Leonard Cohen isi serbeaza ziua pe scena de la Bucuresti

de A.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 august 2008, 13:14 Life | Prin oraş

Leonard Cohen vine sa concerteze in Romania. Cei care vor veni sa-l vada pe stadionul Arcul de Triumf trebuie sa-si pregateasca vocile pentru a canta Happy Birthday, Mr. Cohen! Pe 21 septembrie, Leonard Cohen implineste 74 de ani pe scena de la Bucuresti.
 
Concertul marcheaza aniversarea a 15 ani de existenta a celui mai citit ziar serios din Romania. Coincidenta sau nu, Leonard Cohen se afla in turneu mondial dupa 15 ani de pauza. Spectacolul, ce va avea loc pe stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti, va incepe la ora 19:00.

"Nu stiu de ce am sentimentul ca vine la noi un prieten, si nu marele artist. Un prieten tainic, un prieten adevarat, un prieten de care nu ne-am indoit niciodata, un prieten care a fost de fiecare data langa noi atunci cand am avut nevoie de el", spune Marius Tuca, Director Jurnalul National, publicatie sub egida careia va avea loc concertul..

Peste trei sferturi din biletele disponibile au fost deja vandute pana la aceasta ora: circa 7.000 de fani sunt in acest moment posesorii unui bilet care le asigura intrarea la concert. Locurile din tribuna 1 si 2 au fost epuizate, iar biletele din categoria VIP si Premium sunt pe trei sferturi vandute. „Amplasarea scenei si a tribunelor a fost anume calculata pentru a oferi o vizibilitate optima din orice punct al stadionului, inclusiv de pe gazon, acolo unde sunt cele mai ieftine bilete", declara Sorina Burlacu, Director General Events.

Cohen va include "Suzanne" in concertul de la Bucuresti. Dar cine e aceasta? E Suzanne Verdal, sotia sculptorului Armand Vaillancourt, o femeie pe care Cohen o intalneste in Montreal pe malul raului Saint Lawrence, aproape de mica biserica Notre-Dame-de-Bon-Secours si de port.

In prezent, Suzanne traieste in California, e saraca si are drept locuinta o masina. Dupa succesul cantecului ce-i poarta numele, l-a revazut pe Cohen de doua ori, insa acesta nu a recunoscut-o. Fiecare dintre cei doi protagonisti neaga ca ar fi existat relatii sexuale intre ei, in ciuda versurilor ce denota o apropiere ceva mai... intima.

Printre cei care au facut cover-uri dupa aceasta piesa se numara:  Harry Belafonte, Joan Baez, Neil Diamond, Roberta Flack, Peter Gabriel, Nana Mouskouri, Nina Simone, Diane Reeves sau Aretha Franklin. Fireste, pe 21 septembrie, la Bucuresti, o va canta cel mai bine insusi autorul, Leonard Cohen.
 
Biletele se pot cumpara prin intermediul site-urilor www.ticketpoint.ro si www.bilete.ro, precum si in reteaua magazinelor Diverta din Bucuresti si din tara. Preturile biletelor ramase disponibile variaza in functie de categorie: 79 RON (in picioare, pe gazon), 249 RON (zona Premium), 349 RON (zona VIP – cu acces la bufet).

"Suzanne"





















726 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    huh? (Miercuri, 27 august 2008, 15:53)

    Diva [utilizator]

    in primul rand: cine e nenea? e prima data cand vad numele asta
    in al doilea rand: cu e cu articolul? parca e un fragment dintr-o carte de Al Dumas
    • 0 (0 voturi)    
      pentru diva lu' fish (Miercuri, 27 august 2008, 17:38)

      sima [utilizator] i-a raspuns lui Diva

      "nenea" e un venerabil domn, pe care tu, n-ai cum sa-l "cunosti", pt. simplu motiv ca faci o comparatie deplasata cu privire la continutul articolului. Nu stiu ce Al. Dumas ai citit tu, da' cu siguranta nici pe ta'su, nici pe fii'su, deoarece pe vremea lor nu existau ... masini. Asa ca macar pe net citeste cine e "nenea". Oricum, te depaseste
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Miercuri, 27 august 2008, 20:14)

        Diva [utilizator] i-a raspuns lui sima

        ce-i drept am citit Al Dumas...si inca f mult fiint scriitorul meu preferat cand eram mai mica...ba inca si fiul e un scriitor f bun
        ce-i drept mi-am exprimat uimirea fata de "extra-hyper-arhi-cunoscutele persoane de care nu multi au auzit"
        articolul in schimb i se pare f slab,nu chiar monden sau interesant macar

        fara suparare,apreciez faptul ca stii cine este acest domn, insa nu e cazul sa tragi concluzii pripite fata de volumul de carti pe care le-am citit pentru ca te asigur ca sunt destule
        • 0 (0 voturi)    
          pt Diva (Joi, 28 august 2008, 9:12)

          saureign [anonim] i-a raspuns lui Diva

          mai draga Diva,
          intreaba-te in forul tau interior, ca altfel te faci de kko. Faptul ca un ziar isi mai aduce aminte de menirea lui si acorda spatiu unor lucruri cu adevarat importante da peste cap cititorii obisnuiti cu "crime si omoruri".
          Iti recomand cartile d-lui Cohen, aparute la ed. Polirom.
          http://en.wikipedia.org/wiki/Leonard_cohen
          • 0 (0 voturi)    
            Diva (Joi, 28 august 2008, 12:48)

            Bird on a wire [anonim] i-a raspuns lui saureign

            De kko oricum s-a facut deja. Cand vii si pui astfel de intrebari pe tonul pe care le-a pus, esti gata. Asta e, nimeni nu le stie pe toate, dar macar draga Diva nu face astfel de afirmatii de zici ca ai fi enciclopedie muzicala. Iar de carti, incearca si altceva in afara de Dumas. Ai mai crescut intre timp. Iar sugestia cu cartile Dlui Cohen e foarte inspirata. Incearca "Beautiful losers"("Frumosii invinsi" in editia romaneasca). O sa te ajute.
            • 0 (0 voturi)    
              Zau asa.... (Joi, 28 august 2008, 15:37)

              Lavs [utilizator] i-a raspuns lui Bird on a wire

              Come on, folks...give the girl a break...Poate ca v-a scapat, dar ID-ul ei este "Diva", astfel incat asteptarile/recomandarile voastre sunt cel putin nostime...doar daca nu cumva domnisoara noastra este inzestrata cu (auto)ironie, caz in care as gresi in observatia mea...quite unlikely though...;)
              • 0 (0 voturi)    
                cam ai dreptate (Joi, 28 august 2008, 20:41)

                Diva [utilizator] i-a raspuns lui Lavs

                pacatosule,gura ta adevar graieste
                nu ma supraestimez,doar privesc totul (si chiar totul) intr-un mod critic,de multe ori ironic
                iar "Diva" e doar un nick pe care il folosesc de ceva timp pe mai multe siteuri/jocuri si nu este ales la intimidare
              • 0 (0 voturi)    
                cam ai dreptate (Joi, 28 august 2008, 20:41)

                Diva [utilizator] i-a raspuns lui Lavs

                pacatosule,gura ta adevar graieste
                nu ma supraestimez,doar privesc totul (si chiar totul) intr-un mod critic,de multe ori ironic
                iar "Diva" e doar un nick pe care il folosesc de ceva timp pe mai multe siteuri/jocuri si nu este ales la intimidare
            • 0 (0 voturi)    
              concluzii gresite (Joi, 28 august 2008, 20:37)

              Diva [utilizator] i-a raspuns lui Bird on a wire

              nu am zis niciodata ca sunt enciclopedie muzicala.am ascultat multe genuri de muzica si am citit si mai multe tipuri de carti.pur si simplu articolul ar fi putut sa fie mai bine realizat si pt nestiutorii ca mine care nu au auzit de aceasta personalitate niciodata,poate si pentru ca aveam cam 3 ani cand nenea si-a incheiat cariera (din cate am inteles)
  • 0 (0 voturi)    
    rip ignorance, happy b-day spirit! (Joi, 28 august 2008, 21:55)

    Bigubax [anonim]

    ``Leonard Cohen vine sa concerteze in Romania. `` - inceput de articolas
    ``poate si pentru ca aveam cam 3 ani cand nenea si-a incheiat cariera (din cate am inteles)`` - comentariu a la Diva
    -> Diva inca nu exista. QED

    ---

    Si pt. a nu cadea in aceeasi capcana in ale comentariilor off-topic/off-subject/off-bun simt...

    Jos palaria, Maestre! La multi ani!
  • 0 (0 voturi)    
    la multi ani, Leonard Cohen! (Sâmbătă, 30 august 2008, 1:21)

    corina [anonim]

    Nu ar fi frumos sa-l intampinam cu un "Happy Birthday!" pe Maestru? Imaginati-va un stadion intreg cantand pentru Leonard Cohen...