In Oradea se rade cel mai mult

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Miercuri, 2 aprilie 2008, 16:02 Life | Prin oraş

Nu stim daca s-a pus ceva in apa sau pur si simplu romanii care locuiesc in vestul tarii au un simt al umorului mai dezvoltat. Cert este insa ca, in urma unui sondaj realizat de Reader's Digest, oradenii au iesit pe locul 1 in topul celor mai amuza(n)ti romani, urmati de timisoreni si craioveni, sustine un comunicat.

Se glumeste in unele regiuni ale tarii mai mult decat in altele? In urma sondajului realizat in Bucuresti, Craiova, Timisoara, Sibiu, Brasov, Iasi si Oradea, trecatorii au fost provocati sa spuna un banc sau o poveste amuzanta, sa cante ceva haios sau sa danseze – orice pentru a-i face pe reporteri sa rada. Fiecare persoana care a acceptat provocarea a primit un punct, numarul maxim de intervievati fiind de 30.

Pe primul loc in clasament a iesit Oradea (20 de puncte), urmata de Timisoara (17 puncte), Craiova si Brasov (cate 10 puncte fiecare). Pe locul 5 s-au clasat bucurestenii (9 puncte), urmati de sibieni (8 puncte), pentru ca topul sa fie inchis de ieseni, cu doar 6 puncte.

Concluzia sondajului? Exista unele deosebiri pe regiuni geografice in abordarea umorului: "Intr-adevar, oamenii care traiesc in vestul tarii sunt mai deschisi datorita modelului occidental pe care l-au avut mai aproape“, spune Ioan Gyuri Pascu, actor, interpret si compozitor, care a traversat tara in lung si lat cu grupul de umor Divertis.

"Oamenii mai varstnici au trait experienta sarbatorilor campenesti si a glumelor spuse in ilegalitate, asa ca oricand pot descarca ceva amuzant din memorie. Umorul face parte din zestrea noastra genetica“, a mai adaugat Gyuri Pascu.

Un sondaj similar a fost realizat de Reader's Digest si in alte tari din Europa:
   1. Croatia - 54%
   2. Ungaria - 45%
   3. Marea Britanie - 40%
   4. Romania - 38%
   5. Polonia - 24%
   6. Finlanda - 20%




















1538 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mie (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:02)

    V [anonim]

    mie cel mai mult imi plac moldovenii. Ei mi se par cei mai amuzanti. Am avut ocazia sa-i vizitez "acasa" si faceau glume non-stop unii de altii.
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Joi, 3 aprilie 2008, 9:50)

    lolz [anonim]

    in primul rand studiul nu este bine realizat, e doar o provocare pe tema aceasta si atat. In ceea ce priveste tema intradevar umorul e mai prezent in regat si in special in moldova. Deschiderea fata de un reporter ciudat pe strada indica un alt aspect si nici decum umorul lor.
  • +1 (1 vot)    
    nerelevant (Joi, 3 aprilie 2008, 10:22)

    amidona [anonim]

    banatenii si bihorenii sunt chiar printre cei mai putin amuzanti romani. de fapt ei nici nu au umor. a povesti bancuri nu e umor. ma plictisesc teribil in compania lor. pe termen lung e de natura sa te innebuneasca cat sunt de anosti.
    moldovenii intr-adevar sunt tare amuzanti.
    • 0 (0 voturi)    
      irelevant (Vineri, 4 aprilie 2008, 1:31)

      Prenume [anonim] i-a raspuns lui amidona

      Intradevar numele spune tot despretine. Nu este prea mult de facut daca te invarti prin cercuri plictisitoare, cat despre generaliazarea asta... sa fim seriosi; Reader's Digest? Sunt in tara asta de cativa anisori si deja au sondaje atat de relevante incat merita sa ne obosim sa ne perdem vremea cu ei? Daca esti din moldova, da; nici asa nu ai altceva mai bun, pardon ceva de facut...
  • 0 (2 voturi)    
    umorul la romani (Joi, 3 aprilie 2008, 13:45)

    ardeleanca [anonim]

    M-am saturat de moldoveni!! Ce cauta in Ardeal daca sunt asa simpatici la ei acasa?
  • 0 (0 voturi)    
    si (Joi, 3 aprilie 2008, 16:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu ce se rade cel mai mult la oradea? Cu gilette sau, traditional, cu briciul?
  • 0 (0 voturi)    
    Maramuresul rade cel mai bine!!!!! (Vineri, 4 aprilie 2008, 2:50)

    Olga [anonim]

    Sunt oradeanca si cel mai bine ma distrez cu maramuresenii!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Olga (Vineri, 4 aprilie 2008, 8:49)

      kevi [anonim] i-a raspuns lui Olga

      agree!@
  • 0 (0 voturi)    
    foarte curios (Vineri, 4 aprilie 2008, 10:18)

    cezar [anonim]

    de 20 de ani am impresia ca Oradea e orasul cu cei mai seriosi oameni; am observat asta nu intr-o ora ci intr-un an! articolul e totusi o gluma buna!
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 15:39)

    LENNA [anonim]

    Un lucruy e mai sigur decit orioce pe lumea asta si anume ardeleanul ia toate lucrurile asa cum trebuie daca munceste nu se joaca dar si cind e vremea distractiei putini stiu sa tina pasul cu ei . Asta o spune un om trecut putin prin viata!!!! Cred ca in Ardeal vezi cele mai multe fete zimbitoare deci gusta gluma si viata !!!!!