Pentru mai putine riscuri in trafic

Scaunele pentru bebelusi ar trebui asezate pe mijlocul banchetei din spate

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Luni, 12 mai 2008, 18:07 Life | Prin oraş

Pozitionarea scaunelor pentru bebelusi pe mijlocul banchetei din spate a masinii scade riscul accidentarii acestora cu 50%, sugereaza un studiu recent.

Un studiu efectuat in 16 state americane a aratat ca 43% dintre copiii sub 3 ani asezati in spate, pe locul din mijloc, au prezentat un risc mai scazut de accidentare. Acest rezultat contrazice credinta generala conform careia locul sigur pentru scaunelul copilului ar fi in fata, in dreapta soferului.

Din nefericire, doar 28 % dintre copiii participanti la studiu ocupau locul din spate in momentul accidentului, spun cercetatorii, conform Reuters. Acest lucru se intampla pentru ca este mai greu sa pui un copil pe locul din mijloc, mai ales daca bebelusul cantareste mult.

De asemenea, un copil asezat in spate, pe locul din centru, ii va incomoda pe adulti, scaunul bebelusului nelasand suficient spatiu pentru celelalte doua locuri.

Acesta este insa cel mai sigur loc pentru un copil mic. Rezultatele vin in urma analizarii a 4.790 de accidente, survenite intre 1998 si 2006, in care au fost implicati si copii sub 3 ani. In momentul accidentului, 41% dintre copii stateau in dreapta-spate, in timp ce 31% erau asezati pe locul din stanga-spate.

Pozitia din mijloc a fost cea mai putin folosita, fiind insa cea mai sigura. Partial, motivul a fost ca un copil asezat central este mai protejat la impact, spun cercetatorii.

"Familille care au copii mici trebuie incurajate sa foloseasca scaunele care pot fi instalate pe mijlocul banchetei din spate", au tras concluzia cercetatorii.
























2900 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Propunerea are si un dezavantaj (Marţi, 13 mai 2008, 2:03)

    Florin [anonim]

    Probabil veti spune ca este din cauza ca americanii sunt prea ocupati etc., insa reversul medaliei este ca unii parinti au uitat ca au copiii pe bancheta din spate si au plecat din masina. Daca asta s-a intamplat in sezonul calduros, in cateva ore copilul a decedat de deshidratare.
    Daca scaunul copilului ar fo ramas pe bancheta din stanga, parintele si-ar fi adus aminte si copilul ar fi trait. La fel de adevarat (de fapt poate si mai adevarat) este ca in acest fel copiii au fost mai feriti de accidente, nefiind postati pe "scaunul mortului".

    Puteti sa reveniti cu o completare din acest unghi diferit?
    • 0 (0 voturi)    
      Sofer (Miercuri, 14 mai 2008, 11:41)

      Ludovic-Stefan Kocsis [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Florin, pe "bancheta din stanga" sta soferul, cu exceptia Marii Britanii, Australiei si Africii de Sud.
      Oricum e bine sa privesti si din acest unghi, dar totusi unul care uita de copil nici nu da doi bani pe siguranta lui. Am vazut odata intr-un film o situatie imaginata de cineva in aceeasi idee, cum si-a uitat unul copilul pe masina cand s-a urcat in ea. Nu trebuie sa exageram. Daca poti uita copilul in masina, poate ca uiti si sa-i dai de mancare, la urma urmei...
  • 0 (0 voturi)    
    Alte aspecte (Marţi, 13 mai 2008, 8:14)

    Stoewer [anonim]

    Alte aspecte:
    - Scaunele pentru copii sunt construite (cu exceptia celor cu prindere Isofix) pentru a putea fi prinse cu o centura in 3 puncte. Ori, abia o parte din masinile mai noi au asa ceva pentru scaunul din mijloc.
    - Este mult mai la indemana sa scoti si sa pui copilul in scaun cand acesta se afla langa usa. Eu am am scaunul montat pe locul din spatele soferului si copilul sta bine-merci. Plus ca el vrea sa vada pe fereastra, ceea ce din locul de pe mijloc e mai greu. Probabil nimeni nu vrea sa mearga la volan cu un copil care protesteaza........
  • 0 (0 voturi)    
    Cum poti sa uiti copilul pe scaunul din spate? (Marţi, 13 mai 2008, 10:07)

    Vali [anonim]

    Cum poti sa uiti copilul pe scaunul din spate, asta inseamna ca esti un parinte iresponsabil si mai bine nu cresti copilul.
    Chestia asta chiar nu am auzit-o pana acum!
    • 0 (0 voturi)    
      Unii au reusit "performanta" (Marţi, 13 mai 2008, 13:44)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Nu mai departe decat anul trecut un francez a reusit sa-si uite fetitza pe care o luase de la gradinitza. Tracand in fuga pe la servici s-a luat cu treaba si .....fetitza a murit deshidratata. N-am mai urmarit cazul, dar stiu ca tipul o luase razna pe urma.
    • 0 (0 voturi)    
      e adevarat (Marţi, 13 mai 2008, 13:51)

      mi3rla [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Am auzit de la 4 taximetristi de parinti care si au uitat copilul in taxi !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pe mijloc (Marţi, 13 mai 2008, 14:28)

    dgfd [anonim]

    in caz de impact lateral copilul care sta pe mijlocul banchetei va simti mai putin si nici vreo deformare a portierei sau cioburile din geam nu l-ar vatama