Joc de lumini si extravaganta la concertul Kylie Minogue de la Bucuresti

de C. Marin     HotNews.ro
Duminică, 18 mai 2008, 2:08 Life | Prin oraş

Kylie Minogue la Bucuresti
Cantareata australiana Kylie Minogue a concertat, sambata seara, pe stadionul Cotroceni din Capitala, oferind celor prezenti un show de nota 10. Spectacolul a tinut doua ore si a impresionat publicul de peste 20.000 de persoane prin coregrafia grandioasa, atent regizata si coordonata. Show-ul face parte din turneul de promovare a noului album al cantaretei, "X", turneu anuntat ca cel mai extravagant, dar si cel mai costisitor din intreaga cariera a divei.

La ora 21:00 s-au stins luminile si spectatorii asteptau ca vedeta australiana sa intre pe scena. Aparitia cantaretei, dupa un joc de lumini, a taiat rasuflarea fanilor. Kylie Minogue, care va implini 40 de ani luna aceasta, si-a deschis show-ul cu melodia "Speakerphone".  Imbracata intr-o rochie lunga, mov, imitand bratele unui paianjen, artista a incins atmosfera. In spatele ei, proiectii in culori neon au inceput sa ruleze pe imensul ecran.

"Uite-te la ea, parca e o printesa". "Ce frumoasa e si ce delicat se misca", erau cateva din comentariile tinerilor care au ramas uimiti de aparitia cantaretei.

Dupa primele doua piese, Kylie a salutat publicul cu "Buna seara", eforturile ei de a se exprima cat mai mult in romana pe durata spectacolului fiind apreciate de cei prezenti cu aplauze. A urmat "Can't Get You Out Of My Head", artista indemnand publicul sa cante si sa danseze alaturi de ea.

Kylie si-a etalat talentul mai ales prin miscarile de scena si s-a bucurat de succesul hiturilor internationale care au facut-o celebra: "Spinning Around", "In My Arms", "Love At First Sight", "Slow" si "I Believe In You". Melodia  "Kids", duetul realizat cu Robbie Williams in anul 2000, a adus publicul in delir. Toata lumea a aplaudat si a cantat alaturi de artista si de cele doua cantarete de backing vocals.

Sapte tinute, sapte acte si sapte teme ale spectacolului

Kylie si-a uimit fanii prin decor si costumatii. Cantareata a schimbat nu mai putin de sapte tinute semnate Jean Paul Gaultier, decorul fiind adaptat la temele melodiilor.

Vedeta a cantat imbracata in majoreta, a purtat o rochie rosie cu trena si chipiu asortat si a dansat pe melodia "Copacabana" in costum de marinar. La randul lor, cei zece dansatori au fost asortati acestor stiluri.

Mai tarziu, vedeta a incantat publicul cu o rochie eleganta, albastra, si cu un costum de calarie, stilizat, pentru piesa "On A Night Like This".

Spre sfarsitul concertului, dupa ce si-a prezentat formatia si a multumit publicului prezent, Kylie s-a retras cateva momente in culise, pentru a-si schimba costumatia intr-un top argintiu si o pereche de pantaloni negri.

A revenit insa pentru a mai canta o ultima piesa si pentru a aminti ca sunt aproape 15 ani de cand a fost ultima oara in Romania. "Voi reveni curand", a spus artista in limba romana, dupa care a tinut sa aplaude publicul pentru entuziasmul cu care a primit-o.

Concertul s-a incheiat cu hitul "I Should Be So Lucky", dar si cu o ploaie de confetti aurii. "Chiar ca suntem norocosi", a spus un fan care privea naucit spre ecranul amplasat langa scena.

Un start de milioane pentru o noapte de mai

La finalul concertului, spectatorii s-au aruncat spre portile stadionului. "E devreme, avem o noapte lunga in fata. Bine macar ca am avut un start de milioane", spune, razand, un tanar care inca isi mai savureaza berea. Pe gazon, trei studente fredoneaza energic refrenul melodiei "Wow". Nu par dispuse sa plece acasa prea curand asa ca se asaza pe banci si privesc spre scena.

Foarte bine coordonat, cu o imensa desfasurare de forte, spectacolul pus in scena de artista australiana i-a incantat pe cei prezenti. Turneul KylieX2008 a inceput pe 6 mai la Paris, va cuprinde 21 de tari europene si se va incheia in luna august. Urmatorul concert va fi sustinut la Sofia, in Bulgaria.

 























4248 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Vai, vai, ce comentarii faceau tinerii (Duminică, 18 mai 2008, 15:02)

    kinn [anonim]

    "Uite-te la ea, parca e o printesa", "Ce frumoasa e si ce delicat se misca" :)))) ha ha ha, parca-s replici din "liceenii". Sigur n-a gresit autorul secolul ?
  • -1 (5 voturi)    
    moonspell (Duminică, 18 mai 2008, 17:47)

    maynard [anonim]

    V-ati ratat seara! Trebuia sa veniti la Moonspell
    • -1 (5 voturi)    
      (...) (Duminică, 18 mai 2008, 20:53)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui maynard

      O trupa de drogati, ce se doreste un Nightwish ..

      Nu te abera.
      • -1 (3 voturi)    
        nu te abera (Duminică, 18 mai 2008, 22:36)

        hans [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

        mai draga aloise! chiar nu te abera. tu ai ascultat , vreodata, moonspeel?cred ca nu ! nu au nici o legatura cu nightwish. iar parte cu drogurile... poate ati facut-o impreuna asa ca nu ma bag. in scimb am fost la concertul lor . minunat!! si nu pareau drogati. aloise draga , te cam dor dintii! poate ai nevoie de scarpineala! sunt gata!
        • 0 (2 voturi)    
          (...) (Luni, 19 mai 2008, 6:41)

          #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui hans

          "te cam dor dintii! poate ai nevoie de scarpineala!"

          no coment.
  • -2 (4 voturi)    
    extraordinar (Duminică, 18 mai 2008, 21:02)

    Ruxi [anonim]

    A fost un concert asa cum Romania nu a mai pupat pana acum, si nici nu cred ca se va mai intampla unul asemanator prea curand.Toti cei care au fost acolo stiu despre ce vorbesc.
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Luni, 19 mai 2008, 14:09)

      .sin [anonim] i-a raspuns lui Ruxi

      daca tu nu ai mai fost la alte concerte nu inseamna ca nu au mai fost ... e valabil si pentru cele viitoare :)
  • +1 (3 voturi)    
    frumos, dar nu exceptional (Duminică, 18 mai 2008, 21:10)

    eu [anonim]

    nu spune nimeni nimik de faptul ca pe bilete ora de incepere a concertului era 19.00, pe toate afisele si in media inceputul era la ora 20.00 si de fapt a inceput la 21.00?

    sau sa ne multumim cu faptul ca a venit pe la noi, pe la romani? si ne-a mai scos din cotidianul nostru murdar?
    • 0 (4 voturi)    
      asa, si? (Duminică, 18 mai 2008, 21:35)

      Ruxi [anonim] i-a raspuns lui eu

      nu iti era clar ca nu o sa inceapa nici un concert pana nu se intuneca putin?mai ales, la spectacolul de lumini care a fost?
      sau este primul concert la care ai mers vreodata si chiar te asteptai sa inceapa la orele anuntate?

      pentru restul, ca de obicei, romani carcotasi!
      • +2 (2 voturi)    
        vai draga (Luni, 19 mai 2008, 10:15)

        gi [anonim] i-a raspuns lui Ruxi

        la cate concerte ai fost!, ce cultura pop bogata aveti
    • +1 (3 voturi)    
      Da, chestia cu orele e enervanta (Duminică, 18 mai 2008, 23:56)

      Zev [anonim] i-a raspuns lui eu

      ...dar nu cred ca poti sa i faci ei vre-o vina. K este printre putinele guriste lipsite de fitze, altfel nici nu rezista la australieni atat amar de vreme, aia nu gusta figuri. Nemaivorbind ca o experienta cu cancerul cum avut ea trebuie ca tempereaza.
    • +1 (1 vot)    
      De fapt (Luni, 19 mai 2008, 10:10)

      gi [anonim] i-a raspuns lui eu

      Concertul a inceput la 20:45 (ora stadionului), a tinut fix 2 ore cu "bis" cu tot.
  • +2 (2 voturi)    
    pentru clarificare (Luni, 19 mai 2008, 0:58)

    eu [anonim]

    Este evident ca motivul intarzierii a fost spectacolul intr-adevar deosebit acre a urmat.
    Ceea ce am vrut eu sa spun este ca noi (romanii) pe noi insine nu ne scoatem din ..... in care am crescut si in care traim. Si mai dureros este faptul ca pe unii ii deranjeaza ca altii or sa fie altfel si sa ceara respect.
    Pana la urma e un fel de comert: am platit o suma de bani ca sa vin sa vad un spectacol, nu sa stau in picioare sau asezat vreo 3 ore si ceva. Ironia face ca mi-era teama ca nu oi ajunge la timp, avand in vedere ca pe bilet scria ora 19.00.

    cum ziceam, e chestie de principiu.

    PS Si daca era programat pt ora 23.00, tot mergeam.
  • 0 (0 voturi)    
    Fabulos! (Luni, 19 mai 2008, 19:52)

    andi [anonim]

    O sambata seara de neuitat. Atmosfera electrizanta pe stadion, o combinatie de lumini, imagini si dans superba.

    Iar despre Kylie, ce sa mai spunem? Magnifica, adorabila si plina de energie ca intotdeauna.

    Catre cei de la Hotnews: la sfarsit, Kylie a spus "Ne vedem data viitoare", nu ce-ati scris voi in articol.

    Si, apropo de chestia cu orele, daca showul incepea la ora 2:00 dimineata, tot as fi stat. A meritat!
  • 0 (0 voturi)    
    concert Kylie (Miercuri, 21 mai 2008, 13:22)

    sorin [anonim]

    Am vazut aici unele comentarii rautacioase .. In 1996 am fost la concert la Michael Jackson si tot asa nu a inceput la ora stabilita, lumea inca mai venea la stadion, tot asa a fost si la Kylie Minogue la ora 19 lumea inca intra pe stadion. A fost un concert extraordinar, am trait emotii si senzatii unice. Si acum resimt starea de bine. Cred ca pina la urma asta este cel mai important ca pentru citeva ore am uitat complet de toate problemele. MULTUMIM KYLIE PENTRU CONCERTUL EXCEPTIONAL SI SEARA MINUNATA