Impresiile unui turist strain care a vrut neaparat sa vada Sinaia si Pelesul

Turismul romanesc, intre demagogie si imbecilitate

de Motti     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 6:15 Life | Prin oraş

Drumul de la Bucuresti la Sinaia, bineinteles, o catastrofa! Chestia cu reparatiile de drumuri, la care astepti de cateva ori cate 1/2 ora, asa ca 120 km iau aproape 4 ore, e greu de conceput! Castelul "regal", mandria Romaniei, e frumos, dar daca ai fost in Italia sau pe Valea Loirei, etc. nu cazi neaparat lat de admiratie. La casa, cer sa vorbesc cu cineva din conducere, ca sa intreb de un tur ghidat mai complet si sunt trimis la intrare.

La intrare, bineinteles, inchis. Pana la urma, aflam ca exista posibilitatea oficiala de un tur mai lung, cu dormitoarele, dar destul de scump si renuntam, inclusiv la Pelisor. Din cand in cand ajunge cate o ghida sa-si ia grupul. Pe prima care ajunge o intreb unde e toaleta, ca unul din grupul nostru avea o mica urgenta. "Asta e o problema, trebuie sa va intoarceti la barul de la intrarea in sit..."

Cateva sute de metri inapoi, printre toti tiganii care vor sa-ti vanda fructe si nu mai stiu ce, ajungem la bar. Acolo e o singura cabina pentru fiecare sex si scrie ca e numai pentru consumatori. Adevarat, nu ne-au dat afara, dupa care ne-am intors inca o data la intrare. Pana la urma a ajuns turul urmator in limba engleza, la care ne-am alaturat...

Am continuat la cota 1400 si ne-am asezat la un fel de restaurant, unde majoritatea meniului scris lipsea. Pentru partea care nu lipsea si din care ai comandat, astepti pana te usuci. Vis-a-vis, "WC barbati". Mare mizerie, in schimb la intrare, un tip te intreaba "vrei hartie?", dupa care iti da 2-3 bucati.

E mare lux fata de cota 2000, la care pur si simplu pute (in mijlocul restaurantului) si nu e nici macar apa, ci un lighean cu o cana, cum cred c-am vazut numai la tara in Thailanda... De planuri 360 de grade ale privelistii, cu explicatii, telescoape, etc, nu mai vorbesc...

Intre Sinaia si 1400 am intalnit cativa ursi, insa si nenumarate gropi (soferul m-a rugat sa nu povestesc bossului ca ne-a luat acolo, ca bossul nu vrea sa-i paradeasca masina), care mi-au luat orice chef sa conduc singur in Romania !

Nesurprinzator, drumul inapoi nu-i mai usor, insa cel putin am reusit sa cumparam branza de burduf in coaja de brad si cascaval afumat! Bineinteles, noi n-am venit sa inspectam WC-urile din provincie, insa cu povesti ca astea, imi va fi greu sa fac propaganda acasa pentru excursii in Romania!




















2242 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    romania (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 8:57)

    ionut [anonim]

    este intr-adevar dureros. si ne intrebam de ce in fiecare an avem tot mai putini turisti straini. referitor la cele povestite, vin si eu acum cu amintiri mai placute din croatia: toaletele sunt gratis, curate, hartie e din belsug si acolo miroase a menta si a alte minuni..... (inclusiv in cele ecologice din mijlocul strazii). despre drumuri.... nu cred ca mai e nevoie de explicatii (in 3000 de km facuti anul asta nu am gasit nici macar 1 groapa)
  • -6 (6 voturi)    
    Chiar asa? (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 15:49)

    Sinaianu' [anonim]

    Realitatea e ca sunt probleme, dar parca e putin cam tendentios. Hai s-o luam metodic. Drumul e lung, se lucreaza...oare ce sa facem? Cand sa se faca soseaua de centura la Ploiasti, si cum? Poate ne da hinturi turistu' strain! Sigur, exista si tren, probabil ceva mai rapid...
    Tigania de la Peles exista, sunt si colorati dar si 'albi' care vor sa-ti vinda de la susan pana la sivers epicturi, sculpturi, etc. Nu prea vad care e problema aici, hai sa-i ardem pe tzigani, nu? Putin cam extrem totusi, nu am auzit sa te fortzeze sa cumperi de la ei...in final incearca sa-si cistige existentza. BTW, Sinaian fiind stiu unii care vad acelasi susan de pe vremea lui Ceasca, din asta traiesc.
    Acum cu Pelesu', sigur, organizarea se poate imbunatati, dar ce astepta turistul nostru? Sa foloseasca o toaleta din palat?? Din cate stiu este un grup sanitar mai jos de barul unde a fost trimis. Cat despre tururi si bani, aici recunosc turistul strain, cu unghia'n gat care crede ca Romania e mocca. Credeti-ma, sunt destui. La Peles, ca la o gramada de muzee, sunt tururi diverse, la preturi diverse, doar nu trebuie sa avem cel mai complet tur la 5 EURO.
    Despre mizeria de la cota 1400 si budele infecte de la Popasul Cota 1400 am mai auzit, din pacate nu aude si cine trebuie, adica patronul localului. Cat despre cota 2000, nu-mi aduc aminte da fie un restaurant acolo, cel mult un bar in statia de telecabina. E cam greu cu apa la 2000, deh, nu e Elvetia.... Harti si telescoape?! Asta poate sa scrie pe adresa primariei, personal nu prea vad unde sa te 'telescopezi' de la 2000, eventual sa vezi mai de aproape traficul invernal din vale.

    Cat despre valoarea Pelesului, care nu 'l-a dat pe spate', mai ales dupa ce a vazut alte castele Europene, ce sa zic, atat s-a putut...
  • +1 (3 voturi)    
    bucuresteni treziti-va (Duminică, 7 septembrie 2008, 0:38)

    toma alimos [anonim]

    Oameni buni oare ca va trebuie sa intelegeti ca Romania nu inseamna numai Bucuresti, iar zona turistica nu inseamna numai Valea Prahovei si Mamaia. Exista sute de zone in tara asta deosebit de frumoase, curate, cu oameni primitori, cu totul altceva fata de citesc in articolul de fata. Mereti in Carpatii orientali, Neamt, Bucovina, Maramures, Apuseni, Arges, Valea Oltului, Banat, Delta Dunarii si multe altele.....
    Anul acesta am petrecut vacanta in Romania si m-am intors impresionat.... placut (surprising). Se pare ca exista si curatenie, oameni de treaba, vanzatoare sau chelneri care stiu sa si zambeasca si sa vorbeasca frumos, drumuri mult mai bune decat ma asteptam. Secretul? Cat mai putin Bucuresti si DN1 bineinteles
    • +1 (1 vot)    
      Sugestii de vacante faien in Romania (Duminică, 7 septembrie 2008, 12:49)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui toma alimos

      toma alimos da te rog si niste sugestii de excursii in locuri frumoase din Romania unde poti fi servit de oameni zambitori si cu bun simt. Eu sunt nerabdatoare sa incerc.

      Eu cred ca in turism nu se investeste prea mult in cursuri de pregatire a personalului si de aici calitatea proasta a serviciilor.
      • +1 (1 vot)    
        mai departe ... (Duminică, 7 septembrie 2008, 14:37)

        bustiuci [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        Eu as merge si mai mult cu aprecierile ... in Romania inca lipseste educatia ... e ceva normal atunci cand esti servit .. sa vina altul peste tine si sa ceara in graba vanzatorului te miri ce ... asa ceva nicaieri nu am vazut ... se numeste a "lua fata" ...
      • 0 (0 voturi)    
        100% (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:23)

        je [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        oricand in maramures!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      ahaaaa ... (Duminică, 7 septembrie 2008, 14:35)

      bustiuci [anonim] i-a raspuns lui toma alimos

      si unde anume in Romania ai petrecut vacanta?
  • +1 (1 vot)    
    turism? Mofturi! (Duminică, 7 septembrie 2008, 14:25)

    nicu iorga [anonim]

    Tristete mare, dupa cum se vde! Calatorii straini ar trebui avizati ca pe romani nu-i intereseaza sa faca ei turism si sa se simta bine, ci numai portofelele
    lor. Si la munte si la mare. Tiganii sunt cetateni ai patriei cu drepturi depline, inclusiv acela sa-ti dea in cap. Cu WC-urile problema e alta. Romanul e frate cu codrul si, de cand se stie, isi face nevoile in mijlocul naturii. Comunistii l-au obligat sa se duca la WC, dar n-a mai rabdat si a dat jos comunismul.
    Nu trebuie sa ne miram, ci sa fim mandri. Am dus deunazi pe cineva ca sa-i arat Calugarenii, locul unei batalii importante pentru romani. Mai mare mizerie nu se poate inchipui. Paragina e un cuvant frumos. Bataie de joc este un alint. Ce traditie, ce mofturi! Astia suntem si hai usor in pas de defilare prin Europa!
  • +2 (2 voturi)    
    incercati sa nu mai ginditi in alb si negru (Duminică, 7 septembrie 2008, 17:35)

    adrian [anonim]

    mesajul urmator l-am primit de la o colega din germania.
    "Catali, it was great, I was really impressed about the beatiful landscape, the passes in the mountains and the friendliness of the people. We made in total over 6.500 km by motorbike and it increases my capability of driving. The conditions of the streets were a real adventure.
    I made my first gravel street and I make it without any drop (distance over 55 km and uphill and downhill)
    Your tip regarding the Maramures was excellent. This was indeed a very interesting area and I feel like in a real big "open-air museum). We had there a pension and the keeper cooked for us, it was a dream. I am sure, that it was not the last time I visited Romania.

    Mit freundlichen Grüßen / Best regards
    Susanne Günther"

    a fost pentru prima oara in Ro.

    Si Toma Alimos are dreptate. Uitati V.Prahovei sau Mamaia
  • -1 (1 vot)    
    turistii vest europeni (Duminică, 7 septembrie 2008, 23:34)

    luc [anonim]

    Multi turisti vest europeni sunt deosebit de critici tarile din alte regiuni. Considera ca trebuie primiti cu covor rosu si ca totul trebuie sa fie perfect , ca in Elvetia, dar la preturi de cativa euro. In plus, se leaga de nimicuri si nu vad esentialul.
    Pai asa as putea sa scriu cateva articole despre mizeria din Paris, despre hotelurile cu camere de 6mp de acolo, despre metroul jegos. Sau pot sa mi aduc aminte cum prima data cand am coborat din tren in Maastricht am fost intampinat de un cersetor (care era olandez, nu roman) care imi cerea 2 euro. In Elvetia am platit sume exorbitante pentru niste hosteluri care in Romania ar fi inchise.
    Insa am ales sa ma bucur de ceea ce e frumos acolo, nu sa critic tot ce nu mi convine. Este evident ca sunt probleme.. dar probleme sunt peste tot. Nu vreau sa citesc cum cine stie ce fandosit a venit in Romania si a fost dezamagit ca nu a gasit buda unde dorea el sa fie.
  • 0 (0 voturi)    
    Vacanta in Romania (Luni, 8 septembrie 2008, 14:50)

    Oana [anonim]

    Am petrecut un august 2-in-1 in Romania. Am venit cu deschidere si bunavointa, desi tematori in privinta serviciilor si a drumurilor pe care urma sa circulam. Rezultatul: 3 zile excelente la Sovata, intr-o pensiune care stralucea de curatenie, in care se investise mult, manageriata de o familie "de unguri" cum ar zice unii, dar care au fost niste gazde excelente. De zona, numai lucruri bune de zis: peisajul superb, ai ce vizita in imprejurimi: Sighisoara, Praid, Corund, ... Apropos de Praid... dezamagitor.!!!Salina e frumoasa si benefica pt cei care au nevoie de tratament, dar serviciile sunt fff proaste si pt cat costa intrarea, primesti...nimic: o toaleta insalubra si pe care o gaseai dupa miros, coborarea si urcarea pe niste scari interminabile, care pt un bolnav de inima sunt moarte sigura, si nici nu te anunta nimeni, macar asa, sa mori de buna voie, domni care la iesirea din salina iti VAND un drob de sare...Drumurile insa excelente in zona! trafic neasteptat de fluent. Experienta neplacuta a venit la Durau...dupa un drum plin de gropi si de sosele distruse, ajungem la pensiunea la care cand am sunat pt rezervare, ni s-a spus: pai nu puteti face rezervare! De ce? Pai de unde sa stiu eu daca veniti? Pai doamna, de asta sunam! CA SA VENIM! Anyway...pensiunea teoretic clasificata cu 3 margarete, era de 1,2: pereti nefinisati( interior sau exterior), autorizatie de functionare afisata dar expirata, usi sparte, camere imbacsite cu fum de tzigara, accesul la bucatarie numai pe baza de autorizatie de la patroana:)), masa de biliard contra cost, desi era in fata usii de la camera... Durau? O statiune trista in care straluceste doar "centrul de perfectionare al patriarhiei" :D Am poposit si in Slanic Moldova, doar pt a lua masa de pranz: juma' de ora pana ni s-a luat comanda, juma' de ora pana ne-au adus tacamurile si ni s-a spus: "nu stati! daca va grabiti, nu stati! ca mai dureaza"
    Deci? cum te intampina Romania? In alb si negru...dar mai mult negru.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania nepopulata (Luni, 8 septembrie 2008, 17:25)

    cri [anonim]

    Am decis impreuna cu familia sa petrecem cele 2 sapt de concediu in tara. Tot trebuia sa trecem prin Valenii de Munte sa mai luam pe cineva,asa ca ne-am gandit sa innoptam la Cheia (facusem o drumetie cu un an in urma pe Zaganu, Ciucas si era fain pe platforma), la cort, undeva pe malul apei. Am gasit un locsor cu destul de putina lume, insa in cateva ore mai spre seara s-a tot populat...nu m-ar fi deranjat daca muzica plina de prostii de doi bani era ascultata de persoane "mature", netinand cont ca sunt copii prin preajma, ca am venit la liniste...per ansamblu a fost bine, somnul a fost profund si odihnitor, as aca am decis sa mai ramanem o noapte in drum spre Rasnov. Era sambata spre duminica....Puzderie, mici,manele,betie, fum de la plasticele topite la "focurile de tabara", copaci jumuliti, injuraturi, gunoaie,legea junglei la muzica de proasta calitate si....noaptea... petarde,oameni buni, de vuiau vaile, padurile de ecourile produse, tipete, parca erau scapati de la balamuc....nu am vazut un picior de organ, politist,jandarm ceva....pur si simplu, am incercat in mine un exercitiu al rabdarii, impulsiva fiind din fire...mi-a parut rau insa ca am adus pe lume 2 copii care sa traiasca aici, care sa fie educati aici....ne uitam unii la altii si le spuneam "invatati cum sa nu facet!i"...A doua zi, dupa ce am vizitat Rasnov (dragutz acolo), ne-am instalat cortul intr-un loc pe care cu scuzele de rigoare nu vreau sa-l divulg, caci efectiv era pustiu, liniste, aer, natura, exact ce aveam nevoie.....
    A urmat litoralul romanesc plin de infractori, aceeasi muzica, vocabular, mizerie.... Desi am locurile mele prin tara pe unde sa ma pot furisa, in care sa ma simt bine, desi am prietenii mei cu care sa petrec timpul nederanjand pe altii, chiar daca imi ies periodic in cale oameni de calitate,totusi realizez ca numarul celor ca mine e tot mai mic. Nici nu stiu pe cine sa dau vina..... Nici nu stiu ce ar trebui efectiv sa fac eu...
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Luni, 8 septembrie 2008, 22:44)

    motanu [anonim]

    Deci cam avea dreptate tipu' care a zis ca "România e o tara minunata... pacat ca-i locuita de români"
  • 0 (0 voturi)    
    gizas (Miercuri, 10 septembrie 2008, 17:49)

    Sauron [anonim]

    Mi se face sila cand va aud cu din astea. Mergeti juma de ora de la babele la hotel pestera si dupa vb de mizerie. Ala este un hotel impecabil.
    Ursu trebuie sa fie in padure ca aia e treaba lui si la fel numai taranii merg cu masina la munte. Voi distrugeti tot ce e frumos in munte cu gaze de esapament si poluare in creierii muntilor. Mergeti pe jos daca tot va duceti la munte sau luati telecabina aia macar nu polueaza ca masina si sa nu mai zic de peisajele pe care le poti vedea din telecabina.
    Sper sa nu va mai intoarceti niciodata pt ca habar nu aveti sa apreciati ce este cu adevarat frumos.
    La munte mergi sa scapi de oras nu ca sa te gadile cineva undeva. Daca pt asta mergeti la munte atunci stati acolo de unde ati venit.