre in ochi lui sarkozi pentru ca intersectia e goala, iar la brasov intersectia e blocata.. toate tramvaiele blocate.. Pentru deblocarea intersectiilor prin care circula tramvaiul 41 nu exista politisti normal..

    RUSINE: tuturor celor care au organizat securitatea summit-ului... sunt incompententi si au in cap numarul de masini de cand au fost scoliti...

    Salvarile sau pe singura banda iar pe culoarul nato alearga in adierile de vant niste praf...
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni ! (Sâmbătă, 29 martie 2008, 15:06)

    Mircea [anonim]

    Culoarul unic nu poate fi traversat la Arcul de Triumf !
    Este inca o minciuna a Politiei !
  • 0 (0 voturi)    
    M..e NATO ! (Sâmbătă, 29 martie 2008, 17:51)

    Vasile Blaga [anonim]

    Multa m..e NATO si politicienilor din RO pentru traficul rutier di Bucuresti. In alte orase din lume (mult mai aglomerate decat Bucurestiul) nu se face asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarat (Sâmbătă, 29 martie 2008, 22:11)

    MadMax [anonim]

    la arcul de triumf nu se poate traversa marele culoar .
    Ceva UNIC
  • 0 (0 voturi)    
    o alta manipulare a populatiei (Luni, 31 martie 2008, 21:25)

    Robert [anonim]

    Inteleg ca este o intalnire foarte importanta, a datornicilor de conducatori romani (care au pus tara ca ipoteca) care se lafaie in Audi de cel putin 50,000 de euro bucata, si bat campii de nu stiu ce alegeri si legi votate cu ochii intre-deschisi, dupa seri de chefuit cu tot felul de fete bune fara noroc ... dar NU POT INTELEGE ignoranta lor si nepasarea lor fata de oamenii care formeaza acest oras si il intretin, ne pun restrictii intr-o "lume democratica"? In alte tari, totul merge ca pe roate, iar de frica revoltei populatiei se incearca o rezolvare a cat mai multor cereri posibile, Anglia, de exemplu ... Si stiti ceva? NE MERITAM SOARTA! PENTRU CA NU SUNTEM PATRIOTI, DOAR TRAIM AICI PENTRU CA NU PUTEM PLECA..... Iar altora .... nici macar nu le pasa. se supun orbeste ... si pleaca capul ... asta e romanul ... este definitia lui ... Cat despre trafic, nu vom avea niciodata libertate pe strazi si loc de miscare asa cum probabil isi doreste orice sofer ..... Placerea condusului devine o necesitate .... si apoi se transforma in ura .... Nu sunt decat cateva dintre putinele aspecte ale REALITATII CRUDE DIN ROMANA ... Mult noroc curajosilor!