Ikea, locul unde iau prinzul corporatistii din Baneasa

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2008, 18:23 Life | Prin oraş

Cine nu prinde loc la masa, mananca in picioare
Foto: Hotnews
La ora pranzului, restaurantul din IKEA e plin de oameni care poarta la gat cartela magnetica de corporatie. Pentru 10 lei primesti doua felii de piept de pui, o portie de cartofi prajiti si o bere. Cu 8 lei mananci somon si cu 6 lei mananci chiftelute. Racoritoarea costa 2,5 lei; prajitura, tot in jur de doi lei.

Miercuri la 11, restaurantul Ikea e plin. In aproape trei ore, in restaurantul de la etajul 1, din incinta Ikea se vantura peste 200 de persoane. Pe langa o masa ocupata de muncitori in uniforma firmei trece un sir de barbati la costum. Unul dintre ei are ochelari de soare tip "Man in Black"  si handsfree cu bluetooth. Zambeste multumit in timp ce plimba tava din coltul cu platourile de plastic pana la casa de marcat. "Mancarea e asa -si- asa. Nu pot sa zic ca e cea mai buna, dar e cea mai ieftina din tot complexul comercial (n.r. Carrefour, Bricostore, Mall Baneasa si Ikea) ieftin si aproape de serviciu", spune unul dintre colegii lui. Care a adaugat ca e multumit fiindca sistemul de autoservire il ajuta sa economiseasca timp.

Drumul tavilor Ikea

Pe acest traseu gasesti panouri cu diferite scheme de cumparare a mancarurilor. Meniul de chiftelute, de exemplu, poate fi cumparat cu 6 lei sau cu 8 lei. Pe langa portia de 5 sau 7 chiftelute primesti cartofi in sos de smantana si gem. Cei mai multi se inghesuie sa manance piept de pui.

Membrii unui grup dezbat aprins: "somon sau nu?".  O fata spune: "am mancat toata saptamana trecuta somon, nu stiu ce sa mai iau". In cele din urma, toata echipa alege meiul de chiftelute. Unul singur se multumeste doar cu o prajitura.

"Chiftelute cleioase"

In afara de angajatii companiilor din zona, la restaurant poposesc si alti clienti. Elevul 1 si elevul 2 vorbesc despre scoala, excursie, frica de bacalaureat fotbal si Ikea. "E ieftin rau, aici" - un subiect asupra carora s-au inteles amandoi.

Un subiect unde nu au picat de acord e gustul mincarii. "Chiftelutele astea sunt cam cleioase si au un gust ca si cum n-ar fi facute", zice primul. Elevul 2: "Esti tu taran si nu stii". Mai ia cateva inghitituri si revine: " Daca nu sunt bune, de ce ti-ai luat?".

Dupa ei vine o serie de salariati, 40 de ani, imbracati tip "inginer de varsta a doua" - curat, dar fara stil sau fite. "Eu nu ma impac cu gemul asta de la chiftelute!". "Lasa-le in farfurie", ii raspunde un coleg.

Cool versus un-cool

Soseste inca un grup de cinci oameni galagiosi. Trei femei, tinere, sub 30 de ani, si doi barbati, cam in aceeasi grupa de varsta. Vorbesc de zor despre diferiti colegi de serviciu si relatiile lor cu ei, intamplari marunte, Vama Veche si despre un sef al carui secrete tocmai l-au aflat: se drogheaza.

"Mama, ce bun e somonul asta", zice la un moment dat o tanara din grup. "Mai ales la banii astia. Sunt preturi foarte cool", i se raspunde. Dupa ce termina masa, grupul de colegi paraseste restaurantul intr-un mod relativ un-cool. Au lasat tavile si servetele pe masa, ignorand panourile din Ikea, care explica de ce e bine sa iti strangi singur masa.

Baneasa, cartierul companiilor mari


In zona Baneasa au sediul cateva dintre cele mai mari firme din Capitala. Pe langa Aeroportul Baneasa, au sediul  Avenir Telecom - unul din principalii distribuitori europeni de produse şi servicii de telefonie, Colgate-Palmolive, Mercedes-Benz Romania, Mobexpert si Omniasig- Asigurari de Viata. In plus, in Baneasa Business & Technology Park au inchiriat sedii companii ca Moeller Electric, DuPont, BMW Romania si F. Zanti Com.
























11559 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Extrem de util reportajul (Vineri, 16 mai 2008, 12:07)

    El Gogu [anonim]

    Am aflat si eu unde pot manca civilizat, iefitin si unte pot intalni corporatizde cu care sa mai leg o conversatie inteligenta.
    Ce conteaza ca am biroul la Caracal?
  • +3 (3 voturi)    
    lol (Vineri, 16 mai 2008, 12:28)

    ina [anonim]

    Nu se intreaba nimeni care e seful care se drogheaza? Sau e ceva normal la noi si imi scapa mie?...

    Chiar ma intrebam cand va aparea un astfel de articol... Nu stiu ce se intampla acolo in timpul saptamanii, dar clar restaurantul are mai mare succes decat magazinul in sine in wk-end...
  • +6 (6 voturi)    
    IKEA (Vineri, 16 mai 2008, 12:41)

    alex [anonim]

    Este pacat ca trebuie sa vina un investitor suedez sa ne arate ca poti manca ieftin, intr-un mediu curat, civilizat.
    Articolul pune accent pe faptul ca multi corporatisti (care chipurile ar avea venituri foarte mari) mananca la un restaurant ieftin; in opinia mea, ar trebui sa vedem partea plina a paharului, sa constientizam ca asa este corect: sa mananci bine si ieftin.
    Daca esti corporatist, nu inseamna ca trebuie sa cauti un restaurant in mijlocul orasului.
    Daca ai un restaurant aproape de serviciu, unde mancarea este foarte ieftina si buna, bravo tie! esti un norocos, indiferent cati bani ai in portofel.
    • +1 (3 voturi)    
      IKEA... (Vineri, 16 mai 2008, 15:04)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui alex

      mancarea la IKEA nu e ieftina fiindca suedezii s-au gandit "ce bine ar fi sa le dam mancare gratis romanilor"... Faptul ca nu poti sa iesi din restaurant decat prin magazin inseamna foarte mult... ;)
      • +1 (1 vot)    
        este normal sa iesi prin magazin (Vineri, 16 mai 2008, 18:58)

        alex [anonim] i-a raspuns lui kalinix

        kalinik, ma indoiesc de faptul ca vreun alt magazin IKEA ar oferi mancare gratuita potentialilor clienti... este prea costisitor, deoarece nu toti clientii restaurantului ar cumpara mobilier IKEA; mai mult, conceptul IKEA este de diminuare a costurilor de productie (ceea ce inseamna ca mancarea nu ar putea fi gratuita, producerea acesteia reprezentand un cost), pentru a-si permite sa vanda ieftin.

        Este normal ca iesirea din restaurant sa fie prin magazin... astfel, o poti interpreta ca fiind o invitatie la a cumpara produsele magazinului dupa ce ai mancat bine.
        Si asta nu inseamna ca mancarea este scumpa... ci dimpotriva, chiar este ieftina.
      • +2 (2 voturi)    
        kalinix gresit! (Vineri, 16 mai 2008, 22:40)

        Orizont [utilizator] i-a raspuns lui kalinix

        De ce oare gandesti in felul asta? Asta este politica Ikea nu numai in RO. ci peste tot in lume. Nu au preturi speciale pentru romani si nici nu e construit special pentru romani ca nu poti iesi din restaurant decit prin magazin.
        Ikea e magazin nu restaurant, iar daca in magazin e si un restaurant asta este pentru vizitatorii care sint infometati.
  • -5 (5 voturi)    
    execrabil articol (Vineri, 16 mai 2008, 12:57)

    zvezda [anonim]

    Asta e stire? Sau e (anti)reclama la Ikea? Sau la cateva firme? Ce e mizeria asta? Articol gastronomic? Sau e rusine sa mananci la Ikea, ca e prea ieftin? Lamuriti-ma si pe mine va rog.
    Am totusi o banuiala: e defularea unui complex de superioritate al unei dudui neinteresante dar plina de ifose.
    Pacat ca nu ne-ati spus si parerea dvs, sau macar ce ati servit. Somon sau chiftelute?
    • +2 (2 voturi)    
      La cantina la Drept (Vineri, 16 mai 2008, 14:27)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Propunere pentru d-na Liana Anghelescu - la cantina de la Facultatea de Drept poate gasi de asemenea o multime de "cadre" care lucreaza la Opera Center si care prefera sa vina sa manance acolo decat la restaurantele scumpe si de fitze de langa job.

      Probabil ca ar iesi un articol fulminant.

      (I-o mai de pe vremuri, cand exista o presa studenteasca comunista, si care saraca nu putea scrie decat despre Tovarasu si despre camine si cantine). Iaca - a reinviat un gen jurnalistic pe nedrept uitat.
  • -5 (5 voturi)    
    SO F***IN WHAT!!!! (Vineri, 16 mai 2008, 14:27)

    bugsy [anonim]

    Ce incercare penibila de a face un reportaj " de culoare"!!! Mai intai, ce e aia "corporatist"? Ptr ca daca e sa te iei dupa DEX "corporatist" este o persoana care adera la curentul sau ideologia corporatista. Sau "corporatist" vine de la faptul ca acel cineva e "corporate", ceea ce este o alta tampenie.

    Daca autoarea articolul vroia sa faca un articol tare pe acest subiect putea sa caute, sa se documenteze, sa incerce sa afle de ce este asa de ieftin restaurantul IKEA. (la fel si ca magazinul alimentar unde poti gasi conserve si dulciuri "made in sweden" la preturi incredibile). Daca ar fi facut putina munca de investigatie - cum ar trebui sa faca un jurnalist adevarat - afla niste lucruri interesante. Asa, insa.....a vazut doar niste cartele magnetice la gatul unor tipi/tipe care imping tava la IKEA!!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      munca de investigatie & cash (Vineri, 16 mai 2008, 15:56)

      miau-miau [anonim] i-a raspuns lui bugsy

      puneti genul de intrebari de jurnalist robotizat cu psihoza pe bani. cauta sa te deschizi si spre ce zic alti oameni, care vin din alta cultura si care au alte tipuri de interese.
      • 0 (2 voturi)    
        ....uite , ma deschid.... (Sâmbătă, 17 mai 2008, 10:33)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui miau-miau

        Alti oameni care vin din alta cultura? Adica niste corporatisti, trei elevi si unii care "arata ca niste ingineri" sunt din alte culturi?
        Miau Miau, ce naiba, aveam o parere buna despre feline!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    mdea (Vineri, 16 mai 2008, 21:18)

    gigi [anonim]

    eu nu am auzit de BMW Romania. aveti acordul omului din poza care mananca linistit? eu in locul lui v-as da in judecata. ce de subiecte interesante. moare CanCan de ciuda,
  • -1 (3 voturi)    
    carton (Vineri, 16 mai 2008, 22:36)

    alio.ro [anonim]

    mancarea de la ikea e toata celuloza , zahar si compusi modificati genetici .Pretul nu tine de filozofia firmei sau de atras clienti , atata face .
    • +1 (3 voturi)    
      RE: carton (Sâmbătă, 17 mai 2008, 6:50)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui alio.ro

      Ai dreptate. Mai bine se duce lumea la McDxxxxxx, sau la PixxxHxx, sau la .... De ce sa mananci carton si sa dai putini bani, cand poti manca carton si sa platesti triplu?
  • -1 (1 vot)    
    salariile corporatistilor (Sâmbătă, 17 mai 2008, 9:35)

    carcotasu [anonim]

    Asta ca sa ne dam seama in ce hal de mici sunt salariile acestor oameni.
    Daca ar fi niste salarii decente credeti ca ar mai manca ei chiftele cleioase, ca s-ar mai inghesui cu toti amarastenii la mancarea ieftina de IKEA?

    Au ajuns mai degraba salariile de la stat mai mari decat cele de multinationale care au prevazute in procedurile interne cresteri anuale salariile la nivelul inflatiei din tarile vest europene.
  • +3 (3 voturi)    
    Ikea food (Sâmbătă, 17 mai 2008, 15:35)

    Pandi [anonim]

    Oriunde in lume ,la orice Ikea, maninci ieftin si bine si civilizat. Am fost in Ungaria si Austria la Ikea si aceeasi poveste.
  • +1 (1 vot)    
    O saptamana zi de zi sa mananci la IKEA !? (Duminică, 18 mai 2008, 2:45)

    Moromete [anonim]

    IKEA e un brand consecvent: .nl, .de, .fr, .ro, etc., poti manca la fel de ieftin si... la fel de prost. De fiecare data am fost practic silit de imprejurari sa mananc in magazin si... de fiecare data am avut impresia ca mananc ceva... care-mi parea reciclat.

    Poate sunt snob, poate sunt gurmand... dar poate nu sunt niciuna :) E trist pentru oricine, corporatist sau nu, sa manance o saptamana la IKEA.
  • +1 (1 vot)    
    cati au scris reportajul (Duminică, 18 mai 2008, 11:34)

    gigi [anonim]

    cum de ati reusit sa ascultati convorbirile atator oameni ?
    • 0 (0 voturi)    
      au avut ajutoare (Duminică, 18 mai 2008, 21:39)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      probabil au scos la masa la IKEA toate babele de pe intreg palierul dintr-o scara... oarecare, din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    cat d naivi suntei (Miercuri, 4 iunie 2008, 1:08)

    selima [anonim]

    mei oamenilor c atatea comentarii despre restaurantul ikea ca vai e ieftin si mai stiu eu c...voi c nu intelegeti e ca restaurantul nu a fost conceput pt profituri mari (cu toate ca are)...el e facut pt oferirea clinetilor tot ceea c doresc..pt a mentine clientul cat mai mult in magazin..tocmai daia nu poti sa iesi din restaurant decat daca pargurgi si magazinul..hm...c tot il laudati daca nici nu il respectati? dupa c ca nu bacsis, mai lasati si ca nesimtiti tavile p masa...mai tresati si oamenii d la servire cu "vai eu vreau aia...dar d c nu ai aia?"sau tot felul d meniuri inexistente...am auzit o baba care cerea la un om d p servire ca ea vrea sandwish cu codite de racuti?cum vrei domne sa fi servit daca nici nu te interesezi c au d vanzare,,,si pana la urma si la urma..d unde sandwishuri?doar nu e shaormarie..romanul traieste numai pt mancare...imi e sila d voi cand v-a vad cum stati la cozi infernale doar pt o farfurie d mancare care nici aia nu e d calitate..din contra