Madmoazela printre mitocani

Mitocanul de zi ploioasa

de Bianca Nicolae     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2008, 16:08 Life | Prin oraş

In urma ultimelor fenomene meteorologice, a aparut, precum ciupercuta, mitocanul-de-zi-ploioasa. Spre deosebire de mitocanul-de-gura-de-metrou, acesta nu rasare doar din adancurile suburbiilor, ba chiar este deseori intalnit in zonele centrale, intrucat aglomeratia este mediul propice pentru mojiciile lui.

Este cunoscut si sub numele de mitocanul-de-baltoaca si este usor de recunoscut: la primele picaturi de ploaie, isi va trage treningul de fas (Mike, Adibas sau Puna) peste cap si va incepe sa alerge haotic, intr-o maniera "dansul ploii".

Aseara, in zona Teatrului National, un card de vreo cinci reprezentanti ai speciei isi faceau numarul. Ce e iritant in legatura cu ei nu e circul ocazional (caci nu se pot feri de ploaie fara sa hahaie, chiuie sau urle ca apucatii), ci faptul ca daca te afli in raza lor de actiune, cuprinsa intre trei si zece metri, vei fi improscat inevitabil.

Pentru ca asta e scopul lor suprem, sa fie nesimtiti, si vor apela la orice metoda cunoscuta in legile lor nescrise ca sa te enerveze. Probabil ca cei din tagma lor au intalniri periodice in care isi fac planuri de atac, vizeaza cele mai populate zone si calculeaza cea mai potrivita traiectorie de la talpa de slap la baltoaca si, ulterior, la tine, intrucat tehnicile lor sunt aduse la perfectiune de ani de experienta.

Ei sunt fratii subdezvoltati ai mitocanului-de-zi-ploioasa-cu-masina. Acestia au plusul confortului si se distreaza copios pe seama pietonilor, pentru ca, hei, ei AU MASINA. Sunt tare curioasa cum s-ar desfasura o confruntare intre aceste doua subspecii: unu' da cu slapu', altu' cu cauciucu'.

Ulterior, in sustinerea adversarilor vor veni mitocanul-de-mecdonaldz, mitocanul-de-reatebe, mitocanul-de-trafic, mitocanul-de-dragonul-rosu (caci sunt peste tot) si se vor imparti in suporteri ai ambelor parti. Daca acest razboi ar incepe, abia atunci am sti cu siguranta ca sfarsitul lumii e aproape.























1451 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    noi ii facem (Joi, 18 septembrie 2008, 16:46)

    Dedalus [anonim]

    Nu stiu la ce folosesc astfel de articole. Toata lumea stie ca nici scoala, nici parintii nu mai educa bietii copii.

    Nu cred ca e cazul sa ne plangem de ceea ce chiar noi facem: producem incompetenti, incluti si mitocani.

    Noi ii facem, nu se fac singuri...
    • 0 (0 voturi)    
      Ai mei nu sunt! (Joi, 18 septembrie 2008, 20:06)

      Memena [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Eu una nu mi-i asum, dar sunt tare curioasa care e contributia ta.
      • 0 (0 voturi)    
        precizari (Vineri, 19 septembrie 2008, 14:54)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Memena

        Tocmai asta e problema, ca unii nu recunosc a lor contributie...

        Intotdeauna e vina altora, intotdeauna altii sunt cei care trebuie sa actioneze samd.

        Da, eu am curajul sa spun ca atunci cand puteam sa fac mai mult, nu am facut. Si acum, atat cat pot, vorbesc despre necesitatea educatiei in scoala, despre rolul fiecaruia. Si da, m-am luat la hartza cu niste mitocani care lipeau aiurea afise (un caz inrudit cu cele prezentate).

        Nu vreau sa spun ca frustrarea e nejustificata, dimpotriva.

        Dar fara curajul de a recunoaste fiecare propria lui contributie la acest efect social, nu cred ca se poate ajunge prea departe. Nu putem trai impartind societatea in "noi" cei care suntem victime si "ei", care ar avea obligatia actiunii...
  • 0 (0 voturi)    
    imi suna cunoscut (Joi, 18 septembrie 2008, 17:28)

    Cristi G [anonim]

    parca esti Radu Paraschivescu
  • 0 (0 voturi)    
    Sa inteleg ca ti-ai luat-o? (Joi, 18 septembrie 2008, 17:29)

    george [anonim]

    Pare un articol scris ca urmare a unei frustrari, Romania este plina de asa ceva si de aceea suntem unde suntem, asa ca....
  • -1 (1 vot)    
    draga tuta (Joi, 18 septembrie 2008, 18:38)

    ginel [anonim]

    Draga noastra /// Bianca Nicolae,
    Te-ai deranjat vreodata sa ii intrebi de ce fac asta? Ai incercat cumva sa comunici cu ei? Sau ti-ai consumat frustrarea in tacere? Daca nu faci ceva nu se va schimba nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      Draga vaGinel (Joi, 18 septembrie 2008, 20:20)

      Memena [anonim] i-a raspuns lui ginel

      1. Nu ma tutui.
      2. Frustrarea mea se consuma prin Madmoazela printre mitocani.
      3. Nu o sa ma deranjez sa-i intreb de ce fac asta. Intreaba-i tu daca te preocupa atat de tare psihologia mitocanului, iar daca ei or sa se exprime pe masura comportamentului, sa nu vii la mine. Nu comunicarea le lipseste, mitocania lor are la baza probabil traume din copilarie. Poate ii stropea ma-sa cu apa din baltoace.
  • 0 (0 voturi)    
    mda!!! (Joi, 18 septembrie 2008, 21:14)

    Unknown Artist [anonim]

    hmmmm... psns la urma este vb despre mitocani... asta trebuie sa scrie ea, nu stiu de ce se tot baga unii in seama si fac comentarii fara sens! "u go girl" we stil love you !

    esti "zeitza lor fata" :)))

    :*
  • 0 (0 voturi)    
    dreptul nostru (Vineri, 19 septembrie 2008, 10:03)

    Sam [anonim]

    Bravo pt articol! este dreptul nostru sa scriem/vorbim despre astfel de "specii". Si da, este vorba de o frustrare! Frustrarea ca nu poti face nimic pt/impotriva acestor mitocani, chiar daca ai vrea.
    Traiasca libertatea de a-ti spune parerea!