FOTOGALERIE Roma - incursiune prin Vatican, pe la plaja si printre lanturi groase

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2008, 11:21 Life | Prin oraş

FOTOGALERIE: Roma, luata cu asalt de turisti
Inainte sa ajungi la Roma, te gandesti ca acest minunat oras nu inseamna doar un primar sarit de pe fix si cateva sute de tigani aciuati la marginea urbei, pirande si piranzi ascunzandu-se de carabinieri prin corturi, rulote si "castele" din carton, ci si o minunata istorie, o arhitectura deosebita si niste monumente care te fac sa suspini. Iar daca in Romania lumea era oripilata de ideea amprentarii cetatenilor de etnie rroma, in Italia, lumea vorbea peste tot despre... venirea lui Ronaldinho la Milan!

Undeva, langa Roma, poti sa faci si plaja. Nu sunt cadavre, ci doar un nisip fin si o mare limpede, curata. Poate e vorba si de noroc, dar cel putin nu te mananca musculitele pe plaja si nici nu trebuie sa sari peste un morman de alge ca sa inoti in mare si sa iti fie scarba ca inghiti pestisori evadati din nu stiu care lac cu apa dulce.

Vaticanul? Superb. Daca ai rabdarea sa rezisti duelurilor umar la umar cu turistii chinezi si japonezi, poti sa intelegi ce inseamna acest minunat loc. Capela Sixtina, impresionanta. Apropo, poti sa fotografiezi in voie in Vatican. Nu ai voie sa folosesti blitzul, dar paznicii mai inchid ochii. Si nici nu trebuie sa platesti ceva in plus la biletul de intrare, care costa 13 euro. Daca vrei sa faci poze la Peles, trebuie sa o faci pe ascuns, altfel te certi cu "badigarzii".

Roma te poate fermeca si sa te faca sa treci peste preturile de la restaurante. O portie de Scalopine al limone (piept de pui in sos de lamaie) la un local pe langa Colosseum te putea costa chiar si 20 de euro.

Peste tot in Roma te intalnesti cu trecutul, fie ca e vorba de Colosseum, Foro Italico sau de blocurile fara balcoane construite in timpul fascismului. Incerci sa iti imaginezi cum era in vremea aceea, dar te trezesti repede la realitate cand vezi niste PET-uri aruncate pe jos, sau cateva cefe late purtatoare de lanturi de fantana, acompaniate de doamne cu cerceii grosi si mai mari decat capul. Dar Roma place, cu toate minusurile si, daca stii cum sa le eviti, te indeamna sa te reintorci, macar pentru banutul aruncat in Fontana di Trevi.

Socul ca ti s-a terminat concediul se produce la aeroport. La cursa Wizzair, unde se strang romanii care se intorc in tara de la Roma ca sa-si viziteze neamurile, pur si simplu e ca la balamuc. Copii de 2-3 ani alearga in voie prin terminal, darama punctul de frontiera si intra peste vamesi, intr-un haz general al parintilor. Iar apoi, se aude vocea unei tinere de 23 de ani... "Am 11 frati si vreau sa ii aduc pe toti in Italia". Si nu pentru banutul aruncat in Fontana din Trevi. 























36780 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Toate drumurile duceau la Roma si pe buna dreptate (Miercuri, 23 iulie 2008, 11:44)

    alex [anonim]

    Italia cu sau fara romani ramane o tara 'muzeu' cu o cultura si istorie de exceptie.
    Din pacate multi italieni isi uita istoria si cultura traind doar pentru sine pe 'spinarea' mostenirii lasate de imensii lor predecesori si blamand emigrantii care le fac cu umilinta 'treburile murdare'.
    Tiganii ("romi" sunt cei care mai si muncesc) cersesc intr-adevar pe strazile marilor orase italiene intr-un mod nedemn de natura umana si ne fac pe toti romanii de rusine nu este o gresala doar a lor ci si a guvernantilor in primul rand romani apoi italieni,a ziarelor care scot la lumina aceste porcarii nefolositoare si inutile in loc sa vorbeasca de ce este bun si frumos arunc cu noroi de cele mai multe ori nejustificat.
    Italia si nu numai Roma merita respectul si admiratia noastra pe de o parte iar pe de alta necesita mult mai mult munca si altruism din parte propriilor cetateni care se indeparteaza din ce in ce mai mult de idealurile "invechite" dar atat de frumoase si se pierde intr-un amalgam de civilizatii neregasindusi drumul decat in fotbal, poate :)
  • +2 (2 voturi)    
    Cateva observatii (Miercuri, 23 iulie 2008, 12:12)

    marius [anonim]

    1. Oamenii al caror prim gand despre Roma este "un primar sarit de pe fix si cateva sute de tigani (...)" sunt crescuti cu tabloide si nu sunt reprezentativi pentru publicul cititor al Hotnews. Pentru noi, restul, primul gand la Roma ne duce la maretia capitalei Imperiului Roman sau la Papalitate sau la Roma Renascentista.
    2. Daca tot prezentati Roma ca atractie turistica, ati putea sa dati amanunte despre locul unde se poate face plaja. "Undeva, langa Roma" suna de parca ati fi auzit de chestia asta prin metrou.
    3. Daca nu va permiteti 20 de euro pentru o masa la Roma, exista o multime de fastfood-uri.
    4. V-a placut la Fuori Italico? Sa vedeti ce misto este la Foro Italico...
    5. Imagine cu apropo despre cefele late purtatoare de lanturi de fantana imi scapa. Vorbiti cumva de Garda Elvetiana de la Vatican? BTW, de ce nu ati fotografiat Garda?
    6. Publicitate chiar asa pe fata?...

    In rest este okeiutz. Merge ca si compunere cu titlul "Ce am facut in vacanta de vara".
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 iulie 2008, 12:20)

      mda [anonim] i-a raspuns lui marius

      Probabil ca tu ai vazut Roma doar in poze, altfel ai fi stiut care sunt cefele late din articol.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 23 iulie 2008, 12:33)

        marius [anonim] i-a raspuns lui mda

        Pesemne ca tu te-ai invartit numai in zona Tiburtina (ceva prieteni la bulau?) sau Laurentina (tot Adi Minune este power-play?).
        Si daca tot "ai facut" Roma asa cum lasi impresia, lamureste-mi si mie o dilema: cand esti in concediu la Roma si te uiti la Columna lui Traian si in fata ei este o ceafa lata cu lanturi si niste cercei mai mari decat capul tau, la ce te uiti mai intai? Daca nu te uiti la Columna... te-ai dus degeaba in concediu la Roma.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 23 iulie 2008, 12:52)

          mda [anonim] i-a raspuns lui marius

          Nu am avut acest privilegiu sa ma bucur de micii gatiti pe la gura de metrou Laurentina. Dar la cat epatati, sunt sigur ca dvs intelegeti mai mult din Columna lui Traian. Faceti o poza si va duceti mai departe. Atentie sa nu va impiedicati de ceafa lata!
    • 0 (0 voturi)    
      fori (Joi, 24 iulie 2008, 0:13)

      cornelc [anonim] i-a raspuns lui marius

      o fi Foro Italico impresionant, nu stiu, nu l-am vazut si nici nu am stiut, spre rusinea mea, ca exista (http://en.wikipedia.org/wiki/Foro_Italico construit de mussolini) dar poate voiai sa zici despre Fori Romani ( deschise publicului) sau Fori Imperiali, care erau acum vreo cateva luni inchise pentru publicul larg ( adica Colonna di Traiano face parte din Foro di Traiano, unul dintre Fori Imperiali, si era inchis)
      Am scris denumirile in italiana ca asa le-a scris si autorul articolului
  • 0 (0 voturi)    
    Puntea suspinelor din Roma inlantuita (Miercuri, 23 iulie 2008, 12:46)

    Cosmin [anonim]

    Domnule autor, dar cum sa te faca monumentele sa suspini, dar ce faceai, taiai ceapa cand le priveai? Pe plaja nu-s cadavre ci doar morti..de beti. Vaticanul e superb dar dumneata esti cam rasist ca nu te poti bucura de el decat daca te tii de nas cand treci pe langa asiatici. Nu ai voie sa dai cu blitzu' dar matale ca roman vajnic ai facut poze fara sa-ti pese de reguli. Cat despre Wizzair, domne' cum sa darame puradeii punctul de frontiera, pai ce fac domne', forteaza granita? Le pun pistoale de jucarie vamesiolor la cap? Domnu' autor eu iti doresc sa te reintorci in Roma dar daca te amprenteaza aia sa nu suspini ca la monumente
  • +1 (1 vot)    
    subiectivisme (Miercuri, 23 iulie 2008, 13:15)

    ivan Turbinca [anonim]

    Italia este acum asociata cu "amprentarea romanilor / rromilor" si nu in tabloide. Sau poate in tabloide, daca Gandul, Cotidianul si cateva televiziuni vi se par a fi asa ceva. Roma este un oras multicultural, cosmopolit. Prin urmare despre el se paote spune si de bine si de rau la o lalta. Evident ca daca vrem sa fim "culti" putem face recurs la detalii de genul: biserici pline de Caravaggio, Rafael si Michelangelo -pe care sa ii vezi moca-, arhitectura semnata Benini poate fi admira si ea moca, poti sta pe aceleasi banci pe care a stat Ignatio de Loiola sau Toma D'Aquino, etc. Dar la fel de bine poti sa spui ca nu ai siguranta ca momumentele sunt chiar atat de pline de istorie atata timp cat au fost cam complet refacute.

    Farmecul Romei este tocmai acela ca nu e un oras muzeu, asa cum este Praga de exemplu. Roma e un oras viu, animat de figuri diverse. De la Tiburtino la Vatican se poate trece si prin San Lorenzo, pentru a vedea o mostra autentica de "desobedientti" italieni get beget, asa cum se poate trece si prin Piazza di Spagnia unde sunt prezentari de moda de la case de lux, sau unde poti sta pe trepte langa casa unui poet american celebru.

    Alegeti din Roma ce doriti, multi altii vor face la fel.
  • 0 (0 voturi)    
    Roma (Miercuri, 23 iulie 2008, 13:58)

    http://gentosenii.wordpress.com/ [anonim]

    Da; frumoasa Roma dar tine de obiectivele fiecarei excursii/fiecarui turist. daca vanezi antichitati si galerii artistice ar fi ceva dar peisaje spectaculoase, oameni "peste" si preturi "sub" gasesti in multe alte locuri (chiar in Italia). e frumoasa Roma (nu-mi este greu sa recunosc) si e pacat sa nu bifezi Roma daca ajungi prin Italia dar nu m-a impresionat (la cat de mari erau asteptarile; deh... povestile+istoria) si cred ca n-am sa ma reintorc prea curand.
  • 0 (0 voturi)    
    dar cu mirosul de urina cum ai facut???? (Miercuri, 23 iulie 2008, 14:37)

    hapciu [anonim]

    am fost recent la roma. si nu e prima data. de fiecare data cand ajung acolo isi pierde din farmec. ramai mut de uimire doar prima data!!! de obiectivele tursitice nimic de zis...dar ce-i pe langa ma ingrozeste de fiecare data cand ajung acolo...miroase ingrozitor a urina!!!!!!! asa ca te intreb stimate ziarist..asta-i simit-o!!!!????
    si copii neastamparati au si amcaronarii slava domnului, ca sa nu mai zic de galagia pe care o fac.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-a placut articolul (Joi, 24 iulie 2008, 1:31)

    Gabi L [anonim]

    Hey, Vlad!

    Mi-a placut articolul tau despre Roma, descrierile tale sunt foarte vii si aproape ca ma simt... acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    Dezinformare in mass-media (Joi, 24 iulie 2008, 2:08)

    un italian [anonim]

    Da' ce fel de articol e acela care incepe cu o asemenea expresie: "un primar sarit de pe fix"? Da' cum iti permiti domnule asa ceva? Da' ce stiti dvs despre primarul Romei? Ati sorbit doar ceva afirmatii (totdeauna cu bun simt si clare) filtrate din pacat de presa romaneasca despre imigrantii romani & tziganii din Italia.
    Primarul Romei e un om serios, un crestin la fel de serios (de ex a facut de doua ori pelerinajul nocturn de 12 km pe jos din centrul Romei pana la Sanctuarul "Madonna del Divino Amore" ca orice crestin simplu; astea nu se spun in presa romaneasca...).
    Nici nu se pune vorba de a compara un asemenea politician cu majoritatea clasei politice din Romania, care fura si minte ca-n codru! Uite cine vorbeste...
    Si...apropo, articolul e extrem de superficial, banal, cu un limbaj mediocru...
    Si mai indrazniti sa spuneti ca dl.Gianni Alemanno este sarit de pe fix! Pfuuuui!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ROMA,ROMA,ROMA (Joi, 24 iulie 2008, 14:27)

    sorin [anonim]

    Ce pot sa spun despre ROMA, decat ca este cel mai frumos oras din lume, cum m-am simtit la roma nu am cum sa fa explic dar o iubesc la maxim
  • 0 (0 voturi)    
    roma (Joi, 24 iulie 2008, 16:04)

    gina [anonim]

    Pentru mine Roma a fost dragoste la prima vedere.Daca vrei sa te simti bine intrun loc strain nu trebuie sa iei in considerare decat lucrurile bune si frumoase,in limita firescului si a bunului simt.Daca maine s-ar ivii ocazia sa sar in avion cu destinatia Roma nu as ezita nici macar o secunda.