Festivalul Mamaia 2008 incepe joi seara

de A.M.     HotNews.ro
Joi, 21 august 2008, 12:03 Life | Prin oraş

Festivalul Mamaia 2007
Foto: festivalul-mamaia.ro
A 39-a editie a festivalului se va desfasura intre 21 si 24 august, pe scena Teatrului Mamaia. Va include, ca si pana acum, doua sectiuni: creatie si interpretare. 16 piese au ajuns in finala sectiunii de creatie, in timp ce la categoria "Interpretare" se intrec 26 de concurenti din toata tara. Evenimentul va include recitaluri ale trupelor Mandinga, Directia 5, Parlament si Smiley.

De-a lungul celor 4 zile, festivalul va fi prezentat de Maia Morgenstern si Marius Bodochi, secondati de Angelo Petrescu si Madalina Antonescu.

In zilele de 21 si 22 august se vor desfasura concursurile de interpretare, respectiv creatie. In cea de-a treia zi, pe 23 august, vor avea loc semifinalele celor doua sectiuni, in urma carora o parte dintre concurenti vor fi eliminati, restul urmand sa reintre pe scena in aceeasi seara.

Pe 24 august va avea loc decernarea premiilor. La sectiunea creatie, locul I va fi premiat cu 1.500 de euro, locul II cu 1.000 de euro, iar ocupantul locului III va primi 500 de euro. La sectiunea "Interpretare", valoarea premiilor este aceeasi. Ocupantii locului I la ambele sectiuni vor primi si Trofeul Mamaia 2008. Va mai fi oferit un premiu special - In memoriam "Teo Peter".

Fiecare seara a festivalului se va incheia cu un concert, ultima seara beneficiind de un spectacol special, in care membrii juriului vor sustine, la randul lor, un recital.

Programul concertelor:
  • pe 21 august va canta Smiley,
  • pe 22 august - Nico, Anna Lesko, Marcel Pavel, Keo, George Nicolesco, Distinto, Anne's, Julia, Diva's Life si Provincialii
  • pe 23 august - Mandinga
  • pe 24 august - recitalul trupelor Parlament, Edikt si Directia 5.
Juriul va fi alcatuit din: presedintele Madalin Voicu, Viorel Gavrila, Berti Barbera, Adrian Romcescu, Cristi Zgabercea, Titus Andrei, Mircea Dragan, Daniela Vladescu, Corina Chiriac, Zoe Alecu, Cornelia Andreescu.


SECTIUNEA CREATIE MAMAIA 2008:

1. Spune-mi daca vrei
Muzica - Baruta Gabriel
Text - Baruta Gabriel

2. Ce vrei de la mine
Muzica - Adrian Ordean
Text - Pohoata Aura

3. Ma întreb
Muzica - Tudy Zaharescu
Text - Mihaela Stanciu

4. Dragostea adevarata
Muzica - Zlat Georgian Sorin
Text - Sergiu Ferat

5. Unde-i dragostea
Muzica - Bogheanu Vali Valentin
Text - Bogheanu Vali Valentin

6. Du-ma
Muzica - Tascau Bogdan Marian
Text - Tascau Bogdan Marian

7. Da-mi o bere
Muzica - Mihail
Text - Mihail

8. Viata în 2
Muzica - Dan Helciug
Text - Dan Helciug

9. Oricine as fi
Muzica - Neddy Cross
Text - Dinu Olarasu

10. Prima zi fara tine
Muzica - Sergiu Daraban
Text - Sergiu Daraban

11. Imaginea perfecta
Muzica - Laurentiu Matei
Text - Mirica Ana Maria

12. O zi perfecta
Muzica - Florin Rusu, Sandel Balan
Text - Sandel Balan

13. Ma întreb
Muzica - Nicolae Eduard
Text - Cristina Bondoc

14. Voi iubi
Muzica - Tascau Bogdan Marian
Text - Tascau Bogdan Marian

15. Obositoare
Muzica - Mihai Alexandru
Text - Cezar Cristea

16. Amintiri
Muzica - Marian Ionescu
Text - Marian Ionescu


CONCURENTI ADMISI IN CONCURS LA INTERPRETARE:

1. Larisa Elena Hira - ROMAN
2. Andreea Claudia Ion - BUCURESTI
3. Minodora Elena Dedis - GALATI
4. Marina Mihaela Sotrocan - GALATI
5. Cristina Andreea Stroe - RAMNICU SARAT
6. Oana Ileana Nicut - DOLJ
7. Marius Balan - PITESTI
8. Dana Gabriela Mares - PLOIESTI
9. Florin Moldovan (Naomy) - BUCURESTI
10. Maria Magdalena Misescu - PITESTI
11. Bianca Ionela Duna - PITESTI
12. Paula Clara Crisan - BAIA MARE
13. Ion Alin Ion Ignat - ALBA IULIA
14. Paula Ghivirga - IASI
15. Trupa "Replik" - BUCURESTI
16. Razvan Mihai Raduca - BACAU
17. Crina Victoria Onciu - FOCSANI
18. Ligia Bianca Moldovan - CLUJ
19. Mares Pana Catalin - RIMNICU SARAT
20. Razvan Cristian Stef - ARAD
21. Trupa "Jam" - BAIA MARE
22. Petronela Loredana Mazare - VATRA DORNEI
23. Trupa "Conexiuni" - BRASOV
24. Raluca Alexandra Nistor - DEVA
25. Cristina Florentina Vasiu - HUNEDOARA
26. Irina Luiza Popa - GALATI




















2675 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ......... (Vineri, 22 august 2008, 16:10)

    alina [anonim]

    nu stiu cina naiba i-a pus pa aia 2 prezentatori de festival......saracii....nu ai nici o treaba cu prezentatul.cine a mai vazut asa ceva fenomene ca si aia 2? mi se par niste inculti.sa se apuca fatuca aia sa striga ca o descreierata pe scena...da-o naibii de treaba! hai ca va trimit si eu niste vecini de-ai mei sa ii vedeti p aia cum urla.si de asemenea si concurentii ai fost cam jalnici. daca o fost ceva de capul celor de la spitalul de urgenta restul au fost niste....nici nu stiu cum sa le zic.parca ii strangea cineva de gat asa erau.asta ce a fost aseara numa festival nu se poate numi.....jalnic
    • 0 (0 voturi)    
      salut (Vineri, 22 august 2008, 20:30)

      Luciana [anonim] i-a raspuns lui alina

      Mie una mi`a placut ....a fost ok .. nu ka alte dati ..dar ok ... Mindodora din Galati a facut tot showul ..eram adormita pe scaun .. knd a inceput fata aia sa cante ....mi`a trezit toate simturile ... Bravo .. sper sa castige ...
  • 0 (0 voturi)    
    festivalul (Sâmbătă, 23 august 2008, 10:43)

    skremblea_98 [anonim]

    a fost frumos da anulterecut a fost mai bine:))
  • 0 (0 voturi)    
    supervoce (Sâmbătă, 23 august 2008, 11:15)

    crisq [anonim]

    Cea mai tare din toti a fost irina popa fata din galati. supervoce supertalent! minodora aia a imitat-o pe madalina manole.
  • 0 (0 voturi)    
    jalnic! (Duminică, 24 august 2008, 10:32)

    nicoleta voicu [anonim]

    Numele meu este Nicoleta Voicu( gasiti cateva date despre mine daca accesati numele meu pe Google sau Youtube). Despre festivalul de anul acesta de la Mamaia nu pot spune decat ca e cu mult mai jalnic decat anul trecut. Pot aprecia insa la partea muzicala profesionalismul orchestrei, admir formula ampla si, bineinteles, imi exprim toata admiratia ptr dirijorul Viorel Gavrila. Nu pot sa spun aceleasi lucruri despre modul de prezentare. S-a incercat o combinatie, o simbioza intre cele 2 generatii, dar mie mi se pare un esec. Prezenta seniorilor era mai mult decat suficienta. Restul e ...maimutareala. Eu chiar cred ca acest festival are nevoie de-o pauza binemeritata....Sau faceti un schimb de "mamaia" cu "tataia", sau cu "tanti Aglaia", cu cine vreti dumneavoastra, dar renuntati in a mai continua asa...chiar e pacat sa nu pastram in amintirea noastra acele vremuri superbe, in care totul era impecabil. Pana se va naste un al doilea Octavian Ursulescu, Doina Badea, Margareta Paslaru....pauza pedagogica!.....Nici anul trecut nu mi-a placut maimutareala aceea din povestile cu Alba-ca-zapada, Gheonoaia sau nu mai stiu eu ce personaj...asta e! Imi exprim si dezamagirea ptr ceea ce se intampla cu partea de folclor. Am inteles de la dl C-tin Arvinte ca anul acesta nu vor fi prezenti solisti de muzica populara, in afara d-lui Nicolae Voiculet. Pacat...iar acolo unde sunt si solisti functioneaza doar sistemul de promovare pe pile si relatii la greu....Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
  • 0 (0 voturi)    
    mamaia 2008 (Luni, 25 august 2008, 20:55)

    cristina [anonim]

    afost frumos spectacolul. cel mai mult mi-a placut de petronela mazare.are o voce superba. sper k sunteti de acord cu mine si sa o votati..................a..... si pe deasupra e si draguta.merita o sansa.bafta pe viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    buna piesa.................prima zi fara tine (Miercuri, 3 septembrie 2008, 11:02)

    deeeeeeeeeee [anonim]

    Muzica este cel mai vechi si cel mai de incredere prieten pe care l-am putut avea. Consider ca pentru a face ceva, iti trebuie macar un gram de talent, daca nu mai mult. Din talent se naste pasiune. Din pasiune se naste creatie. Creind, vei putea darui tuturor ceea ce poti tu mai bine. Muzica inseamna mai mult decat pasiune .... ea este ceva de care nu te poti desparti ... niciodata.Rudich sergiu daraban merita locul 1....poate locul doi........Va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    prima zi fara tine sergiu....buna voce (Miercuri, 3 septembrie 2008, 11:05)

    feeee [anonim]

    Muzica este cel mai vechi si cel mai de incredere prieten pe care l-am putut avea. Consider ca pentru a face ceva, iti trebuie macar un gram de talent, daca nu mai mult. Din talent se naste pasiune. Din pasiune se naste creatie. Creind, vei putea darui tuturor ceea ce poti tu mai bine. Muzica inseamna mai mult decat pasiune .... ea este ceva de care nu te poti desparti ... niciodata.Rudich Sergiu D, cu piesa 'PRIMA ZI FARA TINE' trebuia sa primeasca locul i ...asa speram era ce-a mai b una piesa...ca interpretare cit si ca compozitie...
  • 0 (0 voturi)    
    Festivalul Mamaia (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:22)

    Calin [anonim]

    a fost o editie foarte buna. Mia placut mult fata din Ploiesti, Dana Mares. O voce foarte buna . cu multa sensibilitate.
  • 0 (0 voturi)    
    festival Mamaia (Luni, 16 martie 2009, 12:42)

    Stefan [anonim]

    de ce nu se mai aude nimic de tinerii din festivalul Mamaia ? Anul trecut au fost voci foarte bune. Ce imi aduc aminte : Dana Mares : Andreea Ion : Alin Ignat ..
  • 0 (0 voturi)    
    imitatia (Marţi, 4 august 2009, 16:51)

    Andreea Voica [anonim]

    De ce crezi ca Minodora Dedis a imitat-o pe Madalina Manole? Esti paralel/a cu muzica mai crisq . Putem spune ca seamana la voce cu Madalina Manole sau are influente si dela Mirabela ba chiar si de LUminita Anghel. Ai o parere proasta , cred ca exista o mica invidie , pentru ca aceasta fata , pe care nici nu o cunosc , dar mi-ar face placere, chiar canta , transmite ceea ce lșa alti concurenti nu s-a vazut , cat despre Irina Popa nu pot spune decat ca are avoce si atat , dar dictia ei este varza , nu are prezenta scenica. Am aflat un amanunt ca ea nu luase preselectia . Ce a cautat in festival? Tu nu stii ... are spate ... cred ca Minodora merita trofeul si nu ea. Se cunoaste faptul ca Minodora urmeaza o facultate de teatru . A invatat esentialul , stie ce trebuie sa faca pe scena , stie cum sa manevreze publicul , pe cand Irina , nu am inteles-o, ramaneam socata ca nu intelegam textul , s-a intors cu fundul la public la la camere de filmat , canta pentru ea si atat. Muzica nu inseamna sa canti pentru tine si ăpentru oameni. Cei din sala au dat bani pe bilete , dar nu au dat pentru a vedea spatele Irinei , poate este frustrata ca este cam uratica , dar frumusetea se vede in muzica si prin felul cum transmiti. Minodora mi-as dori sa te cunosc , dupa cum te-am vazut pe scena esti o fata minunata si felicitari pentru discursul de final, m-ai facut sa plang , se vede ca ai depus tot sufletul pe scena si in piesa Tu n-ai avut curaj . Cat despre Irina , draga mea mai ia niste lectii de vorbire si invata sa castigi totul pe spatele tau , habar nu ai sa vorbesti, nu vreau sa fiu rea , dar oricate emotii ai avea artistul e artist, tu nu ai stofa de asa ceva. Cred ca in adancul sufletului tau stii ca nu meritai trfeul acestui festival si stii ca nici preselectia nu ai luat-o. Ar trebui sa le fie rusine celor care au votat ca tu sa iei trofeul si care te-au bagat sa canti.
    • 0 (0 voturi)    
      premiul I (Marţi, 28 iunie 2011, 13:53)

      minodora dedis [anonim] i-a raspuns lui Andreea Voica

      nu mai conteaza pt nimeni cine a castigat premiul I sau trofeul festivalului la Mamaia in 2008 , sau ca Irina a intrat faraca ea sa ia preselectia , nu este vina ei ci a unor oameni care fac arta fara ca ei sa fi trecut vreo secunda prin studii. pacat ... eu am luat cel mai mare premiu publicul si cuvintele de lauda a Madalinei Manole , sa vreau oare mai mult? Nu ... mi-a placut punctul de vedere al Andreei Voica , tot ceea ce a spus este adevarat. Daca doream sa ma fac vedete . va spun ma faceam in cateva zile de scandal spunand ca Irina Popa , cea care a castigat Trofeul festivalului de la Mamaia , nu a luat preselectia. Madalin Voicu ar puteaa sa va dea mai multe date , pt ca la preselectia de la Galati au facut-o , i-au spus Irinei ca nu are ce cauta la festival , sa isi caute un stil de muzica si sa faca tot posibilul ca oamenii sa inteleaga ceea ce canta.
  • 0 (0 voturi)    
    mamaia 2008 (Vineri, 21 mai 2010, 19:09)

    popa andreea elena [anonim]

    fiecare festival implica munca atat a concurentilor cat si a celor care conduc festivalul si isi pierd nopti intreghi cu repetiti ,fiecare detalui conteaza ca un festival sa iasa perfect. sergiu daraban a cantat melodia prima zi fara tine care i-ar fi putut aduce trofeu dar n-a fost asa. asta depinde si de sistemul de jurizare cat si de membrii juriului care au avut o munca grea in alege castigatorii.