Corespondenta din Irlanda

De ce sunt irlandezii campionii Uniunii Europene la consumul de alcool?

de Cristi Roman     HotNews.ro
Marţi, 24 iunie 2008, 11:47 Life | Prin oraş

Sortimente de bere irlandeza
Foto: Hotnews
Pe scurt, stirea suna sec si e deja cunoscuta de foarte multi: Irlanda ocupa locul 1 in UE dupa sumele de bani cheltuite pe bautura pe cap de locuitor. Urmata de Romania. Si totusi, de ce consuma irlandezii atat de mult alcool, chiar daca pretul bauturilor este printre cel mai ridicat din Uniunea Europeana?

Cum a ajuns Irlanda sa detina acest record:
    * Irlanda este cunoscuta drept patria puburilor, alaturi de Marea Britanie.
    * Pana in anii ’60, pubul reprezenta locul de unde se puteau procura si alimente pentru acasa.
    * Toate puburile servesc acum si mancare gatita, astfel ca timpul petrecut de clienti la masa creste.
    * Un irlandez a consumat in medie 230 litri de bauturi alcoolice in 2007 (600 ml/zilnic).
    * Foarte multi angajati prefera sa mearga direct in pub dupa terminarea serviciului.
    * Dublinul (centrul pietonal Temple Bar in particular) este cunoscut drept orasul cu cea mai mare densitate de puburi pe cap de locuitori din lume.
    * Locuitorii Irlandei socializeaza in marea majoritate in puburi, in detrimentul discotecilor, cluburilor de noapte.
    * Pubul este locul preferat pentru petrecerea burlacilor.
    * Traditia irlandeza cere fiecarui barbat sa dea un rand de bere prietenilor cu care a venit in pub.
    * Soferii pot conduce legal daca au nivelul de alcool din singe de maxim 80mg/100ml (fata de 50ml in majoritatea statelor UE). In prezent se discuta introducerea “tolerantei zero”.
    * In 2007 s-au consumat 963 de milioane de “pint-uri” de bere (un pint = 570 ml), de catre 3,2 milioane de consumatori.

Efectele negative ale consumului de alcool din Irlanda:
    * 50% dintre crimele din Irlanda sunt datorate consumului de alcool.
    * 30% dintre accidentele de masina mortale se produc din cauza consumului de alcool.
    * Cele mai violente crime din acest an au avut loc in februarie, in Dublin, cand 2 barbati polonezi au fost ucisi cu surubelnitele de un grup de adolescenti; polonezii refuzasera sa le cumpere adolescentilor bautura dintr-un magazin.
    * Varsta medie la care incepe consumul de alcool in Irlanda a scazut la 11 ani!
    * Numarul infractiunilor antisociale ale celor sub 18 ani, din cauza consumului de alcool, creste in fiecare an.























2678 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Au votat 'impotriva', trebuie aratati cu degetul. (Marţi, 24 iunie 2008, 12:27)

    dstb [anonim]

    In plus, irlandezii au votat recent 'impotriva', asa ca trebuie scos dosarelul, trebuie aratati cu degetul, sa vada lumea cine a votat impotriva... ... ...
  • +1 (1 vot)    
    accidente (Marţi, 24 iunie 2008, 13:53)

    brian [anonim]

    30% din accidentele mortale sunt provocate de alcool, dar mai trebuie precizat ca Irlanda e printre tarile cu rata cea mai scazuta in cazul incidentelor stradale. De exemplu intre Cork si Dublin (N8) s-au inregistrat .... atentie 38 morti... in ultimii ... 3 ani. Iar pentru 'dstb' - ce legatura are articolul cu Tratatul de la Lisabona? Oare tu sti ce contine acest tratat? Noi suntem de zeci de ori mai saraci ca ei si totusi suntem pe locul 2. Asta e de aratat cu degetul.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Marţi, 24 iunie 2008, 16:20)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui brian

      Una e 30% din 100 de accidente si alta e 15% din 1000 de accidente. Insa daca s-ar da cifre absolute, n-ar mai fi chiar asa senzational.
  • -2 (2 voturi)    
    a inceput razboiul media impotriva Irlandei... (Marţi, 24 iunie 2008, 13:56)

    vali1 [anonim]

    ...pentru ca a votat cum nu trebuie. Irlanda acum e scoasa ca tara alcoolica si irlandezii de beti au votat "nu". Asta se vrea sa se induca subliminal.
    Oricum cu tot votul Irlandezi, nealesii din Comisia Europeana vor smecherii legile cum vor ei astfel incat pana la urma UE sa devina statul fantoma dforit. Ne indreptam spre "1984" al lui Orwell.
  • +1 (1 vot)    
    Eu as incerca un raspuns... (Marţi, 24 iunie 2008, 14:09)

    v [anonim]

    la intrebare.Eu cred ca sunt campioni pentru ca dintre toti membrii UE lor le place bautura cel mai mult. Scuze daca am fost prea simplist...
  • -2 (2 voturi)    
    pai de ce nu... (Marţi, 24 iunie 2008, 14:29)

    unul [anonim]

    De ce nu? Sa se stie. Asa intelegi de ce nu vor ca UE sa intervina prea mult in "obiceiurile" lor.
  • +1 (1 vot)    
    Ce e rau in a bea mult? (Marţi, 24 iunie 2008, 15:11)

    X [anonim]

    De ce nu se fac publice studiile care arata ca nivelul infractionalitatii nu are legatura cu consumul de alcool, ci cu matricea psiho-sociala a populatiei?
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii sunt clar primii (Marţi, 24 iunie 2008, 21:15)

    Stoewer [anonim]

    Daca irlandezii sunt numarul la sumele cheltuite pe cap de bautor iar Romania (atentie !!) pe locul 2, inseamna ca la consumul de alcool masurat in unitati de volum Romania este fruntasa. Sa nu uitam ca multi romani beau bauturi facute acasa, fara sa cheltuiasca nimic. Acestia sunt mai ales locuitorii din mediul rural, unde se bea pe rupte. Si, sa nu uitam, 50% din populatia Romaniei este din mediul ural.

    Oricum, asa multi betivi ca in RO nu am vazut nicaieri prin Europa. Iar daca cititi ziarele locale (care abunda in stiri gen ora 17.00 ProTV) o sa vedeti cate crime au loc la noi pe baza consumului de alcool.
  • 0 (0 voturi)    
    Iar ne vinzi gogosi, Stoewer! (Marţi, 24 iunie 2008, 22:05)

    X [anonim]

    Stoewer, sper ca nu ai pretentia sa citim toate ziarele locale, cum faci tu.
    Mai bine zi-ne statisticile din Europa aia prin care te-ai uitat tu si compara-le cu cele de acasa. Pardon, din RO, ca acasa pentru tine inseamna altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    U 2 (Duminică, 30 ianuarie 2011, 7:47)

    wall [anonim]

    Irlandezi:
    - U 2,
    - Fam Kenedy,
    - Fam Clinton,..............................................
    mai comentam Mr . X